چشم و ابروهایی که دردی را دوا نمی کنند

زهرا با همه دستفروش ها فرق می کند. در بحبوحه ای که دختران همسن و سال او و حتی زنان بسیار بزرگ تر از او در حال رسیدگی به ظاهر و لباس خود هستند؛ او با گلدان های کوچک و تابلوهای سنتی خود بدون آنکه اصراری برای جلب توجه مشتریان بکند، چشم هر عابری را برای چند ثانیه ای به سوی خود می کشاند.

به گزارش  تبریز مدرن به نقل از نصر ، با حجب و حیا به نرده های کنار پیاده رو تکیه کرده است و چشمانش را به زمین دوخته است. سر صحبت را  با او باز می کنم. دانشجوی آی تی بوده  و به خاطر مشکلات مالی ناچار به انصراف از تحصیل شده است. مغازه ای اجاره ای داشته و حالا به خاطر بدهی، اجناس خود را کنار پیاده رو برای فروش گذاشته است تا بدهکار نباشد. جرأت نمی کنم از خانواده اش بپرسم. “مجبورم” یکی از اصلی ترین جمله هایش است اما از کار خود شرمی ندارد. زنانی از جنس زهرا کم نیستند. زنانی با سنین محتلف در هر گوشه این شهر با سرمایه ی اندک خود در پی نان شب هستند.

پشت سر او و آن ها در جای جای خیابان و دیوارهای شهر، بانوانی از جنس چشم و ابرو، هزینه های هنگفت برای چهره های خود صرف می کنند، عکس هایی پرتره و هنری از خود می گیرند و با چاپ آن عکس ها در ابعاد فوق ویژه، چهره ی به زحمت زیبا شده ی خود را در معرض نمایش عموم قرار می دهند تا در شورای شهر رأی  بیاورند و جالب تر اینجاست که رأی هم می آورند!
بانوانی که قرار است جایگاه زن را در جامعه ارتقا بدهند و مدافع حقوق زنان در شورای شهر باشند، با شیوه تبلیغاتی شان، با زبان بی زبانی فریاد می زنند که زن یعنی چشم و ابروی زیبا و دیگر هیچ! بنرهای فوق عظیم در شهر فریاد می زنند که زن یعنی ابزار، که من یعنی همین صورت زیبا! البته در میان این همه پرتره های فوتو شاپ شده ی زیبا، زنانی هم هستند که بدون این ترفندها سعی در رأی آوردن و فعالیت در شورای شهر دارند اما احتمال رأی آوریشان در هاله ای از ابهام است. پوسترهای تبلیغاتی کار را به جایی رسانده اند که رییس هیئت نظارت شهرستان تبریز به خاطر تفاوت فاحش میان عکس های ارائه شده به هیئت و عکس های درج شده در بنرها، به نشانه اعتراض، استعفا کرده است.

در روزگاری که در تمام دنیا زنان در عرصه سیاست در مقامات و سمت های بسیار مهم در نهایت سادگی در آرایش و پوشش به بهترین نحو ممکن در حال فعالیت هستند، بنرهای تبلیغاتی کاندیداهای شورای شهر، اعم از  زن و مرد، با آن ژست های غیر قابل باور بیش از هر زمانی اثبات می کند که ما در جهان سوم هنوز قادر به تفکیک عرصه خودنمایی و عرصه کار تخصصی نیستیم و هنوز نمی دانیم که شورای یک کلان شهر برای چه امر حیاتی و مهمی تشکیل شده است و  آن را در حد یک شوخی تلقی می کنیم. در نهایت سهل انگاری کاندیدا می شویم، شوخی شوخی به خاطر چشم و ابرو رأی می آوریم، شوخی شوخی تخلف می کنیم و اخراج می شویم. اما همچنان عبرت نمی گیریم.

اینجا در عرصه های مهم، بانوان شایسته و کارآمد را کمتر بازی می دهند اما برای مسئولیت های مهم برای اثبات ارزش گذاری به مقام زن، بدون در نظر گفتن تجربه، شایستگی، سن، سابقه و… کاندیداها را به میدان می فرستند.
اینجا شهری است با فراوان زنانی که نه عکس پرتره می گیرند و نه بنر چاپ می کنند. نه خواب و خیال شهرت دارند و نه رویای ریاست. زنانی که  در عرصه فرهنگ و هنر و اقتصاد و اجتماع بی صدا می جنگند و به دلیل بی درایتی همجنسان خود جنس ضعیف و ابزار باقی می مانند. زنانی از نوع چشم و ابرو که فکر و عقلشان در پس صورت ها پنهان می ماند…
شهری با فراوان زنانی که محتاج نان شب هستند و هیچ همجنسی برای رساندن صدایشان به گوش مسئولان و متولیان امر ندارند. زنانی از جنس زهرا و هزاران دختر و زن دیگر که بیشتر از تبلیغات به همدردی و کار تخصصی در کرسی های مدیریتی و دولتی دارند.
اصولا شورا باید عرصه ای باشد برای اینکه متخصصان و کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و شهرسازی دست در دست یکدیگر دهند و مسیری برای پیشرفت و توسعه بسازند اما در حال حاضر فعالیت خود را تنها  به عکس گرفتن و چاپ بنر بدون هیچ شعار مناسب و ارائه برنامه سازنده معطوف کرده اند. با روند پیش گرفته شده، تحقق عمران و آبادانی شهر بعید به نظر می رسد ، مگر اینکه مردم با آگاهی عمل کرده و چهره و ژست های تبلیغاتی را معیار انتخاب قرار ندهند.

پری اشتری

منبع: نصر

18
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۸ پاسخ

 1. شیرازی گفت:

  (چشم و ابرو هایی که دردی را دوا نمیکند)
  لایک Yes Yes
  Laugh Laugh Laugh

  15

  2
 2. اردبیلی گفت:

  به شخصه مخالف حضور زنان در عرصه سیاست و مدیریت های کلان اقتصادی هستم! چون دلیلش رو هم دارم! زن گل سرسبد خانواده اس ! هیچ کس نمیتونه بگه حضور یه زن مخصوصا در محیط های اداری و عمومی باعث جذب دیگران نخواهد شد! این یه واقعیت محضه!
  پس برای اینکه خانواده هامون رو نجات بدیم ناگزیریم از این روند جلوگیری کنیم! خانواده های سالم بنیان جوامع مستحکم و رو به پیشرفت هست!
  تربیت شایسته دختران جامعه ما از اهم موضوعات استراتژیک هست که متاسفانه از اون به شدت غفلت شده!
  از اینها گذشته چه اتفاقی بر سر مردان و پسران این جامعه اومده که اینقدر دچار اضمحلال مدیریتی و کارکرد اقتصادی شدن !؟ چرا در پسران جوان عطش اقتصادی وجود نداره؟
  در تعجبم چرا دختران و زنان جامعه ما بیشتر از پسران و نرینه ها عطش مدیریتی و اقتصادی دارن؟!
  به عنوان یه جوون ایرانی اگه بخوام با دختری ازدواج کنم کسی رو انتخاب میکنم که از هر انگشتش یه هنر بباره نه اینکه بره تو اداره برای من پول بیاره!
  باید هر چی مشاغل سخت هست برای پسران باشه و قانونی وضع بشه که مردها رو ملزم به اشتغال کنه !اگه این رویه اجرا میشد الان اکثر جوونها ازدواج میکردن و خانمها هم شوهر! در حالیکه این رویه کاملا برعکسه خانها میرن سرکار و جوونها چون سرمایه ای ندارن قید ازدواج رو میزنن!

  16

  32
  • ناشناس گفت:

   موافقم

   3

   7
  • ناشناس گفت:

   با نظر شما مخالفم. شما دیدگاه درستی نسبت به جنسیت افراد ندارید. شایسته سالاری همه جا مفهوم داره. وقتی خانم پروفسور مریم میرزاخانی( فکر کنم اسمش این بود) با سن کمش چنتا مساله ریاضی دنیارو که همه مردها نتونسته بودن حل کنن، حل کرد و اسمش جزو ۱۰ ریاضیدان برتر دنیا شده از این هوش باید استفاده کرد و نباید به خاطر دیدگاههای حقیر جنسیتی امثال جنابعالی این افرادو داخل آشپزخانه حبس کرد که شوهر براش پیدا بشه. اگر زنی باکیاست و مدبر و شایسته بود باید وارد عرصه سیاست یا هر کجا بشه، چه اشکالی داره؟! هنر یه زن شاید همون سیاست و ریاست کردن باشه، چه ربطی داره زن یا مرد؟! با عرض معذرت شما باید بگم شما خیلی کوچک فکر میکنید!

   15

   2
  • وحید گفت:

   به سلامتی پس از پرده برداری از اندیشه های “ما” و “دیگران” و قومیتی و طایفه ایه جناب اردبیلی، اینبار از اندیشه های مردسالارانه و زن ستیزانه ایشان رونمایی شد. شما چقدر انسان کاملی هستید!! از خیابان نربایبندتان!! منتظر رونمایی از سومین وجه شخصیت و اندیشه هایتان هستیم! هیچ جا نمیریم و همینجا هستیم!! ما منتظر سومیش هستیم!!

   6

   0
   • اردبیلی گفت:

    دوست عزیز وحید جان! من اصلا زن ستیز نیستم . فقط اشاره ای کردم به غیرت ایرانیها در مورد زنان و دختران . فقط باورم اینه که نباید حرمتها و اون حس قشنگ و لطیف بانوان ما در محیط های سنگی ادارات و مشاغل سخت که هیچ تناسبی با روحیه انها نداره از بین بره! باید بانوان ما به سمت مشاغلی برن که با روحیه اونها سازگاری داشته باشه و اصول خانواده در درجه اول اهمیت باشه ! تامین معاش و اقتصاد خانواده ها باید مردان و پسران رو ملزم کنه که شغل داشته باشن !تو خود امریکاش هم ثروتمندانش اجازه نمیدن که خانوم هاشون برن تو مشاغل اداری چون کثر شان میدونن ! اسم فامیلی خانمهاشون بعد از ازدواج باید اسم فامیلی شوهرشون انتخاب بشه زنان امریکایی افتخار میکنن که بالای سرشون اسم شوهرشون هست؟!
    من از دیدگاه غربی دارم این مسائل رو میگم!
    شما که خودتون پسرید اتفاقا باید بیشتر این مسئله رو تایید کنید !چون به نفعتون هست!
    در ثانی شما براساس اصول دموکراسی و ازاد اندیشی( تا جایی که با اخلاقیات و اصول شریف انسانی مغایر نباشه) میتونید با نظرات من یا هر کس دیگه در هر نقطه از جهان مخالفت کنید و نظر خودتون رو هم بگید تا واقعا ازش بهره برداری بشه!
    تو یه جامعه متعالی و پیشرفته افکار و عقاید مختلف باید مطرح بشه! من قبول میکنم شاید نظراتم کامل نباشه ( چون هیچ انسانی کامل نیس) ولی سعی میکنم ستیزه جویی هم نکنم!
    افکار نژاد پرستانه و ترک پرستی هم ندارم. ولی دلیلی هم نمیبینم که اصالت ترکی خودم رو نفی کنم! دوس ندارم هم یه فارس یا یه عرب یا کرد و … هم اصالت خودشون رو نفی کنن!
    ما همگی از قومیت های مختلف هستیم ولی ایرانی و مسلمان! ایران یعنی کلکسیون اقوام مختلف ! لطفا اینو یادتون باشه!
    همه ایرانیها براساس قانون اساسی و منشور بین المللی حقوق بشر(UDHR) باید از حقوق اساسی خودشون بهره مند بشن
    چرا باید یه بچه فارس در بهترین ناز و نعمت بزرگ بشه ولی هموطن ترک و بچه های اذربایجان و خوزستانی و … نه؟!!!!!!!!!
    احترام به زبان مادری مثل احترام به پدر و مادر میمانه!
    شما دو روز بیا اردبیل و مناطق محروم اذربایجان ببین یه ساعت ( به خاطر نبود امکانات و زیر ساختها) میتونی تو این مناطق دووم بیاری ؟!!!!! اگه تونستی؟!
    خود تبریز مگه کدوم زیر ساخت ها رو داره! دو تا اپارتمان بلند و تراکم که نشد زیر ساخت ! یه حوض کوچیک رو به نام دریاچه به خورد ملت تبریز میدن ! اونوقت شما میگی من ترک اعتراض نکنم به این موضوع؟!
    وقتی میخوان میزان توسعه یه کشور یا یه منطقه یا شهری رو بسنجند حداقل ۱۰ تا شاخص توسعه انسانی رو باید ملاک عمل خودشون قرار بدن ! اصلا توسعه هیچ ربطی به جمعیت زیاد هم نداره! چون جوامع اروپایی کمترین میزان جمعیت جهان رو در اختیار دارن !
    همین وین یا شهرهای مختلف اتریش و سوئیس و کانادا جمعیتشون از شهرهای ایران کمتره ولی قیاسشون مع الفارق!مهمترین شاخص های توسعه انسانی و شهری عبارتند از:
    – وضعیت اجتماعی و اقتصادی (میزان جرم و جنایت، اجرای قانون، حاکمیت قانون و…)

    – وضعیت اقتصادی (مقررات تبادلات ارزی، خدمات بانکی )

    – وضعیت اجتماعی،‌ فرهنگی (رسانه‌ها، محدودیت‌های آزادی فردی)

    – خدمات پزشکی و بهداشتی (تجهیزات پزشکی و خدمات، درمانگاه و بیمارستان، میزان شیوع بیماری‌های عفونی، فاضلاب،‌ دفع زباله و آلودگی هوا)

    – تحصیل و آموزش (استاندارها و دسترسی به مدارس بین‌المللی)

    – خدمات حمل و نقل عمومی (برق، آب، حمل و نقل شهری و ترافیک)

    – مراکز تفریحی (رستوران‌ها، تئاتر‌ها، سینماها و مراکز ورزشی)

    – کالاهای مصرفی (دسترسی به مواد غذایی، مصارف روزانه و خودرو)

    – مسکن (اجاره خانه، لوازم خانگی، اثاثیه خانه، خدمات نگهداری و تعمیرات)

    – طبیعت (آب و هوا، رکورد بلایای طبیعی)

    1

    6
    • فرناز گفت:

     ببخشید آقا اردبیلی باید بگم ما زن ها ۴۰سال پیش به حرفهای امثال شما عمل کردیموضعمون در قوانین الان معلومه به شما باشه با حفظ شان و احترام و صدف و این چرت و پرت زنها رو تو خونه حبس می کنید تا فقط عین گاو سالی یک باز بزان همین ما احترام و شان ساختگی شما رو نمی خوایم می خوایم مثل زنای دنیا مستقل باشیم و پیشرفت کنیم

     1

     0
  • نويد گفت:

   کاملا مخالفم،شایسته سالارى هیچ منافاتی با جنسیت،نژاد،قومیت و مذهب و … ندارد.بانوانی که با رزومه خود موفق به ورود در هر کاری شدند همانند آقایان میتوانند فعالیت داسته باشند و برای پیشرفت جامعه مفید واقع شوند ولی افرادی که با چشم و ابرو و عکس های رتوش شده میخواهند وارد این مجامع شوند جز بوجود آوردن بحران(فسادمالی،بی تدبیری در امور مدیریتی و …)چیزی نمیتوانند انجام دهند

   1

   0
 3. ab گفت:

  این خانمها انتخابات را بهانه کردند تا خودشان را به همشهریها نشان دهند شاید قسمت شد یک شیرینی هم خوردیم . خدا رو چه دیدی. آنهایی که قبلا” شیرینی خورده اند خوب باز هم می خورند این همه قنادی باید کسب درآمد کنند دیگه.

  18

  10
 4. آیدین چی گفت:

  دین و دین انگاری را از مدیریت و سیاست اگر کشیدیم بیرون. انگاه هر کس منجمله زن با حجاب با بی حجاب با هدف به میدان عمل می اید. زن باید در مدیریت جامعه باشد . اگر کسی زن را نماد کلفت خانه و یا همسر عزیز و یا مایه شهوت بداند خود ان فرد مشکل مغزی دارد. اما اگرچه تبلیغ خودش علم است، اما چرا زن برای کسب مدیریت باید بیشتر خود نمایی کند؟. چون به جرات شاید گفت اغلب مردان جامعه دینی مرض شهوت دارد. اگر مرد زن را مثل خود ببیند و زن در حجاب تفسیر نشود، جای بزرگ نمایی زنانگی، دانش و تخصص او نمایان می شود.

  6

  2
 5. باقی گفت:

  ” عالی بود ”
  ” ما در جهان سوم هنوز قادر به تفکیک عرصه خودنمایی و عرصه کار تخصصی نیستیم “

  7

  3
 6. حامد گفت:

  من بعضی از جوانان تحصیل کرده را می بینم ملاک انتخابشون چهره زیبای خانوماست
  خیلی براشون مهم نیست فرد مورد نظر متخضض و متعهد هست یانیست فقط قیافه خوشگلی داشته باشه

  5

  2
  • Meş گفت:

   رای سنی ۲۱ اولمالیدیر منیم نظریمه. کی جوان بیر جامعیه چیخسین دردی چکسین.. بئله نچی پرابلم لرده بیر آجا آزالار

   0

   1
 7. Meş گفت:

  بلی ممکندی ائله اولسون کی یازمیسیز و ممکندی گؤز قاشی اولاندا ایش باشاراندا اولسون..بوجور کلی نظر وئرماقلار عوضینه تحقیق اولونسا داها یاخچی اولار

  2

  1
 8. ناشناس گفت:

  واقعا این مقاله و متن شرم آور هستش و سرتاسر زن ستیز، خجالت آوره کسایی که ادعای ادب و فرهنگ دارن متنی سرتاسر زن ستیزانه هستش، بهتر بود مینوشتید عقب ماندگی و عقده گشایی بر سر زنان، ملاک اگر ظاهر آدما باشه که خیلی از آقایون باید زندانی بشن. زن مالک تن و بدن خودش نیست؟ حجاب ملاک خوب و بد بودن آدما نیست، حجاب داشتن و نداشتن ننگ نیست، اما زن ستیز بودن ننگ نیست. خجالت بکشید. اون کسایی هم که میگن مخالف شرکت بانوان در سیاست هستن خودشون رو از پیغمبر بالاتر میدونن؟ پیغمبر برای تساوی حق زن و مرد کلی تلاش کرد اما شماها دشمن پیغمبرید.

  9

  6
 9. حسین گفت:

  من فکر میکنم همون چیزی که خدا تعریف کرده برای زن و مرد ، بهترین الگو هست و قدیی نمیشه .
  متاسفانه تحقیر کردن زن در خانه این روزها مد شده . زنی که در منزل به تربیت فرزندان بپردازد مهمترین و با ارزشترین کار را انجام داده است . تازه وقتی گفته میشه زن بشینه تو خونه یعنی اینکه خونه محل امنی بشه واسه اون . اگه تو خونه بجای یه مرد ، با یه وحشی سرکار داشته باشه دیگه خونه جای امنی نیست . بر فرض که اینکه مرد خونه یه مرد باشه ، بهترین جا واسه یک زن خونه است . بعضی خانمها اصرار دارن بیرون کار کنن . یعنی خودشون رو خسته کنن و سریعتر به سمت پیری برن . بر کسی پوشیده نیست که کار کردن در سرما و گرما و استهلاک چشم و مغز ، شنیدن حرفهای رئیس و همکاران ، و …. باعث پیری می شود . حداقل تو خونه دیرتر پیر بشه . بشینه تو خونه سروری کنه .
  غیرت مرد اجازه نمی ده که زنش رو نامحرم ببینه و به خاطر شرایط کار باهاش مرتبط بشه . البته بستگی به میزان غیرت هم داره . غربی ها هم غیرت دارن . ولی درجه اون خیلی پایین هست .

  0

  2
 10. ماهان گفت:

  شما یا پیغمبر را قبول داری یا نداری چطور حجاب که پیغمبر گفته واجبه بود و نبودش فرقی نداره و عیب نیست ولی برای این قسمت که مورد نظر و علاقه ی شماست یک دفعه ای پیغمبر را وسط می کشید؟!!درضمن کسی با فعالیت درست و بجای خانم ها مشکلی نداره ولی نظر شما در مورد یک کاندیدا که تصویر با ارایش غلیظ گذاشته و تنها تخصص را روانشناس و سخنران مجالس عمومی مطرح کرده چیه و ایا او را شخص لایقی برای برنامه ریزی شهری می دانید

  3

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo