نکاتی در مورد آموزش های شهروندی؛ شهروندان تبریز، حافظان واقعی زیبایی شهر

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که زندگی در جوامع کنونی آن را ایجاب می کند، «آشنایی با حقوق و تکالیف متقابل افراد با یکدیگر و جامعه» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «زباله و پسماندهای شهری» را بررسی کنیم.

به گزارش تبریز مدرن ، یکی از آموزش‌هایی که از کودکی به کودکان این مرز و بوم ارایه می‌شود، این است که شهر خود را مثل خانه خود بدانند و چنان در بهداشت مادی و معنوی خود بکوشند که در محیط خانه تلاش می‌کنند؛ هر چند با وجود تلاش بسیار برای جا انداختن فرهنگ توجه به پاکیزگی شهر در طی سال های گذشته این فرهنگ نهادینه شده است اما برخی که هرچند تعداد آنان اندک است به مفهوم آن نمی‌اندیشند یا اگر فکر کرده‌اند آن را به کار نمی‌بندند.

بارها شده که شاهد به زمین ریختن زباله توسط شهروندان یا انداختن کیسه های زباله خارج از باکس های زباله و یا حداقل دور ریختن زباله از پنجره اتومبیل بوده‌ایم. این وضعیت در حالتی است که از کودکی شنیده ایم که مسئولیت حفظ پاکی شهر همان ‌قدر بر عهده ماست که وظیفه حفظ تمیزی اتومبیل و خانه‌مان.

مدیریت زباله ها و زیباسازی شهری موضوعی است که شهرداریها مدیریت آن را جز وظایف ذاتی خود می دانند در این بین سازمان محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پرورش و برخی دیگر از سازمان های نیز نقش مهمی می توانند ایفا کنند.

در اینجا به این موضوع توجه می‌کنیم که مسئولیت حفظ پاکی شهر همان‌قدر بر عهده ماست که وظیفه حفظ تمیزی اتومبیل و خانه‌مان. البته بحث زباله‌ها یا پسماند‌ها همانند بسیاری دیگر از مظاهر زندگی اجتماعی از چشم قانونگذاران دور نمانده و در این زمینه قوانین متعددی به تصویب رسیده است. شاید این قوانین بتواند گروه اندکی که سر ناسازگاری با سلامت محیط شهری دارند به مسیر صحیح هدایت کند.

حفاظت از محیط زیست طبق قانون وظیفه عمومی تلقی می شود

آنچه بایدها و نبایدهای هر امری را تعیین می‌کند، قانون است. در مورد پسماند‌ها و آلاینده‌های محیط نیز وضع به همین صورت است. در واقع، قابل انکار نیست که در درجه اول ارتقای سطح فرهنگ مردم است که می‌تواند تأثیرگذار باشد و شکی نیست، تاثیرگذاری فرهنگ‌سازی به مراتب از تهدید و ضمانت اجرای قانونی بیشتر است؛ اما تا زمانی که در خصوص امری قانون وضع نشده باشد، یعنی ضوابط و بایدها و نبایدهای آن موضوع در مجموعه‌‌ای مدون جمع‌آوری نشده باشد، خیلی نمی‌توان به اجرای آن امیدوار بود.

بر اساس ‌ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماند نگهداری، مخلوط کردن، جمع‌آوری، حمل و نقل، خرید و فروش، دفع، ‌صدور و تخلیه پسماندها در محیط، بر طبق مقررات این قانون و آیین‌نامه اجرایی آن خواهد ‌بود. در غیر این صورت اشخاص متخلف به حکم مراجع قضایی به جزای نقدی در بار اول ‌برای پسماند‌های عادی از ۵۰۰ هزار ریال تا ۱۰۰ میلیون ریال و برای سایر پسماند‌ها از دو میلیون ریال تا ۱۰۰ ‌میلیون ریال و در صورت تکرار، هر بار به دو برابر مجازات قبلی در این ‌ماده محکوم می‌شوند.

شمه ی از فعالیت های شهرداری تبریز در جهت کاهش آلودگی های شهری

آموزش های شهروندی در زمینه پسماند یکی از مهمترین نیازهای امروز زندگی شهرنشینی است. توسعه بی‌رویه شهرها و رشد جمعیت در اثر مهاجرت پی‌در‌پی یکی از عوامل اصلی تخریب محیط‌ زیست و تولید فزاینده زباله‌ها در شهرهای کشور است.

شهر تبریز در معرض انواع مختلفی از آلودگی‌ها قرار دارد که از جمله آنها می‌توان به آلودگی صوتی، آلودگی هوا، وجود فاضلاب‌ها و وجود زباله‌ها و در آینده نزدیک در معرض قرار گرفتن مقابل وزش بادهای نمکی ناشی از خشکی دریاچه ارومیه اشاره کرد. وجود این آلودگی‌ها نه تنها موجبی برای افزایش هزینه‌های اقتصادی بلکه تهدیدی برای سلامت انسان در هر دو جنبه روحی و جسمی محسوب می‌شود.

در این بین برخی از این آلودگی ها را می تواند با همکاری شهروندان و ارگان های ذیربط از جمله سازمان های مردم نهاد، آموزش و پرورش، شهرداری، محیط زیست، وزارت علوم و …. حل و فصل کرد.

یکی از اداراتی که در زمینه محیط زیست شهری فعالیت های ارزنده بی شماری داشته است شهرداری ها هستند. شهرداری تبریز با کاشت درختچه ها ،گل ،چمن و در حالت کلی  توسعه فضای سبز شهر در چندین سال اخیر چهره شهر تبریز را دگرگون کرده است.

توسعه فضای سبز علاوه بر زیبایی و امکان ایجاد فضاهای تفریحی برای شهروندان، نتیجه خیلی مهمی که دارد تلطیف فضای تبریز و کاهش آلودگی های هوا از طریق جذب دی اکسید کربن است.

فعالیت پاکبانان از صبح زود در سطح شهر تبریز کاملا مشهود است . جمع آوری به موقع زباله ها و تعبیه باکس های زباله مناسب در محل های قابل دسترس تر را می توان از اهم ترین فعالیت های خدماتی شهرداری تبریز نام برد.

تفکیک باکس های زباله تر و خشک، توزیع رایگان کیسه های زباله خودرو، توزیع کیسه های پارچه ی بجای کسیه های پلاستیکی، عقد قرارداد فیمابین مدیریت پسماند شهرداری با یکی از بزرگترین هایپرمارکت های تبریز با موضوع استفاده از جعبه های کاغذی بجای نایلکس های پلاستیکی و … همه و همه در راستای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از هر گونه آلودگی جبران ناپذیر در سطح شهر تبریز است.

رعایت بهداشت در شهرها تا حد زیادی به فرهنگ ساکنان آن بستگی دارد و از طریق کار فرهنگی بیش از هر چیز می‌توان به این موضوع دل بست. در همین راستا آموزش های شهروندی با محتوای مدیریت مصرف انرژی، مدیریت منازل، آموزش نگهداری و پرورش گل و گیاهان خانگی، کارگاه های آموزشی تفیکیک زباله از مبدا، توزیع بروشورهای اموزشی، برگزاری مسابقات و برپایی نمایشگاه ها در این رابطه، از جمله فعالیتهای پر استقبال شهروندان در مراکز اجتماعی و فرهنگی شهرداری ها ( خانه های سلامت، پارک های بانوان، فرهنگسراها) به شمار می آید.

شهرداری تبریز با امکان فعالیت گسترده و سریع اتوبوس های سریع السیر( BRT )، دسترسی راحت در کمترین زمان به تاکسی در اکثر نقاط شهر، مترو رایگان و …. در راستای ترویج فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی در جهت کاهش آلودگی هوا نقش بارزی را ایفا می کند.

مجموعه این اقدامات و بسیاری از اقدامات دیگر باعث شد تبریز در سال ۹۵  رتبه ی پاک ترین کلانشهر کشور که کمترین میزان ناسالمی هوا را داشته است، از آن خود کند.

شهروندان حافظان واقعی زیبایی شهر

یکی از شاخص‌های زیبایی شهر، پاک بودن شهر از آلاینده‌های مختلف است. بر خلاف سایر شاخص‌های زیبایی و به طور کلی دیگر مسئولیت‌های شهری، جلوگیری از ایجاد زباله و حفظ سلامت محیط زیست، کاری نیست که بشود تنها آن را به دوش متولی این امر یعنی شهرداری‌ها گذاشت. در این مورد، تک‌تک شهروندان شهر مسئول تلقی می‌شوند.

در مورد آلاینده‌ها این خود شهروندان هستند که می‌توانند کنترل امر را بر عهده بگیرند و زباله‌های کمتری تولید کنند. در واقع اگر ما می‌خواهیم که در محیطی عاری از انواع آلاینده‌ها زندگی کنیم خودمان باید عزممان را جزم کرده و زباله‌های کمتری تولید کنیم. هر یک از ما روزانه مقادیر عظیمی زباله تولید می‌کنیم، از بطری‌های آب معدنی گرفته تا آلودگی صوتی و آلودگی هوا در نتیجه استفاده از وسایل حمل‌ و نقل خصوصی که در صورت کنترل آنها قطعا با آرامش و آسایش بیشتری در شهر زندگی خواهیم کرد. شهری که نه تنها بر کیفیت زندگی ما تاثیرگذار است بلکه می‌تواند بر کمیت آن نیز تعیین‌کننده باشد و بر طول عمر ما بیفزاید یا از آن بکاهد.

نگارنده: مهدیه فرج زاده

7
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. ab گفت:

    اکثرا” کسانی که به زمین زباله می ریزند متوجه نیستند. یعنی چنان عادت کرده اند که به صورت غیرارادی انجامش می دهند. چندین بار من به چند نفر گفتم که زباله را زمین انداختید. چنان با تعجب برگشته به زمین نگاه کرده که چی . گه گاه هم من با گفتن اینکه آشغال نریزید به آن افراد بدهکار شدم و برای اینکه درگیری پیش نیاد چیزی نگفته و محل را ترک کردم.
    فرهنگ سازی برای ما کار ساز نیست فقط و فقط جریمه . با جریمه فرهنگ سازی بشود سریعتر جواب می دهد. همانطور که برای کمربند ایمنی و چراغ قرمز و ….. به اصطلاح فرهنگ سازی شد.

    5

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo