چهره مردان نمکی بازسازی می شود

۱۰_۱۰

 

باستان شناس آلمانی گفت: ساخت تصاویر سه بعدی از مردان نمکی کشف شده در معدن نمک چهرآباد زنجان علاوه بر ارائه اطلاعات گسترده در هر لحظه و هر نقطه از جهان، می تواند چهره مردان نمکی را بازسازی کند.

82275949-71108559

باستان شناس آلمانی گفت: ساخت تصاویر سه بعدی از مردان نمکی کشف شده در معدن نمک چهرآباد زنجان علاوه بر ارائه اطلاعات گسترده در هر لحظه و هر نقطه از جهان، می تواند چهره مردان نمکی را بازسازی کند.

به گزارش پایگاه خبری تبریز مدرن به نقل از ایرنا، نیکلاس شیمرل افزود: در بخشی از مطالعات باستان شناسی بر روی مردان نمکی، تصویر برداری و عکاسی با ثبت تمام جزئیات و بخش ها، انجام می شود.
وی یادآورشد: این تصاویر و عکس ها با ثبت همه جزئیات به تعداد انبوه وارد نرم افزاری به نام ‘اگی سافت، فتو اسکن’ (agisaft- foto scan) می شود.
شیمرل اظهار کرد: این نرم افزار نقاط منطبق تصاویر را بر روی هم قرار می دهد و تصویری کلی با تمام جزئیات و از ابعاد مختلف از هر یک از مردان نمکی آماده می کند.
این باستان شناس آلمانی گفت: نتیجه انطباق این تصاویر در فضای نقطه – ابری قرار می گیرد و در نهایت یک تصویر سه بعدی از مردان نمکی آماده می شود.
وی خاطرنشان کرد: این تصویر سه بعدی موجب می شود، هر پژوهشگری در هر نقطه از دنیا بتواند به اطلاعات مردان نمکی دسترسی داشته باشند و برای مطالعه این مومیایی طبیعی نیازی به حضور در کنار آنها ندارد.
شیمرل ادامه داد: از سوی دیگر با انطباق تصاویر و توانایی که نرم افزار مورد نظر دارد، می توان تصویری سه بعدی از چهره مردان نمکی ترسیم کرد.
این باستان شناس با بیان اینکه مردان نمکی مومیایی های بسیار حساسی هستند، جابجایی آنها را اقدامی خطرناک به جهت آسیب به آنها برشمرد.
وی اضافه کرد: با ایجاد این تصویر سه بعدی، از این پس مطالعه بر روی مردان نمکی، نیازی به جابجایی آنها نخواهد داشت.
شیمرل ابراز کرد: نتیجه بازسازی چهره مردان نمکی حداکثر تا پنج ماه آینده آماده انتشار می شود.
در دور جدید مطالعات باستان شناسی در معدن نمک چهر آباد و بر روی مردان نمکی که از نیمه دوم شهریور امسال آغاز شده است، ابعاد مختلفی از مطالعات و پژوهش ها بر روی این مومیایی های طبیعی انجام می شود.
تا کنون ۶ مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوش گران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شدند.

10
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo