آموزش های شهروندی/بخش چهارم قانون درباره “بستن کوچه ها با قفل و زنجیر” چه می گوید؟

هنگام تردد در شهر گاهی کوچه هایی دیده می شود که ابتدای آن ها همچون درب خودرویی ادارات توسط نگهبان و گیت یا زنجیر مسدود شده است و شهروندان اجازه دسترسی به این کوچه ها را ندارند مگر اینکه از ساکنان کوچه باشند یا اینکه ورود آنان از طرف ساکنان تایید شود. این که آیا به طور کلی امکان مسدود کردن کوچه ها وجود دارد و اگر این امکان وجود دارد شرایط مسدود کردن کوچه ها چیست سوالی است که به ذهن بسیاری از شهروندان متبادر می‌شود.
به گزارش تبریزمدرن ، در ماده‌ ۲۴ قانون مدنی آمده است که «هیچ کس نمیتواند معابری که انتهای آن مسدود نیست را ببندد». برخی با استناد به این ماده‌ قانونی برداشت می‎کنند که کوچه‌های بن‎بست مشمول این امر نشده و می‎توان آن‌ها را مسدود کرد. اما طبق قانون، فقط کوچه‌های اختصاصی را می توان با زنجیر بست و برای آن باجه نگهبانی گذاشت.
کوچه‌ اختصاصی هم به این معنا نیست که ساکنان یک محله، کوچه را برای خودشان اختصاصی کنند، بلکه به این معناست که از ملک متعلق به خودشان کوچه‌ای یا محوطه‌ای درست کنند و تنها در این شرایط می توانند کوچه را با زنجیر ببندند و برای آن نگهبان بگذارند. یعنی اهالی یک خیابان، بخشی از دیوار حیاط خود را خراب کرده و آن را به کوچه اضافه مِی کنند و با این عمل آنان صاحب کوچه بوده و کوچه ملک خصوصی شان محسوب می شود.
نقشه کوچه‌ها، شوارع یا بن‌بست‌ها باید بر اساس قانون نحوه خرید ابنیه و اراضی مورد نیاز شهرداری ها، مصوب سال ۱۳۵۸ و براساس نقشه‌ هادی و تفضیلی شهرها که شهرداری آن را تایید و به تصویب وزارت‌ کشور و استانداری همان استان می رساند، ترسیم شده و حدود آن مشخص شده باشد.
یعنی محدوده‌ املاک موجود در شهر بر اساس نقشه شهر مشخص می شوند. بنابراین اگر کوچه‌ها و راه‌ها بر اساس این قانون ایجاد شده باشد و شهرداری آن را به عنوان اماکن عمومی استفاده کرده باشد، زنجیر کردن کوچه غیرقانونی می شود. اما اگر مالکان در کوچه‌ها از ملک متعلق به خودشان استفاده و کوچه‌ای احداث کرده باشند، بستن و محصور کردن این کوچه که متعلق به خودشان است، منع قانونی ندارد.
براساس قانون اگر شهرداری نیاز دارد که راهی، کوچه‌ای یا فضای سبزی یا حتی مکان تفریحی و هر چیز عمومی در شهر ایجاد کند، باید جزئیات آن در نقشه هادی یا نقشه‌ تفضیلی شهر ذکر شده باشد و در این‌ صورت است که شهرداری برای ایجاد محلی که در طرح تفصیلی آمده است، می تواند بر اساس قانون سال ۵۸، ملک را از مالک خریداری و از ملک خریداری شده برای استفاده عمومی استفاده کند و ملک عمومی هم متعلق به همه ساکنان شهر است.
کوچه یک مکان عمومی است و توافق ساکنان نمی تواند ناقض مالکیت و نافی حقوق سایر شهروندان باشد. به فرض، اگر شما ساکن کوچه‌ای باشید و با همسایگان خود توافق کنید که آنجا را با زنجیر ببندید، باید در نظر داشته باشید که استفاده از کوچه فقط حق شما و همسایه‌هایتان نیست و باقی شهروندان هم حق استفاده و حداقل تردد در این کوچه را دارند و برابر قانون، باید به راحتی در کوچه رفت و آمد کنند، زیرا این ملک متعلق به عموم مردم است و هیچکس حق ندارد این حق را از آن ها بگیرد.
در ارتباط با نگهبانی که مردم برای بستن و مراقبت از کوچه‌ها انتخاب می کنند نیز، باید بدانید که نگهبانی کسی است که از طرف مردم برای کوچه‌ها انتخاب می شود. او کسی است که گزارش حوادث را به اهالی کوچه و نیروی انتظامی می دهد یا عبور و مرور به داخل کوچه را کنترل و از خانه‌های ساکنان مراقبت می کند. در این بین مهم‌تر از همه موارد حق و حقوقش توسط ساکنان محله پرداخت می شود.
البته ناگفته نماند، گاهی نیروی انتظامی مجوزی با درخواست اهالی برای این فرد صادر می کند که اگر نیروی انتظامی این مجوز را صادر کند، حتماً مختص به اجازه برای نگهبانی و مراقبت از کوچه است و این مجوز حق بستن و مسدود کردن کوچه با زنجیر را به کسی نمی دهد. در اصل این نگهبان به نیروی انتظامی کمک کرده تا بهتر امنیت را برقرار کند. این نگهبان با حقوقی که از همسایه‌ها دریافت می کند، از فشار کار پلیس کم کرده و با گزارش‌های خود از آمار جرم و جنایت در محله کم می کند. اما چون این شخص ضابط دادگستری نیست و اختیارات دولتی ندارد، پیروی از دستوراتش نیز برای همه واجب نیست و تخلف از گفته‌هایش جرم به حساب نمی‌ آید.
در این باره باید بدانید که مشکلات زیادی برای نگهبانی محله به وجود می آید. خیلی از مواقع اتفاق می افتد که نگهبان با دزد یا ضاربی درگیر می شود یا دچار حادثه‌ای می شود و به این علت که نحوه برخورد نگهبان باید مانند شهروندی عادی باشد و هیچ گونه حقوق و مزایا، امتیازات یا ویژگی خاصی ندارد و در ردیف ضابطان قوه قضاییه قرار نمی گیرد، کاری از دستش بر نمی آید. در صورت دفاع از خود و وارد کردن خسارت مالی و جانی به فرد ضارب نیز، باید محق بودن خود را ثابت کند و گرنه مورد توبیخ قانون قرار می گیرد. به ‌عبارتی، اگر کسی از دستور نگهبان محله تمرد کند، مجرم تلقی نمی شود، زیرا نگهبان یک شهروند عادی است که می تواند براساس حقوقی که سایرین به او داده‌اند از مکانی محافظت کند و خطراتی که آن محل را تهدید می کند را به نیروی انتظامی گزارش دهد. نگهبان محله حکم سرایدار یک ساختمان را دارد.
از نظر حقوقی، اگر کوچه اختصاصی باشد بستن آن نه تنها منع قانونی ندارد، بلکه موجه هم هست و در غیر این‌صورت و اگر کوچه بن بست نباشد و شارع عمومی باشد، بستن و محصور کردن آن دارای منع قانونی است و اشکال دارد. همچنین زنجیر بستن کوچه‌ها نمی تواند منجر به گسست فرهنگی در محلات شود، زیرا گسست فرهنگی از لحاظ عاطفی ایجاد می شود و با بن بست کردن کوچه‌ها این اتفاق نخواهد افتاد. تکنولوژی، مدرنیته و صنعتی کردن شهرها، گسست فرهنگی را به وجود می آورد.

10
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. رضا گفت:

  باسلام دراین مورد شهرداری تبریزدوگانه یابهتراست بگوییم چندگانه عمل میکند درمحلهایی که افرادتاحدودی مرفه زندگی میکنندشهرداری تبریززورش نمیرسد کوچه های مورداشاره را بازکند

  5

  0
 2. ناشناس گفت:

  انتهای کوچه ها وخیابانها مابین منظریه وبازارروزرابا دیواربسته اند

  4

  0
 3. رضا گفت:

  شهرداری بایستی ضربتی عمل کرده کلیه کوچه هایی که توسط مردم به صورت غیرقانونی وبعضا باحمایت بعضی ازمسیولین بسته شده اند بازگشایی کندچرا که تبریز۲۰۱۸ درپیش است

  5

  0
 4. مش گفت:

  ورودی کوچه های کنار فلکه دانشگاه از سمت خیابان دانشگاه را با برداشتن پلهای روی جوی بسته اند وموجب ایجاد ترافیک سنگین در آن خیابان وروبروی بیمارستان امام شده اند،درحالیکه اگه آن راهها باز باشند چون کوچه ها بن بست نیستند ،لذا با تردد ماشینها درآنها حرکت خودروها روان میشود .ولی چون محله اعیان نشین است ،هرکاری دلشان میخواد می کنند.

  0

  0
 5. علی گفت:

  کوچه های آبرسان اینطوریه دقیقا هر دو طرف یه کوچه رو با زنجیر بستن اگرم کسی بره تو کوچه یه نگهبان گذاشتن یه چماق بر می داره میاد دنبالت بیرونت کنه از اونجا اون وقت کسی به اینا هیچ حرفی نمی تونه بزنه

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo