سرویس کلانشهرها/کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور در باغ گلهای اصفهان/ احداث باغ گلها،مهمترین نیاز تبریز ۲۰۱۸

 

کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور در باغ گلها

اصفهان فقط به آثار باستانی خود نمی‌نازد بلکه نصف جهان لاجوردی در دل خود مکانی زیبا و بی بدیلی هم چون باغ گلها دارد که آوازه آن در دیگر استان‌ها شهره است و یکی از جاذبه‌های تفریحی شهر اصفهان به شمار می رود.

به گزارش تبریز مدرن، باغ گل‌های اصفهان یکی از پروژه‌های بزرگی است که در دهه هفتاد در محل ‌میدان بزرگمهر ابتدای خیابان سلمان فارسی اصفهان راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

از ویژگی‌های برجسته این باغ، کارکرد چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی آن و همچنین به کار بردن عناصر معماری سنتی در بناهای باغ است.

در عصری که «ماشینیسم» و رشد قارچ ‌گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره افکنده و آلودگی هوا سر منشأ بسیاری از بیماریهای تنفسی و مرگ و میرهای ناگهانی شده است و در فصلی از تاریخ که خطرات ناشی از آلودگی هوا و کاهش موحش نازک شدن لایه اوزن نگرانی عموم ملل جهان را برانگیخته است و آینده‌ای تاریک را برای ابناء بشر به تصویر می کشاند، نمی‌توان در چاره‌اندیشی و یافتن راه برون رفت از مشکلات تعلل ورزید.

باید باور کنیم که یک نهضت بزرگ ملی در ایجاد یک محیط سالم شهری می‌تواند التیام بخش و ضامن سلامتی روح و جسم شهروندان باشد. پس باید دریچه‌ای به باغ امید گشود و رویش و سخاوت را به نظاره نشست.

اصفهان، این شهرلاجوردی که چونان نگارستانی دلپذیر و مرواریدی گرانبها در مرکز فلات ایران زمین می‌درخشد، باغ گلهای آن باعث زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر شده است.

در معرفی قسمتهای مختلف مجموعه باغ گلها می توان گفت که پاویون ورودی آن ساختمانی به ابعاد ۶×۹ و ارتفاع ۶ متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن مشتمل بر دو قسمت شمالی و جنوبی (در سمت شمالی پلکان ساختمان و سمت جنوبی دفتری جهت ارائه بروشور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گلها) می‌باشد.

باغ صخره‌ای باغ گلها نیز در فضایی به وسعت ۲۵۰۰ متر و ارتفاع ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره‌ای که نمایی از طبیعت را ارائه می‌نمایند.

https://aminus3.s3.amazonaws.com/image/g0015/u00014597/i01700929/5897c4843a2046fcc6ad8426a9bdf1e4_large.jpg

 

در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می‌کند و جریان می‌یابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگهای رودخانه‌ای استفاده گردیده است تا آبشار کاملاً طبیعی جلوه نماید.

 

ضمن اینکه به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ پیش‌بینی گردیده است.

 

محوطه مخصوص کودکان از دیگر سمت های باغ گلها است که در این محوطه با استفاده از انواع پرچینها طرحی پیش‌بینی گردیده است که بچه‌ها بتوانند با گریز و اختفاء ساعاتی از وقت خود را در باغ بگذرانند.

 

سطح کلی قطعات باغ چمن کاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرحهای متنوع استفاده از گلهای فصلی یکساله، دو ساله، دائمی و درختچه‌های زینتی ممکن می‌گردد. در مرکز باغ طرح فرش که یکی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده می‌گردد، معابر باغ که حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی کفپوش (سنگهای گرانیت) با طرحهای خاص مفروش شده است.

http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1393/3/20/306138_275.jpg

در قسمتی از باغ، باغچه‌هایی به منظور کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

 

ایجاد تپه گل های جدید در باغ گلها

 

با توجه به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گلها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان، مجموعاً درقسمتهای مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی کاشته شده است.

 

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در این باره می گوید: باغ گل‌ها کامل‌ترین کلکسیون گل‌ها و گیاهان زینتی کشور و یک مکان تفریحی- آموزشی است که از سال ۷۵ در عرصه ۷۵ هزار متر مربعی احداث شده و حدود ۸۵۰ گونه گیاهی از کلکسیون های مختلفی مثل سوزنی برگ ها که نادر هستند، در آن وجود دارد.

 

احمد سلیمانی پور به نقل از روابط عمومی سازمان پارکها و فضای سبز تصریح می کند: با هزینه حدود یک میلیارد تومانی که در باغ گلها انجام شد، گونه های جدید گل و گیاه به این باغ اضافه و تغییراتی در قسمت های باغ صخره ای و فرش گل ایجاد شد.

وی ادامه می دهد: تاکنون در مجموعه باغ گلها بیش از ۷هزار نفر- ساعت آموزش  برای شهروندان برگزار شده که با استقبال خوبی همراه بوده است .

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به ایجاد تپه گل های جدید در باغ گلها، اظهار می کند: در باغ گلها تعداد ۲ طاووس بزرگ به گل اجرا شد و در قسمت گلخانه کاکتوس ها و گیاهان گوشتی نیز بعضی از گیاهانی که تکثیر می یابند، اضافه شده است.

 

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتیمتر همراه با فواره‌های متعددا جرا شده که طراوت و زیبایی‌ خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

 

به منظور کاهش هزینه‌ کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

 

جهت تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به روش متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه‌های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش‌بینی شده است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می کند.

 

آمفی تئاتر روباز را تجربه کنید

http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/16482/1.jpg

 

 

در ضلع شرقی باغ گلها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاههای مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش بینی ‌ شده است که ظرفیت آن حدود ۲۵۰۰ نفر می‌باشد.

 

به منظور پویا بودن باغ گلها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع شمال شرق باغ پیش‌بینی شده است که با فراهم کردن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدید کنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گلها باشند.

 

با توجه به تنوع گلها و گیاهانی که نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای که ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

 

باغ گیاهان دارویی و خوراکی نیز با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران می‌باشد که بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به کشت آن اقدام شده است. موقعیت این مجموعه در شمال باغ است.

 

باغ سوزنی برگان هم دارای انواع درختان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از ۲۱۶۶ متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع شده است. تنوع گونه ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه است.

 

باغ گیاهان پیازی این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شکل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هایی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود. تعداد گونه‌های این مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/01/05/13910105190612578_PhotoL.jpg

 

مجموعه گونه‌های زنبق با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده است که دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

به منظور جداسازی و تفکیک قطعات مختلف از پرچینهای متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشک استفاده شده که طول عملیات اجرایی در این بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ می‌رسد.

 

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتیمتر همراه با فواره‌های متعددا جرا شده که طراوت و زیبایی‌ خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1395/4/2/235018_417.jpg

 

 

به منظور کاهش هزینه‌ کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

 

جهت تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به روش متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه‌های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش‌بینی شده است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می کند.

http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/16482/6.jpg

 

 

20
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۳ پاسخ

 1. Arash گفت:

  واقعا واسه تبریز باغ گلها واجب هست وباید تو بهترین مکان ساخته شه

  9

  0
 2. امیرم گفت:

  باغ گلها شیراز در فاز اول به مساحت ۵ هکتار تا یک ماه اینده افتتاح میگردد . در فاز دوم وسعت باغ گلها شیراز به ۱۵ هکتار خواهد رسید .

  12

  10
 3. Aydin گفت:

  استاد حسن زاده ، رییس سازمان پارکای تبریز …، خوب نگاه کن …… این حسن زاده هم هر شش ماه یه بار میاد و با قدرت اعلام میکنه که ، پارک گلها میسازیم !!!!!!! یعنی باور کنید تا حالا کم کمش ، بیست بار مصاحبه کرده و گفته پارک گلها میسازیم .، اما تا حالا یه پارک صد متری هم نساختن !!!!!!!
  ان ساله که رییس سازمان پارکاس ، اما کمترین کاری برای این شهر نکرده که هیچ ….. بلکه خیانتم کرده ……… یارو میاد مصاحبه میکنه میگه ، که چون آب کمه تصمیم گرفتیم که چمنها رو نابود کنیم و دیگه فضای سبز ایجاد نخواهیم کرد …!!!!!
  تو این چندین سال یه پارک ساخته نشده ، شهربازی ساخته نشده ، پارک موضوعی ساخته نشده ، سرمایه گذار جذب نشده ، چندین باغ و فضای سبز به بهانه های مختلف نابود شده …..!!!!!!!!
  آقایان مسیول یه نفر چیکار باید بکنه که اخراج بشه ؟؟؟ آخه وقتی یه مدیر کارنامش اینه ، چرا اخراج نمیشه ؟؟؟؟؟ آقای حسن زاده و آقای شهردار جواب بدین .

  20

  1
 4. Saeed گفت:

  خخخخخخ شهر تبریز که همش ضرورت اجرا داره…ماشالا ب شهردار ماشالا

  از حرص میخندمااااا..

  تانریمیز کمک‌ اولسون دا

  14

  2
 5. ناشناس گفت:

  چقدر زیباست!
  مبارک اصفهونی های عزیز باشه…

  14

  2
 6. تبریز گفت:

  حالا بهانه ایی که مسولان تبریز باسه ساخت پاساژهای بی کیفیت باسه خودشون میارن
  تبریز آب نیست باید در مصرفش رعایت کنیم
  ولی کویر آب داره !!!!

  15

  14
 7. سامان گفت:

  این سایت با این گرافیک ، با این جامعیت ، با این نظم و ترتیب بدون هیج شک و شبهه بهترین و جامع ترین سایت تخصصی ایرانی درباره پوشش خبری کلانشهر ها ، جغرافیای شهری کلانشهر ها و پروژه های عمرانی ، هست ، اگه مدیر محترم سایت یه پروفایل مناسب درباره خودشون و اشتغالشون و مدرکشون بزارن دیگه عالی ترهم میشه ، درباره تاریخ کلانشهر ها هم از منابع موثق مطلب بزارید ، الان تبریز مدرن تونسته طرفداران سایت های شهر های دیگه مثل سایت های اصفهان و شیراز رو جذب خودش کنه و احتمالا در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که از پرمخاطب ترین سایت های ایران میشه، به امیدتوفیق روز افزون

  18

  2
 8. داود گفت:

  به علت کمبود شدید آب در تبریز در مقایسه با اسفهان و یزد وکویرلوت و اینجور جاها،ساخت این نوع مکانها و کلا هر چیزی که رنگ سبز داشته باشه در ذهن مقامات شهری تبریز محلی از اعراب نداره.و اگر خدای ناکرده کسی اقدام به تاسیس این چنین پارک و باغی در تبریز بکنه نهایتا به دو تا نیمکت و آلاچخ و هف هش ده تا درخت سنجد بسنده خواهند کرد.

  21

  10
 9. محمد گفت:

  اصفهان در حسرت یه هتل خوب و یه مرکز خرید خوب هستس اصفهان در حسرت زیبایی ها و تمیزی های ١٠سال قبلش هستش

  8

  23
 10. ab گفت:

  هر تیتر خبری خوبی که می زنین . در ادامه می نویسین مهمترین نیاز تبریز ۲۰۱۸. مهمترین نیاز تبریز ۲۰۱۸ مسئولانی هستند که فقط حرف نزنند و به گفته هایشان عمل کنند. و با جدیت پیگیر پروژه ها بوده و از بخور بخور جلوگیری کنند.

  17

  0
 11. Meş گفت:

  جدا جای دیدنیه من چندین سال پیش رفتم خوشم اومد Yes

  7

  0
 12. Taha گفت:

  اول یه تبریک برا اصفهانی ها

  دوم یک تاسف برا مدیران فضای سبز و پارک ها و شهرداری تبریز

  از کدوم درد بگیم
  از درد باغ شهر بودن یک زمان تبریز و بتون شهر شدنش الان

  از تغییر کاربریهای باغات مرکزی و محلات تبریز به ساختمان های اداری و برج

  از کوچک شدن پارک مینیاتور بگیم

  آقای مسئول از کدوم درد فضای سبز بگیم

  تو دل کویر یک چنین کاری میشه کرد چرا تو دل آذربایجان نشه!!!

  ما تو تبریز یه دونه شاهگولی داریم

  پارک بزرگ کی ساخته میشه

  باغات محلات چرا تغییر کاربری داده میشه

  هر وقت هم بگیم میرن اینجا و اونجا کاج میکارن

  دردمان را به کی بگیم

  7

  3
 13. ناشناس گفت:

  آقای حسن زاده جز ضعیف ترین مدیران تبریز هست تنها بهونه اش نبود آب هست تازگیها هم شروع کرده نصف چمن های پارک ها را بیل کاری میکنند این آدم از اینهمه خیانت خجالت نمیکشه .

  6

  0
 14. Xanli گفت:

  باغ گلهای اصفهان دروغی بیش نیست، بنده در مسافرتی که دوسال پیش به این شهر داشتم اثری از حتی یک گل در باغ گلها ندیدم و فقط محلی برای فروش بذر و کاکتوس بود، ضمنا باغ پرندگان و همچنین باغ خزندگان این شهر هم با دروغ پردازی مسولان اصفهان از جمله بزرگترین باغ خزندگان و باغ پروانه ها و .. محلی برای چاپیدن پول مردم بود، کلا اصفهان چیزی نبود و ارزش یه بار دیدن هم نداره

  7

  23
  • ناشناس گفت:

   خخخخ مطمئن هستی رفتی باغ گل ها
   یک لیوان آب بخور عزیزم

   12

   2
  • ماهان گفت:

   از ادبیاتتون پیداست که داعشی هستید و در سرتان فکر حمله به اصفهان را می پرورانید

   8

   1
  • سورنا گفت:

   خیلی نظر جالبی بود
   شما واقعا تشریف بیار اصفهان (نه در رویا)من خودم شخصا در خدمدت هستم تمام اینجاهای که انکار کردی را دونه به دونه میبرم اگر هم واقعا این اتفاق برات افتاده صددرصد اشتباه رفتی شهر دیگه ای بودی و ممنون از نظرت راجع به اصفهان
   مطمئنا هموطنان بزرگوار تحت تاثیر چنین سم پاشیهایی قرار نمیگیرن

   11

   2
  • علی گفت:

   توریست ها هم با شما هم عقیدن حتما. اصفهان در سایت tripadvisor به عنوان محبوبترین destination بعد از تهران هست.

   9

   2
  • سامان گفت:

   تا وقتی توریست از فرانسه و آلمان واروپا میاد به امثال تو هیچ نیازی نیس به تنگ نظر هایی مثل تو نباید اجازه داد تا چهل کیلومتری اصفهان ظاهر بشین

   18

   4
 15. ناشناس گفت:

  مدیر محترم سایت
  همانطور که دوستان نیز بارها اشاره کرده اند مشکل کلانشهرهای ما عناوین و پروزه های دهن پرکن نظیر باغ گل، سالن همایش چندین هزار نفری ، چرخ و فلک مشابه چرخ و فلک لندن ، پرواز های مستقیم به هامبورگ و وین و …. نیست. و پوشش دادن این اخبار حتی اگر صحت داشته باشد آدرس دادن اشتباهی است.
  اجازه بدهید از قدمهای اول شروع کنیم !!!

  7

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo