سرویس کلانشهرها/آشنایی با مجموعه فرهنگی تفریحی عباس آباد تهران/تبریز همچنان در حسرت چنین مجموعه هایی هست!

 

تبریزمدرن ؛اراضی عباس آباد با ۶۸ هکتار وسعت در بین مسیرهای بزرگراه‌های مدرس، همت و رسالت قرار دارد.

به گزارش تبریزمدرن ،این اراضی که قبلا جزو معدود اراضی دست نخورده و بکر تهران محسوب می‌شد، امروزه تبدیل به مجموعه عظیم تفریحی بی نظیری شده است.

طراحی و احداث فضاهایی چون باغ کتاب، باغ هنر، باغ موسیقی، باغ موزه دفاع مقدس، باغ فلسفه و هر باغی که بتوان به عرضه فرهنگ و هنر در آن پرداخت، از جمله طراحی‌های اراضی عباس آباد تهران است.

بوستان نوروز و پارک اکو

 

محوطه بوستان نوروز و پارک اکو که برگرفته از نام کشورهای عضو اکو است حد فاصل بازار گل عباس‌آباد در شمال و اراضی بنیاد مستضعفان و جانبازان در جنوب قرار دارد. مساحت این دو مجموعه حدود ۱۰۰هزار مترمربع است که به اصلی‌ترین و عمومی‌ترین کاربری طرح فضای سبز تفرجگاهی ویژه تبدیل خواهد شد.

در این باغ بزرگ دریاچه‌ای به وسعت تقریبی ۱/۲هکتار قراردارد که نقطه مرکزی این باغ محسوب می‌شود. کاربری‌های عمده این باغ ، تجمع و گردهمایی تعریف شده و فعالیت‌های عمومی تفرجگاهی در آن با سازه‌های موقت فصلی و دوره‌ای جانمایی می‌شوند. سطح تراز این باغ سه متر بالاتر از کف گودال باغ سوغات سفر است.

دریاچه بوستان نوروز نیز که در قطعه چهارم اراضی عباس‌آباد و درون همین بوستان ایجاد می‌شود شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است که مساحت آن به‌ترتیب ۳۵۰۰مترمربع و ۱۲هزار مترمربع است که مساحت کل این مجموعه ۱۵هزار و ۵۰۰مترمربع از اراضی عباس‌آباد را به‌خود اختصاص داده است.

عمق دریاچه یک‌مترونیم است و در ساحل آن فضاهای سبز و گردشگری ازجمله مسیر دوچرخه و پیاده‌رو درنظر گرفته شده است.

باغ هنر

 

این باغ که در شرق اراضی عباس‌آباد جانمایی شده است دارای کاربری فرهنگی و هنری است. باغ هنر (فردوسی) با مساحتی بالغ بر ۴۷هزار مترمربع در مجموعه باغستان‌های شمالی اراضی عباس‌آباد قرار دارد.

این باغ در مرکز حوزه و لبه محوراصلی ارتباطی مصلا، میدان گلگشت مصلا، باغ‌دره دفاع‌مقدس و ایستگاه‌های مترو قرار گرفته است. براساس طرح تفصیلی اراضی عباس‌آباد، محل احداث باغ فردوسی یا باغ هنر در حوزه عملکرد فرهنگی با گرایش‌ عمده علمی – هنری و در مجاورت مجموعه‌های باغ کتاب، باغ نمایش، باغ‌موزه جواهرات و باغ‌موزه دفاع‌مقدس جانمایی شده است.

پیش‌بینی طرح بر آن است تا باغ هنر به‌عنوان فضایی شهری با ‌شأن فرهنگی بتواند خدماتی به فراخور نیاز شهروندان ارائه کند تا شهروندان از حضور و گذران اوقات خود در این باغ بهره کافی ببرند.

این مجموعه همچنین برگرفته از الگوی باغ ایرانی و به‌صورت باغ در باغ ایجاد می‌شود تا تجربه حضوری مفاهیم فرهنگ ایران از طریق تجربه مستقیم فضا، فراهم شود. گفتنی است از هفت شاخه (رسمی) هنر جز نمایش و سینما که در باغ نمایش سکنی می‌گزینند، دیگر هنرها در باغ هنر صاحب خانه هستند.

خانه‌های شعر، موسیقی، نقش و معماری که در چهار جبهه اصلی باغ هنر مستقر می‌شوند با باغ ایرانی به یکدیگر پیوند می‌خورند و بدین‌ترتیب همه کانون‌های هنری در یک مکان گردهم می‌آیند. باغ اساطیری هنر ایران بر فراز بلندایی از دامنه‌های البرز و مشرف به چشم‌اندازهای پیرامون، استقرار یافته است.

دامنه‌های شیبدار آن نیز با فرم متنوع و اراضی کم‌ارتفاع‌تر حاشیه دریاچه به محوطه‌سازی‌‌هایی متناسب با نیازهای پروژه اختصاص پیدا کرده‌اند. باغ فردوسی به مثابه جایگاه رفیع هنر ایران درنظر گرفته شده و کمربند سبز آن نیز به لایه‌های مفرح و جذاب تفرجگاهی، نمایشگاهی و ارتباط نزدیک با تولید آثار هنری، خرید آثار و… اختصاص می‌یابد.

گلستان بنادر

گلستان بنادر

محوطه گلستان بنادر با سطحی حدود ۲۴هزار مترمربع در ضلع شرقی ساختمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی قرار دارد که از ضلع شمالی به حیاط یا میدان کاروانسرا و از ضلع جنوب به دامنه روبه بزرگراه همت محدود می‌شود.

کارکرد و نام این پارک صرفا به‌لحاظ همجواری با ساختمان بنادر و کشتیرانی به این نام تعریف نشده است، بلکه صرف ماهیت نظری سناریوی عملکردی مجموعه که به سفر تعبیر شده، به سفر از طریق زمین و هوا و دریا هم تعمیم داده شده و سایه ساختمان اداری فوق نیز بر تعبیر این پارک قوت بخشیده است.

در این بوستان لکه‌های موضوعی اعم از کالبد و فضای کشتی، کالبد و فضای لنگرگاه، کالبد و فضای فانوس دریایی و ایستگاه درشکه جهت استفاده بازدیدکنندگان درنظر گرفته شده است.

بوستان آب و آتش

بوستان آب و آتش

گلستان حضرت ابراهیم(ع) یا بوستان آب و آتش با مساحتی حدود ۲۴هزار مترمربع در شمال مجموعه تفرجگاهی اراضی عباس‌آباد و در تقاطع خیابان دیدار و بزرگراه آفریقا قرار دارد.

چهار برج آتش در محدوده‌ای از آب‌نماهای متنوع، در عین ایجاد محیطی سرزنده و جذاب در ساعات مختلف شبانه‌روز، نشانه‌هایی شاخص در بخش ورودی اصلی مجموعه اراضی عباس‌آباد را سامان داده‌اند.

فضای داخلی پارک پس از ورود توجه هر بیننده ای را در مواجهه با ستون‌های منقوش با مفاهیم اسلامی و حماسی جلب می‌کند؛ ستون‌هایی که با تناوب، هجمه‌هایی از آتش را برای بیان داستانی برگرفته از حقایق گذشته شعله‌ور می‌سازد و آب- این آبی جاری- برای تطهیر در میان داستان جاری است.

مبنای طراحی مسیرهای آب در پارک نیز براساس مفاهیم جاری‌بودن، مرئی و مخفی‌شدن، لطافت، هیجان و نهایتا ادامه حیات موجودات تا روز نهایی شکل گرفته است.

باغ گل

براساس طرح جامع اراضی عباس‌آباد در قطعات سه و چهار این اراضی کاربری فضای سبز و مجموعه گردشگری سفرنامه در زمینی به وسعت حدود ۶۵هکتار تعریف شده است.

در این مجموعه گردشگری، کاربری‌هایی ازجمله گلستان آب و آتش، هتل و مجتمع دیدار، گلستان‌های بنادر، منظومه شمسی، فناوری‌های دیجیتال، فناوری رسانه‌ای، توشه، آفریقا، آموزش و بازار فرهنگی اکو تعریف شده و در حال ساخت است.

در این میان مابین کاربری منظومه شمسی و پارک اکو، بازار گل و گیاه طراحی شده است.با توجه به نبود مراکز عمده توزیع گل در مناطق شمال شهر تهران و یا فروشگاه زنجیره‌ای گل، بازار گل و گیاه عباس‌آباد جهت ارائه خدمات این صنعت به شهروندان و تسهیل در تهیه گل و گیاه، تعریف شده است.

اسکیت پارک

اسکیت پارک

اسکیت پارک اراضی عباس‌آباد به‌عنوان بزرگ‌ترین اسکیت پارک خاورمیانه در جنب تقاطع اتوبان‌های شهید همت و شهید مدرس در حال احداث است.

ساخت این محوطه مخصوص اسکیت‌سواری به‌دلیل تخصصی‌بودن از دانش و تجربه متخصصانی از کشور آلمان بهره برده است.

مونتاژ قطعات پیش‌ساخته و باکیفیت این محوطه ورزشی نیز که تنها مخصوص ورزش اسکیت احداث شده است توسط متخصصان آلمانی انجام شده است.

گلستان منظومه شمسی

گلستان منظومه شمسی

گلستان منظومه شمسی در حاشیه جنوبی بزرگراه همت و در ضلع جنوب بلوار چهارباغ دیدار واقع شده است. این گلستان ۱۱هزار مترمربع مساحت دارد. گلستان منظومه شمسی دارای کالبد و فضای آسمان‌نماست که از معماری یک کره فضایی با قطر ۳۰متر برخوردار است.

در محوطه کره فضایی سفر به کهکشان‌ها نمایش داده می‌شود و قرارگیری این کره نیز در حاشیه بزرگراه همت بهترین منظر شهری را برای رویت این مجموعه از بزرگراه همت، مدرس و حقانی ایجاد می‌کند.

پلانتاریوم یا آسمان‌نما نیز تالاری است که در آن نمایی از ستارگان، سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برای اهداف آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود. آسمان‌نما دارای گنبدی است که بینندگان زیر آن می‌نشینند و تصویری از آسمان را که با پروژکتور مخصوصی بر سقف گنبد می‌افتد مشاهده می‌کنند.

پلانتاریوم با دارابودن فضای باز می‌تواند به محوطه‌ای آموزشی برای علم نجوم نیز تبدیل شود.با استفاده از آسمان‌نما می‌توان بیشتر مسائل مربوط به فراگیری علم نجوم را در محیطی مناسب و با امکانات نمایشی گسترده به‌نمایش گذاشت.

در مرکز گنبد آسمان‌نما همچنین پروژکتوری تعبیه شده که شامل پروژکتورهای جداگانه‌ای برای خورشید، ماه، سیارات و ستارگان است. این پروژکتورها توسط موتورهای دقیقی به حرکت درمی‌آیند و درصورت لزوم، سرعتشان سریع یا آرام می‌شود.

محور پیاده و دوچرخه

محور پیاده و دوچرخه

مسیر دوچرخه و پیاده در اراضی عباس‌آباد نیز با طول حدود ۳/۵ کیلومتر در راستای مجموعه تفرجگاهی حوزه غرب اراضی عباس‌آباد پیش‌بینی‌شده است.

این مسیر، امکان حرکت پیوسته دوچرخه و پیاده در دل طبیعت و بهره‌برداری از امکانات ویژه محیطی پیش‌بینی شده را فراهم می‌کند. در عین حال عبور از میان گلستان‌های متفاوت با عملکرد و تجهیزات منحصربه‌فرد، تنوع و جذابیت ویژه مسیر را افزایش داده است.

طراحی و پیش‌بینی مبلمان مناسب و فضاهای مکث و تفریح در طول محور نیز در کنار خدمات گردشگری موجود در گلستان‌ها، مسیری مفرح برای حرکت پیاده ایجاد کرده است.

همچنین در بخش‌هایی از مسیر، تمهیداتی اندیشیده شده تا امکان حرکت انواع کالسکه فراهم شود و تجربه درک محدوده تفرجگاهی را در حرکت با سرعت متفاوت امکان پذیر کند.کف سازی مسیر متناسب با انواع حرکت پیاده، دوچرخه و کالسکه به شکلی زیبا و خاص طراحی شده‌است.

دید و منظرهای موجود، تنوع فضاهای نشستن، ‌تنوع رستوران‌های متعدد و… عناصری هستند که شادابی و احساس مکانی مطلوب را برای این محور ایجاد کرده‌اند.

باغ موزه دفاع مقدس

باغ‌موزه دفاع‌مقدس

باغ‌موزه دفاع‌مقدس، یکی دیگر از پروژه‌های تکمیل شده در مجموعه تپه‌های عباس‌آباد است که عملیات اجرایی آن همزمان با آغاز به‌کار محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران کلید خورد.

این مجموعه که در مساحتی به میزان ۲۵هکتار ایجاد شده است شامل ساختمانی به متراژ ۴۰هزار مترمربع است. مجموعه باغ‌موزه دفاع‌مقدس تلفیقی از تکنولوژی و تصویرهایی از دوران دفاع‌مقدس است که با بهره‌گرفتن از آخرین فناوری‌های روز دنیا منطبق با معماری ایرانی و اسلامی احداث شده است.

پروژه ساخت موزه دفاع‌مقدس در سال۱۳۸۴ به مسابقه گذاشته شد و مهندسان ایرانی برنده این مسابقه شدند و باغ‌موزه در فضایی به مساحت ۲۰هکتار بنا شد.

علاوه بر بنای ساختمان که با الهام از استتار ادوات جنگی ساخته شده، تلاش شده است تا در داخل بنا و همچنین محوطه با استفاده از مفاهیم ایرانی، ویژگی‌های دفاع‌مقدس به زیباترین شکل ممکن بیان شود.از جمله ویژگی‌های باغ‌موزه دفاع‌مقدس، به‌کار بردن آخرین فناوری‌های روز دنیا در نقاط مختلف موزه است.

شهروندان با ورود به محوطه موزه از شناسه کاربری برخوردار شده و می‌توانند حتی بعد از خروج از موزه، از آخرین اخبار مربوط به این مکان مطلع شوند. در تالارهای موزه نیز برای بیان اتفاقات هشت سال دفاع‌مقدس از تکنولوژی‌های چندرسانه‌ای استفاده شده است.

برای آنها که به باغ‌موزه دفاع‌مقدس می‌آیند جشنواره‌ای از نور، شامل ۱۶میلیون رنگ فراهم شده تا هر شب به تناسب زمان، بزرگ‌ترین فستیوال نوری ایران اجرا شود.

تله کابین در قلب پایتخت

تله کابین در قلب پایتخت

یکی از طرح‌هایی که جذابیت مجموعه تپه‌های عباس‌آباد را کامل می‌کند، ساخت تله‌کابین در آن است. تعجب نکنید، وسعت این مجموعه و فاصله هر کدام از اماکن فرهنگی تفریحی آن، به حدی است که برای رفت‌وآمد در بخش‌های مختلف قرار است تله‌کابین ساخته شود؛ تله‌کابینی در قلب پایتخت.

در واقع این تله‌کابین به بازدید‌کنندگان امکان آن را می‌دهد که ضمن رفت‌وآمد بین بخش‌های مختلف مجموعه تپه‌های عباس‌آباد، به فضاهای فرهنگی و تفریحی ایجاد شده در این منطقه مسلط بوده و منظره تپه‌های عباس‌آباد و تاسیسات ایجاد شده در آن را تماشا کنند.این تله‌کابین ۱۲‌ایستگاه خواهد داشت که مساحت هر ایستگاه آن بین ۵۰۰ تا ۸۰۰مترمربع بوده و در آن امکانات رفاهی و رستوران ساخته خواهد شد.

ایستگاه‌های این تله‌کابین در بیهقی، بوستان نوروز، باغ فرهنگ، بوستان طالقانی، گلستان‌بنادر، آب‌و‌آتش، باغ موزه دفاع‌مقدس، میدان فرهنگ و… راه‌اندازی خواهد شد.

http://images.hamshahrionline.ir/images/2013/5/13-5-7-1036254.jpg

 

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/12/21/5959573_759.jpg

 

http://s9.picofile.com/file/8298925800/irph33_9_.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1393/7/21/431500_790.jpg

 

http://otaghkhabar24.ir/sites/default/files/styles/large/public/repo/pics/1394/08/26//pic-34333-1447737239.jpg?itok=YuHdNyyw

 

 

 

30
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴۴ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  تهران زیبا …

  19

  2
 2. تبریز گفت:

  چرا ماها در روزهای بد کشور سر ایران هستیم !!!!

  14

  14
 3. Aydin گفت:

  تمام مراحل ، برنامه ریزی ها و جزییات این پروژه توسط سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران طراحی و اجرا شده ……. و اما سازمان پارکهای تبریز …!!!!!!!!! دیگه اصلا نمیشه در مورد این سازمان حرف زد ، کار این سازمان بی کفایت و مدیران ناکارآمدش از حرف گذشته …… امیدواریم یه آدم باعرضه و کاربلد هر چه زودتر مدیر این سازمان مهم تبریز بشه .
  عملکرد سازمان پارکهای تبریز فاجعه بوده ، اصلا عملکردی نداشته ….!!!؟؟؟

  11

  0
 4. qartal گفت:

  تبریز اصلا پارک و فضای سبز نداره که بخوان طرح و برنامه ای مثل اینا پیاده کنن …… البته پیشنهادهایی به مراتب بهتر و فوق العاده تر بارها در این سایت گفتیم ، اما تا زمانیکه مدیر با عرضه و با جرات نباشه نمیشه امیدی به نوآوری در فضای سبز تبریز داشت …….
  شما بگین آیا با امثال حسن زاده و نوچه هاش میشه امیدوار بود ؟؟؟
  تبریز مدیر بزرگ و با دل و جرات میخواد …. نه امثال حسن زاده و خلیلی که ……….

  12

  0
 5. Aydin گفت:

  یه نکته ای هم که میشه گفت …. در مدیریت شهری و اصلا در مدیریت ، همه چیز پول نیست ….. اگه پول باشه که دیگه همه میتونن مدیر باشن ……
  مدیریت باید جرات و خلاقیت داشته باشه …… باید عرضه داشته باشه … باید قدرت ریسک داشته باشه ……. وقتی که اون زمین کوی صفاری چند ساله اونجوری مونده و مدیرای شهری ما توان تعیین تکلیف این مورد کوچیک و جزیی رو ندارن ، چجوری میشه امیدوار بود ؟؟؟؟؟
  این فقط یه مثال بود ….. کلی شاهکار و بی عرضگی از آقایان شاهد بودیم …..

  9

  0
 6. فرهاد تورک اوغلی گفت:

  خیلی خوبه انصافا
  تهران ۳۰ سال از تبریز جلو تره، به ترتیب مشهد و اصفهان هم ۲۰ و ۱۰ سال، تازگیا شیراز و کرج هم از ما جلو زدن کاملا واضحه
  یکمم پیش بره یزد و سمنان و رشت و … از ما جلو میزنن
  خسته نباشید مسیولان تبریز به خصوص جناب نجفی که تو این ۴ سال تحول عظیمی رو تو شهر تبریز ایجاد کرده

  15

  3
 7. تبریزلی گفت:

  از دستاوردهای استاد نجفی همین بس که ……… میاد و برای خودشیرینی نصف پارک مینیاتورو دیوار میکشه و به بیمارستان اهدا میکنه …!!!!! آخه مگه پارک مال باباته یا مال خودته که دیوار میکشی و میدی به بیمارستان ؟؟؟؟؟؟
  واقعا این حرکته شرم آور نجفی اصلا قابل توجیه نیست که یه دیوار بکشی وسط پارک و پیشکش کنی به یکی دیگه …….. تازه نصف بقیه شم ساختمون اداری بسازی ……… نتیجه همچین شهرداری میشه امثال حسن زاده که میاد چمنا رو نابود میکنه !!!!!!
  مهندس خواهشا سانسور ایلمه .

  15

  0
 8. ناشناس گفت:

  کاش حسن زاده بیاد بگه آب این همه فضای سبز که کاشتن از کجا میاد ؟؟؟؟
  حسن زاده چشاتو باز کن و خوب اینا رو نگاه کن ……….. اینا عرضه دارن و کار کردن و بی لیاقتی خودشونو با بهانه نبود آب توجیه نمیکنن ……. اونا چند صد هکتار پارک و فضای سبز با امکانات عالی و تفریحی و هتل ساختن ……… تو یه پارک صد متری هم نتونستی تو این همه سال درست کنی …….. واقعا خجالت آوره که مدیری مثل تو در این شهره …

  12

  0
 9. سعید گفت:

  تازه اراضی عباس آباد تهران بخشهای خیلی بیشتری هم داره که توی این گزارش اسمشون نیومده. یکبار اینجا گفتم که در تهران واقعا تعداد زیادی پروژه با کیفیت و استاندارد بین المللی اجرا شده و یا داره اجرا میشه و داره تراز جهانی این شهر رو بالا می بره، در حالیکه همه در تبریز در خواب غفلت هستن و در توهم القاب ساختگی و “ترین”ها!. وقتی سر اون پل کذایی و عقب مونده ی خرپایی که گویا قرار بود بشه پل طبیعت تبریز گریه می کنیم و میگیم این پروژه ها و طراحی های عصر حجری تمسخر تبریز و والا به خدا تبریزیه و کیفیت و استاندارد بالا اصلا اپسیلونی اینچنین نیست، منظورمون کاملا مشخصه. شما الان این سه تا لینک عکسی که من در پایین از مجموعه پانورامای اراضی عباس آباد تهران که یکی از بخشهای این مجموعه بزرگه و در این گزارش هم بهش اشاره نشده میذارم رو نگاه کنید. اول ببینید که چقدر زیبا و مدرن طراحی و چقدر باکیفیت اجرا شده. زیرش هم یک مجموعه موزه ی بسیار مدرن هست. این عکسها رو ببینید :

  http://www.tehranpicture.ir/MediaServer/jWSedyLVjeFsCCAOIpNH45/12584_0_2016_5_1000_665_0_jpg/%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%b1-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3-50.jpg

  http://www.tehranpicture.ir/MediaServer/N68KyB6y2CUNu1TeOasC0D/12575_0_2016_5_1000_665_0_jpg/%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%b1-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3-41.jpg

  http://www.tehranpicture.ir/fa/album/490/%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3

  حالا مثل من بزنید تو سر خودتون و پوزخند بزنید به کسانیکه در تبریز به پل خرپایی با سازه تکنولوژی صد سال پیش میگن مدرن و بی نظیر در شنمال غرب کشور!! گرفتید نکته رو؟! اینه مسئله. به علاوه وقتی حرف از ایجاد قطب گردشگری در شهر و یا ساخت یک مجموعه تفریحیه کامل توسط شهرداری در تبریز زده میشه، همچین چیزهایی منظورمون هست. مجموعه عباس آباد تهران انقدر مجموعه زیبا و بزرگ و مدرن و مجهزی هست که اون پل طبیعت زیبا و معروف و همین پانورامای مدرن و… تنها بخشهای کوچیکی از اون به حساب میان! آخرین بخشی هم که از مجموعه عباس آباد به تازگی افتتاح شده مجموعه باغ کتاب هست که زبان آدم قاصر می مونه از وصف و تعریفش. شما ببینید که عباس آیاد چیه که مجموعه ای مثل باغ کتاب با اینهمه بزرگی و مدرنی و جامعیت(نمایشگاه کتابِ دائمی و بسیار بزرگ، باغ علم، پردیس سینمایی، آمفی تئاتر و…) فقط یک بخش کوچیکی از کل این مجموعه هست! خوده یک مجموعه ای مثل باغ کتاب حسرت و آرزوی تبریزه، اما همین مجموعه در تهران خودش فقط یک بخش بسیار کوچک از کلیتِ یک بسیار بزرگتره! عکسو ببینید:

  http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(xk21gbheus4qdar3bhkib5j3))/detail/683889/multimedia/picture

  اینه که میگم در مقطع کنونی تبریز دچار تحقیر شده و به برکت خیانتهای سازمان یافته و بی شرفیه برخی، تبدیبل به شهری شده که باید با کلی ادعا جامه ی تاناکورایی بر تن کنه و فقط با حسرت به روزهای طلایی گذشته که در خاورمیانه و یا دستکم در ایران از سرآمدترینها بود، فکر کنه.

  10

  0
 10. امیر ناصر گفت:

  وقتی پادگان ارتش منتقل شد میشه یه همچین چیزی در محل فعلی اون ساخت

  8

  0
 11. اتیلا گفت:

  واقعا سال ۹۶ اوج فعالیت شهرداری تبریزه ،هر جای شهر پا میذاری ،پروژه های شهرداری به چشم میخوره ،آقای نجفی خسته نباشین ،شهرداران مناطق بسه خودتون کشتین برا زیباسازی تبریز ،از شورای شهر تبریز خواهشمندم مواظب شهرداران مناطق باشن ،حتما اینا در تیررس شهردار جدید تهرانه ،تو این پنج ساله آقای نجفی ما سیر شدیم ازبس پروژه دیدیم ، تبریزیها آخه چقدر شاهد افتتاح پروژه باشن ،امسال هم که آقای نجفی واقعا تو کل کشور ترکوند با این همه پروژه ،تبریز داره ده میشه ،ممنون عزیزان

  11

  0
 12. امیر گفت:

  تازه به همه این ها باغ کتاب که به تازگی افتتاح شده و زیبا ترین بخش این مجموعه است و کتاب خانه ملی ،مصلی تهران ،تپه فرهنگ،پل های مجموعه و… که پیش از این افتتاح ساخته شدن و همچنین مجموعه اطلس مال و هتل دیدار هم که در این محدوده قرار داره میتوان اضافه کرد
  در این صورت می توان گفت اراضی عباس اباد بهترین مجموعه تفریحی فرهنگی ایران و یکی از بهترین ها در سطح خاورمیانه یا حتی اسیاست.

  5

  0
 13. حسین گفت:

  اگه میشه یک گزارش هم درباره باغ کتاب بزارید

  2

  0
 14. سامان گفت:

  داداش فقط تبریز در حسرت هست ؟ یعنی اصفهان و شیراز در حسرت نیستن ؟

  10

  6
 15. ناصر گفت:

  این اراضی اگر در تبریز بود به پاساژ و حوزه علمیه تبدیل می شدند.

  14

  0
 16. ناشناس گفت:

  تپه‌های پارک شمیم و نگین پارک تبریز هم پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به مراکز مشابه اراضی عباس‌آباد تهران دارند

  4

  0
 17. امین گفت:

  سلام آقا پویا. به عنوان کسی که اندک تحصصی در این باب دارم، عرض میکنم نه تنها جای حسرت خوردن نداره بلکه در بسیاری موارد جای خوشحالیه. خیلی از این پروژه ها اشتباهات بزرگی رو در پی داشتن و فقط رنگ و لعاب ظاهری و جذابیت چند روزه دارند. مثل دریاچه چیتگر

  2

  14
  • آذرشهرلی گفت:

   ماها عادت داریم گول ظاهر همه چی رو بخوریم
   گول آپارتمان سازی رو تو تهران خوردیم تبریز رو به این روز انداختیم
   گول ساخت مجتمع های تجاری رو تهران خوردیم الان هر کدوم رو میسازن تا ورشکسته میشه یا قطعا ورشکسته خواهد شد مثل مسجد کبود مشروطه عتیق دراینده هم آیسان و هشت بهشت
   گول مدرنیته تهران رو خوردیم که نه معماری خودمون بها دادیم نه غذاهای خودمون نه موسیقی خودمون درحالی که تنها راه تبریز تو بازپس گرفتن جایگاهش درون خودش بود نه تقلید از تهران

   3

   11
 18. adminna_tehran گفت:

  تا اصفهان و شیراز و مشهد و تهران هست
  تبریز فعلا زوده واسه این چیز ها ، در ضمن همینایی هم که بهتون دادن زیادیه

  9

  21
  • adminna_tehran گفت:

   پایتخت ، بیشتر در اولویت هست ، تا تبریز

   9

   8
  • ناشناس گفت:

   پایتخت هم دست خودمونه. شعبه دوم تبریز. خودتو زیاد…. پانفارس.

   12

   15
  • سعید گفت:

   تابلوئه اصفهانی یا شیرازی هستی. تهرانیا نوع شخصیتشون خیلی فرق می کنه. بعید می دونم اصلا حوصله داشته باشن که بیان درباره پروژه های کلانشهرها کامنت بذارن. بعد هم تبریز و آذربایجانیها یک بخش هویتی مهم و کلیدی از تهران هستن….. یک ترکیب فرهنگیه بزرگ. بیش از دو قرن ادغام فرهنگیه کلان. تبریز ستیزی به اون اندازه که توی اصفهان و شیراز هست، بین مردم تهران نیست.

   5

   5
   • سامان گفت:

    مدیر سایت چرا نظر منو منتشر نکردی ؟ اینجور که معلومه خودتم طالب پخش این جور نظرات هستی

    3

    2
   • سامان گفت:

    به معنای دقیق کلمه زر زدی ، اره ما اصفهانی ها بودیم که تو استادیوم آزادی گفتیم ترک …..

    4

    3
    • ناشناس گفت:

     ما هم جواب دندانشکنی بهتون دادیم. حسود جان
     دادا با خودت اینکارو نکن. تلف میشی ها؟! Laugh

     4

     3
     • سامان گفت:

      چرا تو انقدر خنگی واقعا ؟ من دارم طعنه میزنم گلم
      میگم مگه ما اصفهانی ها بودیم که تو استادیوم آزادی به ترکان غیور توهین کردیم ؟؟؟
      که این سعید میگه تو اصفهان تبریز ستیزی بیشتر از تهران هست
      گرفتی قضیه رو ؟
      نگرفتی ؟
      واویلا

      4

      2
     • سامان گفت:

      چرا تو انقدر خنگی واقعا ؟ من دارم طعنه میزنم گلم
      میگم مگه ما اصفهانی ها بودیم که تو استادیوم آزادی به ترکان غیور توهین کردیم ؟؟؟
      که این سعید میگه تو اصفهان تبریز ستیزی بیشتر از تهران هست
      گرفتی ؟
      نگرفتی ؟
      واویلا

      3

      2
    • سعید گفت:

     استادیومهای فوتبال در تمام شهرهای ایران محل حضور چاقوکش ها و قمه کش ها و بی فرهنگترین قشر جامعه هست. کسانیکه برای ارزنی لذت و سرگرمیِ بیشتر نه به ناموس کسی رحم می کنن و نه به وطن و اصلا به هیچ اخلاقیاتی. اینرو همه مون می دونیم. منظور من جامعه و اکثریت مردم جامعه در کوچه و بازارهاست. من خودم به عنوان یه تبریزی که سالها تهران بودم و سفر زیاد می کنم، این چیزهایی که میگم رو با گوشت و پوستم لمس کردم. تو تهران که صبح تا شب با مردم سر می کنی، کمتر نشونی از تبریز ستیزی و آذربایجان ستیزی توشون می بینی. تو تهران یا یک نفر آذربایجانیه، یا یک رگه آذربایجانی داره، یا قوم و خویش آذربایجانی داره، یا دوست و آشنای آذربایجانی داره و مابقی هم از بس تو همچین فضایی بودن و از صبح که میرن سر کار در محیط کار بگیر تا کوچکترین فروشگاه ها و… آذربایجانی ها حضور دارن که این مردم آذربایجانی تبار برای باقیِ تهرانیها هم مثل خواهر و مادرشون هستن. انقدر آذربایجانی ها و بویژه تبریزی ها جزء اساسی ای از هویت تهران هستن که یه تهرانی فارسی زبون بهشون احساس خوبی داره و دشنام به اونها رو تف سر بالا می دونه. به همین خاطر هم هست که آذربایجانیهای تهران تو این شهر ادغام شدن و تعصبشون به تهران از مثلا به زادگاه اجدادیشون(مثلا تبریز، اردبیل، مراغه و…) کمتر نیست. ماجرای حضور ترکهای آذربایجانی در نفس به نفس و لحظه به لحظه و قدم به قدم تهران اونقدریه که فیلمسازهای زیادی هم پراکنده بهش اشاره کردن. مثل اصغر فرهادی تو فیلم فروشنده که بدون اینکه در داستان الزامی باشه، اما اصرار داره به تصویر بکشه که صاحب مغازه فانتزی فروشی داره با تلفنش ترکی حرف می زنه. برای همین تبریز ستیزی و آذربایجان ستیزی تو تهران کمه. اما تو شیراز و اصفهان این مورد بسیار فراوونه . این دوری و نداشتن ارتباط با آذربایجان، مردم این دو شهر نسبت به آذربایجان خیلی بی عاطفه و دچار خشم و ناآگاهی کرده. برخلاف مردم تهران.

     2

     2
    • سعید گفت:

     زر هم پدرت زد. ادب رو حفظ کن. اثبات کردی که حرفم درباره اصفهانی یا شیرازی بودنت درست بوده.

     3

     4
  • ناشناس گفت:

   کسی که این کامنت رو گذاشته مشخصا قصد فتنه‌انگیزی و تفرقه اندازی داره. ادمین محترم خواهشمندم در تایید این کامنت های مشکوک دقت بیشتری داشته باشید لطفا.

   6

   0
 19. Mehdi گفت:

  به نظر بنده، باید مدیریت تراکم فروش محور! رو کنار گذاشت. چون تا زمانی که مدیرانی با چنین عملکردی داریم، هیچ وقت شاهد فضاهای شهری باز و پارک های اینچنینی نخواهیم بود.
  یک نمونه ی تراکم فروشی که واقعا بادیدن آن یکه خوردم، ایجاد یک باب مغازه ی کوچک در محوطه ی آزاد برج بلور هس. به نظرم وقتش رسیده اعضای محترم شورا تغییراتی رو ایجاد کنند.

  2

  0
 20. شوالیه گفت:

  در تبریز تعریف از پارک فقط نیمکت و الاچیق و چند تا نهال هست . نهایت ابتکاری هم که به خرج بدن یه ابشار درپیت یا مجسمه خرگوش و قوری بزرگ و چند تا تاب و سرسره . متاسفانه سطح مدیران شهری ما بسیار بسیار پایین هست و همه چیز فقط بودجه زیاد نیس چرا که اگر بودجه رو به شهرداری تبریز بدن تنها تفاوتی که میکنه جای صد تا الاچیق ده هزار الاچیق میزنن

  7

  0
 21. ناشناس گفت:

  محمدباقر قالیباف متفاوت ترین شهردار ایرانه،فقط حرف نمی زنه و عمل میکنه،باید بدون نگرش سیاسی به این مسئله نگاه کنید تا حرف منو قبول کنید

  12

  3
 22. امیر گفت:

  من مثل همیشه گفتم بازم میگم از مامالیات های سنگین میگیرن تا راحتی مفت خورای تهرانی فراهم بشه

  8

  12
 23. اردبیلی گفت:

  من خودم برای تفریح و مسافرت میرم تهران!
  حتی وضعیت اجتماعی و فرهنگی تهران از سایر شهرهای ایران خیلی بالاتر شده و این به مدد تلاشهای اخیر صورت گرفته در این شهره!
  تهران سعی فراوانی میکنه تا خودش رو به استانداردهای بین المللی نزدیک کنه و این اتفاق خیلی خوبیه!
  هیچ یک از شهرهای ایران یک هزارم امکانات تهران رو هم ندارن و این واقعا اسفناکه! در حالیکه تهران جز عقب مانده ترین پایتخت های جهانه در بسیاری از شاخص ها!
  پس ببینید وضع سایر شهرها چقدر اسفناکه!

  6

  9
 24. جمالی گفت:

  با سلام . اونوقت شهرداری منطقه ۲ تو شبنم زعفرانیه یه زمین اندازه ۲۰۰ متری را دو ساله آماده کرده تا تبدیل به پارک کنه هیچ کاری نکرده که هیچ فعلا سردرگم هست چکار باید بکنه؟

  5

  0
 25. ارمان گفت:

  انتقادات خودتون از وضع تبریز و مشکلات محلات وشهررو با ما به اشتراک بذارید
  https://t.me/joinchat/AAAAAEH25e7g9utSa9qaPw

  3

  0
 26. وحيد گفت:

  با تشکر از شما که این خبر ها را اطلاع رسانی می کنید
  به نظر من بهترین جائی که در تبریز برای چنین اهدافی می تواند بکار برده شود پادگان تبریز است که بجای ساخت ساختمان های بلند کاشت درخت وساختمانهای نمادین و در نتیجه موزه و…. اجرا نمایند

  8

  1
 27. باقی گفت:

  هیچی دیگه! تو تبریزم تپه ها و کوههای اطراف رو بوته کاری میکنن و اسمش رو میذارن پارک-بوستان!

  2

  1
 28. Taha گفت:

  اون از تهران
  اینم تبریز
  که چندین ساله تو پارک بزرگ که زمین و فضای سبز آماده هست موندیم
  پارک مینیاتور را داغون کردیم
  اصلا تبریز از باغ شهر تبدیل کردن به بتن شهر با نماهای سه سانتی و کامپوزیت

  تو بحث پارک و فضای سبز اورمیه و اردبیل هم از تبریز خیلی جلوتر هستند

  5

  0
 29. شناس.شیراز گفت:

  تهران کجاس دیگه؟؟ تا حالا نشنیده بودم Question Laugh

  0

  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo