دکتر فریدون بابایی اقدم ؛ لغو مصوبه تغئیر کاربری پارک ۱۲۰ هکتاری ارم، یکی از مهمترین اقدامات دوران شورایی ام بود

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهرتبریز ، لغو مصوبه تغئیر کاربری پارک جنگلی ارم را به عنوان یکی از مهمترین اقدامات موثر خود در طول دوران شورایی خود اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری تبریز مدرن، دکتر فریدون بابائی اقدم طی مصاحبه ای ، ضمن اعلام خبر فوق افزود،پارک جنگلی ارم به وسعت ۱۲۰ هکتار و با قدمتی بیش از ۴٠ سال یکی از بزرگترین  تنفسگاه های شهری تبریز میباشد  که در طرح تفصیلی سال ۹۰ تبریز با تغئیر کاربری گسترده ای مواجه  گردید ،که این امر یکی از بزرگترین دغدغه های ذهنی بنده بود و  از اولین روز عضویتم در شورای شهر ، پیگیر  مجدانه حذف طرح تغئیر کاربری پارک ارم بودم و با پیگیریهای سه ساله درکمیسیون شهرسازی شورای شهرو  شورای برنامه ریزی استان در نهایت  به نتیجه ای دست نیافته  و مجبور شدم با سفرکاری به تهران این موضوع را در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی کشور  پیگیری نمایم.

دکتر بابایی اقدم  افزود ،سال گذشته کمیته فنی شورای‌ عالی شهرسازی و معماری کشور جلسات متعددی را برای بررسی مجدد طرح جامع تشکیل داد که بنده از طرف شورای اسلامی کلانشهر تبریز در تعدادی از این جلسات حضور پیدا کرده و مراتب اعتراض شدید خود را به ایرادات ساختاری طرح ، از جمله تغییر کاربری پارک جنگلی ارم با تبیین دلایل قانونی و فنی و شهرسازی ،  بالاخص نقش اکولوژیکی و تفریحی قابل توجه پارک ارم، بعنوان نماینده مردم به سمع و نظر اعضای کمیته فنی رسانده و خواهان بازنگری ساختاری و اساسی طرح در این محدوده شدم.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر ادامه داد : با پیگیری هایی که در کمیته فنی شورای‌ عالی شهرسازی و معماری کشور گردید، از  اعضای این کمیته دعوت شد تا ضمن حضور در تبریز محدوده ای از  پارک مذکور که در طرح جامع  تبریز ،کاربری های مسکونی، اداری ،ورزشی ، درمانی و آموزشی  مصوب طرح تفصیلی را تثبیت نموده بود را از نزدیک مشاهده نمایند که این بازدید در تابستان ۹۵ صورت پذیرفته و اعضای کمیته  فنی شورایعالی شهرسازی کشور در تبریز حضور یافته و در کنار بازدید از محدوده شهری تبریز، با ملاحظه فضای مشجر پارک ارم و توضیحات ارائه شده توسط بنده ممانعت خود را از تغییر کاربری پیشنهادی در پارک ارم طی بند ٣ مصوبه نهائی شورایعالی ابراز داشتند که مفاد آن بدین شرح می باشد:

کاربری‌های پیشنهادی طرح بر روی اراضی جنگلی موسوم به ارم با توجه به وجود پوشش گیاهی جنگلی در اراضی مذکور مورد تأیید نبوده و لازم است کل اراضی با کاربری طبیعی (جنگل دست کاشت) در محدوده شهر تثبیت گردد.

بابایی اقدم در ادامه گفت : پارک جنگلی ۱۲۰ هکتاری ارم، پارکی با قدمت بیش از ۴٠ سال میباشد که  با توجه به واقع شدن در منطقه محروم شهر همواره با بی مهری ها مواجه بوده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی گفت : ما در تبریز شهروند درجه یک و دو نداریم، وقتی در فلکه  نظامی ولیعصر ساکنین علیرغم وجود مصوبه کمسیون ماده ۵، مانع تخریب میدان و تغییر کاربری آن شده و موفق به صدور رای أعاده به وضع سابق شده اند و علیرغم گودبرداری های انجام شده، مجددا شهرداری را مجاب به احداث پارک می کنند، لذا در این منطقه هم نباید اجازه میدادیم حقوق شهروندی مردم پایمال شود.

دکتر بابایی اقدم  افزود : همه بر این واقفیم که هم اکنون یکی از مهمترین نیازها و اولویت  های تبریز ، توسعه فضای سبز ان میباشد و  نباید اجازه دهیم تبریزی که زمانی باغ شهر ایران بود، با تغییر کاربری ها از لحاظ فضای سبز شهری فقیرتر از وضع موجود گردد.

 

محدوده فعلی و نقشه تغئیرکاربری بخش عظیمی از  پارک ارم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۴ پاسخ

 1. مهدی گفت:

  چطور شده بابایی اقدم بعد چهار سال یادش افتاده ارم هم جزیی از تبریز هست؟
  مث عابدزاده که وقتی میخواد رای جمع کنه میاد و داستاناشو تو ارم تعریف میکنه
  بگو بیا یه دور تو ارم بزن ببین چقد مشکلات هست
  از اون آسفالت مزخرفش بگیر تا کوچه های دربو داغون

  3

  5
  • پویا گفت:

   شما انگار متن خبر رو نخوندین
   دکتر بابایی گفته از اولین روز عضویت در شورا پیگیر ماجرا بودم و با مراجعه چند باره به تهران و کمیته شهرسازی مرکز طرح تغئیر کاربری گسترده پارک ارم رو که در طرح تفصیلی سال ۹۰ تبریز مصوب شده بود را لغو و مانع تخریب آن شدند
   متاسفانه برخی از ما شهروندان تبریز همیشه سعی در تخریب مسئولین داریم و هیچ وقت فردی که قدمی در راستای توسعه تبریز برداشته رو تشویق نمیکنیم تا بیشتر انگیزه گرفته و کارهای بزرگتر برای توسعه تبریز بکند!
   از بین ۲۱ عضو شورا این تنها دکتر بابایی بود که یک تنه در مقابل طرح مصوب تفصیلی تبریز ایستاده و مانع تخریب ۱۲۰ هکتار فضای سبز شهری تبریز(حدودا دو برابر ائل گولی) شدن و شما به جای تشکر از این اقدام ارزشمند سعی در تخریبش دارین!
   دست مریزاد دوست عزیز

   17

   4
   • sehrama گفت:

    منم با آقا پویا موافقم و دکتر بابایی باید بدونه:
    شورایی که از مردم باشه و برای مردم بمونه دست مردم هم پشتیبان ایشان خواهد بود

    2

    1
 2. saeid گفت:

  تقریبا قسمت های پایینی پارک که نزدیک حیدر آباد هست تغییر کاربری پیدا کرده دیگه.اونجا ساختمون شهرداری منطقه ۱۰ رو ساختن گلخانه و چند ساختمون دیگه

  2

  0
 3. حسین اختیاری گفت:

  من به عنوان یک شهروند از زحمات دکتر بابایی اقدم که واسه مناطق حاشیه نشین تبریز زحمت می کشن تشکر می کنم

  5

  0
 4. شبنم گفت:

  چه جنگل زیبایی واقعا این درختان برای شهری مثل تبریز که از کمبود فضای سبز رنج میبره سرمایه هست. باید عزم و اراده و حس دلسوزی دکتر بابایی را تحسین کرد

  5

  0
 5. مهدی ع گفت:

  کاش همه مسولین به این جمله زیر اعتقاد پیدا کنند !!!
  رئیس کمیسیون شهرسازی گفت : ما در تبریز شهروند درجه یک و دو نداریم، وقتی در فلکه نظامی ولیعصر ساکنین علیرغم وجود مصوبه کمسیون ماده ۵، مانع تخریب میدان و تغییر کاربری آن شده و موفق به صدور رای أعاده به وضع سابق شده اند و علیرغم گودبرداری های انجام شده، مجددا شهرداری را مجاب به احداث پارک می کنند، لذا در این منطقه هم نباید اجازه میدادیم حقوق شهروندی مردم پایمال شود.

  8

  0
 6. Mammad گفت:

  نمیدونم الان خوشحال باشیم یا ناراحت
  فردا هم فرد ایکس میاد مطرح میکنه شاخص ترین کارم در شورا جلو گیری از تغییر کاربری شاه گولو بود

  2

  2
 7. علی میرزایی گفت:

  باسلام و احترام و تشکر ویژه از جناب آقای دکتر بابایی اقدم. تبریز برای بهتر شدن نیاز به افراد متخصصی چون شماست🏘🏘🏘🏘🏘🏘🏘🏘🏤🏤🏤🏡🏡🏡

  5

  0
 8. یحیی گفت:

  آقای بابایی مطمئن باشید این دوره شما بیشترین رای شورای تبریز رو خواهید آورد. در ضمن اگه دست آقایون بود حتما پارک ایل گلی رو م تغییر کاربری میدادن و تبدیل به تجاری و مسکونی میکردن

  5

  0
 9. آنام تبریز گفت:

  هزاران تشکر لطفا همگونه که فرمودید پیگیر پارک مینیاتور نیز باشید.

  5

  0
 10. javid گفت:

  تغییر کاربری جنگل ارم به هر نوع کاربری اعم از مسکونی یا تجاری بدترین طرح ممکن بود ولی دکتر بابایی با پیگیری هایشان مانع از این کار شدند و همون جنگل باقی ماند که جای تقدیر دارد چون تبریز به تنفسگاه نیاز دارد و ایجاد تنفسگاهای جدید نیز باید دستور کار شهرداری باشد تا آلودگی هوای شهر تبریز به صفر برسد!!!!

  5

  0
 11. وحید گفت:

  تشکرازمسئولین دلسوز،،،اگه مسئولین بتونن امکاناتی مثل شهربازی وزیباسازی ،حتی قسمتی روپارک گل وگیاه ودههاطرح دیگررو پیاده کنن هم استقبال مردم بیشترمیشه هم جلوی تخریب گرفته میشه.

  4

  0
 12. سیروس گفت:

  آقا پویا پارک جنگلی به این بزرگی با درختان ۴۰ ساله اگه بصورت آبرومندانه سامان دهی شود یکی از مراکز اصلی گردشگری خواهد شد.آیا برنامه ایی وجود دارد؟ خواهشمند است خودتان هم بصورت فعال پیگیر قضیه بوده ومشتاقان را از نتیجه کار مطلع فر مایید.

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo