سرویس کلانشهرها/پروژه سنگ فرش میدان بهارستان تهران در آستانه تکمیل

سه چهارراه “مخبر الدوله”، “سرچشمه” و “سیروس” و همچنین “میدان بهارستان” این روزها صحنه‌ ساخت و سازهای زیادی است به گونه‌ای که هرکجا که بنگری یا محدوده کارگاهی است و کارگران مشغول سنگ چینی هستند. طرح آرام سازی در راستای طرح ارتقای کیفیت زندگی در قلب تهران، توسعه گردشگری و بازگشت انضباط شهری دو موضوع مهم برای مدیریت شهری تهران است.

 

 

6
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. شبنم گفت:

  می بینید مسئولان عزیز؟؟؟؟!!!!! چیزی که تو تبریز در حد یه شعاره تو کلان شهرای دیگه در مرحله عمل هست اونم به طور ضربتی حتی نمای ساختمانهای قدیمی و فرسوده اطراف خیابون رو هم نوسازی میکنن. شهرای تهران و اصفهان و……خوب دارن برای ۲۰۱۸ آماده میشن!!! نوش جونشون!!!

  9

  0
 2. سعید گفت:

  مهمتر از پروژه سنگفرش کردنِ این منطقه تاریخیه تهران، پروژه بازسازی و نوسازی و مرمت و ساماندهیِ خانه ها و بناها و راسته های این منطقه بود که ۹ ماه پیش بعد از یکسال و نینم کار مداوم به طورِ کامل به پایان رسید و فوق العاده از کار دراومد. اگر به عکسها دقت کنید( و یا عکسهای بیشتر رو در گوگل ببینید) حتما متوجه تمیز و زنده و مرمت شده و پویا بودنِ بناهای اطراف این میدان و همینطور منظم و یکدست و هماهنگ زیبا بودنِ کرکره ها و تابلوها و سردرهای مغازه های اصناف و کسبه در این منطقه میشید…. عاری از هرگونه زوائد و زشتی. همین سه تا عکس اولی که پویا گذاشته رو اگر ببینید، مسئله دستتون میاد. این دقیقا همون چیزیه که تبریز برای ۲۰۱۸ و فراتر از اون، بهش نیاز داره… ساماندهی مناطق تاریحی… احیای خانه ها و بناهای محلاتِ تاریخی…. ساماندهی اصناف و کسبه. اما کو گوش شنوا؟! مناطق تاریخی تبریز از اغتشاش و به همریختگی و نابسمانی و عدم مرمت در وضعی اسفبار قرار دارن و هیچ برنامه ای هم براشون وجود نداره!! این یعنی بی کفایتی.
  پروژه بهارستان تنها یکی از انبوه پروژه های باسازی و احیا و ساماندهی مناطق تاریخی تهران هست. قالیباف کارهای بسیار بزرگی برای تهران انجام داده. دستاوردهای زیادی داشته. برای همین خیلیا اونو به عنوان یک تکنوکرات و فارغ از مسائل سیاسی، می پسندن. اما متاسفانه وقتی کسی مثل ایشون با اون سابقه سپاهی و وابستگیش به طیف سیاسیه افراطیون، بیاد شهردارِ مرکزِ تجمیعِ مخالفهای حکومت، یعنی شهر ذاتا اوپوزیسیونِ تهران بشه، بدیهیه که آب مردم و فعالان اجتماعی و … تحت هیچ شرایطی باهاش تو یه جوب نمیره و حتی بهترین کارهاش رو هم بد و بی ارزش جلوه میدن و فقط می کوبنش و کارنامه ش رو سیاهنمایی می کنن. کاندیداتوری چندباره ایشون برای ریاست جمهوری هم که دیگه فحشخوری ایشون از دولتمردان و مردم تهران رو در سراسر کشور مشهور کرده!!
  این رو هم بگم که من خودم از تندروها متنفرم و رایم هم در انتخابات پیش رو قطعا آقای روحانی هست. البته هیچکدوم از کاندیداها رو نمی پسندم، اما بین گزینه های موجود، روحانی رو ترجیح میدم.

  7

  1
 3. اردبیلی گفت:

  این محدوده از تهران مربوط به معماری دوران قاجاریه و توسط ترک های تهران ایجاد شده!بافت قدیمی تهران اگه ملاحظه کرده باشید شباهت عجیبی به بافت قدیمی تبریز داره!
  مخبرالدوله- سرچشمه-سیروس و بهارستان و منیریه و باغمیشه و اقدسیه و تنگه باشی و دهها نام دیگر ترک همگی مربوط به دوران قاجار هستن ! کلی خونه های تاریخی در این محدوده هست که متاسفانه اونجا هم ساخت وسازهای ناهمگون باعث از بین رفتن چهره تاریخی محلات قدیمی و تاریخی شهر تهران شده!
  بافت تاریخی شهر تهران بدون شک مرهون ترکهاست! چون این شهر قبل از ورود ترکان صفوی و قاجار فقط روستایی بیش نبوده و یه تمدن واره ای به نام ری بوده ! شهر ری که در تاریخ معروفیت خاصی داره ولی بعدها این تمدن هم مثل تمدن های چندین هزار ساله به روستای کوچکی تقلیل یافته و این ترکها بودن که در زمان صفویه و بعد ها قاجاریان بنیان این شهر رو ایجاد کردن!

  این سنگ فرشهای زیبا باید به صورت گسترده در خود تبریز هم ایجاد بشه ! اصلا اساس یه شهر متعادل باید پیاده محور باشه نه خودور محور! باید از بافت های تاریخی شهر به نحو احسن برای پیاده روی و گذراندن اوقات فراغت ایجاد بشه مخصوصا با تداعی اون چهره تاریخی شهر!ابه طوریکه نباید ساخت وساز ناهمگون اجازه ورود داشته باشه و حتی خودروها.

  6

  8
  • ناشناس گفت:

   آفرین صد در صد درسته

   3

   7
  • وحید گفت:

   بله… این منطقه از تهران در زمان قاجارها ساخته شده. اما این چه ربطی داره که میگید توسط ترکها ساخته شده؟ یعنی مدعی هستید سرمایه داران و مهندسان و کارگران سازنده این منطقه و بناهاش همه ترک بودن؟!! چرا باید اینطور بوده باشه؟ منبع شما برای این ادعاتون چیه؟ صرفا ترک بودن ریشه قاجارها دلیلی بر اینه که سازندگان بناهای تهران در عصر قاجار همه ترک بودن؟! صفوی ها هم از ترکهای ایران بودن و از زمان شاه عباس اصفهان رو کردن پایتخت ایران، اما حتما خوب می دونی که بیشتر معماران و پایه گذاران بناهای باشکوه صفوی در اصفهان اصلا ترک و آذری نبودن. پول ساختشون رو هم که از مالیات مردم میومده!! و البته بگذریم از اینکه برخلاف صفویان که هر دو زبان فارسی و ترکی رو صحبت می کردن و در دستگاه حکومتشون(ترکی در امور لشکری و فارسی در امور دیوانی و کشوری) استفاده می کردن، قاجارها صرفا از زبان فارسی در همه ی امور کشور بهره می بردن. این جزو بدیهیات تاریخه.
   به علاوه، داداشی، نابودی تمدن ری بعد از حمله مغول اتفاق میفته که این شهر به تلی از خاکستر تبدیل میشه و دیگه هیچگاه شکوه و بزرگی و جمعیت و ثروت قبلیش رو پیدا نمی کنه و عمده ی مردمش هم به شهرهای مجاور مهاجرت می کنن و سرآخر با ظهور تهران در اون خطه جغرافیایی(که در گذشته و در عصر شکوه ری، یک نیمچه شهر و حیاط خلوت و منطقه ویلایی برای اقامت تابستانیه ثروتمندان ری بوده که در فاصله ده کیلومتریه شمال ری قرار داشته)، ری به یکی از محلات جنوبی این کلانشهر نوظهور تبدیل میشه. درست مثل همون بلایی که مغول ها سر نیشابور بزرگ و مهد تمدن میارن و چنان این شهر رو نابود می کنن که دیگه هیچگاه کمر راست نمی کنه و با نابودی شکوه و ثروت این شهر، مشهد که پیشتر روستایی در گرداگرد حرم امام رضا بود، در نزدیکیه نیشابور به عنوان قطب بزرگ و جدیده خراسان ظهور می کنه و نیشابور برای همیشه به زیر سایه میره. اینرو گفتم تا در جریان باشی که نوظهور بودن تهران در اون مقطع به معنی تهی بودن اون خطه از تمدن نیست. تهران در اونزمان میراثدار تمدن بزرگ ری میشه که یکی از چهار تمدن اصلی تاریخ ایران هست.

   در آخرم اینو بگم که تاریخ قاجار و مشروطه رو حتما بهتر از من می دونی. اما محض یادآوری، این میدون همونجاییه که اولین مجلس ملی ایران که حاصل انقلاب مشروطه و ریخته شدن خون ده ها هزار ایرانی بود درش ساخته شد( بنای اولین مجلس ایران، در عکس ششمی از بالا مشخصه). مجلسی که بعدها توسط محمدعلی شاه قاجار(به قول شما شاه ترک) و با به کارگیریه اجانب به توپ بسته شد و به خون ده ها هزار شهید مشروطه و آزادی از جمله شهدای آذربایجان و ستارخان و باقرخان خیانت شد و دوره استبداد صغیر آغاز شد و سرآخر تهران مجددا با نثار هزاران شهید توسط لشکرهای مردمی از سراسر ایران فتح شد و میدان بهارستان به محل رژه و گردهمایی لشکرهای آذری، بختیاری، گیلک و لشکرهایی دیگه از سراسر ایران دراومد و مجلس مشروطه دوباره برپا شد. جناب اردبیلی! این منطقه از تهران خاکش مقدسه چون خون ده ها هزار ایرانیه وطن پرست و آزادیخواه درش ریخته شده… هزاران جوان این مملکت که برای آینده ایران جونشون رو فدای دستیانی به همین نماد میدان بهارستان(مجلس ملی) کردن. صدسال پیش در کف خیابانهای میدان بهارستان خون هزاران ایرانی از اقصی نقاط کشور جاری شد. برای همین این میدان متعلق به هیچ قوم و طایفه ای نیست جناب. میدان بهارستان برای همه ی ملت ایران و در همه ی تاریخ ایران مقدسه. مصادره ش نفرمایید. حتی یک بناش رو!

   9

   3
 4. ناشناس گفت:

  از یه شهر بی هویت و کم سن و سال ببین چجوری مواظبت میکنن ! ولی ما با کهن شهر تبریز با اصالت چه میکنیم؟!! مصلی رو میچپونیم بغل ارگ به اون باشکوهی، اونم میدان حسن پادشاه که معتادها هم افتخار نمیدن اونجا برن بکشن! و …. هزاران مورد از این دست. وای بر ما! وای بر ما!

  3

  5
  • رضا گفت:

   تاریخ یک عدد است. مهم اینست که یک شهر چه تعداد بناها و ساختمان به نشانه ی آن “تاریخ” دارد؟! اکثریت مطلق بناهای تبریز در طول تاریخ به خاطر زلزله های شدید و مکرر و همچنان تهاجمات بسیار بیگانگان و آتش افروزیشان در این شهر، از بین رفته اند و اثری از آنها نیست. حال آنکه تهران در دوره اخیر و معاصر کشور، یعنی دوران قاجار و پهلوی پایتحت ایران بوده و عمده بناها و ساختمانهای مهم و ارزشمند در این دورانها، در این شهر ساخته شده اند. گفتم، تاریخ برای یک شهر، صرفا یک عدد است و تا زمانیکه بناخت و ساختمانهای متعدد نباشد تا آن تاریخ را نمایندگی کنند، ارزشی ندارد. و حقیقت این است که تعداد خانه های تاریخی در تهران بیش از ده برابره تبریز است. به منابع موثق گوناگون در اینباره رجوع کنید، یا در محدوده وسیع بافت تاریخی و مرکزی تهران قدم بزنید. سپاس

   8

   1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo