شهردارتبریز تاکید کرد: استفاده از ایده های خلاقانه در طراحی فضای سبز میدان آذربایجان/ اجرای طرح یک مسابقه معماری منتفی شد

 

6.jpg

 شهردار تبریز در جلسه بررسی نحوه طراحی و اجرای فضای سبز میدان آذربایجان، بر استفاده از طرح های خلاقانه در طراحی فضای سبز این میدان، تاکید کرد.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از معاونت فنی و عمرانی، دکتر صادق نجفی در این جلسه، با اشاره به نقش و اهمیت فضای سبز در زیبایی تقاطع غیرهمسطح میدان آذربایجان، تاکید کرد: در اکثر کشورها فضای سبز جزء لاینفک برنامه ریزی های شهری به شمار می‌ آید و به عنوان ریه ‌های تنفسی شهرنشینان قلمداد می شود؛ به همین دلیل نیز، فقدان آن به معنی عدم وجود زیبایی و سلامت و تندرستی در شهرها است.

وی فضای سبز شهری را به عنوان بخش جاندار محیط شهری و مکمل بخش بی‌جان شهر، یعنی ساختار کالبدی شهر خواند و خاطر نشان کرد: پایداری شهری و کمیت، کیفیت و بازدهی روانی، اجتماعی و اکولوژیکی فضاهای سبز شهری از آثار طراحی و برنامه ریزی مناسب شهری است که باید با تلاش تمام مسئولین و دست اندرکاران مربوطه در طراحی فضای سبز میدان آذربایجان در مسیر تحقق آنها اقدام شود.

شهردار تبریز با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته برای فضای سبز میدان آذربایجان و تاکید بر نحوه انتخاب درختان و عناصر مربوطه در طراحی میدان، افزود: کاشت انواع درخت و درختچه و چمنکاری فضاهای دور میدان در کنار احداث دو جزیره بزرگ گل با نظارت مهندسین فضای سبز شهرداری تبریز اجرا می شود

.

دکتر نجفی گفت: تقاطع غیرهمسطح میدان آذربایجان به عنوان یکی از پروژه ‌های مهم ترافیکی شهر در کاهش بار ترافیکی میدان که در هر ساعت ۱۲ هزار خودرو وارد محدوده آن می شود، نقش بسزائی ایفا خواهدکرد.

 وی ادامه داد: گذشته از نقش ترافیکی، فضای سبز این میدان نیز، در ایجاد آرامش بصری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شهردار تبریز همچنین در ادامه سخنان خود، استفاده از المان تبریز ۲۰۱۸ را در طراحی فضای سبز میدان آذربایجان خواستار شد .

دکتر نجفی در پایان، با تقدیر از اقدامات شهرداری منطقه چهار در پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه تقاطع غیرهمسطح آذربایجان، تصریح کرد: امیدواریم طراحی، عملیات خاکبرداری، جابجایی تاسیسات، اجرای لوله کشی جهت آبیاری مکانیزه و اجرای طرح در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.

20
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴۷ پاسخ

 1. مسعود گفت:

  سلام
  آقا بو طرحده زیرگذرلرده نچه دانا لاین وار ؟
  یاشا

  5

  1
 2. سعید گفت:

  کلا در ایران فضای سبز از نظر شهرداری یعنی پول هدر دادن در صورتی که در دنیا فضای سبز جز اصلی شهرسازی و معماری شهر است چیزی که در ایران اصلا مفهومی ندارد

  4

  1
  • ناشناس گفت:

   سرانه ی فضای سبز شهرهای ایران:
   ۲-اصفهان ۲۶ متر مربع.تا پایان سال ۲۶/۵ متر مربع خواهد شد به گفته ی مدیریت پارکهای اصفهان.
   ۱-شیراز ۲۵ متر مربع.تا پایان سال جاری با افتتاح ۷۰۰ هکتار پارک و فضای سبز به گفته ی شهردار شیراز به ۲۸/۵ متر ارتقاع خواهد یافت.
   ۳-تهران ۱۴متر مربع.
   ۴-مشهد ۱۲ متر مربع.
   ۵-تبریز ۸ متر مربع.
   بازم فکر میکنی که در تمام شهرهای ایران به این مسئله توجه نمیشه؟ یا فقط در تبریز اینطوره؟
   متاسفانه ما یک عادت بد که داریم اینه که تا یچیز بدی شهرمون داره سریع میگیم همه جا همینجوره در صورتی که اینطور نیست!
   و بدین ترتیب بیشترین فضای سبز شهری بترتیب مربوط به شهرهای شیراز،اصفهان،تهران،مشهدودرآخرتبریز میباشد.

   4

   1
   • پویا گفت:

    سرانه فضای درون شهری تبریز ۸ هست ولی برون شهریش ۱۶ هست که میانگین ۱۲ میشه

    2

    4
    • ناشناس گفت:

     بله اطلاع دارم. هدف من هم ارائه ی فضای سبز اصلی(درون شهری بود) وگر نه با حساب فضای سبز برون شهری و همچنین باغات خصوصی در سطح شهر ها فضای سبز سرانه در شیراز بیش از۴۰ و در اصفهان حدود۳۹ متر مربع هست و به گفته ی شما در تبریز ۱۲متر مربع که این حاکی از این است که اختلاف در سرانه ی فضای سبز آنها چقدر بیشتر از تبریز هست.

     3

     0
 3. یحیی گفت:

  خواهشا از خودتان خلاقیت به خرج ندهید . بروید از فضای سبز تهران یا شهرهای دیگه کپی پیست کنید . مدیران فضای سبز تبریز خلاقیتشون در حد صفر است . نمونه اش فضای سبز تقاطع امام علی که ورودی شهره و زشت ترین طراحی فضای سبز رو داره . یا کارهای خلاقانه ای که تو عینالی یا پارک ائل داغی و پارک پیوند مشاهده کردیم برای هفت پشتمون بسه . دوباره خواهش میکنم فضای سبز تهران رو برای خودتون الگو قرار بدهید و طراحی فضای سبز یکی از تقاطعهای تهران رو تو میدان آذربایجان کپی پیست کنید

  15

  4
 4. farhad گفت:

  میشه یه خلاقیت به کاربرد چون میدان آذربایجان بعد از فرودگاه قارار ارد و دیدگاه مهمی در وارد شوندگان دارد
  در گردشگری یکی از اصول اساسی است که در اولین قدم برای توریست ها دیدیگاه زیبایی از شهر بسازیم،مثلا میدان راه آهن بسیار عالی است و مسافرانی که از قطار می آیند تصویر زیبایی هنگام ورورد و خروج از شهر دارند،
  چه خوب می شد اگر طرح های سنتی و قدیمی در این میدان به کار می بردند یا رقص آب با موسیقی را تاسیس می کردند،که تمثیل کننده عظمت فرهنگ ایران باشه

  11

  0
 5. Aydin گفت:

  ساغول نجفی …… یاشاسن

  5

  7
 6. vahidaz گفت:

  نمیدونم چرا هیچ امیدی به طرح این میدان ندارم!!!!

  13

  2
 7. جفر (جعفر) گفت:

  Central business district
  مهندس روش تحقیق کن
  لازم داریم

  4

  0
 8. parviz گفت:

  آقا پویا در خصوص رویکرد اقای دکتر نجفی در مورد فضای سبز میدا ن آذر بایجان کمال تشکر را دارم بالاخره مقامی پیدا شد تادرمقابل تکنوکراتهای مخالف توسعه فضای سبز ( بلا نسبت شما ) پایداری کند ورهنمودهای لازم را ارائه دهند فقط در صورت امکان از ایشان درخواست کنید به روش هایدرو سیدینگ تپه های طرفین ورودی شرق تبریز از پل های امامعلی تا مجاورت برج بانک صادرات و نیز تمهیدات لازم در استقبال از سال ۲۰۱۸ برای ساماندهی این ورودی مهم را به یادگار گذارند.خشکی این منطقه بیشتر چشمگیر است و از انتشار ریزگردها بحد کافی مماتعت میکند گر چه کم آبی مشهود است اما اگر بحث هزینه وفایده را در
  ابعاد محیط زیستی و اقتصادی و روانی و … مد نظر داشته باشیم ارزش این سرمایه گذاری را دارد.

  10

  0
 9. من گفت:

  آشنایی با چهار ورزشگاه بزرگ ایران
  با افتتاح سه ورزشگاه مدرن در نقاط مختلف ایران فدراسیون فوتبال می تواند رویای میزبانی در جام ملت های را بعد از چهار دهه محقق کند.
  به گزارش “ورزش سه”، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی روز یکشنبه در نشست خبری خود چهار ورزشگاه بزرگ و البته مدرن ایران را معرفی کرد.
  مدبر که در حاشیه نشست خبری خود درباره افتتاح ورزشگاه بزرگ و مدرن نقش جهان صحبت می کرد، ورزشگاه آزادی تهران را به عنوان بزرگترین ورزشگاه ایران معرفی کرد. بعد از آزادی ورزشگاه های نقش جهان اصفهان و یادگار امام تبریز قرار دارند. در کنار خبر خوب افتتاح نقش جهان در روزهای آینده مطمئنا خبر افتتاح میانرود شیراز در کنار امام رضا(ع) مشهد خبر خوب و مهمی برای فوتبال ایران است.

  آزادی تهران
  این ورزشگاه با ظرفیت ۷۸ هزار ۱۱۶ نفر بزرگترین ورزشگاه ایران است. غول بتنی غرب تهران همچنان در صدر ورزشگاه های فوتبال ایران است و در کنار سکوهای پرجمعیت خود، چمن مناسبی دارد. طبقه دوم ورزشگاه آزادی نیز طی ماه های گذشته با اقدام وزارت ورزش صندلی دار شد تا مشکلی برای میزبانی مسابقات آسیایی نداشته باشد.
  نقش جهان اصفهان
  اولین ورزشگاه مسقف ایران بعد از سال ها در هفته آینده با ظرفیت ۷۵ هزار نفری افتتاح می شود تا اصفهانی ها برای تماشای دیدارهای تیم های محبوب خود مجبور به مهاجرت چند ده کیلومتری به فولاد شهر نشوند. این ورزشگاه پس از ۱۱ سال در آخرین سال دولت یازدهم از سوی معاون اول رئیس جمهور افتتاح می شود.
  یادگار امام تبریز
  این ورزشگاه با ۷۰ هزار نفر در جایگاه سوم ورزشگاه های پر جمعیت ایران قرار دارد. ورزشگاه تیم های تبریزی که با حضور دوباره تراکتورسازی در لیگ برتر نام آن بر سر زبان ها افتاد با افتتاح نقش جهان یک رتبه تنزل خواهد کرد. یادگار امام در روزهای آینده با تغییر چمن و بهره برداری از چمن مناسب افتتاح خواهد شد تا بزرگترین مشکل این ورزشگاه بزرگ نیز حل شود.
  میانرود شیراز
  ورزشگاهی که نزدیک به ۲۰ سال از کلنگ زنی آن می گذرد و در آستانه افتتاح قرار دارد. این ورزشگاه که در شهرک میانرود شیراز با ظرفیت ۵۰ هزار نفری افتتاح خواهد شد، در رتبه چهارم بزرگترین ورزشگاه های ایران قرار می گیرد. ورزشگاه میانرود با سازه ای زیبا و مسقف در دو طبقه ساخته شده است و قطعا با افتتاح آن فوتبال شیراز می تواند روزهای جدیدی را تجربه کند.
  در کنار این ۴ ورزشگاه این روزها فوتبال ایران ورزشگاه های مناسب و مدرن دیگری را در اختیار دارد. ورزشگاه غدیر اهواز با ظرفیت نزدیک به ۴۰ هزار نفر در کنار ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد و ورزشگاه اختصاصی فولاد که به زودی افتتاح خواهند شد دیگر ورزشگاه های مدرن فوتبال ایران هستند که فدراسیون فوتبال می تواند در سال های آینده با تکیه بر این ورزشگاه ها رویای میزبانی در جام ملت های آسیا را بعد از چهار دهه محقق شود.

  6

  1
  • ناشناس گفت:

   نقش جهان فعلا ۵۰ هزار نفریست! هر وقت صندلی گذاری طبقه ۲ تکمیل شد ظرفیت اصلیش معلوم میشه! مثل آزادی که چندین دهه صد هزار نفری میگفتند!
   یادگار تبریز هم با حذف صندلی ها در پنچ ردیف ابتدایی کل استادیوم و نیز در محل نصب نردههای حائل اضافی! شده ۷۰ هزار نفری. با تکمیل طبقه اول و دوم بالای ۱۰۰هزار نفری میشه راحت.

   0

   0
 10. احمد گفت:

  کدام مشابقه معماری منتفی شده؟؟؟؟در متن خبر چیزی نیامده.

  2

  1
 11. Alireza shamsi گفت:

  وای چقدر هیجان انگیزه در پوست خودم نمیگنجم کاشت انواع درخت و درختچه ،، استفاده از المان تبریز ۲۰۱۸ و لوله کشی اب !!!!!!!! چقدر خلاقیت چقدر اینده نگری!!! اونجا قبلا هم درخت و درختچه داشت تازه با فضای سبز بیشتر خیلی دوست دارم طرح خللاقانه این مسولین و ببینم

  12

  2
 12. نوید گفت:

  ای کاش مسیر های طرح به صورت زیرگذر اجرا بشه مثل تصویری که تو عکس همین خبر پشت شهردار هست

  3

  0
 13. میلاد گفت:

  میشه جناب شهردار بیان برای افکار عمومی توضیح بدن که ۸۰ میلیارد بودجه برای این پروژه در کجاش خرج شده؟؟؟؟
  و اینکه اگه طرح معماریش حذف شده به جرئت میشه گفت که این پروژه بزرگترین فرصت سوزی شهرداری تبریز در این چند سال بوده!!!!(ساخت چند زیرگذر ساده در میدانی به این عظمت)

  12

  0
  • پویا گفت:

   با عدم اجرای اون طرح هزینه ساخت به ۶۰ درصد کاهش خواهد یافت

   5

   11
   • الشن گفت:

    اصن به ۲۰ درصد کاهش پیدا کنه این هنره؟
    پس همین زیرگذرهارو هم نمیزدن هزینه به ۰ کاهش پیدا میکرد.
    خودت بهتر میدونی حذف یک طرح اسمش مدیریت نیست.
    اون سمت تبریز یه جا واسه زیبا سازی داشت اونم با پروژه عظیم درخچه کاری و طرح اینترنشنال گل کاری به باد فنا میدن

    8

    1
   • احمد گفت:

    آقا پویا میشه به سوال بنده هم جواب بدین؟

    1

    0
   • التین گفت:

    بعضا برای زیبایی پروزه میبایست بودجه زیادی تخصیص داد.و مایتونستند طرح سوم را اجرا کنند.و اگر پروزه معمولی باشه که اگر اجرا نمیشد بهتر بود.

    5

    1
 14. ناشناس گفت:

  به معنای واقعی کلمه مردم را خر فرض کرده اند تا دیروز می گفتن معماری ۵۰ درصد میدان خواهد بود الان میگن معماری چیه یه چند تا درخت می کاریم چمن میپاشیم روش ماست مالیش می کنیم میره لعنت به شما که آدم نمیدونه از دست شماها کجا فرار کنه

  20

  2
 15. Alireza shamsi گفت:

  این همه مردم به این پروژه حساسن در اخر مسولین چشم و گوششون رو به انتقادات و پیشنهاد مردم میبندن

  3

  0
 16. Hadi گفت:

  به امید اجرای فضای سبزی زیبا و خاص …… باید بهترین طرح ها و ایده ها اجرا بشن .

  3

  1
 17. امیر گفت:

  بزرگراه خاوران چند درصد پیشرفت داره؟

  1

  0
 18. رضا 88 گفت:

  چه معماری آخرش مثل فهمیده میشود چمن ، درخت، یک میان بر می زنند که بگند شق و القمر کردیم، معماری شهرداری تبریز دو تا سر کاج است اگر پول بدهند یک چمن هم می کارند، فقط حرف میزنند و شعار میدهند، هنوز نتوانسته اند اون بزرگترین پارک خاورمیانه شروع کنند خخخخخ آخرش آن هم دو تا کاج میکارند اسمش را میگذارند پارک بزرگ تبریز

  4

  0
 19. Taha گفت:

  شهرداری تبریز واقعا در این پروژه افتضاح کاری کرده
  اون از طرح ها
  حالا میان میگن هیچ طرحی اجرا نمیشه
  زیرگذرهای باریک داخل میدان با عظمت
  برن از شهرداری اصفهان و شیراز و تهران یاد بگیرن
  هیچ کس مخالف فضای سبز میدان نیست
  طراحی اولیه مزخرف آخرشم این میشه …

  10

  0
 20. احمد گفت:

  سلام لطفا آقا پویا شما اطلاعاتتون تکمیله من یه سوال دارم پاسخ بدین
  من قصد اجاره مغازه در خیابان اول عباسی تقریبا چهارراه ششکلان رو دارم ولی بهم میگن قراره ظرف چند ماه اونجا حفاری مترو انجام بدن آیا این خبر درسته

  3

  0
 21. ناشناس گفت:

  یعنی از هیچکدام از طرحهای برگزیده استفاده نمی کنند و پروژه رو دادن یه مشاور آشنا چمن کاری کرده نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  2

  0
 22. احمد گفت:

  چرا نظر من چاپ نمیشه؟

  0

  0
 23. مسعود - تبریز گفت:

  آبروی تبریز و آذربایجان رو بردند با این پروژه
  ۲ تا کوچه از وسط میدان رد کردند شد طرح ؟
  حداقل ۴ بانده نساختندش که برای آینده به درد بخوره
  تازه یک طرفش هم که لوپ نداره از پاسدارن بخواهی بری طرف فرودگاه بازم باید وارد میدان بشی
  نمیدونم مسئولین عمدا دارن پروژه ها رو دست سه و چهار میسازن که ما تو کشور بین شهرها بعد از اصفهان و شیراز قرار بگیریم
  ای الله هاواخداجان بوجور آداملار تبریزده ایش اوستونده اولاجاخلار ؟
  البته دمه لییم کی گینه صد رحمت بولارا کی بیراز ایشلیللر ، قاباخکیلار کی کلا یاتمیشدیلار ….

  13

  1
 24. Saeed گفت:

  ینی چی؟؟؟
  اقا پویا قراره هیچ‌کدام از طرح ها اجرا نشه ؟؟؟بگو ک من اشتباه فهمیدم

  0

  0
 25. خودم گفت:

  سلام آقا پویا.باز اجرای طرح ۳ در حد حرفه یا واقعیته؟یا جهت اینکه داد مردم در نیاد حالا مسوولا یه حرفی زدن؟

  0

  0
 26. .Dr گفت:

  دوستان اتفاقا فضای سبز و چمن خیلی بهتره، چون اون دالانهای تنگ و باریک (زیرگذرها) در آینده نزدیک نیاز به تعریض خواهد داشت مسلما و اینکه طرح فعلی خیلی ناقص هست و در آینده دستخوش تغییرات زیادی خواهد بود! اگه کلا دست نمیزدند بهتر بود، با مدیریتی قویتر طرح فاخری میشد اجرا کرد

  1

  0
 27. faarhad گفت:

  ببخشید ولی به نظرم اگه یه خلاقیت به کار ببرند بهتر میشه…آن هم در ساخت روگذر که تصویر ماهواره ای و کلا زیبایی خاصی ببخشد..
  و اینکه در آن جا مراکز هدایت توریست ها را قرار بدهید تا کمکی برای توریست ها شود.،،در ورودی شهر….به علاوه تاکسی ها،تورها نیز از آنجا به کار گیری شوند،

  0

  0
 28. faarhad گفت:

  آقا پویا در این میدان پتانسیل های دیگری خواهد بود؟از جمله رقص آب با موزیک،تونل باستانی،کاشی کاری سنتی،مجسمه،ماکت های نمادین؟یا فقط فضای سبز میشه

  1

  0
 29. مهدی گلشنی گفت:

  سلام بنده یک طرح المان آبنمای زیبا برای این میدان دارم که میتواند قلب تپنده ای برای منطقه محسوب شود

  2

  1
 30. ناشناس گفت:

  امیدوارم

  0

  0
 31. ف ر گفت:

  به نظ من اقای شهردار اگه منطقی فکر کنن داخل فضای میدان یونجه بکارن هم اقتصادی هست و هم بر اورده شدن فضای سبز مسولین شهرداری هم که همشون قبلا چوپانی بیش نبودن خوب میتونن یونجه رو کشت و برداشت و بفروش برسانند و دیگر مردم رو هم بیش از این سر کار نزارین که مسابقه طرح بر گزار می کنیم و چنان و چنین .ف ر از تبریز

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo