برنامه‌های توسعه «عینالی»، ضامن تحول اساسی در طبیعت شهری تبریز

۹۷۴۵

 

بزرگترین تفرجگاه کوهستانی کشور

 برای مردم علاقه‌مند به ورزش و به ویژه کوهنوردی «عینالی» یا همان «عون‌ابن علی» نامی آشناست. کوهی که از دیرباز در ضلع شمالی تبریز قد برافراشته و تبریز کهن را زیر پا دارد.

می توان گفت آب و هوای ناب و کوهستانی تبریز مدیون کوههای اطرافش است، شهری که در میان دو دره واقع شده است و برای اهالی اش حتی در تابستان وزش بادی ملایم اصلی جدا نشدنی است.

کوه عینالی در حال حاضر یک تفرجگاه کوهستانی بزرگ است که روزانه عده زیادی از شهروندان از آن هم به عنوان پارک و هم برای ورزش کوهنوردی استفاده می‌کنند.

سال ۱۳۵۴ طی هماهنگی با سازمان فائو کارشناسان این سازمان به تبریز اعزام می شوند و طی بررسی های انجام یافته مقرر می شود که اطراف تبریز به صورت کمربند سبز طراحی و جنگل کاری شود.

این منطقه کوهستانی برای ساماندهی و تبدیل شدن به یک مجموعه تفریحی در سال ۱۳۸۳ تحت عنوان «سازمان توسعه و عمران عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز»، به ثبت رسید تا به صورت اساسی ساماندهی شود.

این سازمان از نظر مدیریتی زیر نظر استانداری است و از نظر بودجه زیر نظر شهرداری تبریز اداره می شود.

به گفته مدیرعامل این سازمان در سال ۹۳ یک برنامه ۳ ساله برای تجهیز و توسعه این سازمان طراحی و هدف گذاری شده است که به حق می توان گفت این روزها شاهد تحول گسترده از لحاظ زیبایی ظاهری و تجهیز امکانات در این تفرجگاه مشاهده می شود.

این تفرجگاه تفریحی به مقیاس ۵۶۰۰ هکتار طراحی شده است که بزرگترین تفرجگاه کوهستانی کشور به شمار می رود.

گفتنی است پارک چیتگر تهران و مجموعه کوهستانی پارچین قزوین به مقیاس یک هزار ۶۰۰ هکتار گزینه های بعدی پارک‌های کوهستانی بزرگ کشور به شمار می‌‍روند.

کاشت درختان میوه در ۲۰۰ هکتار از عینالی

مدیرعامل سازمان توسعه و عمران عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز از کاشت درختان میوه در ۲۰۰ هکتار از عینالی خبر داده و می گوید: در ۲۰۰ هکتار از کوه عون بن علی درختان میوه کاشته شده است، زمانی که این درختان به باروری برسند علاوه بر اینکه در فصل شکوفه منظره زیبایی در این کوه به وجود می آورند باعث حضور زنبورها و پروانه ها در این مجموعه خواهند بود که می تواند در آینده شغل های ضمنی مانند زنبورداری و تولید عسل طبیعی را در پی داشته باشد.

آماده‌سازی بزرگ‌ترین تفرجگاه کشور برای میزبانی ماهانه ۵۰۰هزار نفر

 مسعود برزگر جلالی با اشاره به اینکه «عینالی» فرصت و نعمتی در دست تبریز برای رشد و توسعه اقتصاد، فرهنگ و اشتغال است، اظهار می کند: در اواخر سال ۹۳ برنامه سه ساله برای رسیدن به اهداف مشخص تدوین شده و در دست اجرا است.

برزگرجلالی با بیان اینکه در سال ۹۳ هر ماه ۵۰ هزار مراجعه‌کننده به این تفرجگاه داشتیم، می گوید: براساس چشم‌انداز سه ساله تدوین‌شده در سال ۹۳، آمار بازدیدکننده باید تا پایان ۹۶ به ۵۰۰ هزار نفر برسد که زیرساخت‌های این میزان گردشگر در حال تکمیل و آماده‌سازی است.

رئیس سازمان توسعه و عمران عون ابن علی تبریز با بیان اینکه در خرداد ۹۵ بر اساس سرشماری گردشگر ورودی به عینالی بیش از ۲۵۰ هزار نفر در این تفرجگاه حضور یافتند، یادآور می شود: طرح‌های جدید برای جذب بیشتر گردشگر و رسیدن به آمار ۵۰۰ هزار نفر در ماه در دست اجرا است که به‌تدریج افتتاح می‌شود.

ورزش های آبی زمستانی و تابستانی در عینالی!

مدیرعامل سازمان توسعه و عمران عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز از بهره‌برداری دریاچه مصنوعی تحت عنوان «داغ گلی» خبر داده و می گوید: بهره‌برداری از دریاچه مصنوعی «داغ گُلی» به‌عنوان همسانی برای «ائل گُلی» یکی از طرح های مهم در حال اجرا دراین تفرجگاه کوهستانی است.

وی ادامه می دهد: با بهره برداری از این طرح و پر شدن آب این دریاچه با گنجایش ۵۴ متر مکعب آب دارد ضمن افزایش رطوبت هوای این منطقه از و ذخیره آب مورد نیاز درخت ها در صورت بحران آب، مکانی برای ورزش های آبی همچون قایقرانی، موج سواری و … به وجود می آید.

برزگر جلالی یادآور می شود: راه‌اندازی باغ‌وحش طبیعی با حیوانات بومی حیات‌وحش آذربایجان، اجرای فاز دوم تله‌کابین با مشارکت بخش خصوصی، احداث سالن همایش ۶۰۰ نفری در ایستگاه دوم تله‌کابین و بهره برداری از پارک پیوند از جمله برنامه‌های توسعه‌ای برای تحقق اهداف چشم‌انداز سند ۳ ساله عینالی است.

———————-

نگارنده: ندا فرشباف

37
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۰ پاسخ

 1. رومی گفت:

  از باغ وحش نکنه منظور همون رها کردن یک بز کوهی بخت برگشته در اینجا و سر به نیست شدن آن بعد از مدت کوتاهی باشه ؟ این دریاچه هم با این وسعت بهتر بود استخر نامگذاری می شد
  تو دلمون موند توی تبریز مخوصا در حوضه فضای سبز و تفریحی کار ساقی انجام بشه

  18

  2
 2. وحید گفت:

  به نظرم بایدقسمت تفریحی بیشترکارکنن که
  مطمئنااولویت داره به مرکزهمایش،،به نظربنده پل معلق ،سورتمه سواری،احداث سفره خانه وپارکینگ مناسب برای خودروها بایداولویت داشته باشه نه مرکزهمایش!!!پویاجان شبها ازمسیرخاکی عینالی نمیشه تردد کردبه خاطرنبودنور،،لطفااین مطلب رو هم به گوش مسولان مربوطه برسانیدخیلی ممنون.

  18

  2
  • تبریزلی گفت:

   تو کوه دیگه تروخدا تفریح رو ول کنید صدها منطقه خالی هستش اونجا مراکز تفریحی بزنن
   کوه میریم باسه آرامش استفاده از طبیعت شنیدن صدای پرنده ها و……
   شورون چیخادمیمن داغین داغ یری وار

   6

   3
  • Alireza shamsi گفت:

   از دیدگاه شما که هنر تو زندگیتون جایگاهی نداره سالن همایش اهمیتی نداره ولی از دیدگاه مردم هنر پرور تبریز که مهد هنر و موسیقی بوده هر مرکزی که وسیله ای در جهت ارتقا هنر اذربایجان باشه اولویت داره بنده هم اعتقاد دارم ما کمبود مراکز تفریحی داریم ولی اذربایجان با هنر و موسیقی و مراکز فرهنگی و علمی و سینما و موزه هاش هویت پیدا میکنه نه با باغ وحش و سورتمه امیدوارم برای شما سورتمه هم بسازن که تفریحی داشته باشید

   6

   2
   • مهدی آیسان گفت:

    دوست عزیز سالن همایش رو تو کوه که نمی سازند اگه به تهران نگاه کنید و یا شهرهای بزرگ کشور از این جور چیزها نمی بینید بجای ساختن آن با هزینه اش دو سالن همایش در جاهای مختلف و مسطح تبریز میشه ساخت.
    اگه به این ترتیب ساختمان با عنواین مختلف بسازن شبیه طرفهای باغمیشه و مرزداران میشه که کوه مسطح می کنند و مجتمع تجاری و مسکونی می سازند

    3

    1
  • ناشناس گفت:

   شما مگه مجبوری شب بزنی به جاده خاکی

   2

   4
 3. عطا گفت:

  آخی چایدانی اورییمین هاراسینا قویوم؟

  9

  0
 4. TBZ گفت:

  بدون‌ هیچ شکی بایستی اذعان داشت یکی از لایق ترین و توانمندترین مدیران کلانشهر تبریز آقای دکتر جلالی برزگر می باشد ، ایشان طی سالیان گذشته با تدابیر بسیار ستودنی خود پهنه ی سرخاب را متحول ساخته و در تمامی زمینه ها از جمله تلاش شبانه روزی برای گسترش فضای سبز و تکمیل و راه اندازی چشمه سارها و آبشارها ، همچنین‌ بهسازی راه های دسترسی به بالادست بلندی های سُرخاب مدیریت چشمگیری ایفا کرده
  به واقع ایشان با حُسن مدیریت خود برای تبریز و تبریزی خدمات شایسته تقدیر و ماندگاری بجای گذاشته و من‌ به عنوان‌ یک شهروند تبریزی امیدوارم در آینده ای نه چندان دور این مدیر مدبر ،دانا و خردمند به عنوان‌ شهردار کهنشهر تبریز برگزیده شود بلکه با دلسوزی و فداکاری های تحسین برانگیز ایشان شاهد دگرگونی های اساسی در بستر شهر و دیارمان نیز بوده باشیم .
  همه ما تبریزی ها بایستی قدردان این مدیر پرتلاش و دوراندیش باشیم ، مدیری که در نوع خود مانند و‌بدیلی ندارد (!)

  5

  1
 5. شناس گفت:

  سلام من خیلی وقته میخوام مطلبی رو خیلی رک و راست و بدون هیچ نیت و یا تعریف بیخودی راجع به مسئولان عینالی بگم :
  من خیلی به تمام عملیات عمرانی و توسعه ای هوشمندانه در تبریز چه در مورد فضای سبز و چه مسکونی یا تجاری توجه میکنم و در این مدت متوجه شدم واقعا باید از این سازمان توسعه عینالی و مسئولانش تقدیر بشه چون خیلی کارهای خلاقانه و مدرن و هوشمندانه انجام میدن و باید به عنوان نخبه شناخته بشن : یک نمونش مثلا به این جمله مدیر عامل سازمان دقت کنید که چی گفته :
  در ۲۰۰ هکتار از کوه عون بن علی درختان میوه کاشته شده است، زمانی که این درختان به باروری برسند علاوه بر اینکه در فصل شکوفه منظره زیبایی در این کوه به وجود می آورند باعث حضور زنبورها و پروانه ها در این مجموعه خواهند بود که می تواند در آینده شغل های ضمنی مانند زنبورداری و تولید عسل طبیعی را در پی داشته باشد.
  در این مدت اقدامات بسیار هوشمندانه دیگری از این سازمان دیدم که به چند نمونش اشاره میکنم
  ۱) ایجاد توربین های بادی کوچک و بزرگ برای تامین برق منطقه
  ۲) جنگل کاری انبوه و آبیاری مناسب و پیشرفته فضای سبز ایجاد شده .
  ۳) نماسازی و ایجاد المان های هنرمندانه در مسیر کوه پیمایی
  ۴) احداث تله کابین و رستوران و نورپردازی کوه
  ۵) ایجاد آبشار و پمپاژ آب به بالای کوه و ایجاد دریاچه مصنوعی
  ۶) راهسازی مناسب برای کوه پیمایان و کاشت گلها و گیاهان به صورت زیبا در مسیر
  و …
  امیدواریم با این تلاشی که مسئولان اینجا شروع کردن در آینده ای بسیار نزدیک جنگل کاری انبوه در تمام قسمتهای مشرف به شهر انجام بشه که کوههای سرسبز و هوای تمیز تصفیه شده دائمی در تبریز داشته باشیم
  و ….

  6

  0
 6. تبریزلی گفت:

  نمیدونم ۱۰۰۰بارم گفته شده
  استفاده از درختان جنگلی منطقه از قبیل فندق وحشی مشکین بلوط قره داغ زالزالک یا خمون یمیشان وحشی مراغه و بادام وحشی گیلاس وحشی هم خزان بسیار زیبایی دارن در پاییز و هم بهار بسیار زیبا دیده میشن !!!! عمل نمیکنن

  6

  0
  • رضا 88 گفت:

   اگر آن درختان میوه تو عینالی بکارند چیزی به جیب شهرداری نیرو منظور از فضا سبز یعنی کاج و سرو در عینالی

   1

   0
 7. parviz گفت:

  آقا پویا سال ها و بارها بنده به محل دریاچه مصنوعی نگاه میکردم حسرت اینکه جای مناسبی برای آب گیری و دریاچه است فکرم را مشغول کرده بود که خوشوقتانه این رویا مصداق پیدا کرد برای آن عزیزی که مرقوم کردند که این اسخر وسعت لازم را ندارد بایستی
  عرض کنم مگر در عینالی جاوی بهتر و وسیعتری برای ایجاد دریاچه در بلندای کوهستان بود که اجرا نکردند.اما در مورد باغ وحش حق با ایشان است وافعآ تبریز از وجود یک باغ وحش استاندارد که در محیط طبیعی و وسیع و متنوع جهت انواع جانوران وحشی که احساس حیوانات اینکه در قفس های تنگ حصارها زندانی نیستند مانند شیر بخت برگشته باغلار باغی نعره گریان سر ندهند محروم است این گونه باغ وحش ها که بایستی به پارک وحش مبدل شوند موقیت مناسبی برای اشتغال و محلی برای سرگرمی و آموزش های
  بیو لوژیکی است اگر این تححقق بپذیرد ما مدیون مدیریت عینالی خواهیم بود البنه ایشان تهتر از وجود کارشناسان خبره هم بهره
  گیرند. و از تجارب مدیریت های پارک وحوش استاندارد بین المللی هم غافل نماند چرا که کار با پایه های علمی و منطقی در بدو امر
  از دوباره کاری ها جلو گیری میکند. امید است آبشلر های در دست اقدام هم به گونه ای باشد که انسان انگار در کنار یک آبشار طبیعی اوقات خود را صرف میکند.در کل توسعه این تفرجگاه تا بحال خوب بوده است.

  11

  0
 8. رضا گفت:

  اره قیامت کردن اصن تو دنیا یدونس اون قوری , یه چاله اب کردن که اینهمه زرت و زرت کردن نداره

  3

  8
 9. آذرشهرلی گفت:

  اقا پویا ازتون خواهش میکنم به شهرداری پیشنهاد بدین با توجه به نزدیک بودن محوطه عینالی و پارک بزرگ تبریز از شهرداری بخواین تا ابتدای جاده ارمنستان که روبروی جنگلکاری ارم میشه رو هم فضای سبز تعریف کنن تا اینطوری پارک بزرگ و عینالی به هم وصل بشن و از جاده سنتو تا ارتفاعات رشدیه شاهد یه پارک بزرگ باشیم

  11

  0
 10. sajjad گفت:

  اقا پویا به نظر من اگه یه چرخ فلک بزرگ در حد چرخ فلک پارک ملت مشهد در بالاترین نقطه عینالی بذارن خیلی خوب میشه.نظر شما در این موردچیه ایا امکان نصب چرخو فلک تو عینالی وجودداره؟ممنون میشم جواب بدین

  6

  1
 11. Taha گفت:

  اولا خود سازمان تو تابلو ساخت پروژه زده استخر و نه دریاچه
  حالا نمی دونم چرا میخواهین دریاچه بگین خدا میداند؟
  در بخش زیرسازی برای کارهای اقتصادی خوب دارن کار میکنن از جمله کاشت ۲۰۰ هکتاری درختان میوه ، کاشت زعفران ، زنبورداری ،
  مجموعه عینالی با احداث مجموعه های تفریحی ، ورزشی ، شهربازی ، پیست دوچرخه سواری ، اسکیت سواری ، اسب سواری ، پارک حیات وحش ، استودیو شهر برای اجرای برنامه تلویزیونی زنده ، محوطه روباز به صورت سن و جایگاه پلکانی حضار خیلی بزرگ برای اجرای نمایش و همایش و جشنهای ملی و مذهبی که وجودش برای تبریز اجباری هست.
  و هر پروژه ای که بتوان اهالی و مسافران را به مجموعه کشانده و جذب مخاطب کرد.

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo