دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی: بلاتکلیفی کارخانه ماشین‌سازی تبریز/ چشم طمع به آپارتمان‌های ماشین سازی در ائل گلی

 

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی نسبت به واگذاری بی برنامه نگین صنعت آذربایجان ماشین‌سازی تبریز هشدار داد.

 

به گزارش تبریز مدرن به نقل ازفارس، کریم صادق زاده تبریزی گفت: در مزایده اعلامی کل مجموعه کارخانه ماشین‌سازی نقریبا معادل بهای مجموعه آپارتمان‌های متعلق به کارخانه ماشین‌سازی در ائل گلی تبریز قیمت گذاری کارشناسی شده و به نظر می‌رسد در واقع خریدار این مزایده در ابتدا چشم به این مجموعه آپارتمانی برای ساخت و ساز و فروش دارد.

وی اظهار داشت: برخی گزارش های رسیده حاکی  از جدی شدن بحث واگذاری این واحدبزرگ صنعتی به افراد حقیقی می  باشد که اهلیت آنها برای مدیریت این مجموعه منحصر بفرد به اثبات نرسیده است و کارنامه آنها مشخص است.

وی گفت: قطعا واگذاری سریع و بدون برنامه مجموعه ماشین‌سازی تبریز قطعا شیرینی انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه برای این خطه تلخ خواهد کرد مردم و به ویژه کارگران انتظار دارند آقای دکتر روحانی راسا در این خصوص وارد عمل شوند.

عضو منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه به نظر می رسد در مطرح ساختن سریع واگذاری ماشین‌سازی تبریز بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری اهداف خاصی دنبال می شود افزود: با توجه به آنکه آقای پوری حسینی نماینده سابق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی به عنوان رییس سازمان خصوصی‌‌سازی کشور فعالیت دارد و در ایام انتخابات با اخذ مرخصی مسوولیت ستاد  انتخاباتی آقای دکتر روحانی را در آذربایجان‌شرقی بر عهده داشت و در این انتخابات کارگران تبریز و استان سنگ تمام گذاشتند این اقدام حرکتی برنامه ریزی شده و با هدف برای آن است که شیرینی انتخابات در تبریز تحت الشعاع قرار گیرد همچنان که در واگذاری قبلی ماشین‌سازی به صندوق ورشکسته بازنشستگی فولاد ایران اعتراضات گسترده  کارگری را به همراه داشت.

وی افزود: تجربه خصوصی‌سازی‌های انجام شده قبلی به خوبی نشان می‌دهد هیچ یک به اهداف مورد نظر مننج نشده و قریب به اتفاق این واحدها با تعطیلی  مواجه و یا با بدتر شدن اوضاع آنها همراه بوده است.

صادق زاده با تأکید بر اینکه باید واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز با عقلانیت و بررسی‌های کارشناسی صورت گیرد به شکل این  واگذاری اشاره کرد وگفت: در مزایده اعلامی کل مجموعه کارخانه ماشین سازی نقریبا معادل بهای مجموعه آپارتمان‌های متعلق به کارخانه ماشین‌سازی در ائل‌گلی تبریز قیمت گذاری کارشناسی شده و به نظر می‌رسد در واقع خریدار این مزایده در ابتدا چشم به این مجموعه آپارتمانی برای ساخت و ساز و فروش دارد.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی با بیان ایتکه ماشین سازی تبریز به عنوان کارخانه مادر که می نواند با تولیدات خود سرمنشا ایجاد واحدهای جدید صنعتی باشد اظهار داشت در سالی که به فرمان مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی نولید – اشتغال نامگذاری شده توجه به چنین مجموعه‌هایی بیش از این بوده و نباید عجله و شتابی را در قبال آن داشت.

وی با بیان اینکه با چنین شیوه واگذاری باید فاتحه صنعت استان را خواند گفت: واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز به این شیوه روحیه  کار و تولید را در سطح منطقه و ملی از بین می‌برد و ما از همه  مسوولان وزاری محترم، استاندار، به ویژه نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی به جد  می‌خواهیم در کنار هم در خصوص واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز حساسیت لازم را به خرج دهند و سازمان خصوصی‌سازی را به بررسی کارشناسی تر موضوع  وادار کنند.

صادق زاده با تأکید بر اینکه اولویت اول در واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز باید خود کارگران باشند افزود: کارگران این مجموعه صنعتی بارها اعلام کرده‌اند که توان اداره کردن و به سوددهی رساندن آن را دارند و سازمان خصوصی‌سازی باید از این ظرفیت استفاده کند.

عضو منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز با ابراز تعجب از اصرار سازمان خصوصی سازی در واگذاری کارخانه ماشین سازی تبریز به غیر از مجموعه کارگران گفت: پیش از این آقای دکتر عبدالعلی زاده رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی شستا  به عنوان مجموعه‌ای متلعق به کارگران با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان خصوصی سازی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تعیین تکلیف گروه ماشین‌سازی تبریز گفته بود که شستا آمادگی خود  را در آن  جلسه برای خرید سهام و مدیریت گروه ماشین‌سازی تبریز اعلام کرده است.

وی افزود: البته در این ارتباط لازم است این انتقال در جلسه هیأت دولت مطرح تا شکل عملی به خود بگیرد.

صادق‌زاده با بیان اینکه کارگران شرکت ماشین‌سازی تبریز نیز با انتقال این  مجموعه به شستا استقبال کرده اند افزود: متاسفانه افراد معلوم الحالی برای حفظ پست و عده ای با اهداف خاصی در تلاشند تا ماشین‌سازی تبریز را به نحوی واگذار شود که نگین صنعت آذربایجان همچون برخی واگذاری‌های دیگر به ورطه نابودی کشیده شده  و آنها به سود و منفعت خود دست یابند.

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان‌شرقی همچنین از سازمان خصوصی‌سازی خواست تا از مشاوره کامل با کارگران و مدیران با تجربه به ویژه پیشکسوتان ماشین‌سازی تبریز بهره جوید و نماینده کارگران را نیز در جلسات واگذاری شرکت دهد تا در شکل‌گیری تصمیمات نقش نیروی انسانی فراموش نشود.

صادق‌زاده با بیان اینکه در بحث واگذاری‌ها مباحث مختلفی در راستای بهبود وضعیت تولید و صنعت مطرح می‌شود گفت: عده‌ای می‌گویند خصوصی‌سازی به نوعی ظرفیت‌سازی تلقی شده و دیگر تحریم‌ها ممانعتی برای عقد قراردادهای بین‌المللی ایجاد نمی‌کند اما بررسی‌ها از واگذاری‌ها  نشان می‌دهد تمام این مسائل حرف و حدیثی بیش نیست و اهداف دیگری در واگذاری‌ها دنبال می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید اجازه داد  تا هر سرمایه‌گذاری ناشناخته و یا با دارا بودن کارنامه مشخص در واگذاری ماشین‌سازی تبریز قد علم کند اظهار داشت: زمانی کارخانه ماشین‌سازی بیش از ۴ هزار کارگر داشت اما به بهانه خصوصی سازی آن را بلاتکلیف گذاشتند حتی با جداکردن بخشی از آن تحت عنوان شرکت ریخته گری ماشین سازی مدیریت هماهنگ آن را با مشکل مواجه ساختند ودرادامه با طرح خصوصی سازی به مرور بستر توسعه آن را بستند.

وی افزود:در هر حال با پتانسیلی که در کارخانه ماشین سازی تبریز  وجود دارد میتوان  مدیریت آن را با در اختیار گذاردن آن به مجموعه هایی به ویژه متعلق به کارگران از جمله شستا برند جهانی آن را حفظ کرد و آن را توسعه و لزوم آن بازنگری سازمان خصوصی سازی در برنامه های اجرایی آن است.

11
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. Arash گفت:

  کمپینی باید تشکیل شه زودتر اونجا رو پارک کنن
  عجب میشه اگه اونجا پارک شه نفس شاهگلی باز میشه
  اگه اونجوری شه واقعا عالی میشه یعنی میشه!

  13

  7
  • مهدی آیسان گفت:

   واقعا بنازم به هوش سرشارت عزیز جان ، بعوض اینکه بگی کمپینی برای احیای کارخانه ماشین سازی تشکیل بشه تا سیل بیکاران تبریز در آنجا مشغول کار بشن به فکر پارک شدن اونجا هستی . اگر این کارخانه با سرمایه گذاری جدید و خارجی احیا بشه تحول عظیمی در صنایع سنگین و فرودست و کارگران تبریز اتفاق می افته که می تواند رخت بیکاری رو از ده ها هزار خانوار تبریزی دور کند

   12

   0
   • Arash گفت:

    اقای باهوش عوض توهین و بی اخلاقی
    که بخوام من از تو بیشتر وبهتر
    میتونم توهین میکنم
    مثل ادم جواب بده و نظرتو بده
    من در خصوص محل اونجا نظر دادم که پارک شه و سره حرفم هم هستم
    وگرنه همه موافق اشتغال زایی و رونق کارخانه هستن

    2

    3
 2. Aydin گفت:

  فعلا که آقایان مشغول رسیدگی و جذب سرمایه گذار برای اصفهان هستن ……. همه سرمایه گذاریها و پروژه های دولتی و خارجی در اصفهان و تهران اجرایی میشه ….
  هر چی کارخونه و سرمایه دولتی و خارجیه به سمت اصفهان میبرن …… میخوان صنعت و اقتصاد آذربابایجان رو نابود کنن تا اصفهان با خیال راحت همه کارخونه ها و صنایع رو داشته باشه .
  به عمد میخوان این کارخونه و صنعت آذربایجان رو به نفع اصفهان و تهران مصادره کنن .

  12

  2
 3. Taha گفت:

  این رشته سر دراز دارد

  اون وقتی که از بنیان دیزل دفاع می کردم
  این روز را می دیدم

  صنعت تبریز دست نااهلان افتاده

  ماشین سازی نگین صنعت آذربایجان و ایران هست
  و تنها تولید کننده ماشین های فرز و CNC و ..

  فکر کنم به درد بنیان دیزل گرفتار شده

  مظلوم صنعت آذربایجان

  کجاست آتاسنتر ی که به سینه میزدین

  پشت پرده نابودی صنعت آذربایجان هست

  11

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo