شورا محل مبارزات سیاسی؟ رسیدن به نان و نوا؟یا کمک به توسعه شهر ؟/ بیائید به افراد متخصص و در عین حال متعهد رای دهیم

تک تکِ مردم این شهر باید بدانند که آینده‌ی منطقه‌شان و ریل‌گذاری برای رقم زدن آینده‌ای بهتر، به شناخت‌شان از وظایف اعضاء شورا و انتخاب انسان‌هایی متخصص و اصلح بستگی دارد.

به گزارش تبریزمدرن  به نقل از آناج،وظایف شورای اسلامی شهر مطابق ماده ۷۶ مجموعه قوانین و مقررات شهر و شورا و شهرداری با آخرین اصلاحات شامل ۳۴ بند کلی می‌باشد که در صورت اجرای صحیح آن‌ها، شهرهایی عاری از مشکلات و مطابق با استاندارد خواهیم داشت. از جمله بندهایی که تاثیر بالایی در توسعه و کاهش مشکلات شهری دارد به شرح زیر است.

– بررسی وشناخت کمبودها، نیازها ونارسایی‌های اجتماعی، بهداشتی ،فرهنگی، آموزشی، اقتصادی ورفاهی حوزه انتخابیه وطرح نظارت برحسن اجرای مصوبات شورا و امورات شهرداری و سایر سازمان‌های خدماتی.
– نظارت برحسن اداره وحفظ سرمایه‌های نقدی جنسی اموال منقول وغیرمنقول و نظارت بر درآمدها و هزینه‌ها
– تایید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری و اطلاع به عموم و وزارت کشور هر شش ماه یکبار
– نظارت بر بهداشت حوزه شهری
– تصویب مقررات جهت اراضی غیرمحصورشهری ازنظر بهداشت و آسایش شهری عمومی عمران و زیبایی شهر
– نظارت بر اجرای طرح‌های مربوط به ایجاد و توسعه معابر وخیابان‌ها میادین و فضاهای سبز و تاسیسات عمومی
– نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و کلیه سازمان‌ها
– شورا موظف است درپایان هرسال صورت مالی بودجه و هزینه خود را به عموم اطلاع و نشر دهد

اگر نگاهی مشتری مدار به شهرهای خود داشته باشیم در نگاه اول دریافت می‌کنیم که ما در شهرهایمان با مشکلات اساسی روبرو هستیم، مشکلاتی که نیازمند مدیریتی تخصصی و از همه مهمتر دلسوزانه و جهادی است.

مثلا شهرهای ما امروزه مشکل فقدان درآمد پایدار دارند و هزینه‌شان بیش از درآمدشان است و در کل دخل و خرج‌شان با هم نمی‌خواند. مناطق‌ مختلف مشکل حمل و نقل عمومی دارند و یا در  مدیریت زباله‌های شهری دچار مشکلات اساسی هستند. شهرهای ما مشکل آلودگی هوا دارند، مشکلی که سال گذشته فقط در تبریز اواخر سال بیش از یک ماه مردم را دچار اختلالات تنفسی و سایر مسایل کرد.

شهرهای ما درگیر فساد شهری، زمین‌خواری، تخلف در ساخت‌وسازها و کاربری‌ها می‌باشند و از کنار تمام این‌ها که بگذریم، می‌بینیم ما با معضل جدی‌تری همچون کمبود منابع آبی روبرو هستیم.

 

حاشیه نشینی معضلی است که سال‌های سال شهرهای ما را در معرض خطر قرار داده و همچنان در بسیاری از مناطق قارچ گونه در حال رشد است. شهرهای ما از نازیبایی، شهرسازی بی‌اصول، کیفیت پایین سازه‌های شهری، برنامه‌ریزی نامناسب حمل و نقل و ترافیک رنج می‌برند.

شهرهای ما درگیر نابرابری و بی‌عدالتی در جنوب و شمال خود هستند و از عدم شفافیت درآمدها و هزینه‌ها و فساد رنج می‌برند، موضوعی که حتی خود شوراها و شهرداری‌ها را هم درگیر خود کرده و نمونه آن را در شورای چهارم به عینه دیدیم.

پس با توجه به مسایل ذکر شده، امروزه شهرهای ما بیشتر از هر چیز دیگری نیازمند دانایان عرصه‌ی علوم شهری می‌باشند، علومی که شامل شهرسازی یا همان برنامه‌ریزی شهری – مدیریت شهری – برنامه ریزی منطقه‌ای- محیط زیست – ترافیک – اقتصاد شهری- معماری و عمران – جامعه شناسی شهری –مدیریت بحران  و مدیریت گردشگری و مدیریت مالی و مواردی از این قبیل است.

پس لازمه همه این‌ها داشتن مدیریت در کنار تخصص است، مدیری متخصص که خالصانه و جهادی وارد عمل شود. لازمه اش این است کسانی بر کرسی‌های شورا بنشینند که اهل معامله‌گری، باند بازی و برخی مبارزات سیاسی نباشند.

کسانی که شورا را محلی برای رسیدن به نان و نوا ندانند بلکه هدفی والاتر یعنی خدمت به خلق الله هدف اصلی آنان باشد. با آغاز ثبت نام‌های شورای شهر و هجوم بی‌وقفه افراد مختلف اعم از سیاسی، هنری اقتصادی، ورزشی و حتی بقال سرکوچه برای کاندیداتوری شورا تکلیف سنگینی بر دوش رای دهندگان آمد.

تکلیفی که باعث می‌شود رای خودمان را به این راحتی و ارزان نفروشیم، رأیی که سرنوشت فرد فرد ساکنان شهرمان به آن بستگی دارد. بهتر است موقع انتخاب این سوالات را در ذهن خود بعد از شناخت نیازهای شهرمان پاسخ بدهیم تا به انتخابی مناسب برسیم.

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  در ثانی مردم باید به چنان درجه ای از شعور و اگاهی برسن که حتی دولتی ها هم ترس واقعی از اونها داشته باشن و ازشون حساب ببرن! در واقع هر کسی به خودش این اجازه رو نده تا بیاد نامزد انتخاباتی بشه!
  تو کره جنوبی چنان حساسیتی وجود داشت که چند وقت پیش سر یه موضوع کوچولو یکی از شهروندان با سیلی محکم زد تو گوش وزیر! خود وزرا اتوماتیک وار از مقامشون استعفا کردن!
  چرا؟ چون مردم کره جنوبی واقعا دارن عمل میکنن و با کسی شوخی هم ندارن! یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا هستن!

  http://www.asriran.com/fa/news/336716/%D8%B9%D8%B0%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

  http://www.niksalehi.com/newspaper/%D8%B3%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%BE%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%BA%D8%B1%D9%82-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DA%A9.html

  8

  0
 2. نويد گفت:

  تبریز مدرن،باید به نوبه خود با شخصیت های مطرح و بنام مصاحبه ای داشته باشد تا برنامه و هدف هرکدام از افراد مشخص شود.

  6

  0
  • tabrizim گفت:

   نباید به وعده ها گوش داد چون هیچکدام از وعده های همین شورای فعلی و قبلی عملی نشده وعده ها اکثرا دروغی بیش نیست باید کسانی انتخاب بشوند که هم علمشو داشته باشن هم شعورشو…. مثلا از خبرنگار ورزشی و بازیگر، شورا نمیشود مردم باید بفهمند کسی باشه حداقل میزان تحصیلاتش ارشد شهرسازی و عمران و معماری باشه که اصلا بفهمه شهر چیست چه کارهایی باید در شهر انجام شود بعد هم شعور عملی کردن کارهارو داشته باشند …. الان شورای فعلی ما دکوری بیش نیست ..یعنی تو این چهار سال کار زیاد مثبتی تو تبریز انجام نیافته شهر به این بزرگی شکوه افتاده دست چند نفر مقام طلب که فقط به فکر خودشون هستن .

   4

   0
 3. Aydin گفت:

  پویا یه سوال …… بانک ملت اومده ساختمون به اون بزرگی تو جاده شاهگلی ساخته , اما نه پارکینگ داره و نه یه متر , فقط یه متر فضای سبز ….. … همیشه جلوی این بانک ترافیکه و همه تو پیاده رو و دوبله و سوبله پارک میکنن …… آخه چطوری ساختمون به اون بزرگی پارکینگ و فضای سبز نداره ؟؟؟؟؟؟ با این کارا آرامش و زیبایی جاده شاهگلی از بین میره , میشه مثل هفده شهریور ,حتی مرکز خرید ستاره هم پارکینگ نداره !!!!!! آخه کدوم احمقی به اینا مجوز میده ؟؟؟؟؟
  دو طرف ساختمون بانک ملت زمین خالیه , باید فضای سبز و پارکینگ احداث کنن, اینا که دیگه مشکل مالی ندارن …….. باید مجبور بشن تا پارکینگ و فضای سبز ایجاد کنن ……

  18

  1
 4. حسین گفت:

  مردم از کجا بدونن کی اصلح هستش یا نه بایستی کسانی که صلاحیت میدن بیشتر در نظر داشته باشند که افراد مصلح و شایسته بایستی صلاحیت بگیرند نه هر کسی مثل مدیران ورزشی یا مجری ورزشی و…

  1

  0
 5. سیروس گفت:

  آقا پویا لطفا در مورد کاندیدهای نهایی اطلاعات کامل وجامعی تهیه فرموده تا همگی با اجماع نظر به کسانی که لیاقت وشایستگی این پست مهم را دارند رای دهیم تا مثل شورای این دوره دزدها کارهای عمرانی شهر را فلج وسرمایه گزاران داخلی وخارجی را فراری ندهند.

  2

  0
 6. Taha گفت:

  مشکل اینجاست که مردم ما حافظه خوبی ندارند و عملکرد نمایندگان شورا و مجلس را در ماههای منتهی به انتخابات را برای در نظر گیری انتخابشان قرار می دهند.
  هرکسی که نماینده شد باید از همان روز اول به فکر مشکلات و معشیت مردم باشد

  5

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo