به گزارش تبریزمدرن  در نظر داریم  یکی از روستاهای نمونه کشوری در شهرستان شبستر یعنی بنیس  را که الگویی برای روستاهای کشور می باشد معرفی کنیم.

موقعیت جغرافیایی بنیس

روستای بنیس در ۵ کیلومتری شمال شبستر، ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز و در دامنهٔ جنوبی کوه‌های میشو قرار گرفته‌است. کمربندی از باغات سرسبز که به وسیلهٔ آب قنات و جویبارهای تشکیل‌شده از کوهساران سیراب می‌شوند، این روستا را محاصره کرده‌اند. شکل ظاهری روستای بنیس از نوع متمرکز می‌باشد. میدان بزرگ این روستا در مرکز و مسجد، حمام عمومی و مغازه‌ها گرداگرد آن جای گرفته‌اند و از ضلع جنوبی میدان توسط یک جادهٔ آسفالت به شبستر متصل می‌شوند.

جمعیت

جمعیت روستای بنیس براساس سرشماری سال ۹۰بالغ بر ۱۰۰۸ نفر بوده و در فصل تابستان جمعیت این روستا افزایش قابل توجهی دارد. کشاورزی در بنیس از سالیان دور وجود داشته و در حال حاضر نیز کم و بیش ادامه دارد.  در سال های اخیر بیشتر بنیسی ها به تهران و سایر شهرهای کشور مهاجرت کرده و آنان  در تولید مواد غذایی قنادی ،سوپرمارکت  یا  تجارت کاغذ فعالیت دارند.

خیر خیز بودن بنیس

اهالی بنیس در ساخت و احداث مراکز آموزشی و مؤسسات خیریه از پیشگامان هستند. وجود شخصیت‌هایی خیّر چون برادران درخشانی و بیاضیان ،مصداق و مؤید این مطلب است و این خیران علاوه بر اینکه در خود بنیس مراکز آموزشی بنا کرده در سایر نقاط شهرستان شبستر نیز مدرسه احداث نموده اند.

امکانات بنیس

با وجود کوچکی و روستابودن بنیس، تمامی امکانات شهری با همت و تلاش و همیاری مردم و خیرین در این روستا برقرار شده و از طرف سازمان یونسکو در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان روستای نمونه و الگو مطرح گردید.

وجود جادهٔ آسفالت، مخابرات خودکار، درمانگاه مجهز، آب و برق و گاز شهری و مراکز آموزشی، کودکستان، دبستان، دبیرستان، و هنرستان دخترانه و پسرانه و مراکز آموزشی دانشگاه پیام نور، نمونه‌هایی از این امکانات هستند.

همدلی و وحدت در مرکز کشور

بنیس برای شهروندان تهرانی نیزآشنا می باشد چرا که اکثر سوپرمارکت های تهران متعلق به بنیسی هاست و یکی دیگر از موارد مهمی که میتوان از آن نام برد “جمعیت خیریه بنیس” می باشد که تشکیل این جمعیت توسط اهالی بنیس ، برای دیگر روستاها و حتی شهرهای ارونق انزاب الگویی شد تا آنها نیز اقدام به تشکیل چنین جمعیتی در تهران نمایند.

علاوه بر موارد بالا در این چند سال گذشته نیز بنیس همچنان با همت اهالی و نیز به دلیل دارا بودن پتانسیل لازم همچنان راه ترقی را پیموده است که میتوان به انتخاب مسجد جامع بنیس به عنوان مسجد نمونه استانی، انتخاب به عنوان روستای پاک و… اشاره کرد.

benis11 benis12  DSCF4007 benis9  benis7 benis5