‍ رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر تبریز: معماری فدای سوداگری بخش مسکن شده است

‍ رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر تبریز:  معماری فدای سوداگری بخش مسکن شده است

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی کلانشهر تبریز با بیان اینکه حوزه معماری فدای سوداگری بخش مسکن شده است، افزود: متاسفانه متولیان امر ساخت و ساز برای کاهش هزینه های خود از رعایت  اصول و ضوابط معماری سر باز می زنند.
رج شهین باهر در تشریح چالش های رشته معماری در کشور اظهار کرد: در حال حاضر مهمترین چالش پیش روی این رشته، تعداد قابل توجه فارغ التحصیلان آن نیست بلکه کمبود بستر کار برای معماران و همچنین عدم توجه مسئولین به این حوزه می باشد.

وی معماری را تبلور فرهنگ، اعتقاد و هویت ملت ها دانست و افزود: بسیاری از مشکلات اجتماعی شهری با رعایت و بکارگیری اصول و ضوابط معماری بر طرف می شود اما متاسفانه حوزه معماری فدای سوداگری بخش مسکن شده است.
شهین باهر طراحی و اجرای اصول معماری در ساختمان ها را پر هزینه دانست و افزود: متاسفانه متولیان امر ساخت و ساز برای کاهش هزینه های خود از رعایت این اصول سر باز می زنند.

وی با انتقاد از کیفیت پایین کار معماری گفت: علی رغم گذشت بیش از ۲۰ سال از تصویب قانون نظام مهندسی و حضور قانونی معماران در حوزه خدمات نظام مهندسی، بسیاری از امور مربوط به حوزه معماری توسط افراد غیر متخصص این حوزه انجام می گیرد.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر تبریز همچنین بر ضرورت حضور متخصصان معماری در حوزه های مدیریتی تاکید و اظهار کرد: معماران باید در حوزه های مدیریتی حضور داشته باشند تا بتوانند اهداف خود را در لایه های اجتماعی پیش ببرند.

وی در تشریح جایگاه رعایت اصول و ضوابط معماری در ساخت و سازهای شهری گفت: معماری نقش بسزایی در ایجاد فضای نشاط و شادابی، آسایش و آرامش روانی جامعه، جذب گردشگر، ارتقاء کیفیت زندگی مردم، بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه پایدار و جلوگیری از وقوع جرم در جامعه دارد.

شهین باهر همچنین از تهیه و تدوین ضوابط جدید معماری به منظور کاهش جرایم خبر داد و افزود: این اقدام برای اولین بار در کشور صورت می گیرد و مطمئنا معماران با رعایت این اصول در طرحی های خود، مانع از وقوع بسیاری از جرائم در جامعه خواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از وضعیت حوزه شهرسازی در کشور گفت: متاسفانه شهرسازی هم مثل معماری وضعیت مناسبی ندارد و حوزه شهرسازی درگیر موضوعات مادی شده است.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر تبریز اضافه کرد: بخشی از مشکلات اجتماعی موجود در جامعه ناشی از عدم اجرای دقیق ضوابط شهرسازی است و حجم زیاد پرونده های قضایی ناشی از عدم رعایت این ضوابط و ناهنجاری های ناشی از آن گواه این موضوع می باشد.

وی همچنین با انتقاد از تغییر کاربری های صورت گرفته توسط شهرداری ها گفت: شهرداری ها به دلیل عدم وجود درآمدهای پایدار شهری و به منظور کسب درآمد بیشتر، ضوابط فروشی کرده و کاربری های عمومی را به تجاری تبدیل می کنند و این موضوع ناشی عدم حضور متخصصین امر شهرسازی در این حوزه است.

شهین باهر در خاتمه با بیان اینکه در شورای دور چهارم کلانشهر تبریز حتی یک متر تغییر کاربری صورت نگرفته است، افزود: شورای این دور برای اولین بار در کشور اقدام به حذف کمیسیون توافقات شهرداری و در نتیجه ممانعت از ضوابط فروشی کرد.

1
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo