طرح منتخب میدان بزرگ اذربایجان درمسابقه بین المللی INSPIRELI AWARD 2016، حایز رتبه سوم جهانی گردید

 

تبریز مدرن : طرح منتخب مسابقه بین المللی میدان بزرگ اذربایجان برگزار شده توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز در کنار طرح های کشورهای ایتالیا و ژاپن حایز رتبه سوم جهانی گردید

معرفی مسابقه:

به گزارش پایگاه خبری تبریز مدرن ، ایران و ایتالیا مشترکا در جایگاه سوم مسابقه بین المللی استعدادیابی INSPIRELI AWARD 2016  که با حمایت UIA برای دانشجویان، معماران و طراحان جوانتر از ۳۵ سال برگزار شد، قرار گرفتند. از ایران، پروژه میدان آذربایجان که در سال گذشته حائز رتبه ۱ مسابقه طراحی میدان بزرگ آذربایجان (شهر تبریز) به مدیر گروهی سمیه روانشادنیا و همکاران ایشان، عطاءالدین ششمانی و محمد مهدی واحدی شده بود؛ امسال رتبه سوم مسابقه بین المللی استعدادیابی INSPIRELI AWARD 2016 را کسب نمود.

مسابقه اینسپایرلی، یکی از مسابقات موفق حمایت کننده استعدادهای جوان معماری و طراحی از دوره اول (سال ۲۰۱۵) بوده است. بدین صورت که هر شرکت کننده با بارگذاری یک تا سه عکس از طرحهای خود در پروفایل شخصی اش در مسابقه شرکت کرده و میتواند منتظر نظرات، آرا مردمی و نتیجه داوری مسابقات باشد. مجموعه INSPIRELI بعنوان اولین شبکه اجتماعی معماران و طراحان جهان، فضایی برای اشتراک گذاری رایگان، ارائه طرحها و همچنین ارتباط مستقیم با معماران، طراحان و تیم های اجرایی مشغول در سراسر دنیا را فراهم آورده است.

مسابقه سال ۲۰۱۶ دارای بیش از ۱۰۵۲شرکت کننده از ۹۹ کشور و ۳۰۰ دانشگاه جهان بوده است. شرکت کننده هایی که ۲۹۰۳ تصویر را در سایت بارگذاری کرده و ۲۵۶۲۶ رأی دریافت نموده اند. هیأت داوران متشکل از ۵۵ معمار برجسته از ۳۹ کشور جهان می باشند که بعد از آرای تخصصی خود و آرای مردمی تعداد ۵۰ طرح را در یکم دسامبر  بعنوان فینالیست  مسابقه بین المللی INSPIRELI AWARD 2016 انتخاب نمودند. از میان ۵۰ فینالیست دور پایانی در ۲۱ دسامبر، این مسابقه سه برنده رأی داوری و یک نفر برنده آراء عمومی اعلام کرده است. شرکت کننده هایی از ایتالیا، ژاپن و ایران برنده رتبه ۱تا ۳ هیأت داوران شدند و شرکت کننده ای از فرانسه نیز در رأی گیری عمومی برنده شد.

زمان بندی مسابقه:
– شروع رأی گیری ۱ جولای
– مهلت ثبت نام تا ۳۰ اکتبر
– انتخاب فینالیست – ۳۰ اکتبر
– معرفی ۵۰ طرح فینالیست – ۱ دسامبر
– پایان رأی گیری در فینال – ۲۰ دسامبر
– معرفی برندگان – ۲۱ دسامبر

لینک اسامی داوران مسابقه : https://www.inspireli.com/ir/awards/jury

جوایز:
تندیس “بالهایی رو به آینده” اثر Borek Sipek به نفرات برگزیده داوران، جوایز بین المللی به رتبه اول تا سوم، جایزه طرح منتخب اعضا و همینطور طرح منتخب آرا مردمی در پراگ اهدا میشود. همچنین برندگانی از نفرات برتر ۱۰۰ کشور دنیا معرفی شدند.

نفرات برتر این دوره:
رتبه اول: Giacomo Garzianoo از ایتالیا

 

رتبه دوم: Daiki Watanabe  از ژاپن

 

رتبه سوم مشترک از ایران و ایتالیا:

ایران: سمیه روانشادنیا (اعضاء گروه :عطاءالدین ششمانی، محمد مهدی واحدی)

 

ایتالیا: Magdalena Tröbinger

 

• طرح پیشنهادی میدان آذربایجان:

 

 

معرفی و توضیحات طرح به بیان طراح پروژه:

* طراحان این پروژه با الهام از منطقه کوهستانی آذربایجان و ژئوی شهر تبریز و همچنین بهره گیری از انرژی پایدار در تعریف المانهای خود به فرمی پیوسته، نو و کلیتی منسجم رسیدند.

مهرماه ۱۳۹۴ مسابقه طراحی معماری و شهرسازی “میدان بزرگ آذربایجان” که بزرگترین میدان شهری موجود در ایران به لحاظ مساحت بوده و یکی از میادین ورودی کلان شهر تبریز محسوب میشود، در میان طراحان و معماران به صورت رقابت بین المللی برگزار شد. ضرورت طراحی معماری و شهرسازی این میدان و تبدیل آن به یک میدان شاخص شهری به لحاظ طراحی لنداسکیپ و جانمایی المانها و سایر موضوعات معماری شهری، موضوع این مسابقه بین المللی بود.
ویژگیهای اصلی طرح مورد نظر برگزارکنندگان مسابقه:
– خلاقیت و نوآوری در جهت ایجاد حس مکان و مضامین معماری ایرانی اسلامی و توجه به اصول معماری پایدار و معماری منظر
– رعایت خوانایی و اجرایی بودن طرح
– رعایت ارتفاع ۱۲ متر از کد ۰۰ در طراحی المانهای پیشنهادی

کانسپت اصلی پروژه:
• اشاره مفهومی و به تصویر کشیدن ژئو و بافت کوهستانی خطه آذربایجان و بالاخص شهر تبریز بوده است.
• با توجه به صورت مسأله پروژه که کارفرما به دنبال پروژه ای با هزینه کم و استفاده از المان هایی برای ایجاد یک landscape و فضای شهری با محدودیت ارتفاع ۱۲متر؛ رویکرد طراحان این پروژه در مواجهه با این صورت مسأله ایجاد یک معماری سبک، سیال، شفاف با مقیاس انسانی به دور از ساخت و سازهای بنایی، صلب (که مانع تداوم بصری است)، پر هزینه و ایجاد معماری که زاویه دید و امتداد بصری را از میان انبوه المان های عمودی به خاطر فاصله بین آنها حفظ کند، بوده است.
• این مهم (اشاره مفهومی و به تصویر کشیدن ژئو و بافت کوهستانی خطه آذربایجان و بالاخص شهر تبریز) با ایجاد ریتمی از المان های عمودی (ستون های کوتاه و بلند) که هر کدام استعاره ای از یک انسان ایستاده (کودک، پیر، جوان، زن و مرد) می باشد، به تحقق رسیده است.
• کثرت، همپوشانی، به هم پیوستگی و ریتم این المان های عمودی در فرم کلی به وحدت رسیده است و کلی واحد، حجمی مواج و پوسته ای به هم پیوسته را شکل می دهد. این طرح تصویری از کوههای اطراف تبریز که در خاطره جمعی و حافظه تصویری مردم ایران زمین مظهر ایستادگی، مقاومت و غیرت ملی مذهبی آذربایجان در طول تاریخ پرفراز و نشیب این خطه از مشروطه تا انقلاب، جنگ و دفاع مقدس را به تصویر می کشد.

تجربه فضایی جدید:
به جای طراحی یک المان و بنایی منفک و جدا از میدان در وسط آن، گروه طراحی بر این بوده که کلیت خود میدان را به مونومانی ریتمیک و تأثیرگذار تبدیل نماید. معماری که از تمامی ورودی و خروجی ها دارای حسی واحد و در عین حال پویا و سیال باشد.

فضای تهی جوهره معماری ایرانی:
در این طراحی جرم وسط میدان خالی شده و میدان را به یک حیات خلوت شهری تبدیل کرده که به نوعی مکانی جهت خلوت، سکون و آرامش را در شلوغی شهر ایجاد می کند.

معماری پایدار:
ایجاد یک معماری پایدار متکی بر انرژی های پاک و تجدیدپذیر
انرژی الکتریکی المان های نوری برای ایجاد روشنایی در شب و تامین نور فضای داخلی موزها توسط سلول های خورشیدی تعبیه شده بر روی المان های نوری تامین می گردد.

لینک نتایج مسابقه: https://www.inspireli.com/en/awards/results2016

منبع خبر: www.MemarNews.com

19
4

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳۳ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  اقا پویا اخر ما نفهمیدیم کدوم طرحو دارن اجرا میکنن کدوم طرح قرار اجرا بشه برای میدان اذربایجان ؟؟همین طرح بالا یعنی داره اجرا میشه ؟

  12

  0
  • پویا گفت:

   بلی اینو میخوان اجرا کنند
   امیدواریم فقط مثل خود طرح در بیاد

   24

   4
   • ناشناس گفت:

    حدود یک ماه پیش نجفی گفت که بدون طرح معماری و با فضای سبز ۱۵ هکتاری هه میسازیم حالا چی شده دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو؟!پویا لطفا جواب بده اگه قرار این طرح اجرا نشه حداقل از طریق چن نفر در شورا جلوشو بگیریم

    4

    4
    • پویا گفت:

     طبق اعلام معاون شهرسازی شهرداری تبریز طرح یک به همراه فضای سبز اجرا خواهد شد

     12

     0
     • ناشناس گفت:

      عزیز دل برادر اونم وقع حتما اون طرح های زیبای سفید به جاشون چمن میکارن اون وقت دیگه چیزی از طرح باقی نمیمونه اخه اصلا چشم اب نمیخوره ولی این طرحو بسازن به نفع خودشونه قبل انتخابات

      1

      0
   • فرزاد گفت:

    که عمرا در بیاد . اگه این باشه من به اهالی تبریز شام میدم

    3

    1
 2. ناشناس گفت:

  باید اینو اجراش کنن باید

  11

  4
 3. ناشناس گفت:

  سوالی که مطرحه اینه که طرح های یک تا ۱۰ همگی مثل طرح میدان آذزبایجان فقط روی کاغذ میمانند؟
  این اتفاق باعث افتخاره ولی متاسفانه اینجا قابلیت اجرا رو نداره
  حد اقلش به اینه که اجراش نمیکنند

  6

  3
 4. tbzz گفت:

  الان اینو چرا پست گذاشتی وقتی قرار نیست ساخته شه؟؟؟؟ یعنی به طرحی که قرار نیست اجرا بشه افتخار کنیم؟؟ عقده و کمبود اینقدر؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا اینکه میخوای بگی دلتون بسوزه ببینین چی نمیسازن،آره؟؟؟؟

  17

  4
 5. TabrizUsha گفت:

  طرح که زیباست, ولی قرار که نیست به جایی برسه. درسته؟ کلا یادم هست که یک نظرسنجی بین ۳ طرح بود که طرح برتر هم یک طرح دیگر بود. ولی این که آیا در نهایت پروژه بر اساس اون طرح ها داره اجرا میشه رو جای سوال هست برام.

  9

  1
 6. ارمان گفت:

  من بازم میگم طرح زیبایی نیس کلی ستون جراغ داره که بعدا همشون زنگ میزنن و اینکه از کنار اون نمای موجدار دیده نخواهد شد و فقط از بالا دیده میشه و مهمتر اینکه در این طرح فضای سبز اصلا نداره حتی فضای خالی داره
  به نظرم اگر بیشتر توضیح میداد در مورد اون موجها و نورها که اصلا چی هستن شاید رای نکیاورد گرچه هر سه طرحی که برگزیده شدن چنگی به دل نمیزنن و طرح های بسیار بسیار زیباتری دیدیم که اینا هیچی نیستن در مقابلشون و …
  به نظرم طرح سوم یا دوم دقیقا یادم نیس خیلی زیباتر بود

  12

  4
  • Alireza shamsi گفت:

   من هم با شما موافقم اصلا طرح زیبایی نیست در حال که صدها درخت رو از میدان کندن و مطمعنا اون درختا از این میله های چراغها که در طول روز فقط الودگی بصری ایجاد میکنن زیبا تر بودن تنها چند ساعت در طول شب اون هم از داخل هواپیما زیبا دیده خواهد شد واقعا متاسفم برای اجرای این ایده دو حوض اب اجرا میکردن از این بهتر بود همه بال ندارن بپرن از بالا طرح نظاره کنن مردو رو زمینن طرح باید طوری باشه که مردم به راحتی ببینن میدان رو

   7

   1
  • نم کیم گفت:

   گردش برنامه بودو: بوردان اوفدر یول کورپو سالاخ وسطین سیمانلیخ میللتین یادیننان چیخسین بورا گوی گوورنتیمیش. سورا سرمایه گذار خارجی آدیلا ،آقازاده لره ورخ مجتمع تجاری وورسونلار پولون دا ووراخ جیبه. دوره ده خامدی.

   3

   0
 7. نصف جهان گفت:

  بهتون تبریک میگم ایشالا بازم از این خبرای خوب و پروژه های خوشگل بشنویم

  9

  5
 8. ناشناس گفت:

  سلام، خسته نباشید. با توجه به قرار گرفتن میدان در طرح تقرب فرودگاه شهید مدنی تبریز و استفاده از چراغ های LED رو به بالا در طراح، و احتمال تاثیر منفی در دید و حتی کوری موقت خلبان، آیا هماهنگی های لازم با سازمان های مربوطه علی الخصوص شرکت فرودگاه های کشور انجام شده است؟
  چون اگر کوچکترین مانعی در دید خلبان ایجاد شود با توجه به تک منظوره بودن طرح و زیبایی اش در شب، بدون چراغ ها کن لم یکن و دور ریز بیت المال محسوب می شود.

  17

  4
  • Alireza shamsi گفت:

   واقعا حرف درست و میزنید این طرح در کنار فرودگاه معنی نداره و مطمین هستم مشکل ایجاد خواهد کرد برای خلبانها و در نهایت اونارو خاموش خواهند کرد

   8

   1
 9. شیرازی گفت:

  در شب پروژه ای بسیار زیبا و رؤیایی است.

  3

  3
 10. امیرم گفت:

  مبارک تبریزیهای عزیز باشه .

  3

  1
 11. Aydin گفت:

  اگه این طرح خوبیه و تو ایتالیا مقام آورده … …. ما خواهش میکنیم که این طرحو تو همونجا اجرایی کنن …….. بابا چون اسم ایتالیا و ژاپن آورده شده که نباید جوگیر بشیم ………. من همچنان میگم این مذخرفه …….

  8

  4
 12. نم کیم گفت:

  شاعر دییر : سس المیین یاتمیشیخ نه طرحی دی؟ سوسول بازلیخ لار ندی؟ بیر سانت سیمان ور کفه تیکه تیکه ده سارالمیش بیر متیر بویلو آغاج اک. زگهواره تا گور حسش نبود!
  برگرفته از کتاب طرح های سومبولیک اثر تکینه زیرک

  1

  0
 13. شبنم گفت:

  اگه بتونن عین طرح رو پیاده کنن عالی میشه کلی کلاس تبریز میره بالا با این کار مسافرانی که از مرز بازرگان و یا فرودگاه وارد تبریز میشن تصور زیبایی از تبریز در ذهنشون حک میشه

  2

  4
 14. ناشناس گفت:

  سلام اقا پویا قرار نیست ورودیهای شهری زیبا سازی بشن ساخت المان و زیبا سازی ورودیهای شهر خیلی مهمه اقا پویا از دروازه استانبول چه خبر قرار نیست ساخته بشه ؟من نمیدونم چرا کاری برای زیباسازی ورودیهای شهر انجام نمیشه

  4

  0
 15. اتیلا گفت:

  با سلام ،افتتاح پروژه های متنوع و زیبا و درکنار آن کلنگ زنی پروژه های کم نظیر برا سال ۲۰۱۸ نشان از عزم و جدیت شما در آمادگی هر چه بهتر تبریز میباشد ،آقای نجفی کارهای شما همیشه در ذهن ما خواهد ماند و تا سالها با دیدن کارهای زیبا و پروژه های عظیمی که انجام دادین ،بشما افتخار خواهیم کرد ،

  5

  0
 16. احمد گفت:

  اقا خیابانهای ۱۸ متری ممنوع
  پلهای قدیمی ممنوع
  شبیه اذربایجان بله
  میدانهای روستائی ممنوع
  خیابانهای ۱۲۰ متری و ۱۰۰متری بلی
  تقاطع ۷ سطحی و ۸ سطحی بلی ولی غیر هم سطح قدیمی ممنوع
  نماد تبریز به ارتفاع ۴۰۰ متر حتما ولی کاردستی هنرستان به بهانه زیباسازی هرگز!!
  هر چه میتونید خیابونهای تملکی از پادگان را باریک جوری که صرفه اقتصادی برای شهرداری داشته باشد خوبه ممنون و تشکر !!!؟؟؟

  3

  1
 17. شیرازی گفت:

  دوستان دیگه انقدر هم منفی نگین واقعا پروزه خوبیست اسم کشورمون میره بالا امیدوارم همین طرح زیبا اجرا بشه کسانی که میگن برای خلبانان مشکل ایجاد میکنه مطمعن باشین فکر همه جاشو میکنن ممنون از مهندس این طراح که واقعا اسم ایران سرافراز کرد باید قدر چنین پروزه ها و طراح هارو بدونیم ممنون از همه دوستان

  4

  1
 18. ناشناس گفت:

  به طرا حان ان به خاطر موفقیتشان تبریک می گویم؛ ولی
  من شخصا با اعمال ان برای میدان آذربایجان مخالف هستم چون که:
  ۱- خیلی بی روح است و کاملا بر اساس تکنولوژی آن هم از نوع خیلی ارزان و ساده (تعداد زیادی تیر برق فلزی و لامپ های رنگی) بنا شده است.
  ۲- با یک کمی تصور هر انسانی به راحتی می فهمد که عبور از میان این سازه هم برای پیاده ها و هم برای راننده ها در روز واقعا ملال انگیز و مضطرب کننده خواهد بود. عبور از میان «میدان تیرهای فلزی» !!!!! به نظر شما چه تصوری برای انسان تداعی خواهد کرد. در شب گذشتن از میان تیر های فلزی (و لی اینبار زیر چراغهای رنگی) چه لذتی خواهد داشت مسئولان فکرش را بفرمایند لطفا.
  ۳- این طرح ممکن است از بالا زیبا به نظر برسد ولی چون ما هنوز ماشین های پرنده استفاده نمی کنیم این «زیبایی» را کسی نخواهد دید.
  ۴- تبریز فقیر از فضای سبز (علی الخصوص غرب تبریز) توان این همه سازه بی روح را نخواهد داشت و برای این منطقه نیز نکته منفی از هر نظر خواهد بود.
  ۵- شخصا هم زیستی مستقیم شهروندان با این سازه را (مثلا سپری کردن مدت کوتاهی در اطراف آن یا داخل ان را) شخصا نمی توانم تصور کنم. در حالی که این مورد، محل تمرکز طراحی های مدرن است.
  ۶- امکان جذب شهروندان در اطراف ان و ایجاد رونق کسب و کار هم برای شهروندان و هم شهرداری وجود نداشته و صرفا شهروندها باید هزینه مالیات برق مصرفی ان را تحمل کنند.
  ۷- هیچ ایده ای در این سازه برای المان شدن برای تبریز را ندارد. به نظر شما اگر قرار باشد شهروندان تبریز به یک توریست (داخلی و یا خارجی) راجع به این سازه بگوید، چه خواهند داشت برای گفتن؟ جنگل لامپ های رنگی (حداکثرش با توان ایجاد طر ح های متعدد)! ماز فلزی- رنگی! در «جهانشهر تبریز»!؟

  8

  1
  • فافالند گفت:

   همه می‌دونند ایتالیا کجاست، ایران کجا، بعدم می‌خوای نظر بدی در مورد چیزی اول حداقل درست بخونش بعد ابراز فضل کن. ایتالیا چه ربطی داره به اینجا که بخواد انتخاب کنه؟ حالت خوبه؟ عقده چشماتو بسته عزیزم? پنجاه داور بین‌المللی رای دادن، اون ایتالیا که فقط با عقده و حرص خوندیش، ربته اول مسابقه بین المللی شده، خدایاااااا نظر میدن درباره چیزی که اصلا نخوندنش، همه فراستی شدن????

   0

   2
 19. ندا گفت:

  پر واضح است که تو ایتالیا هم گوسفند هایی هستند که به این طرح رای دادن!

  5

  2
 20. فافالند گفت:

  همه می‌دونند ایتالیا کجاست، ایران کجا، بعدم می‌خوای نظر بدی در مورد چیزی اول حداقل درست بخونش بعد ابراز فضل کن. ایتالیا چه ربطی داره به اینجا که بخواد انتخاب کنه؟ حالت خوبه؟ عقده چشماتو بسته عزیزم? پنجاه داور بین‌المللی رای دادن، اون ایتالیا که فقط با عقده و حرص خوندیش، ربته اول مسابقه بین المللی شده، خدایاااااا نظر میدن درباره چیزی که اصلا نخوندنش، همه فراستی شدن????

  0

  2
 21. فافالند گفت:

  از ادبیاتی که تمام مخالفین این طرح( منتخب ایران وجهان شده) مثل این خانم ندا استفاده میکنند میشه فهمید که از کدوم قشر فرهنگی این جامعه هستند، اداره و زیبا سازی شهرمان را بدست این گونه افراد ندهیم

  0

  1
 22. ناشناس گفت:

  بعد از یک سال و اندی هنوز تصمیم نگرفتن که کدوم طرح اجرا بشه…. ای ول به این مدیریت … یه چند سالی هم مردم رو سر کار بزارین تموم میشه میره پی کارش …طرحشم که خدا رو شکر در حد دانشجوی ترم یک کاردانیه… اصلان طرف متوجه نشده که این میخ هایی که گذاشته تو روز چه شکلی دیده میشه!!!!!!!!!!! افرین به این خلاقیت بدین تو همون دهات ایتالیا اجرا بشه

  0

  0
 23. علی گفت:

  تو نظر سنجی طرح یک کمترین رای رو اورده … رو چه حسابی می خوان طرح یک رو اجرا کنن مسئولین مردم رو احمق فرض فرض کردن مردم عزیز..

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo