کارگردان تبریزی عنوان کرد؛ «آپاردی سئللر سارانی»نمایشی برگرفته از فولکلور آذربایجان/ حکایت مردمانی که سر حرف خود ماندند!

 

نویسنده و کارگردان نمایش “آپاردی سئللر سارانی” گفت: سارای یا آپاردی سل لر سارانی یک داستان فولکور آذربایجانی است که از زاویه ی نگاه خود متن نمایشنامه ی آن را نوشته و از ۱۴ مرداد روی صحنه خواهد رفت.

«آپاردی سئللر سارانی»نمایشی برگرفته از فولکلور آذربایجان/ حکایت مردمانی که سر حرف خود ماندند!

به گزارش تبریزمدرن ، امیر حجازی، در جمع خبرنگاران ابراز داشت: سارای مظهر صافی و شجاعت و مظهر صداقت و راست گویی است.

وی با اشاره به اینکه مبنای اصلی این داستان بر اساس قول دادن و سر قول ماندن است افزود: در این حکایت حتی نقش منفی نمایش نیز سر قول خود می‌‌‌‌ماند و دیگران نیز از وفای به عهده وی اطمینان دارند.

حجازی در عین حال یادآوری می شود: حکایت “سارای” به اشکال مختلف توسط اساتید مختلف به روی صحنه رفته و هیچکس نمی تواند بگوید این داستان مال من است بلکه فولکلوری بومی و محلی به شمار می‌‌‌آید.

به گفته وی، تمام هنرمندان آذربایجان دوست دارند شخصیتی همانند سارای در نمایش، موسیقی، نقاشی و دیگر هنرهای خود داشته و امضایشان زیر پای آن باشد.

این کارگردان تبریزی در ادامه اظهار داشت: نمایشنامه ی سارای ابتدا به زبان فارسی نوشته شده و سپس به کمک استاد محمد رمضانی به ترکی آذری ترجمه شد.

وی با اشاره به اینکه نبودن ادبیات واحد در ترکی آذری به مشکل اصلی متن های نمایشی ترکی بدل شده است ادامه داد: برای کاهش مشکلات نمایشنامه از اساتید برجسته در راستای زبان متن بهره برده ایم بطوریکه برخی موارد چندین بار تغییر کرده و تمام تلاش ما بر این بوده که روایتی عامه فهم باشد.

حجازی تعداد همکاران این نمایش را ۴۲ نفر عنوان کرد و گفت: ۱۵ بازیگر در نقش های مختلف، نمایش “آپاردی سئللر سارانی” را روی صحنه اجرا خواهند کرد.

به گفته وی، این نمایش به گونه ای طراحی شده تا بازیگران، عاشیق ها و حتی بازیگران فرم همگی در اختیار نمایش باشند.

حجازی با تاکید بر دقت ویژه در طراحی دکور و لباس و گریم در این نمایش گفت: با توجه به نزدیکی اجرای این نمایش، در صورت پسند و صلاحدید قصد داریم در جشنواره استانی نیز حضور داشته باشیم.

این کارگردان تئاتر با اشاره به افزایش تولید آثار فولکلور در تبریز طی سالیان اخیر یادآور شد: پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، گرچه برخی از مشکلات همچنان باقی است اما انصافا بسیاری از امور تسهیل شده و هنرمندان به تولید آثار مختلف ترغیب شده اند.

حجازی با اشاره به اینکه فرهنگ بومی و محلی آذربایجان دارای قدمت و غنای غیرقابل انکاری است گفت: به طور حتم، بخش مهمی از برنامه‌‌‌های تبریز ۲۰۱۸ باید به تولید آثار هنری با این محور باشد چراکه گردشگران با هدف دیدن آثار فرهنگی و تاریخی است که برای سفر به یک منطقه ترغیب می شوند.

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  متاسفانه زبان و ادبیات ترکی در ایران هیچ پیشرفتی نداشته
  موسیقیمون خلاصه میشه به چند تا اهنگ خاص و بیشتر از نوع عاشیق ها
  در حالیکه هر زبان و قومیتی در طول زمان دچار پیشرفت و به اصطلاح به روز و نو میشه و از حد ابتدایی خودش خارج میشه
  انگار ما هنوز در عصر چرخ و ماشین بخار زندگی میکنیم
  زبان و ادبیات ما نتونسته به صورت واقعی در اقتصاد و علم و مباحث اکادمیک و زندگی رئال روزمره راهی برای خودش پیدا کنه و پیشرفت کنه
  مثل یه بوته کوچک که به درختی تنومند تبدیل میشه و کلی میوه و محصول میده
  برخلاف سایر کشورهای ترک زبان مثل ترکیه که این تجربه رو به حد اعلای خودشون رسوندن و زبان ترکی رو در عرصه زندگی مدرن به منصه ظهور رسوندن
  ولی ما هنوز نتونستیم این امکان رو برای خودمون ایجاد کنیم و هنوز تو معدود داستانها و ادبیات و موسیقی تکراری موندیم.
  متاسفانه قشر جوان نمیتونن با این وضعیت ابتدایی نسل قدیم ارتباط برقرار کنن
  حق هم دارن .چون به اروپاییها هم نمیشه گفت برن به جای اتومبیل سوار وسائل قرون وسطایی بشن!
  داستان سارای اینقدر احساسی و تکراری شده که نمیتونه برای نسل جدید دختران و پسران کارساز بشه و بتونه دغدغه های اونها رو حل کنه
  مسلما هیچ دختر امروزی نه سارایه و نه هیچ پسری خان چوبان!کما اینکه این داستان با خودکشی سارای به پایان میرسه که کاملا مایوس کننده و ناراحت کننده هست
  ما باید امید و عشق به زندگی وبه هم رسیدن رو در میان نسل جوان گسترش بدیم نه صحنه های غم الود رو! باید جامعه طوری بشه که اگه دو نفر همدیگه رو دوس دارن به هم برسن و زندگی خوبی داشته باشن
  این داستان مایوس کننده هست و اینو نشون میده که همیشه تو جامعه افراد مزاحم هستن و موانع بسیار که اخرش هر کاری بکنی نمیزارن !

  6

  1
 2. اردبیلی گفت:

  باید رادیو و تلویزیون و مدارس خاص برای میلیونها ترک زبان ایران تاسیس بشه تا واقعا همه چیز به صورت علمی و اکادمیک به پیش بره و بتونه دغدغه های مدرن ترک زبانان رو جامه عمل بپوشه
  به شخصه وقتی رادیو و تلویزیون های استانی اذربایجان رو میبینم یا میشنوم حالم بد میشه
  انگار همه از پشت کوه اومدن و انسان رو به یاد جوامع بربری میاندازه
  ایا میلیونها ترک زبان محلی هستن .زبانی که گویشوران میلیونی تو یه کشور داره چطور میتونه محلی باشه
  رادیو رو باز میکنی گوینده میگه به یک اهنگ محلی اذری گوش بدیم .همون اهنگ های تکراری آپاردی سللر سارانی
  کوچه لره سوسپیشم
  یا بازیگران طنز تلویزیون استانی که حال ادمو بد میکنن! و از اذربایجان ما بیشتر ذهنیت های دهاتی گونه بر جای میزارن که هیچ دغدغه مدرنی نداره!

  9

  3
 3. ناصر گفت:

  برای توانمند ساختن زبانهای مناطق غیرفارس در ایران لازم است تغییراتی در سیستم آموزشی صورت گیرد:

  – در تمام مناطق ایران، از پیش دبستان تا پایان دوره دبیرستان، تحصیل و لوازم آموزشی به زبان مادر‌ی مردم آن مناطق خواهد بود.

  – در مناطق غیر فارس زبان، از کلاس چهارم تا پایان دبستان، هر هفته ۲ ساعت زبان فارسی به روش نرم و در قالب شعر، سرود، آواز، قصّه و داستان آموزش داده خواهد شد.

  – جهت رعایت عدالت آموزشی‌، در مناطق فارس زبان نیز هر هفته ۲ ساعت یکی‌ از زبانها‌ی مناطق دیگر، به انتخاب خود دانش آموزان، از کلاس چهارم تا پایان دبستان آموزش داده خواهد شد.

  – تحصیل در دبیرستان نیز به زبان مادر‌ی بوده و آموزش زبان غیر مادر‌ی (فارسی برای غیر فارس‌ها و ترکی‌، عربی و…برای فارس‌ها) در جهت کسب مهارت در آن زبان ادامه خواهد داشت.

  – آموزش زبان انگلیسی‌ از سال اول دبیرستان (میتواند زود‌تر‌ هم باشد) در سراسر ایران آغاز خواهد شد.

  – در مناطق چند ملتی مثل تهران، مدارس مختص هر ملت ایجاد خواهند شد.

  – محتوا‌ی کتابها‌ی درسی‌ علوم انسانی‌ و اجتماعی هر منطقه با توجه به مختصات تاریخی‌، فرهنگی‌ و سنتها و رسوم آن منطقه تهیه و تنظیم خواهند شد.

  – تمام زبانها‌ی ملل ساکن ایران رسمی‌، و فارسی زبان ارتباط بین ملت‌ها در داخل ایران خواهد بود.

  5

  4
  • ناشناس گفت:

   چه دل خجسته ای داری ناصر جان.
   اینا برای ۲ واحد گذاشتن زبان خودمون تو دانشگاه آتیش میگیره دلشون، اونوقت بیان زبان ترکی رو آموزش بدن به فارسی زبانها؟!!!! داداش یه چیزی بگو که به این جماعت متحجر و عقب مونده بیاد. این سیستم شما فقط در ایران قابل اجرا نیست هر جا هم باشه.

   3

   0
  • ناشناس گفت:

   اووقت فارسا زیر بار میرن ترکی یاد بگیرن ؟ تازه یادم که بگیرن به چه دردشون می خوره
   پول احداث این مدارس غیر ضروری رو‌از جیب خودت میدی ؟

   3

   0
 4. اردبیلی گفت:

  نظرت خیلی خوبه ناصر جان

  2

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo