“بابک نهرین” در جمع فعالان سینمای آذربایجان تاکید کرد؛ مسوولان دغدغه ای به نام هنر ندارند/ چون ترک زبانیم، شهروند درجه دو محسوب می‌شویم


امروزه بیشتر شهروندان آذربایجان و حتی ترک زبانان کل ایران، او را با اجراهای طنز و کمدی بسیاری می شناسند که در طی سال های قبل، مردم را با آن شاد نموده و خاطرات شیرینی از رفتارهای خود بر جای گذاشته است به طوری که هنوز هم برخی از تکه کلام های او بر سر زبان مردم جاری است…

به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریز من ،“بابک نهرین” هنرمند جوان، خوشنام و موفق عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در ۱۳ اسفند ۱۳۵۸ در تبریز چشم به جهان گشوده است، او از سن ۱۵ سالگی در تبریز به اجرای نمایش پرداخته و پس از گرفتن مدرک دیپلم، دوره‌های کارگردانی و بازیگری را در تهران زیر نظر اساتیدی همچون علیرضا خمسه، احمد داموت و پروانه مژده گذرانده است.
وی در سال ۱۳۸۲ با نمایش آرشین مال‌آلان و یک سال بعد با نمایش الیاس قفقازی به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی موفق به دریافت جایزه اول بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی نمایش های طنز شد.
مرد طنز معاصر آذربایجان در سال ۱۳۷۷ گروه هنری بابک را بنیان نهاده و با اجرای همان نمایش اول تحت عنوان صمد و ممد، این گروه با اقبال وسیع تماشاگران مواجه گشت. ویژگی نمایش های گروه بابک، رک بودن ، اجرای شاد و مهم تر از همه مهارت های فردی اعضای آن بود که باعث یادآوری نوستالژی ها یا علایق گذشته مردم می شد.
نهرین اینک به عنوان رییس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی مشغول به فعالیت است اما از جمله آثار طنزی که وی در آنها هنرنمایی کرده می توان به قوش باز ولی، سانجی ماهنی لاری، قوچعلی شاه، قیصر، باجاناقلار، شب نیلوفری، ازدواج خیابانی، آرشین مال آلان، الیاس قفقازی، اوش پخمه بیر ژیان، شبکه هفت و نیم، ارباب حلقه ها، تای باشی، چال چاغیر، آشپز باشی، اخراجی ها، آنفولانزای خوکی، طبیب قلابی، عشق ممنون، آرشین مال آلان، رحیم آغانین گوناهی نه، عشق نان گازی موتور و غیره اشاره نمود که مورد استقبال شهروندان تبریزی و حتی مردم سایر مناطق شمال غرب کشورمان قرار گرفت.
همچنین عباد و قباد، شبکه سه و نیم، قرارگاه مسکونی، ایستی سویوخ، آخیر مهلت، شکر پنیر، تعطیلات خوش بگذره، حیات خلوت و درمانگاه نیز از جمله سریال هایی است که بابک نهرین در آنها نقش آفرینی نموده است.
امروزه بیشتر شهروندان آذربایجان و حتی ترک زبانان کل ایران، او را با اجراهای طنز و کمدی بسیاری می شناسند که در طی سال های قبل، مردم را با آن شاد نموده و خاطرات شیرینی از رفتارهای خود بر جای گذاشته است به طوری که هنوز هم برخی از تکه کلام های او بر سر زبان مردم جاری است…
۱۴۱۰۸۶_۱۹۸۵۷۴۲۴۶۰_۱۰۰۰_۶۶۷
او چند روز پیش، در یکی از گروه های شبکه اجتماعی تلگرام به همراه فعالان حوزه سینمای مستقل آذربایجان حضور یافته و به سوالات مطرح شده پاسخ داد که ماحصل آن را می خوانید:
√ آقای نهرین، ابتدا از فعالیت های هنری خودتان و وضعیت فعلی این عرصه بگویید و اینکه همه، شما را با فیلم و سینما می شناختند ولی به یکباره به صحنه تئاتر قدم گذاشتید.
من از اول در زمینه طنز و کمدی فعالیت های هنری ام را انجام داده ام، در گذشته فضای مناسبی برای فعالیت در عرصه هنر وجود نداشت اما خوشبختانه امروزه فضا مقداری تغییر یافته و به حالت قابل قبول رسیده ایم.
√ از بین سینما و تئاتر فعالیت در کدام حوزه را می پسندید؟
این دو حوزه فرقی با هم ندارند و هنرمند باید در سینما و تئاتر فعالیت نماید به طوری که فعالان این عرصه افتخارات بزرگی را کسب نموده اند، لذا پس از ایام محرم و صفر برنامه های متنوع هنری را ادامه خواهیم داد.
√ چرا تولید فیلم و سریال در تبریز بسیار اندک است؟
همه مشکلات در تولید نیست، زیرا همه می دانند که در شهر ما تهیه کننده و مدیر تولید چندانی وجود ندارد که کار تولیدی انجام دهند.
√ پس مشکل از کجا نشأت می گیرد؟
ببینید، ما هر کاری هم انجام دهیم شهروند درجه ۲ ایران هستیم زیرا زبان ما ترکی بوده و محدودیت زیادی در این خصوص داریم، اگر فارسی زبان بودیم فیلم های بسیاری از فعالان هنری ما بر روی پرده سینماها می رفت ولذا نه پول درست و حسابی داریم و نه مسوولان منطقه دغدغه ای برای فیلم سازی و فعالیت های هنری دارند.
√ چه باید کرد؟
فکر می کنم اگر تشکیلات سینمایی تبریز با مسوولان فرهنگی و شهری مذاکره نمایند می توان با اختصاص بودجه ای خاص نسبت به هموار نمودن فعالیت های هنری اقدام کرد و ارزش و اعتبار اینگونه فعالیت ها افزایش یابد، همچنین تا وقتی که دغدغه ما تخریب یکدیگر و زیرآبزنی باشد نمی توان کاری از پیش برد زیرا باید تلنگری به وجود آید که موضوعات مختلف هنری نگاهی عمیق داشته باشیم مثلا چرا استاد یوسفی نژاد و سایرین را کسی تا دیروز تأیید نمی کرد و بها نمی داد اما امروزه همه جا سخن از آنهاست!؟ باید همیشه هدف مان مشترک بوده و حرکت به طور جمعی را یاد بگیریم.
√ قبول دارید که از اجراهای تئاتر در تبریز استقبال چندانی به عمل نمی آید؟
بلی، آن طور که باید و شاید از این فعالیت هنری استقبال نمی شود اما این ها مربوط به شهروندان است و ربطی به قشر هنرمند ندارد زیرا اتفاقی که در حوزه تئاتر به وقوع پیوسته این است که ما هنرمندان، خود را بالاتر از مردم می پنداریم و فکر می کنیم که سخنانی که بر زبان می رانیم را فقط خودمان متوجه می شویم، بنابراین مهم است که انتخاب سوژه در فیلم و تئاتر دغدغه مردم باشد زیرا هنر بدون مخاطب ارزش و جایگاهی ندارد.
√ خلاء خاصی در این خصوص وجود دارد؟
هنرمندان آثار خود را خلق می نمایند که مخاطبان بهره لازم را به عمل آورند، لذا در این راستا نویسندگان محدودی داریم که سوژه های روز را انتخاب کرده و مورد استقبال مردم قرار گیرد زیرا امروزه فضای سنگینی از طریق فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای بر جوانان ما صورت می گیرد و باید فعالیت های ما طوری باشد که بتوانیم رقابت مناسبی را با آنها انجام داده و مخاطبان را به سوی خود جلب و جذب نماییم، پس می توان نتیجه گرفت که مردم تقصیری ندارند و این ما هستیم که باید فضای ایده آل و قابل قبولی را شکل دهیم.
√ درباره مراحل تولید فیلم عقاب دندان نقره ای و سایر آثار هم توضیح دهید.
مراحل فیلم عقاب سفید دندان نقره ای به پایان رسیده و منتظر اتمام ساخت موسیقی آن هستیم، سریال فرار از زندان هم قرار است کار شود…
√ اعتبار و بودجه فرهنگی شهر تبریز را چگونه ارزیابی می کنید؟
مشکل ما همان پول و عدم امکانات مربوط به فیلم سازی است، زیرا متاسفانه در تمام شهرستان های کشور ردیفی به نام بودجه فرهنگی وجود نداشته و این امر فقط به پایتخت خلاصه می شود و لذا نباید بدین شکل اعتماد مخاطب سلب گردد.
√ چه آرزویی برای عرصه هنر شهر اولین ها دارید؟
آرزو می کنم هنر تبریز و ایران به جایگاه رفیع خود ارتقا یابد، به طوری که یک بستر مناسب تشکیل شود و بتوان کار هنری انجام داد، زیرا پویایی تئاتر نشان می دهد که همه هنرمندان در فکر فعالیت جدی در این حوزه هستند و باید شرایط کار مهیا باشد.
√ و سخن و آخر!
فقط می توانم بگویم باید قدر هنرمندان آذربایجان را بدانیم.
■ شهرام صادق زاده

29
10

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴۰ پاسخ

 1. سامان گفت:

  آبی که اینها و امثال اینها دارند به آسیاب دشمن میریزند سیلی خواهد شد که ابتدا خانه خودشان را ویران خواهد کرد ، این خط این نشان
  مدیر سایت منتشر کن ، بزار ببینم ترسو نیستی

  14

  14
 2. ناشناس گفت:

  این دلقک مسخره از هنر چی می دونه که انقدر هنر هنر میکنه حتی نمی دونه شهروند درجه دو یعنی چی ، اصلا کدوم دلقکیه این ؟ این میگه مردم به جای اینکه به اصغر فرهادی فارس زبان که دوتا اسکار گرفته توجه بکنن بیان به این توجه بکنن چون ترکه ،!!! ببینید چقدر کوته فکر و سبک مغزه

  14

  29
  • ناشناس گفت:

   اصغر فراهادی که اسکار گرفته به خاطر اینه که گند زده تو چهره ایران تو جامعه ی بیم الملل. کوته فکر تو هستی که برای اسکار فرهادی بیغیرت ارزش قائل میشی

   3

   0
 3. ناشناس گفت:

  مدیر سایت با این انتخاب تیترت داری شیطنت می کنی ، من جات بودم خیلی بیشتر حواسمو جمع می کردم ، مخصوصا تو همچین فضای عمومی

  12

  25
 4. علی گفت:

  یاشاسین بابک نهرین

  45

  14
 5. ناشناس گفت:

  واااو .. باستر کیتونیه برا خودش

  2

  1
 6. محمد گفت:

  اولن که اکثر سرمایه دار ها و مسعولین کشور ترک هستند بهترین شهر ایرانم که تبریزه و ۲۰۱۸هستش اینو شهر های دیکه کشور تو خواب هم نمیتونند ببینند شما جرا اینقدر طلب کار هستید

  4

  25
 7. Mammad گفت:

  √ پس مشکل از کجا نشأت می گیرد؟
  ببینید، ما هر کاری هم انجام دهیم شهروند درجه ۲ ایران هستیم زیرا زبان ما ترکی بوده و محدودیت زیادی در این خصوص داریم، اگر فارسی زبان بودیم فیلم های بسیاری از فعالان هنری ما بر روی پرده سینماها می رفت ولذا نه پول درست و حسابی داریم و نه مسوولان منطقه دغدغه ای برای فیلم سازی و فعالیت های هنری دارند.

  21

  7
 8. رضا گفت:

  تبریزین و آذربایجانین افتخاره

  17

  3
 9. علیرضابرزگر گفت:

  خب دوستان عزیزآذربایجانی ببخشید اما مقصر خودتونید اگر یک بار برای همیشه جلوی زیاده طلبیها می ایستادید و خودتون بی واسطه درخواستتون رو به گوش مسوولین مملکتی میرساندید اینطوری نمیشد از نماینده و استاندار آبی گرم نمیشه .کردها خودشون اینقدر ایستادگی وپافشاری کردن تا تونستن مجوز تدریس زبان کردی در مدارس ودانشگاهها رو بگیرن.شما هم همه تلاشتون رو بکنید انشالا موفق میشید.یاشاسین آذربایجان

  10

  14
  • ناشناس گفت:

   زبان ترکی هم‌ تو دانشگاه تدریس میشه نمی دونی بیخودی نظر نده ، در ثانی زبان نامیدن کردی وقیاسش با ترکی مثل یه شوخی می مونه ، من دیدم تهرانی ها و فارس های زیادی که موسیقی ترکی گوش میکنن اما ندیدم کسی بتونه واسه دو دیقه کردی رو تحمل کنه .

   17

   4
   • علیرضابرزگر گفت:

    دوست عزیز آرامش خودتو حفظ کن انگار دلت از جای دیگه پره.من زبان ترکی وزبان کردی رو با هم قیاس نکردم نگفتم اون بده این خوبه .گفتم کردها براثر پافشاری تونستن مجوز تدریس زبان کردی در مدارس ودانشگاههاشون رو بگیرن.من نگفتم دانشگاه گفتم مدارس ودانشگاه اول کامنت رو بخون بعد انتقاد کن .تشکر

    3

    8
    • ناشناس گفت:

     راس میگه خب حرف بیخود میزنی دیگه ، پس چرا بخاطر انتقاداشون پیشرفت عمرانی نداشتن ، برو کم تر چرند بگو

     12

     1
  • مهدی آیسان گفت:

   ضمن سلام به دوست غیر آذربایجانی ، ضمن احترام به تمامی زبان ها از جمله زبان کردی که زبان بسیاری از هموطنان ما هست . مقوله تدریس زبان ترکی با تدریس به زبان ترکی خیلی متفاوت هست . صرف درس دادن یک زبان در دانشگاه بعنوان یک واحد درسی خواست ما آذربایجانیان نیست و مهم نیست چون اگر هدف دوم تامین نشود فارغ التحصیلان این رشته با بیکاری مواجه شده و به زودی بعلت عدم استقبال دانشجو حذف می شود .هدف ما تدریس به زبان ترکی از اول ابتدایی هست جایی که برای یادگیری درس دو کار مهم را کودک ما همزمان انجام می دهد یادگیری نوشتن و خواندن و یادگیری یک زبان بیگانه که برای یک کودک خیلی سخت است.

   8

   4
 10. فرهاد تبریزی گفت:

  من منظور بابک نهرین عزیز که تیتر زده شده است رو درک میکنم منظورشان چیست ولی در ایران مملکت بیشتر در تهران خلاصه شده است و معیار ترک بودن جهت تمایز کمی کلیشه ای و قدیمی شده، لذا در درجه اول این مشکل باید حل شود. دوم نوشتار زبان های محلی بایستی احیا شود و ارتباط با کشورهای همسایه بیشتر شود. بهتر است هنرمندان ما که به زبان ترکی اجرا میکنند جهت کسب درآمد نیم نگاهی هم به استانبول و باکو نیز داشته باشند و سفیر محبت بین ایران و دو کشور همسایه عزیز باشند. بطبع وزارت خارجه نیز در این جهت باید همراهی نماید.

  10

  5
 11. الشن گفت:

  حاققی و حقیقتی سویله میش، بیز تورکلره فارسلار قدر دیر وئرمیرلر یوخسا آزربایجان ایرانین گولودور.
  مناطق گردشگری آزربایجان از سرعین و خلخال بگیر تا کلیبر و اورمو، جلفا، همدان تو ایران لنگه نداره. اما سرمایه گذار که میاد ایران دستشو میگیرن میبرن اصفهان یزد شیراز

  15

  8
  • ناشناس گفت:

   داداش کسی دست سرمایه گذار رو نمی گیره ، سرمایه گذار خودش مشاور هایی داره که با اونا مشورت میکنه و چون می خواد پول بده اساسا اجازه نمی ده که کسی نظر بده یا دستشو بگیره ، همین یزد که تو میگی به عنوان میراث جهانی بشر ثبت یونسکو شده ، معلومه ک سرمایه گذار اونجا سرمایه گذاری میکنه ، در ثانی یاد بگیریم به مرز های استانی هم احترام بزاریم تا فردا روزی شرمنده هم نشیم چون چیزی که عوض داره گله نداره

   14

   6
 12. بابک گفت:

  یاشاسین آزربایجانیمیز یاشاسین تورک میلتی

  17

  5
 13. مسعود گفت:

  ایران سینماسی فقط تهران سینماسی اولوب و آیری ملت لره اجازه یوخدی اوز فرهنگ لینه گوره سینمایی ایش گورولسون
  من بولمورم بو درد هاردان گلیر ؟ بیزیم سینما دا نیه تورکی فیلیم جورلنمیر ؟و یا هردن ده “او” کیمی فیلم لر ده سینما لاردا پخش اولمور ؟ پخش اولسا من حتما گدیب باخارام

  13

  6
 14. ناشناس گفت:

  مدیر محترم سایت تبریز مدرن – با سلام و احترام

  لطفا در زمینه درج کامنت ها دقت بیشتری مبذول فرمایید ، کشور ایران یک ملت یکپارچه دارد بنام ملت ایران ، پس درج و نشر جملاتی چون ملت ترک و ملت فارس و ملت کرد و… توهینی است آشکار بر علیه ملت ایران !

  10

  15
 15. ناشناس گفت:

  مدیر محترم سایت تبریز مدرن – با سلام و احترام

  لطفا در زمینه درج کامنت ها دقت بیشتری مبذول فرمایید ، کشور ایران یک ملت یکپارچه دارد بنام ملت ایران ، پس درج و نشر جملاتی چون ملت ترک و ملت فارس و ملت کرد و… توهینی است آشکار بر علیه ملت ایران !!

  لطفا منتشر شود

  7

  8
 16. ناشناس گفت:

  مدیر محترم سایت تبریز مدرن – با سلام و احترام

  لطفا در زمینه درج کامنت ها دقت بیشتری مبذول فرمایید ، کشور ایران یک ملت یکپارچه دارد بنام ملت ایران ، پس درج و نشر جملاتی چون ملت ترک و ملت فارس و ملت کرد و… توهینی است آشکار بر علیه ملت ایران !!

  لطفا منتشر شود – با تشکر

  5

  9
  • مسعود گفت:

   دوست عزیز ناشناس با سلام و احترام
   میشه لطفا کلمه “ایران” رو تعریف کنی لطفا
   اصلا معنی ایران چیست ؟ و ایرانی به کی میگن ؟
   این ملت ایران بخواهند با هم گفت و گو داشته باشند به چه زبانی باید با هم صحبت کنند ؟ و به کدام گذشته و تاریخ باید بگویند هویت خویش ؟

   6

   9
   • ناشناس گفت:

    ایران یعنی سرزمین مادری ما و وطن ما و هویت ما و ناموس و حیثیت ما و همون جایی که واسش باکری ها ، ستارخان ها باقرخان ها و هزاران شهید دادیم ، ایران یعنی سرزمین شاه اسماعیل ، شاه عباس ، نادرشاه بزگ ،عباس میرزا وامیرکبیر و ….
    برای گفتگو و تکلم هم میشه به همین زبانی که الان شما و شاعران مدفون در مقبره الشعرا ازش استفاده کردن استفاده کرد
    یاد بگیریم ارزش ها رو زیر سوال نبریم

    13

    7
   • ناشناس گفت:

    از سخنان محمدتقی پسیان اهری:

    مرا اگر بکشند قطرات خونم کلمه ایران را ترسیم خواهد کرد و اگر بسوزانند خاکسترم نام وطن را تشکیل خواهد داد

    ستارخان : در پاسخ به ظل السظان چنین جملاتی نوشت : اگر یک روز از زندگیم باقی مانده باشد آن یک روز را هم برای استقلال و حفظ کرامت ایران خواهم جنگید حتی اگر لقب شورشی و ضد مملکت به من داده شود

    دوست عزیز ممکنه ما یه سری اختلافات با هم داشته باشیم اما این دلیل نمیشه به میهن و مملکت آبا‌و اجدادی مون پشت کنیم ، میهنی که پادشاهان خطه آذربایجان زمینه ساز استقلال و آبادانیش شدند .

    9

    5
   • ناشناس گفت:

    زبان پارسی – پیشینه چند هزار ساله – کافی بود ؟

    5

    4
 17. Taha گفت:

  یاشاسین بابک نهرین
  چرا نباید سریالی و فیلم سینمایی در شهرستانها تولید شود و در شبکه ملی پخش شود
  چرا نباید کارگردانان و تهیه کنندگان به شهرستانها نیان و از ظرفیت استانها استفاده نشود
  چرا تمامی سریال ها و فیلم ها تو تهران و اونم بالاشهر خلاصه شده؟
  چرا نباید از ظرفیت چنین هنرمندانی در شبکه های ملی استفاده شود؟
  چرا به زبانهای قوم های ایران شبکه ملی نداریم تا تولیدات و ظرفیت هنرمندان اقوام به صورت عموم در کشور نمایش داده شود ؟
  هنر بهترین و گویاترین زبان بیان و فرهنگ هست
  جناب نهرین از شما می خواهیم از این به بعد با کشورهای آذربایجان و ترکیه و سایر کشورهای ترک زبان نمایش های مشترکی اجرا کرده و فرهنگ غنی و مهر دوستی مردم آذربایجان را در قالب هنر طنز زیبایتان به جهانیان بیان کنید

  11

  4
 18. علیرضابرزگر گفت:

  من یک نظری دارم امیدوارم دوستان عزیز آذربایجانی بمن خرده نگیرن وبا دقت وتامل به نظرمن فکرکنن.بنظر این حقیر سراپا تقصیر متهم ردیف اول فراموشی ونادیده گرفتن زبان وفرهنگ ترکی آذربایجانی خود آذربایجانیهاهستن چون ازدواج مختلط بین ترکها خیلی شایع ورایج هست واین خودش ضربه ای به فرهنگ وزبان ترکی هست.چون مثلا یک تبریزی یا اردبیلی با یک شیرازی یا گیلانی ازدواج میکنه خب هیچکدوم از زن یا شوهر زبون همدیگرو بلد نیستن بخاطر اینکه منظور هم رو بفهمن باید زبان فارسی یاد بگیرن وفارسی صحبت کنن اینجوری زبان مادری خودشون رو فراموش میکنن وبالطبع فرزندانشون هم دیگه به زبان ترکی یا گیلکی صحبت نمیکنن وبهمین ترتیب ادامه پیدا میکنه.ازدواج مختلط بین آدربایجانیها ودیگر اقوام در حالیکه بسیار رایج وشایع است که بین دیگر قومیتها نظیر کردها.سیستانیها.بلوچها.ترکمنها.عربها.هرمزگانیها.اصلا رواج نداره واین قومیتها با غیر خودشون وصلت وازدواج نمیکنن.خودم بارها این موضوع رو مشاهده کردم .ودر شهرها وروستاهای کردستان کسی به زبان فارسی صحبت نمیکنه وهمه کردی صحبت میکنن حتی کودکان.در سیستان وبلوچستان هم همینگونه است.امیدوارم با دقت نظر در عرایض اینجانب بنگرید.باسپاس

  5

  5
  • ناشناس گفت:

   جفنگیاتتو‌ برو جای دیگه بنویس ، ما ها همه امت رسول الله(صل الله علیه و آله و سلم) هستیم و بعد از اون هم انسان و هم وطنیم همون جور که اجدادمون با هم وصلت ها داشتن ما هم می تونیم داشته باشیم ، معیار شایستگی افراده نه قومیت ، این حرفا رو با ذهن معیوب خودت نوشتی کسی واسه این حرفای تو پشیزی ارزش قائل نیست ،همه از هر قومی که باشن ، فرد متدین و نجیب و کاری رو دوس دارن چه فارس باشه چه غیر فارس

   6

   5
   • ناشناس گفت:

    حتما شیرازی هستی تو

    2

    2
   • علیرضابرزگر گفت:

    شما معلومه اصلا نظر منو کامل نخوندی و مغرضانه جواب دادی کسی که اصالت داشته باشه و به فرهنگ وتاریخ خودش افتخار کنه حرفای من رو تایید میکنه .شما ناراحتی نخون

    2

    0
   • علیرضابرزگر گفت:

    دوست عزیز منظور من این نبود که یک قومیت از یک قومیت دیگه برتر و والاتر هست که اصلا این رو قبول ندارم چون همه انسان هستیم وتنها معیار برتری در نزد خدا فقط تقواست وبس .منظور من حفظ هویت وفرهنگ وخرده فرهنگ هست .شما میدونستی که در زبان گیلکی حدود بیست لهجه متفاوت وجود داره که همگی در متاسفانه فراموش شدن جز یکی یا دوتا .شما میدونستی زبان ترکی بیست وپنج لهجه متفاوت داره که بعضیهاش در شرف فراموشی هست .در سراسر کشور شاید هزاران ومیلیونها لهجه و گویش وزبان محلی وبومی وجود داشته باشه که متاسفانه همگی فراموش شدن.خب وقتی یک ملت زبان وفرهنگ و خرده فرهنگ خودش رو فراموش کرد خودش رو نابود کرده.شما برو فرانسه اگه مثلا انگلیسی یا آلمانی صحبت کنی اصلا جوابتو نمیدن چون مردم روی زبان فرانسوی تعصب عجیبی دارن.در کشور انگلستان شاید سیصد لهجه محلی وبومی وجود داره وهر منطقه به لهجه وزبون بومی خودش صحبت میکنه.خب ایران کجاش اینطوریه همه مردم ایران میخوان فارسی با لهجه تهرانی صحبت کنن .به یه نفر میگی با لهجه محلی خودت صحبت کن انگار بهش فحش دادی .خب دلیل پیشرفت اونها این بود که به فرهنگ و خرده فرهنگشون اهمیت دادن اما ما چی

    1

    0
  • ناشناس گفت:

   راست میگی برادر. موافقم. ۴۰ درصد تهران ترکه ولی چون پدر یا مادر فارسه بچه رو فارس بار میارن و این ویرانگره برای انقراض زبان ترکی

   7

   1
 19. ناشناس گفت:

  مقایسه آذربایجان با کردستان و‌امثالهم بزرگ ترین توهین به آذربایجانه ، واسه ازدواج هم انقدر معیار هست که کسی به این حرفا فکر نکنه شما از قرن چندم اومدی ؟

  4

  3
  • علیرضابرزگر گفت:

   عجبا و عجبا من خطه آذربایجان و خطه کردستان رو با هم مقایسه نککردم هر دو این خطه برای من عزیزهستن .شما معلومه مغرضانه جواب دادید

   2

   0
 20. زهرا نهرین گفت:

  دوستت دارم داداش عزیزم

  0

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo