مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی: برگزاری جلسات با بنیاد مصلی صرفا برای مرمت خانه فتح الله‌اف صورت گرفته است

 

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تمام جلسات برگزار شده با بنیاد مصلی به منظور احیا و مرمت خانه فتح الله‌اف صورت گرفته است، گفت: اصلا موضوع احداث پارکینگ مدنظر نبوده است.

به گزارش تبریزمدرن به نقل از فارس، مرتضی آبدار اظهار داشت: برای مرمت و ایجاد کاربری فرهنگی در خانه فتح الله اف با همکاری بنیاد محترم مصلی و شهرداری تبریز، نقشه‌های پیشنهادی ارائه شده از سوی این بنیاد توسط این اداره کل مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: موضوع احداث پارکینگ در ادامه جلسه مطرح شده و تصمیم بر آن شده تا نقشه و درخواست از سوی بنیاد مصلی به این اداره کل ارسال شود که با گذشت بیش از سه ماه از تاریخ برگزاری جلسه هیچ اقدام و مکاتبه‌ای در این خصوص از سوی بنیاد انجام نشده و احداث پارکینگ بدون اخذ مجوز آغاز شده است.

آبدار تاکید کرد: حضور کارشناسان میراث فرهنگی نیز در جلسات صرفا به خاطر موضوع احیا و مرمت خانه فتح الله اف بوده و به منزله تایید برای احداث پارکینگ نبوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: بعد از انجام بازدیدهای میدانی و نقشه برداری ژئوفیزیکی و اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی کشور مبنی بر وجود آثار تاریخی در حریم و عرصه ارک علیشاه و حیاط خانه فتح اله اف، علیرغم نظر بنیاد مصلی مبنی بر عدم وجود آثار در این محدوده، عملیات ساخت پارکینگ متوقف شده است.

آبدار در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس مکاتبه معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با وزیر کشور و مکاتبه معاون میراث فرهنگی کشور با استاندار محترم و مصوبه شورای عالی شهرسازی، به دلیل قرار گرفتن محل احداث پارکینگ در حریم ارک علیشاه و خانه فتح الله اف، انجام هر گونه عملیات در این محدوده ممنوع اعلام شده است.

وی با تاکید بر لزوم تمکین به قانون گفت: بر اساس قانون مرجع هر گونه تصمیم گیری پیرامون مواریث فرهنگی و تاریخی، سازمان میراث فرهنگی کشور است.

آبدار عنوان کرد: پس از گمانه زنی و انجام کاوش باستان شناسی در محوطه و انجام بررسی های تکمیلی نتایج متعاقبا در اختیار علاقمندان میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

7
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  من که از مسئولین شهر تبریز نا امید شدم هیچ کاری نتونستن انجام بدن دهکده المپیک و که بیخیال شدن در حالی که اصفهان داره دهکده المپیکشم تموم میکنه ساختمانهای تاریخی قرار بود مرمت کنن ولی تا الان هیچ خبری نیست مسئولین تبریز فقط وعده میدن

  0

  0
 2. ناشناس گفت:

  نرده ها و حصارهای اطراف ارک باید تخریب بشن و برداشته بشن …….. ارک باید آزاد بشه و به پارکی زیبا تبدیل بشه تا همه مردم از آن استفا

  0

  0
 3. ناشناس گفت:

  نرده ها و حصارهای اطراف ارک باید تخریب و برداشته بشن …… محوطه ارک باید به پارک عمومی تبدیل شود و همه مردم استفاده کنند ….. ارک را آزاد کنید ……

  0

  0
 4. Saman گفت:

  میله های اطراف ارک باید برداشته بشن , ارک باید آزاد بشه ….. ما ارک را اسیر و زندانی نمیخواهیم ….. ارک را آزاد میخواهیم .

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo