سال ۹۵، سال تاریخی استادیوم سازی در ایران+تصاویر/آیا یادگار امام باز هم دومین ورزشگاه مهم کشور است؟!!!

 استادیوم سازی، تعمیر و مرمت آن در سال ۱۳۹۵ پر از اخبار خوب و بد بوده است.به گزارش نصر، در سال ۹۵، استادیوم آزادی، در طبقه دوم صاحب صندلی شد. ورزشگاه امام رضا (ع) به آستانه افتتاح رسید؛

ورزشگاه نقش‌جهان ۳ هفته دیگر بازگشایی می‌شود و زمین ورزشگاه یادگار امام تبریز به آستانه آمادگی رسیده است.

در این بخش نگاهی متفاوت به ورزشگاه‌های خوب، مدرن و قابل تکیه‌بر توان میزبانی آنها در مسابقات بین‌المللی خواهیم داشت؛ همچنین نگاهی هم به تغییرات انجام‌شده می اندازیم.

* افتتاح بدون صندلی در طبقه دوم

از ورزشگاه نقش‌جهان به‌زودی رونمایی خواهد شد و اگر ذوب‌آهن (که میزبان سپاهان در هفته هشتم است) موافقت کند، بازی دربی اصفهان در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. پیشرفت فیزیکی ورزشگاه به ۹۹ درصد رسیده است، پروژکتورها، اسکوربورد و ال سی دی نصب‌شده و سازه فلزی سقف کارش رو به اتمام است. تمیزکاری‌ها انجام‌شده است و تنها برای صندلی گذاری طبقه دوم برنامه‌ای وجود ندارد. گفته‌شده این ورزشگاه ۷۵ هزارنفری است؛ اما به نظر می‌رسد در طبقه اول تنها حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار صندلی وجود دارد و با نصب صندلی‌های طبقه دوم، تعداد کل صندلی‌ها از ۶۰ هزار نفر تجاوز نکند. به نظر می‌رسد ورزشگاه نقش‌جهان از ورزشگاه یادگار امام که ساخت مهندسی پیشرفته‌ای دارد زیباتر و از ورزشگاه آزادی هم مدرن‌تر باشد.

*استادیوم امام رضا (ع) بی‌تاب برای افتتاح

اما از مدرن‌ترین استادیوم کشور بشنوید، استادیوم امام رضا که از تصمیم به ساخت آن تا پایان رسمی کارش ۱۴ سال طول کشیده است. خوشبختانه ساخت این استادیوم در محدوده اختیار گروه‌های مدیریتی در ورزش نبوده و آستان قدس کار ساخت را بر عهده داشته است.

ورزشگاه امام رضا (ع) ظرفیت حضور ۳۰ هزار و ۵۰۰ تماشاگر را دارد، سقف آن از نوعی پارچه خاص درست‌شده که عایق است و ضد آب، این پوشش که وظیفه نصب و نگهداری آن بر عهده فرانسوی‌ها (اساتید معماری دنیا) است، متداول‌ترین شکل سقف سازی در ورزشگاه‌های جهان است و قدمتش به ۳۰ سال می‌رسد. اولین ورزشگاه تمام سقف دار ایران (البته برای تماشاگران و سکوها) به‌جز سقف دارای یک امتیاز منحصربه‌فرد دیگر هم دارد، این ورزشگاه تنها ورزشگاه مدرن داخل شهری ایران است؛ اما نخستین مشکلش پارکینگ است که امروز می‌شنویم که بزرگ‌ترین پارکینگ ورزشگاهی ایران با ۶ طبقه و ظرفیت حدود ۵ هزار خودرو در آن در حال ساخت است. چشم‌انداز شبانه ورزشگاه اما م رضا برای نورپردازی بسیار عالی است و عکس‌های چاپ‌شده از نورپردازی‌ها کاملاً واقعی و تست نور این ورزشگاه را نشان می‌دهد. این ورزشگاه امروز آماده و جزو دارایی‌های ورزشی کشورمان است. ورزشگاه امام رضا به دلیل نوع معماری خاص، رکورددار سرعت در تخلیه تماشاگران است.

آزادی –پایتخت مدرن

اما ورزشگاه آزادی…ورزشگاهی که هویت بین‌المللی ماست. به‌جز بودن در پایتخت کشور، بزرگ‌ترین ورزشگاه کشور و در معتبرترین کمپلکس ورزشی قرار دارد، به دلیل حضور کمپ اصلی تیم‌ملی فوتبال به‌نوعی پایتخت فوتبال در ایران است. ورزشگاه آزادی برای اولین بار در عمرش دیگر سکوی ایستاده ندارد و با نزدیک ۸۰ هزار جایگاه تماشاگر استعداد پذیرش ۱۰ هزار تماشاگر ایستاده (تماشاگر بدون صندلی) را دارد.

*الگوی استادیوم سازی

اما از ورزشگاه آزادی خارج شویم و به تبریز برویم و ورزشگاه یادگار امام را ببینیم که ساخت اولیه‌اش در عوارض طبیعی زمین بوده است. محل ساخت یادگار به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد در دوران گذشته زمین‌شناسی یک دریاچه کوچک در آن بوده است. تنها چند استادیوم در دنیا بدون ستون و بتون‌ریزی ساخته‌شده است. یادگار امام، در زمان چمن‌کاری تازه‌اش، حاشیه‌ساز شد. ضمناً تعداد صندلی‌های آن برخلاف ادعاهای اولیه مسئولانش ۶۶ هزار است. این ورزشگاه در حال حاضر سال‌هاست میزبان بازی‌هایش است اما بر اساس ادعای مسئولانش، آخرین فاز اصلاح و مرمت آن چیزی است که در عکس دوم می‌بینید. ورزشگاهی زیبا و مسقف! امیدواریم به زودی عملی شود.

*سایبان بگذارید

از ورزشگاه تبریز خارج شویم و به اهواز برویم، جایی که استادیوم غدیر قرار دارد. استادیومی که الگوی اولی‌اش توسط در سال‌های دهه ۵۰ پی‌ریزی شد. ورزشگاهی که در ابتدا ادعا شد ۵۰ هزارنفری است اما همین‌که ۳۸ هزارنفری هم هست خوب است. با توجه به اقلیم آفتابی اهواز نصب سایبان در این ورزشگاه ضروری به نظر می‌رسد! ورزشگاه اول اهواز محیط اطرافش زیبا و استاندارد است و دسترسی برای ورود و خروج تماشاگران در آن عالی است.

*اسپایدرکم!

برگردیم به مشهد که ورزشگاه ثامن در آن باعث شده روی این شهر برای میزبانی‌های بین‌المللی و متمرکز بسیار حساب شود. ورزشگاه ثامن اولین ورزشگاهی بود که امکان تصویربرداری اسپایدرکم را ایجاد کرد و یک ورزشگاه ۳۵ هزارنفری باقابلیت‌های استادیوم‌های پیشرفته است. از روز آغاز به ساخت تا افتتاح در سال ۸۴ تنها ۱۱ سال برای ساخت ورزشگاه زمان صرف شد. درباره اقدام برای سقف دار کردن این ورزشگاه تابه‌حال چیزی نشنیده‌ایم البته سال‌ها پیش ادعا شد این ورزشگاه قرار است به این شکل درآید که غیرمحتمل به نظر می‌رسد!

*آهسته با گام‌های شیرازی

برویم به شیراز که استادیوم حافظیه هنوز تنها ثروتش است؛ اما ورزشگاه پارس که زمانی آزادی و زمانی ورزشگاه میانرود خوانده می‌شد با سرعت اندک در حال پیشرفت است و شیرازی‌ها تکمیل این پروژه را سال ۱۴۰۰ اعلام کرده‌اند، معمولاً این پیش‌بینی‌ها در کشور ما باید با توان ۲ باشد و اگر مسئولان ادعا کرده‌اند ۵ سال دیگر این پروژه تمام می‌شود باید زمان پایان را حداقل تا ۱۵ سال دیگر پیش‌بینی کرد تا ورزشگاهی که ابتدا ۱۰۰ هزارنفری اعلام شد و امروز روشن است ۶۰ هزار نفر بیشتر در آن جای نمی‌گیرد از شکل اول به شکل دوم بدل شود.

*استادیوم خصوصی مدرن

فولاد اهواز که یکی از حرفه‌ای‌ترین تیم‌های فوتبال ماست، اولین ورزشگاه اختصاصی مدرن را در ایران افتتاح می‌کند. این ورزشگاه ۲۸ هزارنفری بر اساس ادعای مسئولانش اولین ورزشگاه سقف دار ایران است اما به یاد داشته باشید که ورزشگاه سقف دار امام رضا کارش تمام‌شده و سازه فلزی سقف ورزشگاه نقش‌جهان هم نصب‌شده است. انیمیشنی که فولادی‌ها ساخته‌اند نشان می‌دهد که ورزشگاه آنها بسیار مجهز است و البته چون سازنده این ورزشگاه، آن را برای خودش یعنی مجموعه فولاد می‌سازد سرعت ساخت آن بالا رفته و دورریز و اسراف در هزینه‌هایش هم به حداقل خواهد رسید.

فرزند آزادی در شهر آفتاب

اما چند روز قبل هم محمد دادکان خبر از ساخت ورزشگاهی زیبا در شهر آفتاب داد. ورزشگاه دانشگاه آزاد ورزشگاه موردنظر دادکان است. با توجه به شناختی که از او داریم امید به ساخت این ورزشگاه و آغاز پروژه تقریبا قطعی است، دادکان این پروژه را قابل قیاس با پروژه استادیوم آزادی می‌داند.

28
5

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶۷ پاسخ

 1. Aydin گفت:

  برای همه جا و همه کس پول هست ، اما وقتی نوبت آذربایجان میرسد ، از صد تا خارجی و اجنبی هم غریبه تر میشویم ……
  کل امکانات و تجهیزات استادیوم مشهد و فولاد را از اروپا وارد کرده اند و حتی چندین مهندس خارجی نظارت میکنند ……… آقای پور مهدی خائن، چرا به مشهدیها و فولادیها نمی گویی که اقتصاد مقاومتی را رعایت کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا این همه تبعیض در این کشور هست ؟؟؟؟؟؟
  چرا بودجه آستان قدس فقط در مشهد هزینه میشود ؟؟؟؟؟ مگر اهالی دیگر شهرها اهل این مملکت نیستند !!!!!!!
  مسئولان استانی آیا این همه تبعیض را نمی بینند ؟؟
  فقط چندین میلیون دلار هزینه برای سقف استادیوم مشهد و تجهیزات روشنایی آن کرده اند ،،،،،، اما وقتی تماشاگران ما زیر برف و باران می مانند ،، این مسئولان آنها را آدم حساب نمی کنند ‌….
  ما این ظلم ها را فراموش نخواهیم کرد ، ……….

  55

  35
  • بابک گفت:

   استادیوم امام رضا مال آستان قدس هست و ربطی به تبعیض دولت نداره. اما بله موافقم… آستان قدس اونهمه ثروت و داراییش رو از طریق زائرانی که از همه ی ایران میان به دست آورده… نه فقط مشهدی ها. در نتیجه باید ملزم بشه که پروژه هاش رو در همه ی کشور اجرا کنه، نه فقط در مشهد. این حق همه ی ایرانی هاست.
   استادیوم فولاد هم که مال شرکت فولاد خوزستان هست و باز هم ربطی به دولت نداره. این شرکت چند سال پیش در اوج تحریمهای ایران عملا ورشکسته شد و فقط با فروش سهام و تعدیل نیرو تونست سرپا بمونه و الان هم داره استادیوم فولاد رو آروم آروم به جلو می بره. مسئله اینجاس که ما در تبریز از وجود صنایع در ورزش به خوبی استفاده نکردیم. تیمهای تبریز هم الکی اسم صنعتی دارن اما فرقشون با فولاد خوزستان و سپاهان و ذوب آهن اصفهان زمین تا آسمونه. اگر تراکتورسازی به آقای زنوزی و شرکت توسعه سرمایه گذاری دریک با اون حجم عظیم سرمایه و شرکتهای صنعتی که زیرمجموعه ش هستن واگذار می شد، الان تراکتورسازی خیلی زودتر و مقتدرانه تر و باشکوه تر از فولاد خوزستان به سمت ساخت استادیوم مدرن و اختصاصی می رفت. اما الان چی؟! فوتبال تبریز شده تراکتور، یک تیم بزرگ و پر تماشاگر با امکانات زیر صفر، و گسترش فولاد هم یک تیم کوچک و بدون تماشاگر با امکانات متوسط(چون تماشاگر نداره). وجود تیم گسترش فولاد تحت مالکیت آقای زنوزی در تبریز بیهوده ست. تبریز باید یک تیم بسیار مجهز و پر امکانات داشته باشه به جای اینکه سرمایه ها الکی و پای تیمهایی که هوادار ندارن هرز برن و فقط تعداد تیمهای تبریز زیاد بشه!! کاش مجموعه صنعتی دریک به سمت تراکتورسازی سوق داده بشه.

   24

   10
   • majid-tehran گفت:

    انفاقا تراکتور باید سهام مردمی بشه ن اینکه فروخته بشه به یه فرد هر چند اون فرد زنوزی باشه. باید سهامی بشه. تفاوت تیمی مثل تراختور با سپاهان و یا فولاد وووو در همین طرفدارهاشه. اگه آجرلو در تبریز باقی بمونه و بزارن ک برنامه هاش رو ب پیش ببره تراختور از همه تیم های دیگه جلوتر میوفته. همین مردمی کردن تیم یکی از برنامه هاشه. در اختیار گرفتن ورزشگاه یادگار یکی دیگه. راه انداختن فروشگاه با برند تراختور یکی دیگس. پخش بازیهای تراختور در تمامی شبکه استان های ترک نشین به همراه شبکه ورزش یکی دیگش. این کارها رو تیمی با طرفدار میلیونی میتونه انجام بده ن پدیده و فولاد و سپاهان و گسترش ووو.

    14

    14
    • بابک گفت:

     خیلی ماجرا رو ساده گرفتی. این آقای آجرلو کیه؟! یک فرمانده سپاه سابق که پیشتر مدیرعامل پاس تهران بود! ایشون رو فرستادن تبریز تا بیاد از همین حرفهای خوشگل خوشگل(مثل ریی جمهو.رهای ایران) بزنه واسه سر کار گذاشتن طرفدارهای تراکتور! وگرنه که کیه که ندونه اساسا تا زمانیکه وضع مملکت ما در بخش سیاستهای کلان خارجی و داخلی و اقتصادی اینه، چیزی به نام خصوصی سازی واقعی در هیچکدوم از عرصه های این کشور و از جمله ورزش و فوتبال اتفاق نخواهد افتاد؟ این حرفهایی که الان آجرلو درباره فروش سهام تراکتور به هوادارها می زنه رو ۱۵ ساله که مدیرعامل های پرسپولیس و استقلال هم مطرح می کنن! از همون ۱۵ سال پیش تا الان هم همه دارن به این چرندیاتشون می خندن! حتی وزارت ورزش در یک مقطع مراسم “شو” رو یک مرحله جلوتر برد و گفت حالا که نمیشه به مردم سهام بفروشیم، کل باشگاه رو میدیم به یه خریدار و شرکتِ بخش خصوصی!! یکسال هم از اینطرف دلقک بازی درآوردن و آخرشم گفتن صلاحیت هیچکدوم از خریدارها تایید نشد و فروش این دو باشگاه فعلا به صلاح نیست! تراکتور که دیگه بحثش از پرسپولیس و استقلال هم سیاسی و امنیتی تره! این آقای آجرلو خودش مهره ی سیستم هست. حرفهاش کپی یستی از داستانسراییهایی هست که پیشتر سر سرخابی های تهران درآوردن. برای همین میگم که فرضیه فروش سهام به هوادارها رو از سرت بیرون کن. حتی چندان شانسی هم برای اینکه یه شرکتی مثل دریک بیاد تراکتور رو در اختیار بگیره وجود نداره…. چون این هم برخلاف مصلاح امنیتیه “سیستم” هست! مگر اینکه به عنوان اسپانسرینگ بیاد جلو و به جای تیمداری(گسترش فولاد) تراکتور رو ساپورت کنه. نفت تهران بعد از اینکه وزارت نفت خبر از تصمیم به واگذاری تیم داد، به سرعت به بخش خصوصی و شرکت بهنام پیشرو کیش واگذار شد. چرا؟ چون پایگاه اجتماعی نداره! مسئله اینه که به دلایل سیاسی و امنیتی، امکان خصوصی سازیه پرسپولیس و تراکتور و استقلال وجود نداره. نه فروش سهام به مردم و نه شرکت های خصوصی.این حقیقت موجوده. باقیش هم صرفا جمله های خوش و رنگ و لعاب هست واسه سر کار گذاشتن ملت احساسی. این جناب آجرلو خودش یکی از مهره های کلیدی این بازی “حضرات” هست. حتی ارزنی به حرفهاش توجه نکنید و جدیش نگیرید.

     11

     2
    • sehrama گفت:

     این تفکر بچه گانه رو از ذهنتون دور کنید که تراکتور بازیهاش از تلوزیون ارومیه اردبیل زنجان همدان و… پخش بشه اصلا پخش بشه چی میشه؟؟؟ خوب بخوان میتونن از کانال سهند ببینن نمیتونن؟؟
     در ثانی یعنی چی تراکتورو بدن دست مردم؟؟؟؟ یعنی مثلا ۳۰۰ هزار نفر سهامدار و مالک تراکتور بشن؟ اونوقت من میخوام بازیکن از دهات بیارم جنابعالی میزارین؟ نظر دوستمون بابک منطقی تره

     12

     3
    • ناشناس گفت:

     دوست عزیز اگه سهمیه نیروی نظامی را از تراکتور بگیرن شما همیشه اخر جدولی… اگه همه حالا حرفی برا گفتن داری بخاطر همین بازیکنان سربازه جونم….

     6

     3
  • مملی گفت:

   داداش چه ربطی داره چرا همه چی رو با هم قاطی می کنید
   مگه استادیوم آزادی سقف داره یا غدیر و خیلی دیگه از استادیوم ها ی دیگه ی ایران
   اینایی هم که مسقفن استادیوم هایی هستن که تازه دارن افتتاح می شن

   5

   1
 2. Mehdi گفت:

  بار ها و بار ها و بار ها گفتم.من طرحی دارم که بویسله ی اون بزرگترین و مدرنترین استادیوم کشور تو چنگ ماست.طبقه ی دوم یادگار اگه تکمیل بشه و بعد مسقف سازی بشه خیلی راحت به بزرگترین استادیوم مسقف ایران و کلا بزرگترین استادیوم ایران تبدیل میشه.این در حالیه هزینه ای که برای انجام این طرح لازمه بسیار کمتر از هزینه ی ساخت یه ورزشگاه از صفر هست.اگه یه کمپینی چیزی تشکیل بشه و این طرح حمایت بشه و به ورزشگاه به بخش خصوصی واگذار بشه اصلا دور انتظار نیست چنین طرحی.سپاس

  29

  7
 3. تبریزلی گفت:

  پویا در ترکیه کمتر از ۲سال استادیومهای بسیار زیبا با استاندارد یوفا افتتاح میشه
  لطف کن یه سرچی بکن شهرهای – KONYA – ANTALIYA – SIVAS-TRABZON- BESHIKTASH – GALATASARAY – KAYSERI – BURSA همشونو تازه ساختن کمتر از ۲ سال اینجا از بیت المال باسه خودشون استفاده میکنن چیزی نیست با این پول و ثروت ایران تو ورزقان و اهر و….. از این استادیوم ها میشه ساخت

  19

  6
 4. داوود گفت:

  سلام واقعاکه اخه یادگارم شد ورزشگاه تو کوه وتپه ادم فک میکنه یه پرتگاهه با اون چمن مزخرفش ورزشگاه نیس پادگان میمونه تبریزی هارو چی فک کردن اخه اون ورزشکاهای اصفهان شیراز مشهد اهواز وتهران اینم ورزشگاه ما داش باشیزا توشسون ادم یکم خجالت میکشه با چمن حیوانیش

  23

  15
  • ali گفت:

   اتفاقا تو تپه بودنش یه شاهکار حساب میشه.فقط باید اون منطقه رو یه جنگل کاری وسیع کنن.اگه اونجا جنگل کاری کنن خیلی زیبا میشه.

   22

   4
  • majid-tehran گفت:

   شعورت در همین حده دیگه. یادگار یکی از خاصترین ورزشگاه های دنیاس جناب بوووقققق ظمنا عظمت و آوازه ورزشگاه به تیم و تماشاگراشه. جو تیم و تماشاگر و هوادار کدوم یکی از این تیمهایی ک اسم میبرید رو میشه با تراختور مقایسه کرد؟؟!!!!

   17

   12
 5. سعید گفت:

  آقا پویا شما می دونی منظور از این “شهر آفتاب” که در آخر مطلب درباره ی محل ساخته شدن یک استادیوم بسیار بزرگه تازه گفته شده، کجاست؟

  4

  1
  • شایان گفت:

   شهر آفتاب در جنوب تهران در ابتدای آزاد راه تهران قم قرار داره منظور همون شهرک نمایشگاهی تهران هست.

   3

   0
 6. ناشناس گفت:

  اولا در بهترین شرایط استادیوم یادگار امام سومین ورزشگاه ایران از نظر ظرفیت محسوب میشه(البته تا قبل از ساخت ورزشگاه باشکوه شهر آفتاب تهران و فاز دوم ورشگاه ثامن مشهد) که خیلیم خوب هست و همین ورزشگاه خودش به تنهایی دهن خیلی از افراد پر مدعا و همیشه طلبکاری که به دولت تهمت میزنن رو بسته البته اگه وجدان داشته باشند و بخوان حقیقت رو ببینن.
  دوما برخلاف چیزی که تو متن اومده صندلی های طبقه دوم نقش جهان همین الان در حال نصب هست اینم سند:
  https://www.instagram.com/p/BK8QnSgBXt0YngEvfwzgsC71xR0wFkCb7iwbLU0/?taken-by=alirezachaparian
  ضمن اینکه نقش جهان قطعا بالای ۷۰ هزار نفر ظرفیت خواهد داشت چون کاملا دقیق برای همین ظرفیت طراحی شده و همین الان فقط طبقه اولش که صندلی گذاری شده ۴۰ هزار نفر ظرفیت داره و هرکس بیاد عظمت ورزشگاه رو از نزدیک ببینه خودش متوجه میشه که به راحتی قابل افزایش به بالای ۷۲-۷۳ هزار نفر هست شاید دقیقا به عدد ۷۵ هزار نفر نرسه ولی قطعا بالای ۷۰ هزار خواهد بود بر خلاف یادگار امام که با صندلی گذاری کامل هرگز ظرفیتش از شصت و خورده ای بالاتر نخواهد رفت .
  ضمن اینکه وزشگاه اخصاصی مس کرمان (شهدای مس) هم در متن نیومده بود که در صورت افتتاح کامل ورزشگاه بسیار زیبایی خواهد بود و بنظرم تو ورزشگاه های در حال ساخت ایران ، ورزشگاه اختصاصی مس و اختصاصی فولاد (فولاد آرنا) یه چیز دیگه است چون ضمن اینکه امکانات بسیار کاملی کنارشون ساخته میشه ، پیست تارتان هم نخواهند داشت که واقعا حس فوتبالی دیگه ای تو این ورزشگاه ها به تماشاچی تو ورزشگاه و بیننده تلوزیون دست میده.

  14

  13
  • بابک گفت:

   بهت قول میدم مدرنترین ورزشگاه ایران، امام رضا خواهد بود و برخلاف تبلیغاتی هم که می کنن، استادیوم فولاد با اینکه خوب و مدرنه، اما از استادیوم امام رضا بهتر و مدرنتر نخواهد شد. همه فقط همین رو میگن که پیست تارتان نداره و…. . آره خب، این نکته مهمیه. اما اولویت اصلی نیست. اولویت اصلی اجرای باکیفیت پروژه بر اساس طراحی های نخستینه. نکته ش همینه که استادیوم امام رضا چون متعلق به آستان قدس بود و مشکل مالی در ساختش نبود، عینا مو به مو بر اساس طراحی و وعده ها ساخته شد و از بهترین مصالح درش استفاده شد. اما استادیوم فلاد چون وابسته به شرکت فولاده و این شرکت هم در این سالها مشکلات مالی داره، در نتیجه روند اجرای استادیوم هم از برخی استانداردهای نخستین در طراحیهای اولیه فاصله گرفته. مثلا نمای بیرونش رو دارن کامپوزیتی بسیار ساده و دم دستی استفاده می کنن که تو اروپا در دهه ۹۰ به بعد کاربردش رو از دست داد!! در حالیکه برای ساخت استادیوم امام رضا از این اعتیاد تهوع آور در ایران به “کامپوزیت های ساده” برای رفع تکلیف در مواقع مشکلات مالی فاصله گرفته شده و با تکنیک و مصالح خوب و مدرن هر بخش جزیی از استادیوم رو ساختن. زمانی که هر دو استادیوم افتتاح شده بودن، شما خواهی دید که کدومشون کار مدرنتر و زیباتر و تر و تمیزتری دراومده.

   12

   6
   • امیر گفت:

    درسته استادیوم فولاد برای شرکت فولاد خوزستانه، اما در زمان تحریم ها و ورشکستگی شرکت عملاً شهرداری اهواز اقدام به تکمیل ورزشگاه کرد، درضمن استادیوم فولاد فقط یه استادیوم خالی نیست، یه مجموعه ای کاملاً مدرن است که در ایران بی همتاست، شما می تونید طرح های اصلی مجموعه و پیشرفتش رو در سایت اهواز۱۴۰۰ ببینید، که مطمئناً این مجموعه از امام رضا که فضای محدودی داره بهتره، درضمن نمای فولاد از اول کامپوزیی طراحی شده بود که متناسب با معماری شهری اهواز هم هست و خیلی هم با کیفیته، حرف آخر اینکه ورزشگاه شهر آفتاب صد در صد از این دو ورزشگاه مدرن تر و زیباتر میشه

    5

    1
   • سجاد گفت:

    آقا بابک، استادیوم فولاد دقیقا داره طبق طرح اولیه اش ساخته میشه، نمای کامپوزیت بیرونی که به قول شما ساده س درصورتیکه اصلا اینطور نیست نمای بسیار زیبایی رو داره رقم میزنه برای این ورزشگاه، این استادیوم فقط به خاطر عدم وجود پیست تارتان معروف نشده، شما سقف این ورزشگاه رو با سقف استادیوم امام رضا و بقیه ورزشگاه هایی که تو ایران اقدام به این کار کردن مقایسه کن، کاملا برتری استادیوم فولاد رو می بینی در صورتیکه سقف ورزشگاهی مثل امام رضا به هیچ وجه تمام سکوها رو پوشش نمیده در حالیکه در ورزشگاه فولاد سقف ورزشگاه تمام سکوها رو به راحتی پوشش داده و مثل بقیه ورزشگاه ها نمایشی نیست، علاوه بر امکاناتی مثل استخر، چندین زمین تمرین، سالن تکنیک و امکانات دیگه ای که کنار این ورزشگاه هست، یک بیمارستان هم در حال ساخته و بزودی در کنار این ورزشگاه یک هتل پنج ستاره هم توسط شرکت فولاد ساخته میشه، تفاوت ورزشگاه امام رضا و فولاد رو حتی میشه در موارد جزئی هم متوجه شد، تفاوت صندلی گذاری که در ورزشگاه فولاد به همراه پایه اجرا شده در صورتیکه در ورزشگاه امام رضا به ساده ترین شکل ممکن انجام گرفته. شرکت فولاد دچار مشکلاتی هست اما این موضوع کوچکترین تاثیری در اجرای کیفی ورزشگاه نداشته. اینکه کل کشور داره در این زمینه پیشرفت میکنه خیلی خوشحالیم اما باید واقعیات گفته بشه. چند ماه آتی که این ورزشگاه افتتاح شد تفاوت فاحش این دو ورزشگاه رو مشاهده خواهید کرد.

    9

    4
    • بابک گفت:

     ببین سجاد خان شاید شما اسیر بازی با واژه ها بشی، اما منه نوعی دیگه گرگ بارون زده هستم. کارمون اینه. یه نگاه بکنم می فهمم یه پروژه داره با چه کیفیتی اجرا میشه و چند مرده حلاجه. دارن در عصری که برای نمای بیرون استادیومها جذابترین طراحی ها در دنیا انجام میشه از نمای کامپوزیت به رنگ پیت روغن حلبی استفاده می کنن، اونوقت شما گیر چیا هستی؟! هتل رو که که بیغل استادیوم امام رضا هم دارن می سازن. مجموعه ورزشی امام رضا هم که مثل خود استادیوم فوتبالش از مجموعه فولاد بسیار مدرنتره و در زیر استادیوم فوتبال طراحی شده. اونجا هم اگر بخوای می تونم عکس به عکس بهت تفاوت در اجرا رو نشون بدم. در مجموعه فولاد سقف بیشتر سالنهای ورزشی به شیوه ی سوله اجرا شده، در حالیکه در مجموعه امام رضا باز هم از بهترین مصالح استفاده شده. سقف استادیوم هم که شما میگی فولاد برتره، اتفاقا در حقیقت باز هم استادیوم امام رضا جلوتره. جناب من با قطعیت بهت میگم پارچه استادیوم فولاد از جنس درجه دو جهانی خریداری شده. چون در دوره اوج بحران مالی بودن، فقط خواستن رفع تکلیف کنن و تحفه ی بازار رو خریدن. با قطعیت بهت میگم. این پارچه حتی رنگ و رو هم نداره. در حالیکه پارچه سقف امام رضا کیفیت درجه یک جهانی داره و از یکی از معتبرترین برندهای دنیا خریداری شده. استادیوم بازی ایران و ازبکستان تو تاشکند رو دیدی؟ اون استادیوم تازه ساز و بسیار مدرنه. سقفش دقیقا مثل امام رضاست و با همون جنس پارچه! به علاوه، سقف هایی مثل استادیوم فولاد که زیر پارچه شون هزاران تکه فلز قرار می گیره و نما رو از پایی زشت می کنه اساسا منسوخ شدن و یه طراحی قدیمی هستن. شما گیر شیوه ی نصب صندلی ها هستی اما من دارم بهت از تفاوت کیفیت اجرای نمای بیرون و طراحی سالنها و سقف استادیوم و… میگم. البته باز میگم، استادیوم فولاد استادیوم خوب و تقریبا مدرنیه و همه امیر و آرزوی پیشرفت ایران در زمینه استادیوم سازی رو داریم. اما من بر اساس تجربه م با قطعیت میگم که از حالا مشخصه که استادیوم امام رضا کار شیک تر و تر و تمیزتری از استادیوم فولاد درخواهد اومد. برای من بر اساس شناختم یک یقین است. بنده نه مشهدی هستم و نه اهوازی. در نتیجه هیچ تعصبی در گفتن این حرفها ندارم.

     9

     8
     • سجاد گفت:

      بابک جان خدمتت عرض کردم، علی رغم تمام مشکلاتی که فولاد داشته اما کوچکترین تغییری در طرح اولیه ورزشگاه داده نشده، این که سعی داری کیفیت ورزشگاه رو زیر سوال ببری خیلی عجیبه. من نمی دونم واژه مدرن برای شما چطور معنی شده، اما شما ورزشگاه امام رضا رو با پیست تارتان و عدم وجود رمپ و نحوه اسفبار صندلی گذاری و … لقب مدرن میدی و ورزشگاه فولاد که تمام استانداردها درش رعایت شده رو می فرمایی نسبتا مدرن!!! نظر شما محترم ولی سعی کنید با اطرافیان هم مشورت کنید چون نظرتون با همه متفاوته.! تمایلی ندارم بحث رو ادامه بدم چون بی فایده س، ولی همونطور که گفتم با افتتاح ورزشگاه فولاد در ماه های آینده به عرایضم می رسید. حتی می تونید نظر دوستان رو هم جویا بشید. موفق باشید.

      10

      7
    • بابک گفت:

     رمپ؟! شاهد از غیب آوردی که استادیوم فولاد داره با مد دهه ۹۰ اروپا اجرا میشه. رمپ در استادیومهای مدرن امروز دیگه منسوخ شده. به علاوه این پیست تارتان هم که می فرمایید، امتیاز نیست، بلکه یک ویژگیه. طبیعیه که وقتی استادیوم امام رضا برای آستان قدس هست، این بنگاه تصمیم بگیره که در استادیومش امکان برگزاری مسابقات دو و میدانی هم باشه. چون آستان قدس که در لیگ ایران تیمداری نمی کنه که بخواد استادیوم اختصاصی فوتبال بسازه! پس برنامه ش این بوده که هر دو رشته ورزشی رو در استادیوم پوشش بده. استادیومهای اختصاصی فوتبال رو باید مالکان باشگاه های فوتبال بسازن، نه بنگاه هایی که تیم فوتبال ندارن! باقی حرفهام هم انقدر روشن بود که دیگه تکرارشون نمی کنم. من دارم از کیفیت بد مصالح به کار رفته در روند اجرای پروژه اهواز میگم، اونوقت شما از رمپ میگی! من حرف از طراحی استادیومها نزدم…. از کیفیت اجرا و مصالح گفتم! چند ماه صبر کن… شما هم موفق باشی….

     7

     7
   • تک گفت:

    داداش استادیوم فولاد از استادیوم امام رضا پیشرفته تر هست

    این پیست تارتان چیه اخه

    0

    0
 7. ناشناس گفت:

  Smile Smile
  پویا جون کاکو، یه عکسم از ورزشگاه پارس شیراز میذاشتی:
  شایان ذکره که دولت تدبیر و امید در اردیبهشت سال جاری وعده ی تکمیل این ورزشگاه ۶۰ هزار نفری مسقف رو تا دهه ی فجر سال جاری داده نه سال ۱۴۰۰ که البته احتمالا محقق نمیشه و میره واسه ی سال ۹۶. ولی دیگه ۱۴۰۰ تابحال از مسئولین نشنیده بودیم که توی متن بهش اشاره کردید.
  آهسته با گام های شیرازی هم لفظ زیبا و شایسته ای نیست، پس لطفا تصحیح بفرمایید که خدایی نکرده، موجبات در هم رفتن کلاه هموطنانمون در این سایت و یا جاهای دیگه فراهم نشه! Grin Grin
  http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1531945

  14

  3
 8. محمد گفت:

  ورزشگاه یادگار باید باید مسقف بشه، تا کی بایستی تو این وضعیت نامناسب و ناقص باقی بمونه ، دوستان ما اگر مطالبه نکنیم وضع همینه که هست خواهشا در استادیوم اینو از مسعولا بخواهید . به این سازمان در پیتی نوسازی استادیوم های ایران (دقیق نمیدونم اسمشو !!) هیچ امیدی نیست همان طور که نقش جهان رو طی ۲۰ سال نساخت تا آخرش فولاد سپاهان خودش دست بکار شد ما هم باید خودمون با نیروهای استانی دست بکار بشیم و یادگارو تموم کنیم .
  باغ شمال آیا تا ابد باید این شکلی بلا استفاده باقی بمونه ؟ چرا از داشته هایمان استفاده نمیکنیم ؟ یه ورزشگاه استاندارد ۳۰، ۴۰ هزار نفری خیلی مدرن میتونه شهرداری در همان مکان بسازه . چطور داخل مشهد اجازه ی ساخت ورزشگاه صادر میشه ولی توی تبریز نه ؟

  12

  1
 9. Mahdi گفت:

  آقا پویا میتونی یه هزینه تقربی بگی که مثلا یه استادیوم مدرن مثل مشهد با ظرفیت صد هزار نفر چقدر میشه؟؟

  2

  0
 10. ناشناس گفت:

  از استادیومهای زنجان (زیتون زنجان) و ارومیه (استادیوم باکری ارومیه) که از استادیومهای زیبای در حال ساخت هستند هم می نوشتید.
  همچنین استادیوم اختصاصی مس کرمان که با حذف یست تارتان دوومیدانی یکی از استادیومهای زیبا به سبک انگلیس خواهد بود.
  به نظرم باشگاه تراکتور باید به فکر یک استادیوم اختصاصی سوپر مدرن و زیبا و با گنجایش متوسط باشد (مانند استادیوم باشاک شهیر که ورزشگاه کوچک اما بشدت زیباست)
  همچنین باید یکی از استادیومهای درون شهری شهرداری تبریز مانند مرزداران یا قویدل به ماشین سازی اختصاص پیدا کند تا در برنامه ریزی آینده استادیوم را توسعه دهند و با سقفدار کردن و امکانات دیگر استادیوم اختصاصی خودشان را به مرور زمان بسازند و به استانداردهای بین المللی نزدیک کنند.

  8

  0
  • بابک گفت:

   استادیوم زنجان و ارومیه اصلا مدرن نیستند. فرقشون با استادومهای ۵۰ سال پیش اینه که فقط صندلی دارن!! البته بگذریم از جنس دوزاریه این صندلی ها! بر اساس استانداردهای جهانی حتی استادیوم نقش جهان اصفهان هم مدرن حساب نمیشه چه برسه به زیتون زنجان! فعلا فقط استادیوم امام رضا و فولاد اهواز در ایران مدرن هستن. تا ببینیم در ادامه چی پیش میاد.

   8

   3
   • ناشناس گفت:

    من فقط گفتم ورزشگاه های زنجان و ارومیه زیبا هستند (و نه مدرن) تازه آن هم با معیارهای ورزشگاههای ایران زیبا هستند و نه با ورزشگاههای اروپا و آمریکا و آسیای شرقی.
    این ماکت ورزشگاه زنجان است
    http://www.tarafdari.com/sites/default/files/contents/user246987/content-image/1.jpg
    طراحی زیبایی دارد؛ طوری که ورزشگاه ۱۵هزارنفری مانند ورزشگاههای بزرگ دیده می شود.

    ورزشگاه ارومیه هم در دو طبقه تماما صندلی و با سایبان طراحی شده که در مقیاس استادیومهای ۱۵هزارنفری دیگر استانها ورزشگاه زیبایی است.
    دقت داشته باشید که همین استادیومهای زنجان و ارومیه آرزوی هواداران تیمهایی مانند ملوان انزلی و صنعت نفت آبادان و نساجی مازندران و شاهین بوشهر است.

    4

    0
 11. نم کیم گفت:

  تبریز الگوی اقتصاد مقاومتی!!

  9

  5
 12. ناشناس گفت:

  نگاهی بر استادیومهای شهر تبریز
  http://www.sarirnews.com/?p=3515

  استادیوم دانشگاه تبریز بسیار زیبا ساخته شده، اگر طرحی برای افزایش ظرفیت جایگاه شرقی (روبروی جایگاه وی.ای.پی) و ساختن سقف قرینه شرقی ورزشگاه (با همان طرح سقف قرینه غربی) داشته باشند، استادیوم نمونه ای در ایران خواهد شد

  7

  1
 13. ناشناس گفت:

  پویا جان به جای عکس دوم استادیوم یادگار(فاز تکمیلی و مسقف) به اشتباه عکس استادیوم غدیر اهواز آپلود شده است

  6

  0
 14. امیر علی گفت:

  سلام اقا پویا
  از طرح و مشخصات این استادیوم شهر افتاب خبر دارید؟

  2

  0
 15. ناشناس گفت:

  پویا جان تو رو جان هر کی دوست داری به شهردار گزارش بده استادیوم سهند رو تکمیل کنه هر چی باشه تو مشاور شهردار هم هستی کمپین ما استادیوم کامل سهند رو میخوایم باید تشکیل بشه تا این مسئولان از خواب بیدار شن

  3

  2
 16. نوید گفت:

  امکانات و بودجه نامحدود آستان قدس برای ورزشگاه امام رضا با تجهیزات تماما اروپایی
  اقتصاد مقاومتی برای یادگار امام تبریز
  دلیل این مسئله هم نه دولت هست نه تهران و نه کس دیگری جز مسئولین بی غیرت و نالایق شهر خودمون
  ایراد رو گردن کس دیگه ای نندازیم
  تا جایی که ما افرادی رو داریم که شهر خودشون و هویتشون رو میفروشن به جایگاه و صندلی شون وضع همین خواهد بود

  5

  1
 17. ناشناس گفت:

  الان ۱۵ سال قرار ورزشگاه ۵۰ هزار نفره پارسه شیراز ساخته بشه ولی سال هاست رها شده این فقط به تبریز بر نمیگرد شیراز هم رنج میبره

  5

  0
  • ناشناس گفت:

   فقط به شیراز و تبریز ختم نمیشه اون اصفهان هم که معتقدید همه ی حقوق شما رو بالا کشیده، ورزشگاه نقش جهانش ۲۰ و اندی سال زمان برده و هنوز افتتاح نشده.

   15

   1
 18. شناس گفت:

  ما مخلص امام رضا هم هستیم ولی چرا باید بودجه شهر مشهد درتمام زمینه ها چندین و چند برابر بقیه کلانشهرها باشه ؟شاید بشه گفت نصف تهران بودجه میگیره و داره بهش رسیدگی میشه .لااقل باید رو نقاط قوت شهرها بایدسرمایه گزاری بشه مثلا تو فوتبال مشهد و اصفهان چکاری انجام دادن یا کدوم بازیکن سازی انجام دادن و تحویل تیم ملی دادن ؟ولی تو فوتبال شیراز و تبریز سرمایه گزاری بشه صددرصد نتیجه میده چون این دوشهر همیشه بازیکن سازی کردن و مثل مشهدو اصفهان بیت المال حیف و میل نکردن.مثلا همین تراکتورسازی پنج بازیکن اصلیش شیرازی هستن و مربیان تیمهای ملی نوجوانان ،جوانان و فوتسال شیرازی اند.البته تبریز سه تاتیم لیگی داره که نشاندهنده لیاقت این دوتاشهرهست.با امید سقوط ذوب آهن به لیگ دسته یک Laugh

  4

  12
 19. Omid گفت:

  چرا توی اهواز اینقدر ورزشگاه جدید دارن میسازن در صورتی که تهران فقط همون آزادی پیر رو داره، یه ورزشگاه جدید هم شرکت نفت مثل اینکه می خواد بسازه که مدرن ترین ورزشگاه میشه، چرا تیم های استقلال و پرسپولیس از فولاد و مس کرمان الگو نمیگیرن که ورزشگاه اختصاصی بسازن، مورد بعدی اینکه واقعا حیفه که استان های فلات مرکزی ایران و به اصطلاح کویر نشین نه تیم فوتبال در لیگ برتر دارن نه یه ورزشگاه خوب، مثلا یزد و شیراز، یا استادیوم امام رضا رو برای چی ساختن؟؟ برای پدیده شاندیز؟؟ به نظر من بجای این همه هزینه کردن برای ساخت استادیوم توی اهواز و مشهد باید برای تهران استادیوم می ساختن

  5

  5
  • بابک گفت:

   البته شیراز و فارس در زمره شهرها و استانهای فلات مرکزی ایران قرار نمی گیرن. استانهای فلات مرکزی ایران عبارتند از سمنان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، قم و دو سوم اصفهان.
   تهران استادیومی که دارای استاندارد برگزاری بازیهای باشگاهی باشه زیاد داره(آزادی، تختی، امام رضا، شهید کاظمی و پاس). یعنی دو تا سه برابر شهرهای دیگه. ولی استادیومی که بشه توش بازیهای ملی رو برگزار کرد، فقط همون آزادی هست که دیگه پیر شده. بله، باید در تهران استادیوم بزرگ و مدرن تازه ای ساخته بشه. که به قول دادکان قراره توسط دانشگاه آزاد ساخته بشه….. خدا داند!

   2

   1
   • شناس گفت:

    شما یکباردیگه نقشه ایرانو بادقت نیگا کن.نیمه شمالی استان فارس جز فلات مرکزی ایران هست و از بعضی شهرهای استان یزد و کل استان کرمان شمالی ترهست.. ولی نیمه جنو بی فارس جز جنوب ایران هست.

    2

    2
  • محمد گفت:

   امید جان، اهواز و در کل خوزستان هر سال حداقل دو تیم فقط تو لیگ برتر دارن بماند که چند سال اخیر سه تیم داشته، ضمن اینکه خوزستان یک استان تولید کننده هست در فوتبال، نه مصرف کننده، شما یه نگاه به تیمهاش بندازی می بینی که اکثر این بازیکنا رو بازیکنای بومی خوزستان تشکیل میده که فوتبالی بودن این استان رو نشون میده و البته پتانسیلش رو، قهرمانی هایی که تیم های خوزستانی چه در رده بزرگسال و چه در رده های پایین تر بدست آوردن یکی دیگه از دلایل تمایل به ساخت استادیوم در اهواز هست. مورد دیگه اینکه در اهواز شرکت های بزرگ زیادی وجود دارن و ساخت استادیوم حداقل کاری هست که یک شرکت بزرگ مثل فولاد خوزستان می تونه برای اهواز انجام بده. برای ساخت ورزشگاه یکی از ملاک هایی که برای ساختش در نظر میگیرن وضعیت ورزش اون منطقه س، مطمئنا اگر شهری تمایل به ساخت ورزشگاه داره باید تجدید نظری در وضعیت ورزشش انجام بده، نمونه ش اگه شیراز امسال حتی یک نماینده تو لیگ برتر داشت مطمئن باشین فشار بر روی مسئولین برای تکمیل ورزشگاه پارس، خیلی بیشتر بود.

   5

   0
  • شناس گفت:

   همینو کم داشتیم تهران مظلوم بشه!! دوست عزیز شما دل سوزی نکن تهران بجز آزادی ، استادیوم شیرودی ،اکباتان ،تختی و .. رو هم داره.باضافه کلی مکان ورزشی کوچک و بزرگ .ولی صحبت شما درمورد مشهد درسته و باید اصفهان هم اضافه کرد.البته یزد هم شهر فوتبال خیزی نیست و استعدادشو نداره مثل اصفهان

   3

   8
   • ناشناس گفت:

    شیرازی که برای فوتبال اصفهان کری بخونه واقعا تماشاییه! خدایا چه چیزها از این شیرازیا دیدیم این چند وقت!

    12

    3
    • شناس گفت:

     دوست اصفهانی عزیز ،من برخلاف اون چیزی که خیلیا فکر میکنن خصومتی با مردم اصفهان ندارم که برعکس بسیار هم نقاط قوت زیادی تو اصفهان دیدم بخصوض معماری شهری یکنواخت و سنتی شهری ولی بحث من درمورد بازیکن سازی بود نه مسایل دیگه که بخام کری خونده باشم.خداوکیلی چند تا بازیکن فوتبال و مربی اصفهانی رو نام ببر که توسطح لیگ برتربازی میکنن..خب کسی نیست ولی بنظرشما شیراز بازیکن سازی نکرده ؟حیف و میل بیت المال براى بازیکن غیربومی چه نتیجه ای داره ؟اگه اشتباه میگم بگو

     1

     7
     • ناشناس گفت:

      ۱. برای بحث کردن، دوست داشتن و نداشتن بقیه نیاز نیست که شما فرمودید اصفهان رو دوست دارید، فقط منطق و احترام نیاز هست. شما از اصفهان نفرت داشته باش اما منطقی و محترمانه حرف بزن.
      ۲- فوتبال اصفهان در همه زمینه ها از فوتبال شیراز جلوتر هست و این اظهر من الشمسه و شما هم چون این رو میدونید بقیه عرصه ها رو ول کردید و ادعای خودتون رو منحصر کردید به بازیکن سازی.
      ۳- در زمینه بازیکن سازی هم اصفهان وضعیت بهتری نسبت به شیراز داره، اگر اساسا تیم و فوتبالی برای شیراز باقی مانده باشه(که جای تاسف بسیار داره این نابودی تدریجی فوتبال شیراز). در تیم سپاهان همین الان بیست نفر از بازیکنانش محصول آکادمی باشگاه هستند و و ذوب آهن هم وضعیت مشابهی داره. ولی برای مقایسه بد نیست نگاهی به فهرست تیم ملی بندازیم و ببینیم بازیکن سازی این دو استان چطور بوده؟ در تیم ملی فعلی سه بازیکن محصول تیم های پایه سپاهان هستند(حاج صفی، امید ابراهیمی و آزمون)‌ و یک بازیکن هم درخشش و ملی پوش شدنش از زمان حضور در سپاهان بوده(سیدجلال حسینی) در حالی که از استان فارس فقط سروش رفیعی هست که اونم اسمی شدن و تبدیل شدنش به بازیکن ملی در دوران بودنش توی فولاد خوزستان انجام شده. حالا جالب اینجاست که در این دوره اصفهان کمترین تعداد بازیکن ملی پوش رو در تمام دو دهه اخیر فوبال ایران داره وگرنه اختلاف ها از این هم بیشتر می شد.
      ۴- بحث کردن سر حیف و میل و چگونگی خرج کردن پول با کسی که شهرشون تیمی در لیگ برتر نداره هم از اون حرفهاست. شما که متاسفانه فوتبالتون در شرف نابودی کامل هست در مورد مدیریت فوتبال از شهری که پرافتخارترین شهر فوتبالی دهه اخیر ایران هست دارید ایراد می گیرد؟! عجبا!! اولا فوتبال اصفهان هر هزینه ای کرده باشه نتیجه اشو گرفته و کسب ۱۵ جام قهرمانی لیگ و حذفی طی دو دهه اخیر(توسط سپاهان و ذوب آهن) نشون می ده هزینه کرد همراه با کسب نتیجه بوده. این درحالیه که خیلی از شهرها و تیم ها هزینه هم کردند و هیچ نتیجه ای نگرفته اند(برای نمونه استیل آذین هدایتی، پرسپولیس رویانیان، استقلال فتح الله زاده و…). ثانیا طی سه سالی که هزینه تیم ها توسط سازمان لیگ به طور رسمی و نسبتا دقیق منتشر میشه کاملا روشن شده که سرخابیای پایتخت بیش از همه تیمها هزینه می کنند و چند تیم از جمله سپاهان و تراکتور(بدون احتساب سربازها)‌در رده بعدی هستند. البته امسال که از نظر هزینه ها تیمهای اصفهان یکی هفتم و اون یکی سیزدهم بودند. ثالثا. تیمی که برای قهرمانی بسته میشه هزینه هاش و سبد بازیکناش متفاوته با تیمی که برای بقا در لیگ بسته میشه. تیم های مثل فجر شیراز یا ملوان با اتکا به بازیکن های ارزان و جوان و برای بقا در لیگ بسته می شدن که خوب آخر سال هم دو سه تاشون جهره می شن اما برای قهرمان شدن اتکا صرف به بازیکن بومی کافی نیست و خرید بازکن بزرگ حتمی است منهتا نحوه هزینه کرد و نتیجه گرفتن از اون مهمه که کارنامه تیم های اصفهان دراین زمینه روشنه.
      ۵- آرزو می کنم یه تیم از استان فارس توی لیگ برتر بیاد چون واقعا لیگ ایران داره منحصر به پنچ تا شهر تهران و تبریز و مشهد و اهواز و اصفهان میشه و این اصلا خوب نیست.

      7

      1
      • شناس گفت:

       جواب کامل دارم بدم ولی نمیخام تو سایت یه شهردیگه بحثو کشدار کنم.ولی بصورت خلاصه بخام بگم احساس میکنم شما فکرمیکنم بنده قصدتخریب دارم درحالیکه گفتم اصفهان نقاط قوت زیادی داره ولی این دلیل نمیشه شما همه چیزو مال خودتون بدونید و فکرکنید هیچ نقطه ضعفی ندارید وکوچکترین انتقاد واقعی رو قبول نکنید.والسلام

       1

       6
  • ir98 گفت:

   دوست عزیز اینکه تو شهر شما استادیوم نمیسازن دلیل نمیشه که بقیه جاها نسازن ، اتفاقا اهواز و مشهد از قطبای فوتبال ایرانن و مردم کاملا فوتبالی دارن و مخصوصا مشهد که امکانات زیادی داره و تنها شهریه که تو بازی های بین المللی میتونه آبرو داری کنه

   6

   3
   • شناس گفت:

    اهواز آره ولی مشهد کجاش قطبه ؟؟؟متاسفانه زمانی فوتبال ایران براساس توانایی بازیکن بود ولی الان پول و پارتی حرف اولو میزنه.بجز تبریز و اهواز بقیه شهرایی که دوتا تیم تولیگ دارن شامل این قضیه میشن.

    1

    7
    • ir98 گفت:

     مشهد شهر فوتبال و فوتسال خیزیه و استعداد کم نداره فقط به خاطر نبود آکادمی های معتبر اکثرا جذب اصفهان و تهران میشن ، نتیجش این میشه که ذوب آهن با هفت تا بازیکن مشهدی میره فینال آسیا و خودش تو لیگ برتر تیم نداره ، الان تازگیا پدیده آکادمی خوبی درست کرده و تو لیگ برتر جوانان دوم شد بعد فولاد ، کلا فوتبال مشهدرو به پیشرفته از نظر زیرساخت و استعداد

     6

     7
 20. شیرازی تبریز دوست گفت:

  ای خاک بر سر اداره کل ورزش و جوانان فارس که از سال ۷۵ داره توی شیراز یه ورزشگاه می سازه که هنوز پیشرفت فیزیکی اش ۴۰ درصد هم نیست. خاک تو سرشون. ولش کردن به حال خودش. تا چند سال دیگه می تونن مث تخت جمشید تو فهرست میراث فرهنگی ثبتش کنن

  4

  0
 21. شیرازی تبریز دوست گفت:

  در ضمن پویا جان گلایه ای هم ازت دارم؛ چرا شیرازی ها رو این چنین مسخره می کنی با گفتن گام های آهسته شیرازی… .
  اینجا همون شهریه که بزرگترین پل کابلی کشور داره توش به سرعت ساخته می شه؛ اینجا پیش از اصفهان و تبریز مترو با هدوی ۱۵ دقیقه راه افتاده اینجا شهر سعدی و حافظه اینجا شهر تخت جمشید بزرگترین بنای سنگی جهانه اینجا هزاران هزار افتخار داره؛ اگر مردم شهر دیگه ای درباره شیرازی ها این طور حرف بزنن ما تعجب نمی کنیم ولی از تبریزی ها چنین انتظاری نداریم. اینجا جاییه که مردم پول پروژه ها رو می دن خیلی زودتر از موعد مقرر پروژه ها تکمیل می شن مث پروژه های شهرداری ولی برای پروژه های دولتی به فارس پول نمی دن. می دونید گه چرا؟ چون از شیراز کینه دارن. پول نفت سروستان و پول تخت جمشید به تهران می ره و به بهانه کسری بودجه بر نمی گرده ما هم مثل شما و اصفهانیا و مشهدیا توی پایتخت و دولت یه عالم وزیر نداریم که بتونیم پول خودمون رو برگردونیم؛ این شده که شیراز و فارس تبدیل شدن به شهر و استان محروم. خلاصه اینکه دست روی دلمون نزار

  6

  6
 22. اردبيلي گفت:

  به نظرم بهترین ورزشگاه در بین اینها ورزشگاه امام رضای مشهده. ادم واقعا کیف میکنه . چقدر فضای سبز خوشکلی هم اطرافش داره!
  دومیش ورزشگاه سهند تبریز

  علتشم اینکه که ورزشگاه امام رضا از استانداردهای روز اروپایی در استادیوم سازی استفاده کرده. الان هیچ کجای دنیا ورزشگاه های بالای ۶۰ هزار نفری و به اصطلاح غول پیکر یا Giant نمیسازن. بهترین استادیوم ها گنجایشی ما بین ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر ایده اله!
  الان شما ببینید اکثر صندلی های ورزشگاه ازادی تو بیشتر مسابقات حتی دربی ها خالی میمونن ! سایبان نداره . صندلی هاش رو نمیتونن تامین کنن پارکینگ درست و حسابی نداره سرویس بهداشتی افتضاح و….
  ورزشگاه سهند هم میتونه از اینها بهتر بشه اگه ایراد های اساسی که داره برطرفش کنن!

  12

  2
 23. ir98 گفت:

  واقعا خوشحال شدم که از نظر زیرساخت داریم به کره و ژاپن نزدیک میشیم ،بهترین استادیوم ایران انصافا امام رضا و بعدشم فولاده ، امام رضا یه سرو گردن به خاطر درون شهری بودن و قابل دسترس همه بودن و همچنین نمای سازه ای زیبا و …،از تمام استادیومای ایران یه سر و گردن بالاتره ، ظرفیتش هم مثل فولاد خیلی مناسبه و باید تمام ایران الگوی خودشون قرار بدن ، ایشالا که همه اینا ساخته بشه و فوتبالمون پیشرفت کنه

  9

  1
 24. مهدی گفت:

  واقعا این تبعیض نیست گیلان با اینهمه اسطوره فوتبال و تیم هایی در سطح اول کشور یه استادیوم خوب نداره. تاسف. درجاهایی که اصلا فوتبال ندارم استادیوم های شیک ساخته میشه ولی گیلان خیر. تبعیض تا کی؟

  1

  2
 25. تبریزی گفت:

  واقعا چرا این قدر مشهد پیشرفت کرده

  1

  1
  • مجتبی گفت:

   کمترین بودجه رو به مشهد میدن چه از لحاظ زیر ساختها مثل استادیوم و چه از لحاظ تیمداری دولتی متاسفانه
   مشهد همه چیزش خصوصیه از استادیوم امام رضا بگیر تا تیمداری خصوصیش
   متاسفانه مشهاز بودجه دولتی که به بقیه شهر ها داده میشه محرومه و بهش ظلم میشه

   3

   1
 26. مریم گفت:

  مشهد شهر فوتبال خیزی است چون مثل رضاقوچان نژادرا داشته که الان در لیگ هلند گل میکاره وابروی فوتبال ایران است

  4

  0
 27. Milad گفت:

  تمام نقاط کشور استادیوم زدن. ولی هیچ استادیوم استانداردی تو استان گیلان. نه فقط گیلان بلکه شمال کشور وجود نداره. در صورتی که بیشترین بازیکنان با کیفیت و بزرگ فوتبال ایران هگشون شمالین. امیدوارم مسعولین بی لیاقت شهر های شمالی به خصوص گیلان به فکر ساختن تجهیزات ورزشی باشند

  0

  0
 28. Parviz گفت:

  با حذف پیست تارتان و کمی گودبرداری , یک طبقه ی کوچک تا کنار زمین به سبک انگلیسی قابل افزودن به آزادی است که با مهندسی مناسب,ظرفیت آن را می تواند تارقم یکصد و هشت هزارنفر صندلی افزایش دهد.
  سلتا در لیگ اروپ آ,همین چند ماه گذشته چنین کاری را کرده و بدون هزینه ی زیاد-یک طبقه ی کوچک به ورزشگاه خود اضافه کرد.پندان هزینه بر نیست-زمان نمی برد و پیچیده هم نیست.

  0

  0
 29. رحمتی گفت:

  خوش به هالتون با پول نفت استانهای لر نشین بهترین ورزشگاه ها رو میسازن اما استانی مثل لرستان تیمش رفت لیگ برتر یه ورزشگاه استاندارد نداشت رفت تهران بازی کرد مگه لر ها ایرانی نیستن که اینقدر فرق قائل میشن

  0

  1
 30. ورزش دوست گفت:

  از اینکه خیلی از شهر ها ورزشگاه مناسب ندارن واقعا تاسف میخورم، ولی با این مخالفم که بگوییم چرا فلان شهر دارد و ما نداریم

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo