واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی همچنان در رکود؛ مردم در کجایِ اقتصاد مقاومتی قرار دارند؟

عادت نادرست گرایش به اجناس خارجی در نزد ایرانیان باقی مانده و بازار داخلی هم از اجناس خارجی به خصوص چینی اشباع شده است.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از آناج ؛ آذربایجان‌شرقی با داشتن بیش از ۸ هزار واحد تولیدی به عنوان مهم ترین قطب اقتصادی و صنعتی کشور مطرح است. علیرغم وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فراوان اما تقریبا بسیاری از واحدهای تولیدی استان کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و تعدادی نیز به دلیل کمبود نقدینگی، بدهی، فرسودگی خط تولید، رکود و کمبود تقاضا تعطیل شده و لاجرم کارگرانشان را تعدیل و یا اخراج کرده‌اند.

مسئولان استانی در دولت یازدهم به منظور حل مشکلات مالی و نقدینگی واحدهای تولیدی وعده دادند که با ارائه تسهیلات ویژه این واحدها را به چرخه تولید باز گردانند. گرچه این تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط پرداخت شده ولی همچنان رکود به عنوان مشکل اساسی بخش صنعت حل نشده است.

در حالیکه ۴۰ درصد از نیروی کار استان در بخش صنعت شاغل هستند بخش تولید مظلوم‌تر از همیشه با انبوهی از مشکلات مانند قاچاق و واردات بی‌رویه کالا، افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود نقدینگی و از همه مهمتر رکود دست و پنجه نرم می‌کند. واردات و قاچاق بی‌رویه ضربه‌های جدی در سال‌های اخیر بر تولید ملی وارد ساخته و اتنقاد کارشناسان اقتصادی را از واردات بی‌حساب و کتاب در پی داشته است که در تناقض با رویکرد اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی می‌باشد.

جولان اجناس خارجی به خصوص چینی و ترکیه‌ای در بازار داخلی باعث شده بسیاری از واحدهای تولیدی یا تعطیل شوند و یا با ظرفیت پایین به حیات خود ادامه دهند. نامگذاری چند سال اخیر با عناوین اقتصادی و از همه مهمتر تاکید بر اتخاذ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری نشان از دغدغه و نگرانی ایشان از معضلات و مشکلات اقتصادی کشور و مردم دارد.

به باور کارشناسان اقتصادی، اقتصاد مقاومتی علاج مشکلات اقتصادی کشور است. کاهش وابستگی به نفت و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و اینکه ما می‌‌توانیم از اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است چراکه مصرف و خرید تولیدات داخلی و کاهش وابستگی اقتصاد ملی به نفت باعث می‌شود تحریم دشمن خنثی شود.

بی‌شک حمایت عملی از تولید کننده و تولید ملی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال انگیزه و شوق لازم را در بین تولید کنندگان دوچندان نموده و تاثیرات مثبت خود را بر بازار کار و اشتغال جوانان خواهد گذاشت. البته یک طرف این حمایت مردم هستند که با خرید و مصرف کالای ایرانی فارغ از قیمت و کیفیت آن از تولید ملی حمایت کرده و باعث می‌شوند چرخه تولید اقتصادی و صنعتی مملکت همچنان بچرخد.

اما نگاهی به وضعیت بازار داخلی و نوع زندگی مردم نشان می‌دهد که همچنان و به دلایل گوناگون مصرف کالای خارجی بالاست و این عادت نادرست گرایش به اجناس خارجی در نزد ایرانیان باقی مانده است و بازار داخلی هم از اجناس خارجی به خصوص چینی اشباع شده و کمر تولید کننده ایرانی را خم نموده است به طوری که رهبر معظم انقلاب با انتقاد از این امر مصرف تولیدات داخلی را یک فریضه دانسته و از مردم خواسته‌اند که تنها کالاهای ایرانی مصرف نمایند.

آیا زمان آن فرا نرسیده است که با نشان دادن غیرت ملی از تولید ملی حمایت کنیم و به مصرف کالاهای خارجی نه بگوییم.

3
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  به نظر شما شهر ۱۲ میلیونی تهران که در بسیاری از شاخص های توسعه یعنی ۱۰ شاخص مربوط به زندگی شهری که عبارتند از سرمایه انسانی، یکپارچگی اجتماعی، اقتصاد شهری و خانوار، مدیریت دولتی، حاکمیت، محیط‌زیست، حمل و نقل، برنامه‌ریزی شهری، توسعه بین‌المللی، تکنولوژی جزو اخرین رتبه بندی های شهری جهان هست میتونه الگوی خوبی برای توسعه تبریز باشه یا شهرهایی مثل زوریخ سوئیس یا شهرهای کشور فنلاند یا کانادا که جمعیت زیر ۲ میلیون نفر دارن و همه برای رفتن به این شهرها و کسب اقامت در انجا خودشون رو میکشن؟ کدامیک الگوی مناسبی هست برای توسعه تبریز؟ مخصوصا اینو در نظر بگیریم که تبریز ادعای یه شهر توریستی بودن رو داره! کدامیک؟! پاسخ به این سوال به نظرم برای تبریز میتونه خیلی مهم باشه! به این امارها دقت کنید بعد حساب کار دستتون بیاد که چقدر در توهم به سر میبریم! و چهارتا ساختمون بلند که تو تهران میبینیم ما رو از خودمون بیخود میکنه!

  http://www.isna.ir/news/95040111520/%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

  http://www.yjc.ir/fa/news/5742965/%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

  http://www.ladieez.com/readings/1855-10-most-livable-cities-in-the-world

  6

  1
 2. اردبیلی گفت:

  اینها رو برای همین پست که در مورد کسب و کار و رکود شدید حاکم بر واحد های تولیدی هست گفتم! تا زمانیکه الگوی مناسبی برای توسعه نداشته باشیم همه چیز همینطوری در رکود خواهد بود! همه ما در توهم به سر میبریم و یه بت به نام تهران مصرفی و نفت زده رو قبله امال خودمون کردیم!
  در حالیکه تهران هیچ تولیدی برای اقتصاد ایران نداره و تمام شهرهای ایران میخوان خودشون رو به کپی از تهران تبدیل کننو چون این کپی کاری ناشیانه و از روی جهل هست نتایج هم جز این نمیتونه باشه! رکود و رکود برای اقتصاد صرفا نفتی و رانت خواری ایران!

  5

  2
  • سعید گفت:

   جناب اردبیلی! من تهرانی نیستم! اما به عنوان یک ایرانی خیلی جاهای ایران رو دیدم! از جمله تهران رو! رفت و آمد زیادی هم در تهران دارم! اطلاعاتم درباره کشور و وضع اقتصادی هم کافی هست! من بارها دیدم که کامنتهایی با همین مضمون رو همه جا میذاری! اما اصلا اینهایی که میگی یعنی چی؟ تهران شهر مصرفی و بدون تولید هست؟! هیچ تولیدی برای اقتصاد ایران نداره؟! گفتم، من تهرانی نیستم، اما باید حرف حساب زد! تولید از نظر شما فقط چاه نفت و گاز و معادن هست؟! اینها مواد خام هستن نه تولید! اینهمه تو کامنتت جهان سوم و جهان سوم می کنی و همه رو به جهانِ آینده و پیشرفت دعوت می کنی، اما خودت که کامنتت تهِ عقب افتادگی هست! مگه کشورهای غربی با صنعت و نفت و گاز و معادت به اینجا رسیدن؟! همه آرزوی ملت ایران سالهاست که پیشرفت و رشد اقتصاد غیرنفتی هست!
   اتفاقا یکی از مشکلات ایران تمرکز اقتصادیه بسیار بالا در تهران هست… و برخلاف تصور شما تمرکز اقتصادی بالا به معنای خرج شدن بودجه دولتی برای مثلا امکانات تفریحی و حمل و نقلی و امور خدماتی نیست… بلکه به معنی تجمیع شرکتها و کارخانجات و کارگاه ها و بنگاه ها و واحدهای تولیدی در یک نقطه خاص هست. تهران داره از تجمیع کارخانه ها(که عموما ربطی به نفت و گاز هم ندارن) خفه میشه! اونوقت تو میگی تهران شهر مصرفی هست؟! می دونی بر اساس آخرین آماری که وزارت اقتصاد اعلام کرده ۴۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایران به تنهایی متعلق به تهران هست؟ از ۷۰ درصد کارخانجات معروف غذایی و بهداشتی و برقی و… بگیر تا کارخانه های خودروسازی مثل ایران خودرو و سایپا… همه در تهران تولید می کنن و غالبِ کارگرهاشون هم تهرانی هستن. همون ساختمان پلاسکو که فرو ریخت، شما می دونی صدها واحد تولیدی پوشاک در خودش داشت و به تنهایی ۸۰ درصدِ پوشاکِ ایرانیه بازارِ تهران و ۳۰ درصدِ پوشاکِ ِایرانیه بازارِ سراسر کشور رو تولید می کرد و فرو ریختنش طبق اعلام مسئولین بیش از ۳ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور زیان زد؟ یعنی ریختن یک ساختمان تولیدیه قدیمی در تهران تا این اندازه در اقتصاد کشور تاثیر داره! الان حتی مثلا کارخانه تولید واگنهای مدرن مترو در ایران هم فقط در تهران وجود داره و داره تولید می کنه! یعنی تهران برای رفع نیاز خطوط زیادِ متروش که در حال ساخت داره دیگه واگن هم از خارج وارد نمی کنه! بلکه خودش داره همه ش رو تولید می کنه! واسه همین چیزها خندم گرفت وقتی گفتی تهران اصلا تولید نداره! در حالیکه این شهر تولید داشتن که هیچ، بلکهبه تنهایی ۴۵ درصد از کلِ تولید ناخالص داخلی ایران رو هم انجام میده و مردمش برای سرپا ایستادن توی این شهر از صبح تا شب توی همین کارخانه ها و بنگاه ها و کارگاه ها و واحدها سگ دو می زنن! اینهمه کارگر در تهران عرق می ریزن که بعد شما یلخی از روی معده مبای میگی تهران تولید نداره! شما یکروز از زندگیت رو هم نمی تونی بدون استفاده از کالاهای تولیدِ تهران به شب برسونی! مطمئن باش!
   ما میگیم نباید تجمیع تولیداتِ اقتصادی در تهران باشه و باید در کشور رفع تبعیض بشه، اونوقت شما انقدر از مرحله پرتی که میگی تهران شهر مصرفی هست و اصلا تولید نداره! در حالیکه مثلا تفاوتِ تولید در تهران با آذربایجان شرقی سر به فلک می کشه! البته اینم بگم که من با اون بخش از این حجم کارخانجات و واحدهای تولیدی که توسط کارآفرینهای بومیه تهران و سرمایه بخش خصوصی در تهران ایجاد شده مشکلی ندارم… حرفم از اعتراض ها به تجمیع فعالیتهای اقتصادی در تهران، صرفا درباره اون بخش از این کارخانه ها و بنگاه ها و واحدهاست که توسط سرمایه نهادهای دولتی و خصولتی ایجاد میشن… بحثی که بسیار طولانیه.
   شما هم جناب اردبیلی مادامی که سواد و اطلاعات کافی نداری لطفا انقدر ژستهای بی ربط برای کاربران این صفحه نگیر و یکسری حرفهای غلط و نادرست رو مدام تکرار نکن و نسخه نپیج. وقتی ناتوانی از درکِ یک پدیده ی به این اندازه هویدا، چطور مدام براش نسخه می پیچی؟! شما اصلا پایه و اساسِ مشکلات اقتصادیه کشور رو هم نمی دونی چیه، اما بر اساس فرضیات بسیار بی ربط و گنگِ خودت مدام برای خواننده های این سایت نسخه هم می پیچی.

   4

   1
   • اردبیلی گفت:

    دوست عزیز سعید خان!
    شما فرمودی این همه کارگر که تو بنگاه های اقتصادی و صنایع عظیم تهران کار میکنن و گردش کار تهران رو بر عهده دارن درست و انتقادی به این صحبت شما نیس! ولی ایا این کارگران از کدوم طبقه ایران هستن ای عزیز دل برادر!؟
    همون کارگر که بنگاه اقتصادی تهران رو میچرخونه از شهرستانیها هستن یا نه!والا کسی که تو بهترین نقاط تهران میشینه هیچ وقت بچشو برای کارگری و یا به اصطلاح شما سگ دو زدن نمیفرسته اونجا!
    من از بچگی تو تهران زیاد رفت وامد میکردم( به خاطر فامیل های زیادی که اونجا داریم) و با وضعیت تهران و لایه های زیر پوستی این شهر خیلی اشنا هستم!
    شما یه سر برو فقط بازار میوه و تره بار که برای خودش ایالتی هست ببین چند درصدش تهرانی اصیل هستن ای عزیز!ببین کجاها میخوابن! خانواده هاشون تو شهرستان خودشون اکثرا ترک تحصیل کرده! چند درصد از کارگران رستورانها یا همین معادن یا همین واحد های تولیدی تهران , تهرانی اشرافی هستن!؟
    من خودم با چشمای خودم دیدم یارو با سگش میاد تو رستوران غذا سفارش میداد برای خودشون دوتایی! چی داری میگی!
    اقتصاد تهران و کل رتق و فتق تهران بر عهده کارگران و پیمانکاران شهرستانیه ! شما نونوایی تهران هم که بری میبینی ترکه ! راننده تاکسی ! راننده اتوبوس خط واحد!خیال نکن بچه سوسول های تهران با اون سگ های میلیونیشون دارن رتق و فتق امور تهران رو میکنن!
    کسی که کارگری میکنه مجبوره ترک تحصیل کنه بچه هاش اسیمیله میشن نمیتونه زندگی درست و حسابی داشته باشه و به خاطر هزینه بالای زندگی در تهران همش مجبوره کار کنه. چون همه واحدهای تولیدی و صنعتی به خاطر رانت خواری پایتخت سیاسی و اداری در تهران تجمیع شدن و همه مجبورن برن اونجا ! اونوقت شما میفرمایی تهران یه شهر تولید کننده هست!
    تهران اینقدر پر رو بوده که براساس رانت خواری سیاسی و اداری گسترده کارگر رو اورده تو خونه خودش و حتی این زحمت مسافت جغرافیایی رو هم بهش تحمیل نکرده که مثلا بره تو فلان شهرستان کارخونه بزنه بعد پولش رو به جیب بزنه!
    یعنی ببینید فضاحت تا چه حد! اونوقت شما داری میفرمایی بچه سوسول های تهران که ماشین چند میلیاردی سوار میشه داره اقتصاد مملکت رو میچرخونه؟! این حرف رو اینجا گفتی ولی جای دیگه نگو!

    1

    2
 3. اردبیلی گفت:

  تقصیر اجناس خارجی هم نیس ! شما حتی کشوری مثل ایالات متحده رو اگه در نظر بگیرید بیشتر از ایران اجناس چینی و کره ای و ژاپنی توش جولان میده! اینها همگی بهانه ای بیش نیستن و بیشتر رنگ و بوی سیاسی و ترک ستیزی و … اینها دارن!
  خب تو همه جای دنیا مردمش جنسی رو میخرن که هم کیفیت خوبی داشته باشه و هم به صرفه اقتصادی و هم به هزینه تمام شده دقت فراوانی میکنن! مثلا بسیاری از اجناس ترکیه کیفیت خوبی دارن و هزینه تمام شده پایین! شما هم نخواهید میرن یه جای دیگه بازاریابی میکنن! خود ترکیه در بسیاری از زمینه ها مثل صنعت خودرو وارد کننده هست چون نیازی نداره تا در صنعت خودرو که به صرفه اش نیس دست به اقدام بزنه و در عوض تولید کننده بسیاری از محصولات دیگر برای صادرات هست!
  اصولا کسی که از اقتصاد در حد الفبا اشنایی داشته باشه میدونه که چیزی به نام خودکفایی در همه زمینه ها برای هیچ کشوری مقدور و حتی عاقلانه نیس ! و همان قضیه تبادل کالا به کالا با متدهای جدید کماکان اقتصاد دنیا رو به پیش میبره! اشکال اقتصاد ایران هیچ ربطی به این موضوعاتی که برشمردید نداره و از یه جاهای دیگه متضرر میشه!

  3

  1
 4. نصف جهان گفت:

  سلام اقا پویا کامنت بنده را نمیخواد تایید کنید در ادامه سرویس کلانشهر ها از شهربازی مدرن چی چست ارومیه هم مطلب بزارین که واقعا بهتر از دیگر کلانشهرهای ایران عمل کردن.

  2

  1
 5. محمدحسن گفت:

  پس بیاییم دوباره به این وضعیت رآی ندهیم .

  5

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo