استاندار آذربایجان شرقی: برج آیسان نباید در بافت مرکزی شهر مجوز میگرفت/پرونده ارک توسط کارشناسان در حال بررسی است /ممانعت از تغئیر کاربری باغلارباغی اقدام مناسبی بود

 

 

استاندار اذربایجان شرقی با بیان اینکه ساخت و سازهای ناهماهنگ و پیروی نکردن از الگوی مناسب شهرسازی موجب ناهنجاری های بصری در شهرها شده است، از فعالان حوزه شهرسازی خواست تعصب بیشتری به حفظ هویت شهری داشته باشند.

۱۰۰۹۰

به گزارش تبریز مدرن ، اسماعیل جبارزاده روز سه شنبه در آئین گرامی داشت روز جهانی شهرسازی در تبریز با بیان اینکه مجموعه مدیریتی استان اهتمام فراوان برای جبران عقب ماندگی های عمرانی شهری دارند، اظهارکرد: هر چند رویکرد دولت یازدهم مدیریت علمی و عقلانی است و بر همین اساس مسیرگشایی ها و تجدید نظر در بافت شهری در سال های اخیر بر اساس اصول علمی شهری استوار است اما اصلاح نارسایی ها زمان بر خواهد بود.
وی با بیان اینکه نیازها و کمبودها بیشتر از امکانات موجود است در عین حال گفت: محدود بودن امکانات دلیلی بر توقف فعالیت ها نیست.
جبارزاده با تاکید بر اینکه تغییر بافت قدیمی و غیرفنی شهرها خواست عمومی است، در عین حال گفت: هویت تاریخی شهرها باید حفظ شود.
وی با اشاره به اینکه در شهر باکو از یک نوع سنگ بری نمای ساختمان ها استفاده می شود، گفت: انتظار از جامعه شهرسازی و شهرداری تعریف نمای مشخصی برای محورهای شهری است.
جبارزاده تعریف نمای یکسان برای اداره های دولتی در شهر تبریز را به عنوان الگو خواستار شد و گفت: خدمت به مردم با رعایت اصول علمی رسالت ماست.
وی با اشاره به اینکه از تغییر کاربری باغلارباغی تبریز به عنوان یکی از مراکز تفریحی و گذران اوقات فراغت مردم به مرکز تجاری و اداری در این دولت جلوگیری شد، اظهارکرد: جامعه شهرسازی نباید اجازه شروع ساخت بنای ۵۵ طبقه در نزدیکی باغ گلستان و بافت تاریخی بازار تبریز را می داد.
جبارزاده با بیان اینکه در سه سال گذشته اجازه نداده ایم در حریم آثار باستانی و میراث فرهنگی فعالیت غیرعلمی انجام شود، در رابطه با طرح احداث پارکینگ در محوطه ارگ علیشاه، گفت: این موضوع توسط کارشناسان میراث فرهنگی در دست بررسی است و تصمیم این گروه کارشناسی ملاک عمل خواهد بود.
استاندار آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در دولت گذشته ۳۰۰ هکتار از فضای سبز تبریز تغییر کاربری داده شده بود، گفت: تاکید ما حفظ فضای سبز موجود و افزایش سرانه فضای سبز شهری با ایجاد تفرجگاه ها و بوستان های شهری است.
*توسعه شهری باید خارج از بافت سنتی و تاریخی اتفاق بیفتد
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با بیان اینکه معماری بناهای تاریخی هویت شهری ما را تشکیل می دهند، گفت: توسعه فضای شهری باید در خارج از حریم تاریخی و بافت سنتی شهرها صورت گیرد.
توحید اخلاقی با اشاره به اینکه درآمدهای نفتی زندگی ماشینی را به شهرهای ما تحمیل کرد و موجب توقف تولید در روستا و مهاجرت به شهرها و افزایش حاشیه نشینی شد، اظهارکرد: افزایش شدید تقاضا برای خدمات در شهرها فرصت برنامه ریزی را از مدیران شهری گرفت و حاصل آن وضعیت کنونی است.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند، گفت: افزایش قیمت مسکن یکی از تبعات رشد شهرنشینی است که موجب شد منابع مالی به جای تولید به بخش مسکن آن هم به صورت بورس بازی سوق پیدا کند.
اخلاقی با انتقاد از کسب درامد شهرداری ها از تراکم فروشی و تخلفات ساخت و ساز، گفت: به همین دلیل از طراحی شهری مبتنی بر نیازهای انسانی فاصله گرفته ایم و با استفاده از قوانین بازدارنده باید از این روند جلوگیری شود.
* ۴۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در کلانشهر تبریز محقق شد
شهردار تبریز با اشاره به اینکه سرمایه گذاری ۷۰ هزار میلیارد ریالی در این شهر برای سالجاری برنامه ریزی شده است، گفت: در هفت ماه گذشته ۴۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری محقق شده است.
صادق نجفی با بیان اینکه کلانشهر تبریز دارای هویت تاریخی اثر گذار در منطقه است، بر مدریت واحد شهری تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه انسان محور توسعه است، خاطرنشان کرد: جایگاه شهر تبریز هم به جهت وجود مردان و زنان بزرگی است که نام این شهر را به عنوان شهر اولین ها شهره کردند.
نجفی با بیان اینکه در سه سال گذشته کارهای انجام شده در شهر تبریز بر اساس مطالعات علمی و پس از طرح در کمیسیون های تخصصی بوده است، گفت: در این مدت ۵۰ هزار میلیارد ریال برای فعالیت های عمرانی هزینه شد.
* برند شهر تبریزسرخابی( کبود ) است و مبلمان شهر تبریز باید بر این رنگ استوار شود
رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه برند شهر تبریز به واسطه مسجد کبود سرخابی است، گفت: مبلمان شهری هم باید به این رنگ باشد.
محمد رضا پورمحمدی با بیان اینکه شهرهای ما به شدت شلوغ و متراکم شده اند، گفت: شهرها به عنوان عالی ترین جلوه تمدن بشری در زمان حاضر جلوه گاه بسیاری از ناهنجاری ها هستند.
وی با معرفی کتاب ‘ در ستایش آهستگی’ و طرح یکی از مباحث جدید شهرسازی با عنوان ‘ شهر آهسته ‘ گفت: این شهرها می خواهند کوچک بمانند و بر استفاده از ظرفیت های محیطی و فرهنگی و تلاش برای پایدارسازی جامعه تکیه دارند.
پورمحمدی اظهارکرد: شهر آهسته درصدد پاسخ دادن به نیاز درونی انسان مدرن و درصدد هماهنگی بین سنت و مدرنیته است.
رئیس دانشگاه تبریز امکان حضور شهرسازان در کمیسیون های ماده پنج را خواستار شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی هم با اشاره به اینکه ۳۰ هزار نفر عضو این سازمان هستند، گفت: با توجه به رکود مسکن و پروژه های عمرانی بسیاری از مهندسان این حوزه بیکار هستند.
علی طوماری خاطرنشان کرد: نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان یکی از وظایف اصلی این سازمان در راستای حفظ منابع و منافع ملی است.
روز هشتم نوامبر در سال ۱۹۴۹ توسط پرفسور کارلوس ماریا دلاپائولرا ، استاد فقید دانشگاه بوینوس آیرس آرژانتین همزمان با افتتاح انستیتو مطالعات مسائل شهرسازی دانشگاه، تحت عنوان روز جهانی شهرسازی (World Town Planning Day) ثبت شد.

7
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. آذرشهرلی گفت:

  ظاهرا آقای جبارزاده هم مثل بنده دهاتی هستند و نمیدونن برج چیه

  به قول دوستان باید دست ایشون رو بگیرم ببرم آذرشهر

  13

  4
 2. آذرشهرلی گفت:

  مردم باید بدونن خسارت آیسان به اندازه خراب کردن ارک شاید هم بیشتر

  اگر نجفی همت کنه میتونه سایت پروژه رو عوض کنه و ببره شرق تبریز در غیر این صورت بخداوندی خدا اونجا ساختن اون برج فاجعه هست

  نجفی و شورای چهارم حق انتخاب دارن که با این پروژه چقدر میتونه منفور باشه در قضاوت آیندگان

  15

  6
 3. آذرشهرلی گفت:

  وی با اشاره به اینکه در شهر باکو از یک نوع سنگ بری نمای ساختمان ها استفاده می شود،

  خیلی جالب گویا اینها نظرات مردم رو تو فضای مجازی میخونن

  11

  1
 4. ناشناس گفت:

  تمامی مسئولان استان و دلسوزان تبریز باید تلاش کنن تا نرده ها و حصارهای اطراف ارک برداشته بشن …….. ارک باید آزاد بشه …….. ارک سهم اختصاصی بعضیا نیست ، ارک برای همه مردم است ……. ارک آزاد السون …

  30

  1
 5. Taha گفت:

  من با ساخت برج آیسان در مرکز شهر مخالفم
  اما وجود چنین برجی برای تبریز الزامیه
  و باید در شرق یا جنوب شرق تبریز ساخته بشه

  2

  0
 6. مهدی گفت:

  اصلا پروژه سرمایه گذار نداره که بخواد ساخته بشه. تا زمانی که سرمایه گذار داشت همه پشت ساختن آیسان بودند حالا که سرمایه گذاریش رفته رو هوا میگن نباید مجوز دریافت می کرد. اگه ساخته میشد همین جناب استاندار میومد میگفت تلاشهای جهادی ما در راستای تبریز ۲۰۱۸ باعث ساختش شده، حالا که کسی نمیخواد بسازدش میگه نباید مجوز دریافت میکرد!
  مسئولین تبریز دیگه شورشو در آوردند، هر کی هر جور بخواد توی تبریز حرف میزنه، حرفم که مالیات نداره!
  اون از صحبتهای رییس دانشگاه که با این صحبتها هرکی ندونه فکر میکنه دانشگاه تبریز واقعا توی رنکینگ جهانی رتبه ی بدی نسبت به دانشگاه کرج داره اینم از استاندارمون!

  3

  0
 7. رضا 88 گفت:

  بافت مرکزی تبریز محدود ه اش باعث به شکل سنتی و مدرن با معماری مدرن باشد، همه مغازه ها، رستوران و خانه ها، کوچه، باید به شکل سنتی مدرن باشد، به نظرم حتی نباید پاساژی داخل محدوده باشد اگر باشد به سبک بازار تبریز با معماری زیبا طراحی شود،و به شکل فرهنگی آزربایجانی اداره شود، ، باید سبک بازار تبریز در محدوده شهرداری منطقه هشت گسترش دهند نه پاساژ های بی روح سنگی، شهرداری باید برای آسمان خراش ها در بافت های جدید مجوز بده، ساخت آیسان به نظر من محدوده مرکزی تبریز را شلوغ تر میکند با آن خیابان های باریک، ترافیک زیاد تر، اگر پارکینگ هم نباشد که افتضاح است، شهرداری منطقه هشت باید به نظرم باید چند خیابان مدرن جدید اطراف منطقه هشت می زد تبدیل به شهرک بازار میکرد که هم محدوده مناطق باستانی مشخص میشود هم فضایی سبز بیشتری داشت، متاسفانه یکی یکی آثار باستانی تبریز نابود میشه دیروز کنار مسجد کبود پاساژ زدند، یک بار مقبره الشعرا را کندند امروز ارک، معلوم نیست فردا چه میکنند اینها به فکر جذب توریست نیستند فقط آثار باستانی نابود میکنند حتی داعش هم چنین کاری نمیکند چرا شهرداری منطقه هشت به اینها مجوز حفاری میدهند، به جای ساخت آیسان بهتر بود منطقه هشت کمی در ابعاد بزرگتر به یک شهرک با امکانات بیشتر تبدیل میشد که نشانه وجود تمدن باستان در مرکز تبریز باشد، اگر آیسان در کنار برج تجارت بود زیبای اش بیشتر بود،

  0

  0
 8. محمد گفت:

  دوستان یه نکته !!! شبکه ی مهاباد مسابقات فوتبال و والیبال رو به زبان کردی گزارش میکنن چرا این کار در تبریز انجام نمیشه ؟ باید مطالبه ی عمومی بشه این کار.

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo