گزارشی از پیروی شهرهای اسلامی از معماری‌های غربی؛ خانه‌‌‌های پرخاطره تبریز فرو می‌‌ریزند و ساختمان‌های کامپوزیتی سبز می‌‌شوند/ هویت اصیل در تاراج خودکامگی‌ها

http://tabrizemodern.persiangig.com/kalkatachi/IMG_6521.JPG

 

تغییر جلوه و سیمای ساختمان ها در سطح شهر به سمت استفاده از نمادهای غریبه بافرهنگ ایرانی اسلامی به معضلی جدی تبدیل گشته است.

به گزارش تبریزمدرن ،مسکن یکی از نیازهای اساسی بشر در هر جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به شمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. محیطی که در آن حریم خصوصی معنا و مفهومی پیدا می‌‌کند و انسان بسیاری از عمر خود را در آن می‌‌‌‌گذراند. به طور تقریبی بیش از نیمی از عمر انسان در مسکن و سکونت گاه طی می‌‌‌‌‌شود و قاعدتا چنین محیطی نقش بسزایی در نوع و سبک زندگی ایفا می‌‌‌‌‌کند.

پس از دوران مشروطه شهرهای ایران بر اساس الگوهای غربی شکل می‌‌‌گرفتند و الگوهای غربی را برای توسعه شهری انتخاب می‌‌‌کردند و توجهی به نیازهای فرهنگی و بومی ایرانی اسلامی مردم نداشتند، این معضل تا به امروز هم هنوز پا برجاست. حال وقت آن رسیده است تا شیوه‌های مدیریتی اسلامی در شهرهای کشور از جمله تبریز توسط مدیران شهری پیاده شود.

http://m8.tabriz.ir/uploads/30/CMS/user/file/72/%DA%A9%D9%84%DA%A9%D8%AA%D9%87%20%DA%86%DB%8C/IMG_6789.JPG

با مرور تغییر سبک معماری امروز می‌فهمیم که این تغییرات تاثیرعمیقی بر فرهنگ خانواده‌های ایرانی گذاشته است. درگذشته‌ها که چندان دور هم نیست خانه محل گفت‌وگو، دور هم نشینی، برگزاری مراسم‌‌‌های عروسی، هیئت‌‌‌های عزاداری ماه محرم بود اما حال به محلی تبدیل شده که اعضای خانواده بعد از گذراندن یک روز کاری فقط به استراحت در آن می‌‌پردازند و دیگر حال و هوای گذشته‌ها در آن نیست.

در بناهای امروزی دیگر خبری از حیاط بزرگ برای تفریح و بازی کودکان و حتی ساعتی برای دورهم بودن در هوای آزاد نیست. عطر خوش خاک و آجر، نقش و نگار ساده و دل نشین خانه‌‌های قدیمی، طرح نام خدا بر سردر خانه‌‌ها یادگار دوستی‌ها و رفاقت‌های دورانی است که متاسفانه در زمان حال ذره‌‌ای از آن باقی نمانده است.

یادمان نمی‌رود هنوز حسرت خنکای زیرزمین‌های خانه‌های قدیمی و لطافت و دوستی‌های حیات‌های مرکزی آن‌ها و بوی عطر آجر و خاک؛ جدا از رویکرد هویتی و فرهنگی به روش‌های مختلف ساخت و ساز، نگاه کارشناسانه در بخش سبک ساخت و اقلیم به معماری امروز و شکل‌گیری شمایل خاص در پیکر و نمای ساختمان‌ها می‌تواند اهمیت این مطلب را که باید فکر جدی برای حال و هوای شهرها کرد بهتر نشان دهد. می‌توان ریشه رویکرد امروز معماری کشور را در اصول و آموزش‌های آکادمیک معماری و یا نحوه استفاده از متخصصان این بخش در کشور جستجو کرد.

  امروزه هر کودک برای خود حریمی دارد که گاهی حتی کسی اجازه ورود به این حریم را ندارد. کودکان امروز پرخاشگری و مشغول شدن با اسباب بازی‌ها و تبلت‌‌‌های بی روح را با خود به همراه دارند دیگر خبری از شور و شعف بازی‌‌های کودکانه ایام قدیم نیست. در این دوران خیلی چیزها به سادگی رنگ عوض کرده است که برگرداندن آنها کار چندان ساده‌ای نمی‌‌باشد.

در گذشته سبک ساخت و احداث منازل به گونه‌‌ای بود که تمامی اعضای خانواده حتی همسایه‌‌‌ها از احوالات یک دیگر مطلع بودند اما امروزه انفکاک اتاق‌‌‌ها باعث شده تا گسسته شدن روابط در خانواده به صورت بارزی خود را نشان دهد. حال روال این شده که خانه‌‌‌‌‌هایی که قدمت چندساله دارند را می‌کوبند و به جایش ساختمان‌‌‌هایی بلند بنا می‌‌کنند و با گذاشتن نامی بر ساختمان آن را نگین کوچه پس کوچه‌‌‌های شهر می سازند.

ساختمان‌‌‌های سربه فلک کشیده، بیماری کلانشهرها

http://tabrizemodern.persiangig.com/meydane%20sh%20beheshty/ipak/IMG_2251.JPG

تبریز و بسیاری از کلان شهرها بااین معضل دست و پنجه نرم می‌‌کنند. شهری که در آن زندگی می‌‌کنیم یک موجود زنده است بزرگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و باید آن را با اصول و قوانینی خاص وسعت بخشیم و هر شهری جمعیت ورودی دارد و این جمعیت جدید با وجود تنوع قومی و مذهبی کنار هم زندگی می‌‌‌‌کنند. حال ترکیب جمعیت شهری متفاوت شده این باعث شده تا نظم بسیاری از بخش‌‌‌های شهری بر هم بخورد. نکته مهم در الگوی کالبد شهری، کاربری و بهره وری است.

کاربری زمین نکته قابل توجهی است که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‌‌‌شود. اینکه چه وسعتی را به چه موضوعی اختصاص دهیم بسیار مهم است و در اولویت قرار دارد. فضای شهری ما بر مبنای اقتصاد طراحی شده که این مسئله ناخوشایندی است و ما کاملا آگاهانه اجازه داده‌‌‌‌‌ایم تا کشورهای خارجی بیایند و طراحی شهری ما را برعهده بگیرند. فضاهای فرهنگی اجتماعی باید مد نظر طراحی شهری قرار گرفته و دیگر فضاهای شهری باید در خدمت فضاهای فرهنگی اجتماعی قرار گیرند.

محتوای شهری از آنچه کالبد شهری برای به جریان افتادن آن شکل می‌گیرد می باشد. روابط خانوادگی، تجاری، سیاسی و مهم‌‌‌تر از آن ارزش‌‌‌هایی که در نظام روابط انسانی در خدمت آن هستند همانند صداقت، عدالت، آزادی، امنیت و از این قبیل آدم‌‌ها در ارتباط با هم به دنبال این مسایل هستند و شهر برای ایجاد ان ارتباطی است که این خاصیت از آن استخراج شود.

ساختار شهر اسلامی، باید نشان از ذکر و بندگی خدا داشته باشد. اصولا باید بر مبنای هستی شناسی، انسان شناسی و جامعه شناسی باشد که هدف آن تحقق سبک زندگی اسلامی است. باید ساختار شهر اسلامی به گونه‌‌ای باشد که محیط زیستی برای ذکر و بندگی خدا باشد نه خو گرفته با رنگ و بوی غربی‌‌ها.

سامان دهی از طریق الگو برداری از شیوه‌‌های سنتی معماری در گذشته

اگرچه امکان الگو برداری صد در صدی از شیوه‌‌‌های سنتی معماری در گذشته وجود ندارد اما می توان با نیاز سنجی و مقتضیات روز سبک معماری را به شیوه‌‌ای عملیاتی ساخت که نواقص و نقاط مختلف مورد اشاره در شیوه‌‌های نوین معماری به حداقل کاهش یابد. لازمه تحقق این امر بررسی‌‌ها و مطالعات کارشناسانه، فرهنگ سازی و آموزش است که با تلاش و برنامه ریزی مدرن و اصولی و بهره گیری از کارشناسان ذی ربط در این عرصه حساس محقق خواهد شد و قاعدتا در چنین شرایطی سبک زندگی اسلامی نیز در مسیر و چارچوب منطبق با ارزش‌‌‌های انسانی و قالب‌‌های اسلامی معنا می‌‌گیرد.

می‌‌توان با سیاست‌هایی بسترهایی را فراهم کرد که در آن محله محوری رونق گیرد در این شرایط می توانید ببینید تا چه مقدار از معضلات اجتماعی و فرهنگی پیشگیری می شود و اگر مسئله‌‌ای پیش بیاید به چه سادگی حل می‌‌شود.

گزارش از: آناهیتا رحیمی-آناج

16
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۷ پاسخ

 1. سامان گفت:

  با بایکوت اخبار مربوط به شهر یزد فقط عقیم بودن سایت رو مشخص کردید وگرنه دو روز پیش در اجلاس یونسکو سره از ناسره مشخص و شهر یزد به عنوان میراث جهانی انتخاب شد و اولین شهر ایران شد که ثبت جهانی یونسکو میشه ، شما فقط بلدین چغولی پروژه های بقیه شهر ها را بکنین ، اگه هدفتون اطلاع رسانی بود درباره یه همچین واقعه جهانی و تاریخی هم مطلب می زاشتین

  15

  6
 2. مسعود گفت:

  پویا این جشنواره هایی که شهرداری برگزار میکنه (مثل جشنواره تابستانی) خیلی دمده شدن همش یکی میاد بالا طنز اجرا میکنه یه چندتا هم آشیق میارن وسطشم چندتا موسیقی. چند ساله همینه. بابا خوب یه خلاقیتی به خرج بدین از جوونا استفاده کنید یک جلوه های ویژه ای یه دکور درست حسابی یه نورپردازی بابا چقدر این مسئولا تنبلن همش دنبال چیزای بیزحمتن که یه کاری شده باشه والسلام.جشنهای فارغ التحصیلی بچه های دانشگاه که خودشون برگزار میکنن خیلی با شکوهتر از اینهاست.

  14

  0
 3. N گفت:

  ادم وقتی وارد خونه های قدیمی و مساجد میشه ارامش خاصی بهم تسلط پیدا میکنه! واقعا حیف که قدر داشته هامونو نمیدونیم و تیشه زدیم به ریشه هر چی منازل قدیمی و سرمایه های تاریخی و فرهنگیمون

  13

  3
 4. ناشناس گفت:

  آقای قندگر از شما که کارشناس ارشد مدیریت اجرایی خوندی بعیده اینطور احساسی حرف زدن !! یعنی چی خانه‌‌‌های پرخاطره تبریز فرو می‌‌ریزند و ساختمان‌های (کامپوزیتی) سبز می‌‌شوند ؟؟
  نمای کامپوزیت ربطی به فرهنگ غربی و غیر سنتی بودن نداره نمای کامپوزیت به خاطر سبک بودن و بی خطری کامل هنگام زلزله و آتش سوزی و دوام زیاد در برابر باران های اسیدی و گرد و خاک و … ساخته شده و الان یه استاندارد و شاید اجبار ایمنی بین المللی هست و به هر شکلی هم در میاد حالا مونده شکل اسلیمی و مینیاتوری باشه یا شبکه ای یا همین مربع مربع ساده یا شکل گل و یا نوشته حتی مسجدی در تهران دیدم که تمام آیه ها و نقش و نگارهای دورش تیکه های نمای کامپوزیتی بود … این جنس نما طی سالها تجربه انسانها از آسیب های نمای خاکی و سنگی و آجری در برابر زلزله و خورندگی و فرسایش و آتش سوزی و خیلی چیزهای دیگه الان جایگزین کل نماهای دیگه است و هم شکل های سنتی و ایرانی اسلامی داره هم نماهایی شبیه این برج بلور در آبرسان
  دیگه این که چرا کسی نمیاد شکل سنتیش رو که خود ایران هم میزنه استفاده کنه مشکل خودشونه این جنس فقط برای ایمنی و .. هست

  8

  11
  • آذرشهرلی گفت:

   یزد و اصفهان و کاشان و ونیز و پراک و باکو و استانبول و بوداپست شهرهایی هستند که به معماری سنتی خودشون اهمیت دادن بها دادن خونه های تاریخی رو احیا کردند و الان تو دنیا به عنوان زیباترین و مقصد شماره یک توریست ها شناخته میشه
   نمای کامپوزیت رو کسی نمیگه با ممنوع بشه ولی نباید ارجح باشه به معماری سنتی که میراث هنری اجدادمون
   معماری سنتی بخش خیلی خیلی مهم از فرهنگ هر شهر

   اگر اینطوری که شما میگید نمای کامپوزیت خیلی بروز تر پس باید جای معماری سنتی رو بگیره شبیه اینه بگید خب زبان انگلیسی هم خیلی کاربردی تر و بروز تر از تورکی خودمون هست پس اون هم جای این رو بگیره
   معماری بومی وبافت تاریخی میراث گذشتکان و امانت آیندگان هست

   14

   8
   • saeid گفت:

    واقعا درسته یزد دست نخورده ترین شهر دنیاست ولی با استانبول موافق نیستم اصفهان و کاشانم به یزد نمیرسن

    0

    0
 5. tabrizim گفت:

  زربنای تبریز قدیم با اون اصالت بی نظیرش به دست رضا شاه پالانی خائن فاشیست نابود شد هر چی هم که مونده رو بی تدبیری و غیرت مسولین داره از بین میره یه نگاهی به محله های قدیمی شهرمون بندازین خونه های قدیمی خرابه شدن .انقدر خوب بلدن شعار بدن فقط شعار .تا سه چهار سال دیگه از اون خونه ها هم اثری نمیمونه.هر چی هم که الان مونده به لطف اطلاع رسانی هاییه که تو این فضای مجازی میشه .گلین قدیم اولردن قدیم محله لردن شکیل لر سالیب یولویاخ بورا تا خراب اولمالارین گاباغین آلاخ.

  14

  15
  • اردبیلی گفت:

   لطفا در کامنت هاتون به شخصیت های تاریخی توهین نکنید.باغ شهر تبریز و اثار تاریخیش رو رضا پالان دوزی که شما میگید تخریب نکرده! لطفا نقد کنید ولی تخریب نه! این همه بیکفایتی و سهل انگاری رو گردن شخصیت هایی که دستشون از این دنیا کوتاهه نندازین و خودتون رو مبری از تقصیر!
   رضاشاه ضد ترک نبود! حتی مادرشون اصالتا ترک بودن! فقط میخواست جلوی تجزیه شدن ایران رو بگیره و حکومت مقتدری ایجاد کنه! به خاطر همین دیکتاتور شناخته شد!
   حتی جدیدا فیلمی در ترکیه پیدا کردن که در دیدار با اتاترک بزرگ ترکی صحبت میکنه!چطور ادمی که ضد ترکه میره پیشواز بزرگترین شخصیت ترکها و دوستی با این شخصیت بزرگ رو برای خودش افتخار!

   http://www.aparat.com/v/6aOyf/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85_%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D8%A8_%D9%88_%D8%A8%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D8%B2_%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D9%87_%D9%88_%D8%A2%D8%AA%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DA%A9_%D8%AF%D8%B1

   0

   0
   • tabrizim گفت:

    شمایی که میگید تخریب نکردن جناب رضا پالان دلاور شما بنده لیستی از بناهایی که سردار شما جناب پالان تخریب کردن رو میزارم :کاخ عالی قاپو-کاخ کلاه فرنگی باغ شمال -کاخ شمس العماره-کاخ هشت بهشت وباغ شمال تبریز-کاخ صاحب دیوان -عمارت اعتضاییه-کاخ شیرین وفرهاد باغ شمال تبریز-کاخ صاحب دیوان-کاخ صادق همایون-تئاتر ارامیان-تخریب سقف ودیوارهای قلعه ارک-تخریب بنای اصلی کلاه فرنگی شاه گلی-تخریب دارالسلطنه-تخریب میدان صاحب الامر و مسجد حسن پادشاه و کلیسای سنت هلنا-تخریب میدان قیصریه-تخریب باقی مانده کاخ شنب غازان-تخریب عمارت شهربانی-تخریب دروازهای باقی مانده تبریز-آتش زدن باغمیشه و…. اگر مایل باشین تاریخ این تخریبات رو هم میزارم .ضمنا اول مطالعه بفرمایین بعدا بحث کنین.فاشیست بودن رضا پالانی ملعون در کتب تاریخی ثبت شده .تاریخ به یاد خواهد داشت.

    1

    0
 6. Mammad گفت:

  مشه پویا تبریز مدرن یعنی معماری غربی معماری روز دنیا معماری استاندارد
  تبریز در تمام دوره ها مدرن آن زمان بوده

  2

  0
 7. تبریز گفت:

  خریدن و تملک این خانه به شهری مثل تبریز آخه مگه چقدر سخته !!!!!!!!!!
  با این همه شعار و تبلیغات مسولین استان نمی تونن یه خونه رو که یادگار پیشینیان ما هستش رو تملک کنه چرا تملک میشه چرا بیماری شعاردادن دیگه تموم نمیشه
  خسته شدیم هی تصاویر تخریب دیدم تمومش کنید

  6

  0
 8. اردبیلی گفت:

  اخه معماری غربی چه ربطی به نمای کامپوزیت داره!
  غربیها اصیل ترین معماری دنیا رو دارن حتی پیش از اسلام !
  معماری رومی زیر بنای معماری غربیهاست که جزء کهنترین میراث تاریخی بشر محسوب میشه و نمای کامپوزیت هیچ ربطی به معماری غربی نداره! فقط یه سازه سبک برای کاستن فشار وارد شده بر بدنه ساختمان و مقاوم در برابر زلزله و اتش سوزیه!
  بهتره به جای کوبیدن نمای کامپوزیت میگفتیم چرا داریم بناهای تاریخیمون رو نابود میکنیم و به امون خدا ولشون کردیم تا اینجوری داغون بشه! نه اینکه بحث تهاجم غربیها رو پیش بکشیم! خب اتومبیل و تلفن و قطار و هواپیما و … رو هم غربی ها اختراع کردن! پس به جای سوار شدن به هواپیما سوار الاغ بشیم بهتره ! چون هواپیما تهاجم غربیهاست!
  حتما اینهم تقصیر امریکاست! بگو مرگ بر امریکا!

  7

  1
  • سعید آذری گفت:

   خوش گفتی داداش حق با شماست ولی کو گوش شنوا ولی معماری غربی رو زیادم بزرگ نکن ما خودمونم معماری فوق العاده ای داریم ولی قدر و ارزششو نمیدونیم از بی لیاقتی و بی کفایتی خودمونه

   1

   0
  • دکتر گفت:

   نمای کامپوزیت به معماری غرب ربطی نداره؟؟ خواهشا مطالعات بیشتری درحوزه کاریتون داشته باشید قطار وهواپیما با خانه تفاوت دارد التماس تفکر

   0

   0
 9. Arash گفت:

  خانه کلانتر و هتل کیهان وضعیت اسفناکی دارن

  3

  0
 10. tabrizim گفت:

  اسم بناهایی رو که رضاومحمدرضا پالانی فاشیست ملعون در تبریز نابود کردن کاری که داعش الان انجام میده میزارم تا کسانی که به نظر بنده رای منفی دادن یکمی تفکر کنن:کاخ عالی قاپو-کلاه فرنگی باغ شمال تبریز-شمس العماره تبریز-هشت بهشت و باغ شمال تبریز-عمارت اعتضاییه تبریز-کاخ شیرین وفرهاد باغ شمال تبریز-کاخ صاحب دیوان تبریز-کاخ صادق همایون تبریز-تئاتر آرامیان تبریز-تخریب سقف و بعضی دیوارهای ارک علیشاه-تخریب بنای اصلی کلاه فرنگی شاه گلی-دارالسلطنه تبریز-میدان تاریخی وحکومتی صاحب الامروحسن پادشاه-میدان تاریخی و حکومتی قیصریه تبریز-باقی مانده کاخ شنب غازان-عمارت شهربانی تبریز-……

  4

  4
 11. ناشناس گفت:

  من میگم شهرداری بیاد برا نما های فرهنگی وام بده یا مالیات نگیره یا خلاصه یه کاری کنه که رو ساختمونای هف هش طبقه نمای اجری ببینیم از اجرای بازار که این نوع نما رو حفظ کنیم این نوع نما تو ساختمونای قدیمی و کم تر از دو طبقه دیده میشه .میشه رو ده طبقه هم اجرا شه .به نظر من یه کوچه با ده تا ده طبقه از این نما خیلی خیلی زیبا تر از این رومی و غیره میشه

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo