ضرورت افزایش توجه به تبریز برای بازگشت به خویشتن تبریز ۲۰۱۸ در تبریز می ماند اگر ملی نشود!

۹۲۰۸

در راستای معرفی بهتر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ با توجه به اینکه این رویداد یک بحث کاملا ملی است، بهتر است با هماهنگی نهادهای مختلف برخی از ملاقات رسمی سران سه قوه، علی الخصوص قوه مجریه با مقامات کشورهای دیگر در شهر تبریز اتفاق افتادi باشد.

یادداشت؛ رحمت مهدوی
به گزارش تبریز مدرن ،انتخاب تبریز ۲۰۱۸ فرصت بی نظیری است، برای تبریز، دیگر شهرهای استان و استانهای همجوار و هم زبان، اما ظاهراً قرار است معرفی تبریز محدود به تبریز بماند و کار عمده ای در عرصه تبلیغات کشوری و بین المللی برای معرفی بهتر شهر صورت نگیرد. ابتدا باید شهر و منطقه معرفی شود، سپس در انتظار جذب توریست و گردشگر بود؛ اعم از داخلی و خارجی.
از عمق فاجعه همین قدر باید گفته شود که جهت معرفی بهتر تبریز به دیگر نقاط کشور با یکی از روزنامه های سراسر کشور صحبت هایی برای معرفی جاذبه های گردشگری تبریز از طرف نگارنده انجام داده، اما هیچگونه حمایتی حاصل نشد. انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، اگر محدود به تبریز شود، بهترین عبارت نیز برای این نوشتار همان «تبریز در تبریز» است. اینکه صرفاً بنرهای تبلیغاتی در داخل شهر زده شود و از ظرفیت های رسانه ملی، سیستم حمل و نقل کشوری به ویژه هوایی، وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره گرفته نشود، «تبریز ۲۰۱۸ در تبریز خواهد ماند»!! بهتر است از فرصت باقی مانده استفاده شود و با رایزنی با مقامات و نهادهای مختلف به دنبال ایجاد «غرفه های فرهنگی شهر تبریز» در کشورهای دیگر با هماهنگی وزرات امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و… باشیم تا برای معرفی تبریز، از تبریز فراتر رویم.
در راستای معرفی بهتر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ با توجه به اینکه این رویداد یک بحث کاملا ملی است، بهتر است با هماهنگی نهادهای مختلف برخی از ملاقات رسمی سران سه قوه، علی الخصوص قوه مجریه با مقامات کشورهای دیگر در شهر تبریز اتفاق افتاده باشد که امیدی باشد برای به بازگشت تبریز به خویشتن! اگر در قرن ۱۹ تبریز ولیعهدنشین بود، شایسته آن است که در قرن ۲۱ میزبان چند میهمان خارجی باشد.
نمایندگان محترم استانی و استان های همجوار در مجلس در تدوین برنامه ها برای ایجاد هماهنگی با نهادهای مختلف جهت میزبانی تبریز از مقامات مختلف می توانند پیش قدم باشند، به ویژه اینکه در حال حاضر این خطه در قوه مقننه تا بالاترین سطح دارای کرسی و جایگاه مهمی است، میزبانی نایب رئیس مجلس در تبریز از مهیمانان خارجی می تواند حداقل کار بدون رایزنی باشد! تلاش برای کسب بودجه ویژه و جداگانه برای این موضوع ملی نیز وظیفه ای است بر عهده تمام خادمین مردم، اعم از انتخابی و انتصابی!
در بازه زمانی تبریز_ ۲۰۱۸ همچنین بهتر است مکانی برای معرفی جاذبه های گردشگری شهرهای مختلف در قالب غرفه های جداگانه اختصاص داده شود. ظرفیت های گردشگری مرند (مناطق توریستی، زنوز، گل آخور، هاویستن، یام، انه مه، روستای پلکانی زنوزق و…)، کلیبر(منطقه حفاظت شده آینالی، قله بابک، دره مکیدی (مکیدی دره‌سی) و….)، اهر(منطقه حفاظت شده یاری قاری، منطقه حفاظت شده هوراند، ارتفاعات قوشاداغ و….)، ورزقان (منطقه چیچکلو، سد ورزقان و….)، جلفا (منطقه حفاظت شده کیامکی، کلیساهای قدیمی، آسیاب خراب، اکوموزه گلفرج، روستای اشتبین، ….) خداآفرین (آقداش، چپرلی و…. ) نباید برای معرفی در این فرصت ویژه مورد فراموش قرار گیرد. جاذبه های گردشگری هشترود، بناب، سراب، میانه، ملکان، مراغه، چارایماق، شبستر و….. نیز جفا است که مورد بی مهری قرار گیرند.
جدا از شهر جلفا از فرصت پیش آمده باید برای معرفی کل منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد ماکو نیز استفاده شود. در آذربایجان غربی جدا از منطقه آزاد ماکو، جاذبه های توریستی بیشمار دیگری در شهرهای مختلف استان من جمله دریاچه اورمیه، منطقه مارمیشو، سیلوانه، تپه حسن لو، رودخانه جغتای(زرینه رود)، آبشار شلماش، طبیعت زیبای باروق، غار سهولان، خاتین کورپوسی، کاخ سردار ماکو، خان کندی کتیبه سی، آبشار قینرجه، طبیعت زیبا و بی نظیر ترگور، سیرداغی، تخت سلیمان و کوه زندان سلیمان، منطقه دالانپر و….. وجود دارد که برای کوتاهی سخن بالجبار به اشاره چند مورد اکتفا شد.
کمی آن سو تر جذابیت های بی نظیر استان اردبیل نیز که جای جایش دیدنی و تماشایی است، نباید از اختصاص غرفه های معتدد برای معرفی بهتر و شایسته بی نصیب مانند، چرا که خیل عظیم جاذبه های گردشگری این استان من جمله کوه سبلان (ساوالان)، آبهای گرم سرعین، پل معلق مشکین شهر(خیاو)، منطقه فندقلو نمین، شورابیل، جاده اسالم به خلخال، منطقه آریزونای خلخال، زیبای های استثنایی دشت مغان، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و…. شایسته معرفی بیشتر جهت آشنایی بهتر دوستدان طبیعت و گردشگران داخلی و خارجی است. از این فرصت بوجود آمده می توان استفاده های بیشتر و بیشتر کرد، حتی ایجاد غرفه های جاذبه های گردشگری زنجان با تمامی شهرهایش از سلطانیه و ابهر کرفته تا خرمده و ماه نشان. آبشار زیبای هشترخان، قله تکه قیه سی، پناهگاه حیات وحش انگوران، روستای زاچکان، معبد داش کسن، کتل کوتول غاری، قلعه بهستان، آبشار گله خانه ( کوله خانه )، دودکش جن و … از جمله معدود زیبایی های این استان اند.

منبع تبریز بیدار

21
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۷ پاسخ

 1. الشن گفت:

  http://shahryarnews.net/news/34068/%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%88-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%81%D8%B1%D8%AC%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B9%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%84%DB%8C

  1

  0
 2. ناشناس گفت:

  یکی از پیشنهادها هم این است که روی پیراهن تراکتور به جای تبلیغ مدافعان حرم، تبلیغ تبریز۲۰۱۸ چاپ شود

  13

  2
 3. Hadi گفت:

  پویا مصاحبه حاجی زاده و نظمی رو چرا نذاشتی ؟؟؟؟ مصاحبه کردن که فروشنده چمن ایرانی با نفوذی که داشته و رشوه به سازمان نباتات و چند جای دیگه نذاشته چمن خارجی وارد بشه ……. این یعنی خیانت به کشور و تبریز ……
  نماینده جلفا هم گفته عده ای خائن و با نفوذ در تبریز مانع از تردد خودروهای ارس پلاک در سطح استان میشوند …..گفته چند تا شرکت که شاسی بلند میفروشن ، اسم نبرده ولی با حرفایی که زده ، احتمالا منظورش مالکان مدیران خودرو تبریز و تلاش خودرو ایرانیان بودن .!!!!!!!!!

  14

  0
 4. آذرشهرلی گفت:

  اولا مسئولین که تهران هستند یه نظر هیچ حس تعلق خاطری نسبت به تبریز وآذربایجان ندارن هزاری هم بگن اینطوری نیست من یکی شخصا باور نمیکنم البته بگم من شخصا دوره بعد روحانی رای میدم چون شاید اذربایجان شاید تو سازندگی تو ته صف باشه ولی تو خراب کردن تو اول صف

  دوما اینها به شدد میخوان اذربایجان همین اذربایجان به اصطلاح شرقی و غربی باشه و سعی میکنن زنجان و اردبیل رو قاطی آذربایجان نکن واسه همین هر چیزی که رگه ای از همگرایی بین مردم آذربایحان باشه باهاش مقابله میکن بخصوص تو صدا و سیمای میلی نمونه اش فراکسیون ترک زبان ها که خیلی آروم و بی صدا تو نطفه خفش کردن واسه همین اینکه فکر کنید میزارن همچین اتفاقی بیوفته تو این نظام مقدس بعید میدونم.

  14

  7
 5. داود گفت:

  منطقه آریزونا خلخال نداریم درستش منطقه «ازناو»هست.???

  3

  0
 6. نم کیم گفت:

  دوستان شاید حق داشته باشن بگن تبریز تو ایران سانسور میشه، اما خودتون چیکار کردین؟ من تو اینستاگرام ندیدم یکی بیاد به زبان های معتبر، تبریز رو معرفی کنه، یعنی تبریز ۲۱ هم داریم که فالووراش تبریزین، تبریز رو داریم برای تبریزیها معرفی میکنیم

  7

  2
 7. امیر گفت:

  پویا پارک آبی موج های خروشان خاوران چند درصد پیشرفت فیزیکی دارد؟

  2

  0
 8. آرش منذری گفت:

  سلام. پویا جان تبریز شهر قشنگیه، قبلا هم خواهش کرده بودم که اگر امکانش هست به آقی شهردار م مسئولین بگید برای گرفتن پایان کار یه ساختمون باید حتما حتما دیوار هاشو به طرف همسایه سیمان سفید کنه. سیمان سیاه یا آجر و تیر آهن ها خیلی توی چشم میزنه و سیمای شهر رو آشفته میکنه. این قانون سالهاست که توی تهران اجباریه و پایان کار نمیده شهرداری اگر سیمان نشه. و این باعث میشه آشفتگی کمتر به چشم بیاد. هیچوقت دیر نیست. ممنون میشم این رو با مسئولین مطرح کنید. سپاس

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo