شهردار تبریز عنوان کرد؛ افزایش ۵۰ هزار هکتاری حریم شهر تبریز / برنامه‌ریزی برای حفاظت از حریم باید در اولویت باشد

shahrdar

 شهردار تبریز با اشاره به افزایش چشمگیر وسعت حریم شهر تبریز در طرح جامع مصوب شهر، بر لزوم برنامه‌ریزی و حفاظت از حریم شهر تاکید کرد.

به گزارش تبریز مدرن ، دکتر صادق نجفی در جمع کارشناسان شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: طبق طرح جامع مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، با الحاق حریم شهر باسمنج به حریم تبریز و همچنین بخش‌هایی از حریم سردرود، حریم شهر تبریز از حدود ۸۰ هزار هکتار به ۱۳۰ هزار هکتار رسیده است.

وی اضافه کرد: این افزایش ۵۰ هکتاری، ظرفیت بسیار ارزشمندی است که در خدمت توسعه تبریز، سردرود و باسمنج است؛ اما در عین حال، تعلل در برنامه‌ریزی در خصوص این حریم‌ها، خسارت‌بار خواهد بود.

شهردار تبریز ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های شهری از هم‌اکنون باید حفاظت از باغات و زمین‌ها و همچنین پیشگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی را در حریم شهر مورد توجه قرار دهند، در غیر این صورت،  خطر بروز حاشیه‌نشینی و برپایی کارگاه‌های غیرقانونی در غرب و شرق تبریز، می‌تواند یک احتمال نگران‌کننده باشد.

دکتر صادق نجفی از حریم شهر به عنوان ظرفیت سرریز جمعیتی آینده یاد کرد و افزود: اگر طبق برنامه‌ریزی های مصوب وزارت کشور، ساخت‌‌وسازی در این حرایم مقرر است، این موضوع باید با تعریف زیرساخت‌های لازم برای احداث شهرک‌ها و محدوده‌های صنعتی مورد توجه قرار گیرد؛ در غیر این صورت نباید منابع طبیعی و باغات حریم شهر، قربانی روند توسعه شهر شود.

وی با تاکید بر این که آینده حریم شهر، موضوعی نیست که تنها با وظایف احصاشده شهرداری به نتیجه برسد، اظهار داشت: مشارکت و آینده‌نگری عموم دستگاه‌های اجرایی در بخش های مختلف زیرساختی، شرکت‌های خدمت‌رسان و حوزه‌های امنیتی، زیست‌محیطی و فرهنگی در این خصوص ضروری است.

شهردار تبریز حاشیه‌نشینی بخش عمده‌ای از شمال شهر را نتیجه ضعف برنامه‌ریزی‌های سه دهه پیش عنوان و یادآور شد:این تجربه ناگوار نباید در دهه‌های آتی در سایر جهت‌گیری‌های توسعه شهر مجدداً رقم بخورد از این رو باید از هم‌اکنون تمهیدات لازم برای توسعه متوزان و منطقی در حریم شهر مد نظر قرار گیرد.

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. Tahaq گفت:

  ای کاش ساخت و ساز های جدید تو این مناطق با تعریف مراکز آموزشی ؛ تفریحی ؛ پارک ؛ اورژانسی و بیمارستانی و درمانگاهی ؛ آتشنشاتی ؛ و سایر مراکز حیاتی برای زندگی شهری توام باشد.

  5

  0
 2. علی گفت:

  سلام آقا پویا
  اینکه میگن بخشی از سردرود کجاهاش به تبریز ملحق شد؟
  ممنون میشم اگه بگین

  0

  0
 3. علی گفت:

  سلام آقا پویا
  نوشتین که بخشی از سردرود کجاهاش الحاق شدن؟
  لطفا بگین
  ممنون

  0

  0
 4. محمدعلی جدیری گفت:

  آقا بالاخره الان تبریز و سردذرود جز تبریز حساب میشه یا نه؟؟؟

  0

  0
 5. علی گفت:

  سلام
  اینکه نوشتین بخشی از سردرود کجاهاش الحاق میشه بگین لطفا
  ممنون

  0

  0
 6. ناشناس گفت:

  سلام من باسمنجیلیام همشهری لریم چوخ خوش اوز گورسدمیر دیلر عوارض چوخالاجاخ قبلا بیزیم ساخت و سازیمیز اولاندا بیدا تانیش تاپیب ایشیمیزی حل الردوخ ولی دا بونان بله اولمیجاخ و من چووووخ سوینیرم چونکی حاشیه نشینی اولماز بو بویوک خدمت دی باسمنجین حقینده ممنون

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo