اختلاف نظر عامل رشد هنرهای نمایشی/ تبریز به تنهایی بخشی از تاریخ تئاتر ایران است

۱۲۲۲۴۶۸۱_۸۴۷۴۷۱۹۲۲۰۳۸۳۶۶_۱۳۵۳۰۴۱۸۷۸_n interior2

 کارشناس بنام تئاتر کشور و داور بیست و هشتمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی، گفت: تبریز به تنهایی بخشی از تاریخ تئاتر ایران را به خود اختصاص داده چرا که هنرهای نمایشی از این خطه وارد کشور شده است.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از نصر ، “حسین مسافر آستانه” با بیان اینکه تئاتر تبریز، “تئاتر جشنواره ای” نیست اظهار داشت: در عین حال این کهن شهر از معدود مناطقی است که هنر تئاتر از سالیان دور به شکل مستمر فعالیت داشته و شمع این هنر در برهه های مختلف روشن نگه داشته شده است.
وی تصریح کرد: البته شاید هنرهای نمایشی هر از چندگاهی تحت شرایط و سیاستهای مدیریتی اجراهای عمومی تعطیل یا با وقفه مواجه شده باشد اما جریان عمومی تئاتر این استان فعال و مستمر بوده و محدود به برگزاری جشنواره ها نیست.
حسین مسافر آستانه با اشاره به قدمت تئاتر تبریز اظهار داشت: قدمت تئاتر تبریز و آذربایجان شرقی، همان تاریخ تئاتر کشور است، چراکه اولین جرقه های تئاتر به معنای امروزی و درام غربی از این منطقه شکل گرفته است.
این کارشناس و مدرس بنام تئاتر کشور با اشاره به بزرگان تئاتر تبریز یادآور شد: اساتیدی چون مرحوم قبه زرین، مرحوم صادقی و… آثاری ارزشمندی آفریده و نسل های بعد تحت تاثیر آموزشهای ایشان توانسته اند در ادامه راه توشه برگیرند.
مسافر آستانه با تاکید بر اینکه با این سابقه، توقع از تئاتر تبریز بیشتر از سایر استانهاست گفت: تئاتر تبریز هم از لحاظ تنوع هنرمندان و مضامین مورد طرح در تئاتر و هم از نظر کیفیت اجرا نمونه است.
مدیرکل سابق مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پیش از این نیز افتخار داشتم در جشنواره های مختلف در کنار هنرمندان این استان حضور داشته و آثار بی نظیری از ایشان شاهد باشم.
مسافر آستانه با بیان اینکه جوانان بسیار مستعدی در تئاتر تبریز فعالیت می کنند که کارهای تاثیر گذاری آفریده اند تصریح کرد: الان به این عشق به تبریز می آیم که اجراهایی پویا و تاثیرگذار از این عزیزان ببینم و امیدوارم جزو جشنواره های خاطره انگیز و به یاد ماندنی در این عرصه باشد
وی در پاسخ به این سئوال که تاثیر برگزاری جشنواره ها بر تئاتر استانها چیست گفت: جشنواره ها محل رقابت هنرمندان و آثار مختلف است و تبادل تجربیات متنوع و یافته های جدید برای ارتقای سطح کیفی آثار می تواند مفید و نقش آفرین باشد.
مسافر آستانه در عین حال یادآور شد: آنچه در جشنواره ها حائز اهمیت است ایجاد وفاق و دوستی بین گروهها و شرکت کنندگان است که کارها را با نقد و نظر به یافته های جدید دست پیدا کنند.

talar
وی ادامه داد: آنچه که از دیدگاه من کم اهمیت بوده و فرهنیختگی تئاتر ایجاب می کند که نباید به آن توجه کنیم دریافت لوح و جایزه و تقدیر است که متاسفانه گاهی رقابت و جایزه جایگزین هدف واقعی برگزاری جشنواره شده و چنان اهمیتی پیدا می کند که سایر مزایا و موهبتهای چشنواره ای نادیدا گرقته می شود.

داور بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در تبریز چنین توقعی نداریم و همه ی اهالی تئاتر این شهر به یک وفاق کلی دست پیدا کرده اند گفت: خصوصا از زمانیکه دانشکده تخصصی تئاتر در تبریز افتتاح شد استعدادهای خیلی خوبی هم از نظر آموزشهای مدرن تیاتری خود را نشان دادند و هم یادگار پیشکسوتهای استان را که باید از هنرمندان امروز استان سراغ بگیریم در فصای موجود شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه در تمام جشنواره ها عده ای همواره منتقد داوری هستند تصریح کرد: اختلاف نظر همیشه وجود خواهد داشت و لازم نیست از آن پیشگیری شود، اما همه باید به یک قاعده ای توجه کنیم و آن این است که نظرات تیم داوری نهایی است.
مسافر آستانه، وجود اختلاف نظر را عاملی برای رشد و رفع ایراد دانست و گفت: متاسفانه ما غلط استفاده می کنیم و از اختلاف نطرها برای حذف دیگران اشتفاده می کنیم که بسیار ایراد بزرگی است.
وی با بیان اینکه اگر همه راضی باشند یک جای کار ایراد دارد گفت: اگر تئاتر به حالت ایستایی گرفتار شود دیگر جریان رو به رشدی وجود نخواهد داشت.

%d8%b5

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  تبریزو تاتر
  خنده داره

  1

  8
  • تورک گفت:

   پویا جان چرندیات این بچه پر رو که اسم نداره پس معلومه پدر مادرشم معلوم نیس رو چرا تایید میکنی؟؟؟؟؟

   4

   1
   • sehrama گفت:

    دوست عزیز سعی کنید در این سایت به هویت افراد به این شکل نتازین
    ابراز تاسف برای این ناشناس کافیه

    3

    3
  • اردبيلي گفت:

   دوست عزیز فارس زمانی که شما از هنر چیزی بلد نبودید تبریز ما و اذربایجان ما بزرگترین هنرمندان و موسیقیدان ها و بازیگران تئاتر ایران رو داشت و البته هنوز هم داره!
   نشون به اون نشون همین خانه تئاتر تبریز که برگرفته از خانه تئاترهای المان هستش و قدمتش به قاجار میرسه!
   نشون به نشون که الان رییس مجموعه تئاتر شهر تهران جناب اتابک نادری هستن که چون لیاقتش رو هم دارن!
   http://www.momtaznews.com/%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DA%A9-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%B4/

   نشون به اون نشون که بزرگترین بازیگران و کارگردانان ایرانی و مجریان توانمند ایرانی ترک هستن! از نقش های طنز اکبر عبدی ترک بگیر تا نقش های ارنولدی و جدی سینما همچون فرهاد قائمیان اردبیلی و کمال تبریزی و عمو پورنگ بچه ها و …. بهترین مستند ساز ایران مسعود ده نمکی اهری و….

   حتی شخصی مثل جناب گلزار اذری سوپر استار خوش تیپ ایران هم با افتخار میگه من ترکم و گلزار اذری! و ایشون پدرش ترکه!

   http://javanmedia.ir/video/or9uc/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B6%D8%A7_%DA%AF%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%B1_%D8%A2%D8%B0%D8%B1%DB%8C

   حالا برو دیگه….

   اذربایجان شمالی رو نگفتم که خودشون ماشاللا یه پا هنرمند و موسیقی دان هستن و اصلا موسیقی و نواختن تو خون این مردم هستش! هر وقت تلویزیون رو باز میکنی فقط دارن مینوازن ! چون قربونشون برم اینقدر احساسی و لطیف و رمانتیک و عاشق هستن که نگو!

   6

   0
 2. Saeed گفت:

  ظلم نمونده در حق تئاتر تبریز نکنند

  7

  0
 3. رضا 88 گفت:

  آقا پویا میشه پیشنهاد بدهید یک پیاده راه کوه نوردی از فهمیده تا عینالی بزنند، کسانی که پیاده روی دوست دارند مجبور نشوند کنار اتوبان خطر کنند، و از کنار اتوبان بگذرد و افرادی که میخواهند از یوسف آباد، باغمیشه، فهمیده بیاند پیاده روی دوست دارند از طریق پیاده راه مخصوص عینالی بیاند

  3

  0
 4. tabriz گفت:

  سلام … ببخشین ربطی به موضوع نداره ولی گفته بودین که اتوبوس های مسیر brt تا اول مهر برقی خواهد شد !!!! بنظرم این موضوع باید پیگیری شود …

  1

  0
 5. Ali گفت:

  پویا جان از ۷ استار چه خبر؟

  0

  0
 6. الشن گفت:

  اوضاع اماکن فرهنگی آزربایجان به شدت آشفته هستش، تاریخ و هویت ما داره بله تاراج میره، مسئولان باید جوابگو باشند ولی متاسفنه الان با خانواده در حال گردش در جاهای خوش آب و هوا هستند.
  به این لینک نگاه کنید و فقط تاسف بخورید.
  http://yolpress.ir/?p=17817
  آقایون میراث فرهنگی چه خبر از مقبره الشعرا؟
  برج خلعت پوشان؟
  میدان حسن پادشاه؟
  ربع رشیدی؟
  به نظر من بهتره بریم مسئولان اصفهانی بیاریم برای یه سری پست های استانیمون
  حتما اصفهانی با وجدان تر از یک سری بومی ها کار میکنند و توصیه پذیر نیستند.

  5

  0
 7. وطنیم آزربایجان گفت:

  یاشاسیم وطنیم آزربایجان

  4

  1
 8. خسروقدیم گفت:

  حیف ساختمان بی نظیر تیاتر تبریز واقعا حیف یادی کنیم از مهندس قدری و همدان لو مهندسان تخریب این بنا ی بیمانند تبریز که نمونه ان در سنپترزبرگ روسیه هنوز پابرجاستکه نام این دوتن همیشه باتاریخ شهر ماندگار خواهد شد….

  4

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo