چرخ لنگ ایران خودرو در تبریز/ رویای ناتمامی به نام تولید خودرو

مایه تاسف است که در استان تنها سمند و پراید مونتاژ می‌شود. خودروهایی که الان نه تولیدشان به صرفه است و نه از نظر مصرف سوخت و کیفیت و ایمنی برای جامعه مفید است. برای تکمیل شدن چرخه خودروسازی و تبدیل استان به قطب خودروسازی در کشور نیاز به اراده ملی و پیگیری از سوی مسؤولان ارشد استان است.

به گزارش پایگاه خبری تبریز مدرن ، صنعت خودورسازی به جهت اشتغالزایی بالا و دستاوردهای فناورانه و اجتماعی که دارد به یکی از صنعت‌های استراتژیک و مهم در دنیا تبدیل شده است. در ایران نیز سال‌هاست شهرهای مختلفی بر سر تبدیل شدنشان به قطب خودروسازی کشور رقابت نفس‌گیری با هم دارند، که در این میان شهر تبریز به‌ واسطه فعالیت چند صد واحد قطعه‌سازی و پیشینه قوی در امر صنعت یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی است که نامش به عنوان قطب خودروسازی بر سر زبان‌هاست.

برای تحقق این امر در یک دهه اخیر مسؤولان دولتی و نمایندگان مجلس تلاش‌های زیادی انجام دادند که حاصل آن احداث شرکت‌های ایران خودرو تبریز، ایران خودرو آذربایجان و سایپا  آذربایجان در همجواری شهر تبریز بود. در این میان ایران خودرو آذربایجان که به افتتاح استاندار وقت آذربایجان‌شرقی نیز رسید سرانجام خوشی نداشت و بدون اینکه آغاز به کار کند تعطیل شد!

سایپا آذربایجان نیز با ظرفیت محدود در حال گذران امور است و آنطور که باید در شان نام خود حرکت کند نیست، اما قصه ایران خودرو تبریز متفاوت‌تر از بقیه بود. این شرکت در سال ۸۷ با خط مونتاژ پیکان وانت راه‌اندازی شد تا در سال‌های آینده تبدیل به یک واحد خودورسازی کامل شود. روندی که با وجود علاقه مدیر عامل ایران خودور و استقبال مسؤولان استانی هنوز محقق نشده و به قول معروف چرخ ایران خودرو در تبریز لنگ می‌زند.

رضا رحمانی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در دوره‌های هفتم،هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت راه‌اندازی یک واحد خودروسازی در تبریز گفت: تبریز از قدیم‌الایام مرکز قطعه‌سازی در کشور بوده و حرف زیادی در این صنعت برای گفتن دارد. زمانی که خودروسازان در تهران متمرکز بودند (که اکنون هم به این شکل هست) تبریز مهد قطعه‌سازی بود، انواع قطعات در تبریز ساخته می‌شد و از این شهر به خودروسازان در تهران فروخته می‌شد.

رئیس سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که ۲۰ سال پیش در این زمینه انجام شده بود، ۸۷ درصد از قطعات خودرو در تبریز و آذربایجان شرقی تولید می‌شد و این یعنی یک ظرفیت مهم برای خودروسازان.

قائم مقام وزیر صنعت در مورد اینکه چرا از آخرین مرحله یعنی مونتاژ، کار خودروسازی در استان آغاز شده است، گفت: چند مرحله کار تولید خودرو را آغاز کرده بودیم ولی به جایی نرسیده بود در نهایت به این نتیجه رسیدیم که خط مونتاژ را بیاوریم بقیه زنجیره‌ها هم به مرور زمان می‌آید. به قولی “چون ۱۰۰ آید ۹۰ هم پیش ماست”.

در حالی که در آخرین روزهای سال ۹۳ تولید وانت‌پیکان متوقف و تولید وانت باری آریسان آغاز شد امیدواری‌ها برای تحقق زنجیره کامل خودروسازی در تبریز بیشتر از همیشه بود. چرا که هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودور در مراسم رونمایی از وانت آریسان از ایجاد زنجیره کامل خط تولید خودرو در ایران خودروی تبریز تا پایان سال ۹۴ خبر داد و گفت: در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ پروژه انتقال خط رنگ این محصول در تبریز کلید خواهد خورد و اواخر همان سال خط تولید بدنه نیز به سایت تبریز منتقل و یکی دیگر از محصولات ایران خودرو نیز به تولیدات این سایت افزوده می‌شود.

راه‌اندازی خط رنگ و تولید بدنه در ایران خودرو تبریز در حد آروز

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی هم در این مراسم بر ایجاد زنجیره کامل خودروسازی در این واحد صنعتی تاکید کرد و گفت: همان‌گونه که لشگر ۳۱ عاشورا در زمان جنگ به عنوان یگانی خط‌شکن در جبهه‌های سخت و دشوار حضور داشتند، فعالان و تلاشگران تولید و صنعت تبریز نیز آماده خلق و تکرار همین خط‌شکنی‌ها را در این عرصه دارند.

در حالی که به گفته کارشناسان راه‌اندازی خط رنگ و تولید بدنه در ایران خودرو تبریز برای حدود ۲ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت اما به‌دلیل تغییرات مدیریتی در راس شرکت ایران خودرو تبریز از نیمه سال گذشته، این وعده‌ها نه تنها تحقق نیافت بلکه در دوران مدیریت جدید موج اخراج نیروی انسانی باعث بیکاری تعدادی کارگر ایران خودرو تبریز شده است.

13921002000053_photol_v

ایران خودرو تبریز تنها صرف مونتاژ کار است

عباس کمالی عضو هیأت مدیره انجمن قطعه‌سازان آذربایجان‌شرقی با انتقاد از وضعیت فعلی خودروسازان در استان گفت: مایه تاسف است که در استان تنها سمند و پراید مونتاژ می‌شود. خودروهایی که الان نه تولیدشان به صرفه است و نه از نظر مصرف سوخت و کیفیت و ایمنی برای جامعه مفید است.

کمالی گفت: مدیران ایران خودرو تبریز باید به دنبال انتقال خطوط تولید یکی از سه مدل جدید پژو که قرار است از اواخر سال‌جاری تولید شود،به تبریز باشند نه اینکه به مونتاژ خودرو سمند که دیگر از رده خارج شده است دل خوش باشند چرا که با انتقال این مدل‌های جدید خیالمان راحت خواهد شد که حداقل ۵ سال تولید آن محصول ادامه خواهد داشت.

عضو سابق هیأت مدیره خانه صنعت و معدن تبریز گفت: برای تکمیل شدن چرخه خودروسازی و تبدیل استان به قطب خودروسازی در کشور نیاز به اراده ملی و پیگیری از سوی مسؤولان ارشد استان است.

کمالی مدیر عامل شرکت قطعه‌سازی امیر با اشاره به توان قطعه‌سازان استان گفت: اکنون در حال نهایی کردن مذاکرات برای تامین قطعات مدل‌های جدید پژو با ایران خودرو هستیم.

ایران خودرو تبریز تنها یک واحد مونتاژ صرف است که قطعات اصلی آن از تهران به این شرکت انتقال داده می‌شود

وی ادامه داد: در حالی که در استان بیش از ۴۰۰ واحد قطعه‌سازی فعال هستند اما نگاه درستی در استفاده از این ظرفیت در استان نیست.

کمالی گفت: اگر نقدینگی لازم به قطعه‌سازان تزریق شود و در کنار آن قطعه‌سازان ماشین‌آلات خود را بتوانند به‌روزرسانی کنند توان رقابت با کشورهای دنیا را دارند.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر شرکت ایران خودرو تبریز تنها یک واحد مونتاژ صرف است که قطعات اصلی آن از تهران به این شرکت انتقال داده می‌شود و تنها زحمت مونتاژ آن بر عهده ایران خودرو تبریز است که صد البته انتقال این قطعات سنگین در جاده‌ها خطرات و صدمات جبران‌ناپذیری را با خود به همراه دارد.

منبع: فارس

17
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. نم کیم گفت:

  ما همچنان در اول وصف تو مانده ایم!

  دنیا داره به سمت خودروهای الکتریکی و هایپرلوپ و …. میره اونوقت ما هنوز آرزوی خودروهای فسیلی رو داریم.

  3

  2
 2. الهه گفت:

  می دونستید که دارن خط آریسانو هم به تهران انتقال میدن و می دونستید که عت این انتقال سود ده بودن این محصول می باشد لطفا اطلاع رسانی کنید حتی چند ماه پیش حدود دویست نفر از ایران خودرو تهران برای آموزش به تبریز اومده بودن . با تشکر از آقا پویا امیدوارم در این مورد کاری بکنید

  7

  0
 3. Aydin گفت:

  آقای استاندار خجالت بکش ……
  تبریزی که زمانی موتورهای بنز آلمان و خودروهای دیزلی تولید میکرد الان به کجا رسیده است ؟؟؟؟؟!»
  بنز کجا و سمند کجا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آقای استاندار تا کی میخواهی هر چیزی که حکومت مرکزی می گوید مثل برده عمل کنی ؟؟؟؟؟؟
  شهرهای دیگر سوزوکی و سیتروین و هیوندا تولید میکنند و تبریز که زمانی بنز آلمانی تولید میکرد ، سمند از رده خارج تولید میکند !!!!!!!…

  13

  0
 4. majid گفت:

  نمیخوان تبریز پیشرفت کنه فقط همین

  10

  0
 5. Taha گفت:

  البته شرکت سایپا کارخانه جدیدی در تبریز احداث نکرد و شرکت صانع و شرکت نساجی تبریز رو که اولی زیرمجموعه شرکت مگاموتور تهران و ار کارخانه های قدیمی هست و دومی هم متروکه مونده بود در قالی شرکت سایپا آذربایجان باهم ادغام کرد و الان تولید میل لنگ در اینجا برای سایپا انجام میشه و هیچ گونه خط تولید خودرویی رو شرکت سایپا به تبریز نیاورده اما به روزترین خط تولید خود رو در کاشان با نام سایپا کاشان احداث کردن.
  ایران خوررو تبریز رو هم آقای زنوزی با شرکت ایران خودرو احداث کردن که بعدش زنوزی سهم خود رو فروخت و الانم فقط خط مونتاژ موجود هست نه رنگ نه تولید بدنه
  ایران خودرو آذربایجان که می گفتن دارای ۴ فاز هست و بعد از افتتاح فاز ۴ بزرگترین تولید خودرو در خاورمیانه خواهد شد همون فاز اولش الان متروکه مونده
  الانم مسئولین وزارت صنایع تبریز هستن ببینیم چی میشه؟؟؟

  10

  0
 6. ناشناس گفت:

  بونلاری وئریبلر باش قاتاق دا،نه اینتیظار وار آخی…

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo