پیشنهاد کاشت موچسب و گیاهان رونده در دیواره زیرگذرها جهت ایجاد دیوار سبز در معابرشهری

اختصاصی تبریزمدرن :گیاه عنصری است که همواره از محیط زیست آدمی جدایی ناپذیر می باشد . با افزایش نگرانی ها در رابطه با محدودیت سطح زمین برای کاشت گیاه، راه حل های خلاقانه ای برای ایجاد فضای سبز موردنیاز است . سیستم های زنده ارگانیک از قبیل دیوار و بام سبز می تواند پاسخ این مسئله باشد.

به گزارش تبریز مدرن ، سیستم های زنده ارگانیک از قبیل دیوار و بام سبز میتواند پاسخ این مسئله باشد . چنددهه ای بام های سبز توجه عمده ای را به خود جلب نمودند، اما کمبود زمین و تراکم جمعیت موجب بلندمرتبه سازی و کاهش تاثیر بام های سبز گردید که نسبت بالای دیوار به سقف، پتانسیل عظیمی را برای خلق فضاهای سبز عمودی فراهم می آورد.

باید توجه داشت که یکی از مهم ترین مزایای دیوار سبز زیبایی منظور فوق العاده آن است  به گونه ای که می توان با این مهم تا حد چشمگیری بر زیبایی شهرهایمان افزود.

پیشنهاد  کاشت   موچسب   و  گیاهان رونده  در دیواره  زیرگذرها

توجه به احداث فضای سبز داخل زیرگذرها و پایه های روگذرها یکی از مهمترین نیازهای فضای سبز تبریز میباشند.چرا که اکثر زیرگذرها و روگذرهای تبریز بویی از فضای سبز نبرده اند و انگار طراحان آن توجهی به اهمیت فضای سبز نداشته اند و تنها به فکر احداث یک تقاطع غیر هم سطح بودند!!!این در حالی است که در اکثر شهرهای زیبای جهان نصف عرشه پل و یا زیرگذر به فضای سبز داخل آنها تخصیص داده میشود و با احداث فضای سبز در داخل زیرگذرها زیبایی صد برابری به تقاطعهای غیر هم سطح میبخشند.

برای جبران این عقب ماندگی پیشنهادات زیر قابل اجراست:

 – با توجه به عدم طراحی محل احداث فضای سبز در زیرگذر های شهر  لذا بهترین راه برای جبران این کمبود کاشت گیاه موچسب و شمشاد در پائین دست دیواره های زیرگذر ها میباشد.چرا که درخت موچسب به سرعت رشد کرده و در مدت ۳ سال کل دیواره زیرگذرها را خواهند پوشاند و زیبایی وصف ناپذیری به فضای داخلی زیر گذر ها خواهند بخشید.این گیاه بعلت مقاومت زیاد و داشتن برگهای زیبایی پاییزی یکی از بهترین پوششها برای دیواره‌های کناری بزرگراهها و زیرگذرها  می‌باشد بطوری که سطح دیوارها را کاملا می‌پوشاند

از جمله مزایای این طرح میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 • ایجاد فضای سبز عمودی
 • پوشاندن کل دیواره های زیر گذر ها در عرض چند سال بدلیل سرعت رشد بالای مو چسب ها
 • افزایش زیبایی های بصری معابر شهری

نمونه ای زیرگذرهای تبریز که نیازمند ایجاد دیوار سبز با کاشت موچسب هستند:

نمونه های مشابه دیوار سبز اجرا شده در کشورهای خارجی

     

 

21
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۸ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  یا خدایا سلیقه این اروپاییها رو ببین!کف کردم! Pain

  4

  1
 2. بابک گفت:

  من یادم میاد حدود پانزده بیست سال پیش در زیرگذرهای خیابان آزادی این کار رو کردند ولی جواب نداد، فکر کنم با شرایط اقلیمی تبریز مراقبت و نگهداری خوب نیاز دارد که نیست!!

  5

  2
 3. parviz گفت:

  ضمن تشکر از اینهمه بذل توجه به فضای سبز امیدوارم پیشنهاداتان گوش شنوائی هم داشته باشد. جهت راستی آزمائی بیائیم ببینیم چند درصد از پیشنهادات جنابعالی به منصه عمل رسیده اند. من که از این تیم شهرداری چشمم آب نمیخورد. نه آقا پویا بد بین نیستم عملکرد و رویکردهای شهرداری ۲ سالی است که در حالت رکود و کم توجهی قرار دارد.

  1

  0
 4. ab گفت:

  کو گوش شنوا ؟ امثال این طرحها در بیشتر کشور ها وجود دارد .نه اینکه مسئولان ما نمی دانند.می دانند خوب هم می دانند ولی اگر بخواهند اینگونه طرحها را اجرا کنند برای خودشان پول کم می آید و نمی توانند حقوق میلیونی داشته باشند. و حسابهای بانکی پروپیمان داشته باشند.

  6

  0
 5. آیدین گفت:

  این پیشنهاد ۲ تا ایراد اساسی داره :
  اولاً گیاه موچسب فقط در نیم سایه و سایه روشن رشد میکنه و با یک مرور سریع در زیرگذرهای تبریز متوجه میشیم که تمامی اضلاع زیرگذرهای تبریز به درد این نمی خورن یعنی اینکه فقط بعضی از اضلاع زیرگذرها رو میشه موچسب زد اکثراً مناطق معتدلی که زمستان سرد ولی تابستان خنکی داره این گیاهان را میشه در تمامی دیواره های زیرگذرها کاشت ولی در تبریز در دیواره های سایه دار میشه کاشت یعنی چیزی زشتی از آب در میاد (در عکس های بالا می تونیید دقت کنید)
  دوماً موقع پائیز این گیاهان بشدت برگ ریزی دارند که حتی ممکنه در زیرگذرهایی که دارای قوس میانی هستند مثل زیرگذر منصور ، بخش های روباز زیرگذر صاحب الامر شمالی و جنوبی این برگ ریزی شدید باعث لغزندگی معبر و عامل تصادف بشه
  عامل سومی که خودم هم زیاد در موردش مطمئن نیستم آلودگی شدید هوا در زیرگذرها و ذرات معلق و چسبنده به دیواره ها هستنش که مانع رشد مناسب و زیبای این گیاه میشه .

  4

  4
 6. Aydin گفت:

  نمیدونم چرا , ولی اصلا به این سازمان پارکای تبریز و مدیرای بی لیاقتش امیدی ندارم ……..
  اصلا اینا برای چه کاری حقوق میگیرن ؟؟؟ آیا کسی نیست که این سازمانو بازخواست بکنه و بگه تو این چندین سال چیکار کردین و کارنامتون چی بوده ؟؟!!

  5

  1
 7. qartal گفت:

  واقعا یه ایده و پیشنهاد عالی ……..
  با این کار هم خیابونای شهر زیباتر میشن ، هم فضای سبز افزایش پیدا میکنه و هم آلودگی هوا تا حدودی کمتر میشه …….
  سازمان پارکا که رسما تعطیله و هیچ کاری نمیکنن ، لااقل خجالت بکشن و چند تا پروژه اجرا کنن تا اون حقوقی که میگیرن حلال باشه .

  4

  0
 8. qartal گفت:

  حتی میشه این پیشنهاد رو در بعضی ساختمونای مرکز شهر که نمای جالبی ندارن پیاده کرد و معماری سبز رو در شهر توسعه داد و یا ساختمونایی که نماهای سیمانی و بی ریخت دارن از این طرح استفاده کنن .
  معماری و طراحی سبز الان یکی از مهمترین نیازهای تبریز و شهرسازی تبریزه .

  5

  0
 9. امیر پورعلی گفت:

  اونه ن خدایش خیلی بد میشه مخصوصا تو زمستون که خیلی بد ریخت میشه

  1

  4
 10. Taha گفت:

  بهتر هست دیواره های زیر گذرها جداره سازی شود
  و نورپردازی شود
  و بعد این گیاهان برای فصل تابستان و پاییز استفاده شود
  و از این گیاهان در جداره سازی بزرگراه ها و اماکن مخروبه استفاده شود
  این گیاه در فصل پاییز خیلی زیبا می شوند و به رنگهای قرمز و نارنجی خیلی زیبا جلوه می کنند

  3

  1
 11. سعید گفت:

  سلام
  با اقلیم تبریز سازگاری نداره این شیوه

  5

  4
  • اردبیلی گفت:

   خب شما چه پیشنهادی داری؟ کدوم نوع از فضای سبز برای مناطق کوهستانی مثل تبریز خوبه؟
   اینجوری که نمیشه همه چیزو تعطیل کرد.اونوقت انتطار دارید مشت مشت توریست خارجی سرازیر بشن تو تبریز؟ وقتی شهر هیچ جذابیت بصری و توریستی نداشته باشه چرا همش ادعا میکنیم حق خوری میشه؟
   خب پس چرا تو کویر دبی جنگل استوایی ایجاد کردن؟

   http://jamejamonline.ir/online/2507091417413973927/%D9%87%D8%AA%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

   1

   0
   • سعید گفت:

    من با خوب بودن این شیوه کاری ندارم ولی فقط ۳ ماه تابستون میتشه به عنوان فضای سبز ازش لذت برد مابقی سال نمای خوبی نخاهد داشت مطمئنا .
    برای فضای سبز شهر مورد های بهتری هم میشه در نظر گرف مثلا شهرداریها به جای تراکم بسیار زیادی که به ساختمانها میده بیشتر صرف فضای سبز بکنه نمونش هم تو تبریز بوده مثل شهرک امام ( خانه سازی )

    2

    1
   • سعید گفت:

    برای زیبا سازی زیر گذر ها پیشنهاد های زیادی میشه داد
    مثل اجرای طرح های گرافیکی با نقاشی و کاشی کاری

    2

    1
 12. شاهین قدیم گفت:

  خیلی پیشنهاد عالی و بینقصی ..انشالاه مسئولان امر اهمیت بدن!

  1

  0
 13. Alireza shamsi گفت:

  ده سال قبل تو زیر گذر طالقانی کاشتن متاسفانه خشک شدن به خاطر نمک پاشی و گل و لای روغنی و گازوییلی خودروها اما این کار مینونن در بسیاری از نماهای ساختمان های اکثرا بدون نما استفاده کنن

  4

  0
 14. یحیی گفت:

  باور کنید این طرح خیلی وقت بود به ذهن من رسیده بود و میخواستم تو این سایت مطرح کنم . خیلی طرح خوبیه بهترین راه برای تبدیل تبریز خاکستری رنگ به تبریز سرسبز

  4

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo