آذربایجان و تبریز از دیرباز قلب تپنده علم ؛ هنر و تمدن منطقه و کشورهای اسلامی بوده و عالمان ؛ نخبگان و هنرمندان این شهر نقشی اساسی در شکل گیری تمدن و مکتاب هنری اسلامی داشته اند.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریز من  ،  با وجود چنین سابقه درخشانی ؛ در چندین سال گذشته عوامل متعدد درونی و بیرونی سبب شد , شهر تبریز در سطع جهان اسلام این جایگاه خود را از دست بدهد و حتی در سطع ملی نیز جایگاه این شهر با تهدید مواجه باشد.

در چنین دوران سختی ؛ انتخاب شهر تبریز بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ این امید را در دل نخبگان ؛ هنرمندان و مردم آذربایجان ایجاد کرد که مسولان ملی و استانی با استفاده از این فرصت به احیا گذشته بی بدیل این شهر خواهند پرداخت و با وحدت رویه  برای معرفی هر چه بیشتر گذشته و ساختن آینده بهتر  این شهر تلاش خواهند کرد اما متاسفانه در این روزهای حساس که  تبریز بیش از گذشته به حمایت و توجه مسولان ملی و وحدت مسولان استانی و شهری نیازمند است ؛  مسولان ملی دچار بیماری بی تفاوتی نسبت به این موضوع شده اند و مسولان استانی و شهری هم موضوعات توسعه ای شهر و تبریز ۲۰۱۸  را به محل زد و خورد و تصفیه حساب سیاسی خودشان تبدیل کرده اند.

با توجه به موضوعات بالا  و اهمیت آماده سازی تبریز ۲۰۱۸  در شان تاریخ و گذشته این شهر و منطقه پیشنهاد می شود :

۱) با توجه به انفعال برخی نهادهای دولتی استانی در رساندن صدای مردم و مسولان شهری برای جذب حمایت و اعتبارات به دولت ؛ برای حمایت از آماده سازی شهر تبریز کمپین های مردمی درخواست از رئیس جمهور   برای حمایت مادی و معنوی  از پایتختی  تبریز ۲۰۱۸ با همراهی رسانه های استانی و هنرمندان و نخبگان و ورزشکاران تشکیل شود.

۲) توسعه تبریز در شان خود  و احیا گذشته تاریخی این شهر باید هدف مشترک همه مسولان شهری و استانی باشد  و لازم است این افراد با احترام به خواست مردم برای توسعه هر چه بیشتر شهرشان با کنار گذاشتن اختلافات سیاسی حول محور تبریز ۲۰۱۸ گرد هم آیند و از هر فرصت کوچک برای ضربه زدن به همدیگر و شهر استفاده ننمایند و مطمئن باشند در این صورت مردم در کنار آنها خواهند بود . مسولان و گروه های سیاسی باید متوجه باشند که دود اختلاف آنها به چشم مردم  و تاریخ شهر   می رود و مردم تفرقه افکنان را حمایت نخواهند کرد و همه گروه های سیاسی و علمی و هنری باید با هدف اعتلای نام تبریز دور هم جمع شوند  و همه بدانیم رمز پیروزی ما در این بزنگاه تاریخی فقط وحدت است.

۳) بررسی سیر تاریخی شهر تبریز نشان می دهد که یکی از مهمترین ویژگی های حرکت های اجتماعی و هنری انجام گرفته در این شهر مردمی بودن آنها بوده است . در موضوع تبریز ۲۰۱۸ نیز لازم است ضمن بهره گیری از تمام توان نهادهای دولتی،  از تمامی ظرفیت های مردمی شهر تبریز اعم از اتاق بازرگانی، سازمان های مردم نهاد ، بازار و .. برای پیشبرد توسعه شهر استفاده شود و من عمیقا اعتقاد دارم اگر بیش از پیش از این ظرفیت های مردمی بهره گرفته شود خیلی از مشکلات فعلی به راحتی حل خواهد شد . در این زمینه پیشنهاد می شود با همکاری نهادهای مختلف آیین نامه های لازم جهت مشارکت سهل مردم در توسعه شهر و برگزاری مراسمات انجام گیرد.

۴) پویایی آماده سازی تبریز ۲۰۱۸ نیازمند حضور افکار و نیروهای جوان و خوشفکر است. نمی توان با تکیه مطلق بر افکار سابق و کنار گذاشتن افکار نو آینده تبریز را ساخت. در روزهایی که شهر تبریز برای اتفاقی بزرگ آماده می شود لازم است مردم ، مسولان و گروه های اجتماعی مختلف از نیروهای جوان و نخبگان حمایت نمایند و با شایسته سالاری فضا را برای حمایت از افکار جدید آماده نمایند .

در پایان امیدوارم با تدبیر بزرگان شهر و تلاش های شهروندان  فضایی  فراهم آید  که همه  با هم برای شناساندن  هر چه بیشتر تبریز به جهانیان و ساختن آینده شهرمان با کنار گذاشتن منیت ها و خودخواهی ها کنار هم جمع شویم و در سایه تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری و حضور مردم برای اعتلای ایران و آذربایجان و تبریز تلاش کنیم.

یاشاسین ایران

یاشاسین آذربایجان

یادداشت: رضا کهولی

دبیر انجمن نخبگان آذربایجان