سرویس کلانشهرها/طرح عظیم میدان عتیق (امام علی) احیای یکی از بزرگترین میادبن تاریخی در اصفهان/لزوم احیاء مجموعه صاحب آباد تبریز

به گزارش پایگاه خبری تبریزمدرن ،مجموعه میدان عتیق و احداث آن ۳۲ هکتار است که در محدوده بافت قدیم اصفهان قرار دارد. موقعیت ویژه میدان عتیق در قلب بافت تاریخی و فرهنگی شهر زمینه ای را فراهم کرد تا این میدان به عنوان بزگترین میدان تاریخی جهان توسط شهرداری اصفهان در غالب طرحی عظیم احیا شود.

 

 
استخوان بندی شهر اصفهان بر محورهای استقرار بناهای عمومی و بارزترین آن بازار، استوار است . در اعصار مختلف با تبلور سبک های مختلف معماری و شهرسازی این استخوان بندی از میدان کهنه و مسجد جامع عتیق آغاز و در نقطه پایان به باغات هزار جریب در دامنه کوه صفه منتهی می گردد.
این محور فرهنگی و تاریخی بعنوان یک عنصر یکپارچه به چند قطعه اصلی تقسیم
می گردد که شامل : 
۱٫قطعه میدان کهنه و مسجد جامع عتیق 
۲٫قطعه بازار 
۳٫قطعه میدان نقش جهان 
۴٫قطعه چهارباغ عباسی 
۵٫قطعه چهارباغ بالا 
۶٫قطعه بازارچه حسن آباد و چهارباغ صدر
قطعه میدان کهنه و مسجدجامع عتیق یکی از مهمترین قطعات و گره آغازین محور استخوان بندی شهر است .
تشکیل این هسته به قبل ازاسلام و توسعه آن به بعد از اسلام بر می گردد. در دوره سلجوقیان میدان به عنوان اصلی ترین محل مبادلات عمل می کرده و عناصری چون مسجد جامع مقرحکومتی سلجوقیان درشکل گیری وقدرت بخشیدن به آن نقش ویژه ای داشته اند.
در دوره صفویه میدان کهنه همراه با محور بازار و میدان نو (‌ میدان امام )‌ به صورت یکپارچه عمل می کرده و شاهرگ حیاتی شهر را تشکیل می داده اند. اما به دلایل سیاسی ـ مذهبی میدان کهنه دیگر بعنوان مرکز قدرت اداری مورد توجه قرار نگرفت و حتی به نوعی با بی توجهی رو به رو شد.
در دوره قاجاریه با انتقال پایتخت به تهران از اهمیت فراگیر میادین کاسته شد ولی میدان کهنه به عنوان تکیه گاه اصلی تولیدات داخلی نقش خود را حفظ نمود.
در دوره پهلوی میدان کهنه بدلیل احداث خیابان عبدالرزاق از شکل اصلی خود خارج و توسعه شهر به سمت جنوب قوت بیشتری گرفت و در دهه چهل سرمایه بیشتر صرف توسعه قسمتهای جدید شهر شد و منطقه میدان کهنه به واسطه عدم همپایی در توسعه نتوانست در خیزهای اقتصادی شرکت داشته باشد و در نتیجه محلی برای اسکان مردم بی بضاعت ، مهاجرین و آوارگان شد و به دنبال این فاجعه دچار عقب ماندگی های کالبدی ـ فضائی و اجتماعی گردید.
علیرغم صدماتی که بر پیکره این مجموعه وارد آمده از لحاظ ساختاری و ارزش بناهای تاریخی از غنای بسیاری برخوردار است که عمده ترین این بناها با ارزش عبارتند از : 
مسجد جامع :
با قدمتی حدود ۱۴ قرن که بر روی تکه ای از شهر باستانی و بناهای مهم قبل از اسلام ساخته شده است. وسعت فعلی مسجد بالغ بر ۲ هکتار می باشد.
مدرسه و کاروانسرای کاسه گران :
این بنا در سال ۱۱۰۵ هجری در دوره سلطنت شاه سلیمان ساخته شده است.
مسجد و منار علی :
مناره از بناهای دوره سلجوقی است و ارتفاع آن بیش از ۴۰ متر است.
هارونیه : 
بنای مجللی طبق معماری ایران دارد که عثمانیان ، کلیمیان و کلیه فرق مسیحیان آن را منسوب به خود میدانند و مسلمانان نیز این مکان را مقدس شمرده اند.
بناهای تخریب شده مجموعه شامل مدرسه نظامیه ، قصر سگ خانه ، منار خواجه علم، مسجد آقاسی ، نقارخانه و قیصریه می باشد.
مشکلات مجموعه : 
جمعیت :جمعیت موجود در محدوده به دو دسته « شب یا ساکن» و « روز یا مهاجر روزمره» تقسیم می شوند.
دسترسی :
بافت فرسوده و قدیمی به دلیل نبودن امکانات ودسترسی مفید نتوانسته است خود را با شرایط جدید زندگی شهری وفق دهد و پاسخگوی توقعات شهروند جدید از زندگی باشد.
کوچه های پیچ درپیچ و تنگ امکان گذر ماشین را کم کرده و عامل دور شدن فضا از ترقی و آشتی با مسائل پیشرفته اقتصاد و توسعه شهری است وخدمات رسانی شهری رامحدودمی نماید.
بازسازی میدان عتیق اصفهان ؛ احیای بافت تاریخی و کاهش معضلات شهری 
 مجموعه میدان عتیق (امام علی) و احداث آن ۳۲ هکتار است که در محدوده بافت قدیم اصفهان قرار دارد. این مجموعه می تواند میدان امام دوم برای اصفهان به شمار آید و موقعیت ویژه میدان عتیق در قلب بافت تاریخی و فرهنگی شهر و همچنین امتداد معابر وابسته به آن تا بازار این شهر زمینه ای را فراهم کرد تا این میدان در غالب طرحی بزرگ احیا شود.
در این طرح، ۴۵۵ پروژه در نظر گرفته شده، در طرح میدان عتیق بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و این در حالی است که یک ریال بودجه ملی حتی به صورت وام به این طرح بزرگ میراثی و جهانی تخصیص نیافته است. تامین اعتبار طرح احیای میدان عتیق به صورت مشارکتی با بخش خصوصی انجام شده است.
ساماندهی فضاهای مطلوب و سیمای شهری میدان عتیق به لحاظ تاریخی بودن این میدان با عناصر میراثی شامل بازار، مسجد جامع و میدان امام به صورت زنجیروار شکل گرفته
طرح زیرگذر میدان عتیق در مساحت ۸۰۰ متر اجرا می شود که ۴۰۰ متر این میدان به صورت سر پوشیده احداث خواهد شد.
16
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۶ پاسخ

 1. تبریزلی گفت:

  این خبرها رو به عنوان تحقیر نگاه میکنم
  این پوروژه یکی از خواستهای دیرین مردم تبریز هستش احیا و ساخت میدان صاحب آباد
  اونا یک روزه طرح میریزن فرداش بودجه کلان میدن و ساخت …….

  11

  0
 2. اتیلا گفت:

  با سلام ،آقای مهندس این طرحها فقط تو اصفهان اجرا میشه ،خودتون خوب میدونین تبریز دیگه ازاین پروژه ها نخواهد دید ،تو آسفالت خیابانها موندیم ،تو فضای سبز شهر موندیم ،اینا نمیتونن

  12

  1
 3. اقا داود گفت:

  تصمیم گیرندگان شهری اصفهان فوق العاده هستن
  موردی که اصفهان را با بقیه شهرها متمایز میکنه همینه به عبارتی واقعا اون چشم اندازی که در نظر دارن رو کاملا دنبال میکنن یعنی هدف
  ولی تصمیم گیرندگان توسعه شهری ما معلوم نیست بر چه اساسی دارن حرکت میکنن یعنی هدفی ندارن ،تعریف نکردن که تبریز و میخواهیم بر اساس چه الگویی میخوان توسعه بدن ،شهری مدرن و توریستی یا شهری سنتی و با توسعه
  مشهد رو بر پایه توریسم اسلامی و زیارتی
  اصفهان رو بر پایه توریسم تاریخی سنتی
  شیراز رو بر پایه توریسم سلامت و نمونه های دیگر که براحتی میتوان نام برد ولی مشکل ما تو تبریز عدم شناخت هدفه

  11

  1
 4. نقش جهان گفت:

  اصفهان ما روی بافت تاریخیش خیلی تمرکز کرده و همین باعث شده گردشگر جذب کنه. گردشگر میاد اینارو ببینه نه چنتا ساختمون بیست و چند طبقه. اگه به شهرای توسعه یافته و توریستی اروپایی مثل پاریس و رم و میلان و بارسلونا نگاه کنیم میبینیم بیشتر سرمایشونو صرف جاذبه های توریستی کردن و بافت تاریخی و هویت شهرو نذاشتن بهش صدمه وارد بشه. در عوض حاشیه شهرو فقط اومدن مدرن سازی کردن کاری که در حاشیه جنوب شرق اصفهان هم داره انجام میشه. امیدواریم تبریز هم به بافت تاریخیش بیشتر اهمیت بده و به سرنوشت مشهد دچار نشه…

  11

  3
 5. Taha گفت:

  مسئولین تبریز یاد بگیرین
  میدان صاحب اباد
  باغ دو کمال
  بازار تبریز
  ارک علیشاه
  مسجد کبود
  میدان ساعت
  ..
  همه آثار تبریز به حال خود رها شده

  در ضمن از ساخت اینجوری اصلا خوشم نیومد
  باید با آجرکاری سنتی احیا می شد. نه اینجوری!!!

  9

  1
 6. رضا گفت:

  عمرااگه اصفهان بااین کارابه گردپای مابافناوری بسیارپیشرفته ساخت قوری بالای کوه برسه….

  14

  2
 7. محمدرضا گفت:

  زیر این میدان(میدان امام علی علیه السلام) یک زیر گذر عظیم هستش که شامل چهار راه و …. است

  6

  2
 8. ناشناس گفت:

  قزوین و اصفهان خیلی خوب کار کردند

  9

  3
 9. Hadi گفت:

  مردم تبریز نیاز به شهرداری شاخص در سطح ملی داره وگرنه با یه زیر گذر و رو گذر که نمیشه شهردار شد
  شهردار باید اول به وضعیت خیابان ها ومترو و ورودی شهر توجه کنه
  بعد باید اقدام به جذب سرمایه و مشارکت در پروژه های واقعا بزرگ تفریحی بکنه چون تبریزیا جای تفریح ندارن
  بعد اقدام به ایجاد پارک های سبز و تفریحی کنه
  بعد از انجام اینها هم توریست جمع میشه و هم تبریزیا شهری دارن که بهش افتخار کنن

  1

  0
 10. ناشناس گفت:

  آقا داوود شیراز هرسه نوع توریسم رو داره توریسم سلامت.توریسم مذهبی.توریسم تاریخی که بیش ترین توریست شیراز در این زمینه هست.

  2

  3
  • ناشناس گفت:

   موافقم. شیراز هم تجربیات خیلی خوبی در رسیدگی به اهداف خودش در جذب توریست داره! بخصوص توریست سلامت و تاریخی! که البته توریست تاریخی و فرهنگی بیشتر برای هویت شهر می آید! ولی در مورد توریست سلامت سرمایه گذاری های متعدد و بطور شگفتی عظیم ، نسبت به بقیه ی نقاط کشور در حال انجام است!

   2

   1
  • ناشناس گفت:

   عامو شیراز چیزی از آثار تاریخیش نمونده. محله سنگ سیاه و خانه های تاریخیش نابود شد. از شیراز بدتر نداریم که صداش را در نمیارند چون این خانه های تاریخی برای ساخت یک جایی که اسمش را نمیشه برد داره انجام میشه. کسی هم جلودارش نیست. خبر نداری شیراز چه خبره. داغونه

   2

   1
 11. ناشناس گفت:

  دوستان این رویه کار هست
  غارت هایی در این پروژه شد که در تاریخ بی سابقس
  اصلا پروژه رو برای همون غارت ها اجرا کردن متاسفانه
  به هر حال ایرانه، تبریز و اصفهان و تهران و غیره ندارن اینجور کارها

  2

  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo