لزوم احداث رستوران های روباز در کاروانسراهای بازار تاریخی تبریز/رستورانهای فعلی بازار،در شان تبریز ۲۰۱۸ نیستند!

restaurants-with-outdoor-dining-in-the-historic-old-town-of-bamberg-dgrx62

غذا فقط یک منبع تغذیه ای به شمار نمی آید بلکه در تمام جوامع نقش های متعددی داشته و به طور عمیقی در تمام جنبه های اقتصادی ، اجتماعی و مذهبی زندگی روز مره ریشه دارد ؛ غذا می تواند به عنوان نمادی برای نشان دادن هویت یک جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش تبریزمدرن ،  یکی از جنبه های  مهم شناسایی و احیای غذاهای بومی توجه به جنبه های فرهنگی و روانی است، غذاهای بومی از خصوصیات فرا تغذیه ای برخوردار هستند و نقش بسزایی در افزایش ارتباط نسل ها و حفظ هویت فرهنگی ایفامی کنند.

حفظ هویت های قومی ، نژادی وملی بخش جدایی ناپذیر این نوع غذا ها به شمار می روند. مصرف غذای بومی صرفا به منظور تغذیه صورت نمیگیرد بلکه به عنوان عاملی برای ارتباط نسل ها و ایجاد شادی ونشاط برای درمان بیماری ها ونیز به عنوان وسیله ای برای اظهار همدردی در مناسبت ها و حتی برای کمک کردن به دیگران مورد استفاده قرار می گیرد .

آشنا کردن مسافران و توریست ها  با غذا های بومی و میان وعده های سالم سنتی موجب  آشنایی آنها با فرهنگ غنی بومی است اما متأسفانه بسیاری از غذاهای بومی ما به مرور زمان رو به فراموشی می روند و غذاهای ناسالم جایگزین آنها می شوند.

 

غذاهای بومی و سنتی هر منطقه نشان دهنده فرهنگ غنی و کهن آن منطقه است. متاسفانه در دنیای امروز که کار و تحصیل بیش از پیش مورد توجه اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان قرار گرفته است ، مصرف فست فودها به دلیل زودپخت بودن و تهیه سریع بیش از پیش در جامعه رواج یافته است .

سبد غذایی خانواده ها حاکی از این حقیقت تلخ است که اغلب غذاهای سنتی به دست فراموشی سپرده شده اند و بسیاری از جوانان حتی نام برخی از غذاهای بومی منطقه خود را نمی دانند . غذاهای سنتی ما در مواجهه با فست فودها در حال نابودی هستند و دغدغه اصلی خانواده ها باید ،احیاء غذاهای سنتی و تغییر فرهنگ غذایی و تغییر ذائقه کودکان و جوانان باشد.

seki-restaurant-1-1323718079

لزوم احداث رستورانهای رو باز

بازار سنتی تبریز یکی از نمونه های منحصر به فرد از لحاظ معماری بوده و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و جهان به‌شمار می‌رود.

این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است که  در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

سفره خانه های سنتی در بازار تاریخی استانبول

بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت‌رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و مقدسی از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده‌اند.

بازار تبریز علاوه بر تیمچه هایی با  طاقها و گنبدهای بلند آجری دارای  کاروانسراها و سراهای روبازی همچون  سرای  امیر ،سرای حاج رسول ، سرای حاج میرزا علی نقی ، سرای آلمانیها ، سرای صاحب دیوان ،سرای میرزا مهدی ،سرای گرجیلر ،سرای شاه زاده بزرگ و کوچک، سرای میانه حاج حسین ، سرای دباغایی، سرای ایکی قاپیلی ،سرای سید حسین ،سرای میر اسماعیل ،سرای میر ابوالقا%B

17
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. اتیلا گفت:

    آقای مهندس ،الان چی در شأن تبریز ۲۰۱۸ هستش ،کدوم جنب و جوش میبینین در شهر ،شهر نسبت به قبل عقب مونده تر شده ،شهرداری تبریز فقط شعار ،

    5

    0