آبدار خبر داد:اعطای مجوز به ۶ هتل ۵ ستاره و ۵ هتل ۴ ستاره در تبریز /تبدیل شانزده خانه تاریخی تبریز به هتل سنتی تا ۲۰۱۸/آمادگی دو کشور اروپایی برای احداث هتل در تبریز

تبریز ۲۰۱۸ بهانه ای برای دگردیسی نگرش ها در حوزه گردشگری و صنایع دستی

آبدار خبر داد: افزایش ۶ هزار تختی هتل های آذربایجان شرقی/آمادگی دو کشور اروپایی برای احداث هتل در تبریز

 

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را بهانه ای برای تغییر نگرش ها و برنامه ریزی ها در استان دانست.

photo_2016-05-05_16-25-58

به گزارش تبریزمدرن ، مرتضی آبدار در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گردشگری، ظهر امروز با ارائه عملکرد ستاد اجرایی خدمات سفر استان، در رابطه با اقدامات صورت گرفته در راستای میزیانی از تبریز ۲۰۱۸ گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، برای دو سال آینده برنامه های ویژه ای تدارک دیده است.

وی با تأکید بر افزایش تعامل با سایر دستگاه های اجرایی استان، در پیشبرد اهداف، ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی، افزایش تعداد هتل ها، تأمین زیر ساخت ها، افزایش سرویس های بهداشتی و بسیاری از موارد را از اولویت های کاری اداره کل اعلام کرد.

آبدار با بیان اینکه در زمینه های زیر ساختی با کمبودهای فراوانی در استان مواجه هستیم، بر اجرای برخی سیاست های تشویقی به خصوص برای سرمایه گذاران در این بخش تأکید کرد و افزود: به همین منظور مجوز احداث شش هتل ۵ ستاره، داده شده است و صدور پنج مجوز برای هتل ۴ ستاره نیز در حال بررسی است و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، در نظر داریم ظرفیت هشت هزار تخت هتل های استان را تا سال ۲۰۱۸ به ۱۴ هزار تخت برسانیم.

وی از اعلام آمادگی دو گروه از کشورهای آلمان و ایتالیا برای احداث هتل در استان و رایزنی در خصوص تغئیر کاربری و صدور مجوز برای آپارتمان های خالی در سطح شهر و تبدیل آن به هتل آپارتمان به منظور افزایش ظرفیت مراکز اقامتی خبر داد.

آبدار با اشاره به تبدیل خانه نعمت زاده به هتل بوتیک و استقبال گردشگران از اقامات در این مکان تأکید کرد: به همین منظور در نظر داریم، شش خانه قدیمی را برای تبدیل به هتل سنتی به صندوق احیا معرفی کنیم. هم چنین طی توافقات صورت گرفته با شهرداری تبریز قرار شده، ۱۰ خانه قدیمی استان توسط این نهاد تملک و کاربری عمومی پیدا کند. هم چنین نمایندگانی از تبریز با حضور در همایش سرمایه گذاران خارجی که یازدهم و دوازدهم مهر ماه در تهران برگزار می شود، سعی در جذب سرمایه گذار در این حوزه خواهند کرد.

وی با اشاره به انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور افزود: حوزه معاونت صنایع دستی اداره کل برنامه های ویژه ای به منظور آموزش صنایع دستی استان و هم چنین به روز رسانی مسائل و شیوه های تولید در نظر دارد.

آبدار تصریح کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی، قبل از هر چیز نیازمند برند سازی است. متأسفانه ما هنوز شناسنامه ای برای آثار خلق شده در این حوزه نداریم و تا صنایع دستی ما تبدیل به یک برند نشوند، ورود به بحث مارکتینگ و بازاریابی حاصل نمی شود.

وی فرهنگ سازی برای خرید صنایع دستی را یکی از ضروریات دانست و یادآور شد: بزرگترین مشکل جامعه امروز ما این است که به خرید صنایع دستی توجه چندانی نداریم و خروج از این طرز فکر، نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی گسترده است.

آبدار در خصوص پروژه های در دست اجرا توسط شرکت ساکو در میدان صاحب الامر تبریز گفت: خوشبختانه در ۱۰ سال اخیر حساسیت و دقت مدیران به بازسازی اماکن تاریخی افزایش یافته است و نباید به فعالیت های صورت گرفته در این زمنیه رویکرد منفی داشته باشیم. در حال حاضر سماور سازان و هم چنین درب باغمیشه واقع در بازار تاریخی تبریز در دست مرمت است. هم چنین زورخانه قدیمی گیو هم در حال احیا است. و ما با نظارت دقیق بر روند اجرای پروژه ها سعی در ممانعت از تخریب آثار تاریخی هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: مسجد کبود، میدان صاحب الامر، بازار تاریخی تبریز و دانشگاه ربع رشیدی، چهار محور اصلی تمرکز ما برای میزبانی تبریز ۲۰۱۸ هستند و به طور جد پیگیر بازسازی یا بهسازی فضای این محوطه ها هستیم.

وی با اشاره به اهمیت بحث بوم گردی گفت: ما ۱۰۰ روستای هدف گردشگری در استان شناسایی کرده ایم و تاکنون ۳۵ روستا برای انجام اقدامات زیرساختی از جمله در حوزه راه و شهرسازی در نظر گرفته شده اند و ما سعی داریم با تعامل با انجمن های مردم نهاد در خصوص آموزش فرهنگ مردم در خصوص برخورد با محیط زیست، آموزش روستاییان در برخورد با مردم و هم چنین برگزاری تورهای بوم گردی، این صنعت را رونق دهیم.

این گزارش می افزاید، نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بابت تأخیر در حضور در جلسه که به دلیل تداخل با جلسه ای دیگر اتفاق افتاده بود، از تمام اصحاب رسانه معذرت خواهی کرد و حرکتی که خبرنگاران از کمتر مدیری سراغ دارند.

20
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۳ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  هتل کیهان رو هم دریابید مهندس!

  13

  0
 2. امیر گفت:

  هیچ هتل جدیدی ساخته نمیشه و با همون ۶ تا هتل پنج ستاره ای که داریم که تازه یکیشم تو منطقه آزاد هستش باید به استقبال ۲۰۱۸ بریم پس این وعده های الکی را بهتره باور نکنیم.

  9

  5
  • ناشناس گفت:

   ۶ تا؟ توهم زدی داداش؟ کل آذربایجان شرقی ۴ تا هتل پنج ستاره داره که فقط هتل پارس و کایا روی ظرفیتشون میشه حساب کرد و اون دوتا دیگه خیلی کوچکند.
   البته کایا هم هتل با کیفیتی هست ولی چندان پر ظرفیت نیست!
   ولی شش تا رو از کجا آوردی؟

   4

   4
   • امیر گفت:

    شما توهم زدی دادااااس!!!!!
    شهریار
    پارس
    لاله
    کایا
    دبلیو تی سی
    فخر آذربایجان
    که این آخری تو منطقه آزاد هستش.

    2

    0
 3. امیر گفت:

  پویا جان با توجه به رشد ورود مسافرت به تبریز اظهر من الشمسه که هتل هامون جوابگو اون تعداد مسافر نخواهد بود و از این طرف هم آشکار هست که هتل جدیدی تا اون موقع ساخته نمی شود پس می ماند چند تا مجتمع که تا اون وقت تکمیل می شود مثل ایپک پالاس و سون استار و هشت بهشت و عتیق.
  عتیق را که قبلا گفتی امکانش نیست و ایپک پالاس هم عقل خودم می رسه که امکانش نیست می ماند هشت بهشت و سون استار و از طرفی هم خودم مطمئنم سرمایه گذار هشت بهشت زیر بار تغییر پلان های مجموعش نمیرود .
  پویا جان میشه امید داشت سون استار هم مانند دبلیو تی سی یک قسمتی از مجموعش را به هتل اختصاص بدهد؟

  7

  0
 4. مجتبی گفت:

  پویا جان پس این پروژه ائل یولی چی شد ؟ قرار بود دو تا هتل ۵ ستاره بزنن تو ائل گولی مجوزشو دادن ؟ این همه صروصدا کرده بود آخرش چی شد ؟

  6

  0
 5. majid گفت:

  باید به فکر هتلهای کم ستاره برای قشر متوسط جامعه هم بود . هتل آپارتمان و مسافرخانه هم برای شهر لازمه . اونایی که هستن باید رسیدگی بیشتری بهشون بشه و تا جایی که امکان داره چندتا دیگه هم احداث بشه چه توسط شهرداری یا بخش خصوصی.

  1

  0
 6. سیروس گفت:

  آقا پویا خواهشا محل ساخت این ۹ هتل کجای تبریز است؟؟؟؟

  1

  0
 7. هادی گفت:

  این بدیهی هستش که این هتل ها در عرض ا.۵ سال بعید است به سرانجام برشد همانطور که میدونید هتل کایا هم که که از لحاظ مالی مشکل نداشت و پروژه بدون وقفه انجام میشد بعد از بیشتر از ۴ سال افتتاح شد بنظرم تغییر کاربری برای ۲۰۱۸بسیار کارامدتر است مثل همین پروژه دبیلیو تی سی .و بایستی امثال اینگونه پروژه ها بیشتر شود. ولی تبریز که فقط ۲۰۱۸ نیست و باید برنامه دراز مدتی هم داشته باشیم که در این صورت احداث همین هتل های ذکر شده برای اینده واجب الاجراست.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo