آغاز عملیات اجرایی خط لوله انتقال اتیلن میاندوآب به تبریز با حضور وزیر نفت

 

عملیات اجرایی خط لوله انتقال اتیلن از پتروشیمی میاندوآب به پتروشیمی تبریز با حضور وزیر نفت و جمعی از مدیران وزارت دفاع و پشتبانی نیروهای مسلح آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تبریزمدرن به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز  با اشاره به اینکه این طرح به عنوان مرحله نهایی طرح انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور است، گفت: مسیر ۱۵۴ کیلومتری میاندواب در استان آذربایجان غربی تا تبریز با اعتبار پیش بینی شده ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال اجرا می شود.
سید جواد سلمیانی با اشاره به اینکه مسیر یکهزار و ۵۳۴ کیلومتری طرح انتقال اتیلن از عسلویه به میاندواب توسط شرکت ملی گاز اجرا شده است، گفت: مرحله نهایی طرح توسط شرکت پتروشیمی تبریز انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح انتقال اتیلن از میاندواب به تبریز امکان انتقال سالانه ۲۰۰ هزار تن اتیلن به پتروشیمی تبریز ممکن می شود، گفت: افزایش ظرفیت تولید این شرکت به ۵۰۰ هزار تن در سال از اهداف اجرای این طرح است.

سلیمانی اظهارکرد: این هدف در راستای انتقال اتیلن از خط لوله غرب با اجرای طرح های توسعه مجتمع پتروشیمی تبریز از جمله واحدهای جدید اتیلن بنزن، استایرن منومر و واحد پلی اتیلن به مجموعه واحدهای فعلی محقق می شود.
مدیرعامل شرک پتروشیمی تبریز گفت: با تکمیل واحد دوم پنتان پتروشیمی تبریز با ظرفیت ۲۴۰۰ تن و ۶۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری تا پایان سال جاری، ظرفیت تولید پنتان در این مجتمع به ۴۸۰۰ تن درسال می رسد.
سلیمانی گفت: پارسال ۳۶۸ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی را روانه بازارهای داخلی و خارجی کردیم و امسال درصدد رساندن رقم تولید به ۳۸۴ هزار تن هستیم.
مجتمع پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار و ارتفاع ۱۳۶۲ متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.
اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کشور تصویب و کلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷ به تائید هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسیده است.
فعالیت های طراحی و مهندسی در نیمه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب در سال ۱۳۷۱ آغاز شده است.
خوراک مجتمع پتروشیمی تبریز، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می شود.
در زمان حاضر امکان تولید ۱۱ محصول و بیش از ۲۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی تبریز وجود دارد.

 

9
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo