در آستانه نزدیک شدن به ۲۰۱۸؛ پاک ترین شهر ایران را بیش‌تر بشناسیم

2504265.jpg

تبریز، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، از سوی سازمان ملل نیز پاک‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران یاد شده است.

به گزارش تبریز مدرن ، تبریزی‌ها همیشه حساسیت خاصی نسبت به مهمان داشته‌اند. حساسیتی که همیشه باعث شده برای اینکه به بهترین شکل ممکن جلوی مهمانان‌شان ظاهر شوند، هرگونه زحمتی را تحمل کرده‌اند تا ذهنیت مهمان نسبت به میزبان و خانه‌اش، در عالی‌ترین درجه قرار بگیرد.

شاید همین حساسیت هم باعث شده که تبریزی‌ها در برابر مهمانانی که از دیگر شهرها می‌آیند، به‌طور یک‌دل و منسجمی گوشه گوشه شهرشان را از نازیبایی‌ها و هرآنچه که می‌تواند چشم مهمانان را بیازارد، پاک کنند و ذهنیتی پاک و بی‌آلایش از خود و شهرشان در ذهن و چشم مهمانان به یادگار بگذارند.

مسئولان این شهر نیز همیشه در برقراری اصل پاکی در شهر، هم‌پای مردم قد خم کرده‌اند که نتیجه‌اش یک صفت زیبا برای تبریز و تبریزی‌ها شده است: پاک‌ترین شهر ایران! این عنوان توسط سازمان ملل در مجله الکترونیکی این سازمان چاپ شده که در آن تبریز را علاوه بر مدرن‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران، پاک‌ترین شهر این کشور نیز نام برده‌اند.

این بدان معناست که قد خم کردن وقت و بی وقت ۱۸۰۰پاکبان به ثمر رسیده است. این یعنی تصمیم واحد مسئولان و شهروندان تبریز مبنی بر پاکیزه نگه‌داشتن دیارشان جامه عمل پوشیده است. یعنی دیگر باز کردن شیشه ماشین و انداختن زباله به کف خیابان در این شهر وقاحت پیدا کرده است. یعنی برداشتن زباله یک شهروند بی توجه دیگر از زمین، معمول شده است و …

حالا همه‌جا تمیز و آماده است؛ مثل خانه‌ای که صاحبخانه همه‌چیز را سر جای خود چیده است، آب و جارو کرده، چایی را روی اجاق گذاشته و در انتظار مهمانان نشسته است. حالا دقیقا زمانی است که مهمانانی از سراسر دنیا به تبریز بیایند تا از زیبایی‌های تاریخ و معماری و فرهنگ بر پیکره پاک یک شهر لذت ببرند. الان درست زمانی است که باید همه بدانند پاک‌ترین شهر ایران به عنوان «پایتخت گردشگری جهان اسلام» نیز انتخاب شده است.

اما برای به دست آوردن عنوان پایتخت گردشگری ملل اسلامی، بی‌شک علاوه بر پاکیزگی و نظافت شهر، دلایل محکم‌تری نیز لازم بود. برترین آن ویژگی‌ها را می‌توان مشخصات فرهنگی شمرد که زمینه به دست آوردن توفیقاتی در حوزه شهری بوده است.

اینکه تبریز توسعه‌یافته‌ترین و در عین حال مدرن‌ترین شهر ایران نیز عنوان می‌شود، یعنی غیر از تاریخ غنی آن که می‌توان در هرمحله یک یا چند خانه تاریخی دید، در عصر معاصر نیز برای رقابت و البته توسعه پایدار، اقدامات بزرگ و ماندگاری توسط شهروندان و مسئولان انجام گرفته است.

پاکیزگی در کنار توسعه و مدرنیته معنا می‌یابد یا توسعه در کنار پاکیزگی؟ در هر صورت این صفات دست به دست هم داده‌اند تا تبریز از وجوه مختلف برای پذیرایی از مهمانان و مسافران خود آماده باشد. شهری با در و دیوارهای آراسته، درختان ریشه‌دار در سال‌های دور، نشانه‌های بسیار از زندگی مدرن و انسان‌هایی آمیخته با فرهنگ مهمان‌نوازی، باعث شده‌اند تابستان امسال به عنوان ورودی و مقدمه تبریز ۲۰۱۸ تلقی شود و مسافران زیادی برای اثبات شنیده‌های خود درباره زیبایی‌های تبریز به این دیار عزم سفر کنند.

اما شاید خالی از لطف نباشد که ویژگی‌های تبریز را که در سال‌های مختلف به عنوان بهترین شهر ایران معرفی کرده بودند، آشنا شویم؛ ساختمان‌های مدرن و زیبایی فراوان، خطوط هواپیمایی پیشرفته، طبیعت زیبا و بکر، غذا های لذیذ، مساجد زیبا، ابنیه‌های تاریخی و… معیارهایی بودند که قرار بود بهترین شهر ایران بر اساس آن‌ها انتخاب شود و تبریز خوشبختانه در صدر آن لیست قرار گرفت.

همچنین در تحقیقات سازمان ملل، تبریز به عنوان بهداشتی‌ترین شهر ایران انتخاب شده بود و چنین صفتی در کنار پایتخت جهانی فرش، بیش از پیش از رشد و توسعه همه‌جانبه تبریز خبر می‌دهد.

اما شاید بیش‌ترین بخشی که بتوان در آن از این صفات و ویژگی‌های نیکوی تبریز استفاده کرد، همان حوزه گردشگری باشد. شهری تاریخی، مدرن و توسعه یافته، در کنار مردمانی که می‌توانند سرمه‌ چشم از غبار کفش مهمان بکنند، باید هم مهم‌ترین مقصد گردشگران کشورهای اسلامی باشد.

خبرگزاری مهر

10
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. امیر گفت:

  جناب پویا خان ما همچنان منتظر یک لینک معتبر درباره این دروغ بزرگ سازمان ملل درخصوص تبریز هسیم! یک دروغ انقدر تکرار کردید که خودتونم باورتون شده!

  10

  7
  • ناشناس گفت:

   گشتم نبود نگرد نیست Grin

   3

   2
  • پارمیدا گفت:

   بله شما درست میفرمایید.
   نه تبریز مدرنترین شهر ایرانه،
   نه اصفهان نصف جهانه،
   نه شیراز پایتخت فرهنگ و ادب ایرانه و ….
   ما ایرانی ها گاهی از این سوء تفاهمات داریم.
   در ضمن برای چاخان های کلانشهرهای دیگه لینک معتبر نمیخواین؟!!!

   5

   7
   • سامان گفت:

    ما خودمون اونم به عنوان ضرب المثل میگیم اصفهان نصف جهان ، اونم تو شعر شاعر اومده <> اما شما ها اومدین از جانب یه سازمان معتبر نقل قولی رو شایع کردین که هیچ پایه و اساسی نداره ، پس فرافکنی خودتونو به بقیه تعمیم ندین

    2

    2
    • پارمیدا گفت:

     اوه اوه اوه
     نمردیم و معنی فرافکنی رو فهمیدیم.
     مال شما که خنده دارتره!!!

     2

     5
     • سامان گفت:

      اصلا حرف منو فهمیدی آباجی؟ البته حق داری چون استاد عزیزمون بخشی از متن منو سانسور کرده و به قول دوستان یه جورایی پیچونده!!! مَثـَل اصفهان نصف جهان رو<> به اصفهان دادن شاعر فرموده ___جهانی گر بود آن اصفهان است ……. به گیتی سرمه چشم جهان است ….. بدیدم چهارباغش را و گفتم …….. که الحق لایق <>است_ اما لقب تبریز توسعه یافته ترین شهر ایران !!! رویه عده افراد نامعلوم و متعصب شایع کردن که هیچ پایه و اساسی حداقل تا الان نداره _ استاد نظر منو بدون تغییر منتشر کن و اعتبار سایت رو خراب نکن

      2

      2
     • پارمیدا گفت:

      ببین آقا سامان ، دقیقا مشکل شما با نردم تبریز چیه؟ چرا هر جا میبینی از تبریز تعریف شده ناراحت میشی؟؟
      افراد متعصب فرق نمیکنه شاعر باشه یا غیر شاعر. دوما این خبر رو تو اخبار بی بی سی فارسی چندین سال قبل به نقل از مجله اینترنتی یو تی منتشر کرد. چند بار هم تکرار کرد. باور نمیکنی برو بزن آپارات پاکترین و مدرنترین شهر ایران، تا ببینی که منشا این خبر داخل ایران نبوده. من کاری به راست یا دروغ این خبر ندارم. فقط میگم آخه شما که استاد دادن القاب محیرالعقول به شهرهاتون هستین اینم یکیش. چرا آخه شما انقدر تنگ نظر هستین؟

      2

      3
 2. پارمیدا گفت:

  بدون شک تبریز از نظر نبودگدا گشنه و تعداد اندک معتاد و متکدی و کلاش نسبت به کلانشهرهای دیگه و آمار پایین جرایم اخلاقی و نبود افاغنه در ایران میتواند حائز رتبه پاکترین شهر باشد. آلودگی بصری در کلانشهرهای دیگه مخصوصا مشهد و تهران غوغا میکند.

  3

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo