درحاشیه تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای شورای شهر، به عمل کاربرآید، به سخن‌دانی نیست!/بیائید به برهم زنندگان نظم و جلوه شهر رای ندهیم !

12.jpg

 کالبد شهربه مانند موجودی زنده، برای تداوم حیات خویش ناگزیر به تبعیت از قواعد نظم و ترتیب است و کوچکترین تخطی از این قواعد، حیات و سلامت این کالبد را مخدوش می کند.

مسلم است که مفهوم زندگی شهر، برگرفته از انسان هایی است که جای جای آن را به عنوان موطن و منزل، برگزیده اند و بالطبع، وظیفه برقراری نظم و حفاظت از گنجینه های زیست محیطی شهر را نیز، همینان بر عهده دارند.

بر این اساس و به دلیل تعدد مشغله های روزمره، روال چنین شده که عده ای به عنوان مسوول یا مدیر برای اداره امور منصوب می شوند که این انتصاب، یا از سوی دولت حاکمه است یا از سوی خود شهروندان؛ برای نمونه، انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر که در قانون اساسی کشورمان، توسط رای مستقیم شهروندان صورت می گیرد.

                                        *******

انتهای هفته جاری، انتخابات شورای شهر تبریز، همزمان با دیگر شهرهای کشور برگزار می شود و چندروزی هم هست که در و دیوارهای هر کوی و برزن در شهر، مزین به تصاویر رنگارنگ و پوسترهای چندمتری آقایان و خانم های کاندیدا شده است.

چنان که معمول است، این بزرگواران، با شعار تاثیرگذاری در رشد و توسعه شهرقدم در این عرصه می گذارند  وهر کدام فراخور شرایط و موقعیت اجتماعی خویش، نکاتی را برجسته تر دانسته و در قالب برنامه مطرح  می کنند؛ دراین میان، شهرداری تبریز با هدف ارتقای فرهنگ شهری و حفظ پاکیزگی شهر و در بعدی دیگر، کمک نامحسوس به کارگران خدمات شهری و کاهش زحمات آنان در این روزها، با کاندیداها تعاملی غیررسمی داشته و با تعیین مکان های مشخصی برای نصب پوسترهای تبلیغاتی، این عزیزان را دعوت به رعایت حقوق دیگر شهروندان و محترم شمردن اصول فرهنگی شهر نموده است؛ اما و با نهایت تاسف، هنوزهم خیابان ها، کوچه ها و جوی های شهر، مغشوش از کاغذپاره هایی به نام پوستر تبلیغاتی هستند و هنوز هم قامت استوار کارگران خدمات شهری شهرداری، برای زدودن آن ها، ده ها بار خم می شود…!

به راستی، تفکر و اندیشه کاندیداهایی که با شعار خدمت به شهر وارد میدان انتخابات شده اند، در چه سطحی است که گمان می کنند شهر و پاکبانان آن، باید در خدمت ادعاهای بی اساس آنها باشد؟ همه می دانند که پاکیزگی و تمیز نگه داشتن شهر، بدیهی ترین و ساده ترین اصل شهروندی است و اینک، همین مدعیان  خدمت به شهر، در اولین گام، آن را نقض می کنند.

شرط اول انسانیت، محترم دانستن حقوق دیگران و ارج نهادن به دستان زحمت کشی را حکم می کند که صبح و شام، جارو به دست در حال پاک کردن ندانم کاری های ما هستند، حال چگونه است که مدعیان خدمت به شهروندان و یاوران توسعه شهر، به همین راحتی آن را نادیده می گیرند؟

دراین نکته، دو شق موجود است؛ شق اول، عدم آگاهی آنان از قواعد اولیه شهروندی است و شق دوم نیز، بی توجهی و بی اعتنایی آنان را گواهی می دهد که درنتیجه هردو، این آقایان و خانم های کاندیدا، تاییدیه خود را از سوی شهروندان، از دست می دهند.

کسی که بی توجه به زحمت و کوشش مضاعف کارگران خدمات شهری، مدام در حال چسباندن پوستر و تصویرتبلیغی به در و دیوار و پایه پل ها و…است و حتی کوچکترین گوشزدی به حامیان و مبلغان خود در این باب نداده است، چگونه می خواهد در زمره قانون گذاران و قانون مندان شهری چون تبریز قرار گیرد؟

آرزو می کنیم  در دوره های بعدی انتخابات، بلوغ فکری و رفتاری کاندیداهای شورای اسلامی شهر تبریز، گویای کارآیی و توانمندی های آنان باشد.

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. Taha گفت:

  لیست کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی کلانشهر تبریز
  شکور اکبرنژاد شهرام دبیری
  محمد باقر بهشتی فریدون بابایی اقدم
  سعید دباغ نیکوخصلت ایرج شهین باهر
  عبدالله تقی پور محمد اشرف نیا
  غلامحسین مسعودی ریحان محرم محمدزاده (محرم عمی)
  کریم صادق زاده نسیم شهیر
  سونیا اندیش
  گوزل تبریزیم اولماخ اوچون و پیشرفت ائله ماخ اوچون ،
  متخصص و متعهد کاندیدالارا رای سالاجاخ

  1

  5
 2. الی گفت:

  به نظرتون بین اعضای این دوره ی شورای شهر به کدومشون دوباره رای بدیم؟؟؟؟ یا از بین اینایی که تازه ثبت نام کردن؟؟؟ من هیچ شناختی ازشون ندارم. میتونید چند نفر رو معرفی کنید؟؟ ما به شما اعتماد داریم.

  1

  0
  • محمد قندگر گفت:

   از شورای فعلی دکتر فریدون بابایی اقدم و ایرج شهین باهر و از افراد جدید دکتر حسین زاده دلیر و مهندس تقی پور رو حمایت میکنم

   5

   2
 3. اردبیلی گفت:

  همه این جنجال سازی ها و شلوغ کردنهای الکی و شعبده بازی ها نشان از سیستم ضعیف اجتماعی هست!
  چرا این همه هیاهو و ریخت و پاش تو کشورهای پیشرفته وجود نداره!
  چون اونجا اینقدر قبل از انتخابات سیستم های فعال و پویا اعم از احزاب و سندیکاها و مطبوعات ازاد و رسانه های فراگیر و … وجود دارن که کوچکترین اتفاقات در میان مردم شفاف سازی میشه ! خیلی وقت پیش از ایام انتخابات! مردم از قبل میدونن به کی دارن رای میدن!
  وقتی این سیستم تو کشور ایران وجود نداره همه چیز به صورت ام پی تری و دقیقه نودی و در عرض فقط پنج یا شش روز باید سرهم بندی بشه ! یعنی واقعا جو انتخاباتی یه جورایی مثل یه اتشفشان گسترده هست که خودش رو به بیرون پرتاب میکنه!

  3

  1
 4. Arash گفت:

  خاک تو سرتون تازه اون ستون ها کامپوزیت کرده بودن بگا دادن بیت المال رو

  7

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo