مقبره الشعرای تبریز راکد و چشم انتظار بودجه های ملی !/ شهرداری تبریز ناجی مهترین قطب گردشگری ادبی تبریز

photo_2017-08-06_10-41-03.jpg

 اکنون در آستانه رویداد « تبریز ۲۰۱۸ » شهرداری تبریز زیر هزینه های گزاف پروژه های ملی و شهری برای آماده سازی تبریز، در حالی فعالیت های شبانه روزی خود را انجام می دهد که برای تکمیل و توسعه بزرگترین مجموعه ادبی کشور که آرامگاه شاعران و عارفان نامی ایران زمین است یکه و تنها با مشکل کمبود اعتبار مواجه شده است.

به گزارش  تبریزمدرن به نقل از شهریار، تکمیل و توسعه مقبره الشعرای تبریز  به عنوان یکی از ده ها پروژه ی مهم عمرانی و فرهنگی شهرداری برای  ۲۰۱۸ که آرامگاه استاد مسلم قلم « شهریار» در دل آن جای دارد در حالی مورد بی مهری های مسئولین ملی قرار گرفته که سالروز وفات این شاعر نامی ۲۷ شهریور به نام روز ملی شعر و ادب نامگذاری شده است.

 شهرداری تبریز همچنان  نامیدانه از دریافت  اعتبارات ملی و کشوری با  اعتبارات شهری تکمیل پروژه را ادامه می دهد. اکنون در ذهن هر شهروندی تبریز این سوال مطرح می شود که اگر در این برهه کمک های مالی استانی و ملی برای تکمیل مجموعه فاخر مقبره الشعرا برای تبریز ۲۰۱۸ اختصاص نیابد و آماده بهره برداری قرار نگیرد پس کی خواهد توانست احیا شود.

مقبره الشعرا ی تبریز نگینی جهانی در دل محله تاریخی سرخاب تبریز

کوی‌ها و محله‌های قدیمی تبریز از دیرباز محل و ماوایی برای سالکان حق و شاعران نام آور بوده است و بی‌تردید تبریز به خاطر جای دادن عارفان و شاعران صاحب نام در دل خود ، جایگاه ویژه‌ ی را در بین شهر‌های دیگر کشورمان داراست . هر چند برخی از آنان تبریزی یا آذربایجانی الاصل نبوده‌اند اما با این حال هر کدام به علتی به تبریز گذری داشته و به مرور زمان شیفته آن شده و در این مکان ساکن و طبق وصیت شان در تبریز به خاک سپرده شده‌اند.

سرخاب محدوده ی در حد یک  محله شهر ولی آوازه ی عالمگیر دارد که در صندوقچه تاریخی سینه خود قدمتی به وسعت یک جهانی دیگر را داراست. این امر مدیون ساکن بودن  نگین علم و ادب تبریز ، مجموعه بسیار فاخر و بی نظیر به نام مقبره الشعرا در این محل است که هر شهروندی به دلیل وجود این مجموعه در تبریز به جهانیان فخر می فروشد.

مقبرالشعرای تبریز یگانه مجموعه منحصر به فرد جهان که بیش از ۴۱۰ تن از ادبای نامی کشور از جمله خاقانی شروانی، قطران تبریزی، ظهیر فاریابی، همام تبریزی، اسدی طوسی، مانی شیرازی، اشهر سبزواری و محمد‌حسین بهجت تبریزی (استاد شهریار) و … را در سینه خود جای داده است. به مصداق شعر « به سرخاب ار شوی مدفون زهی روحا زهی راحت… »آرزوی هر شاعر و عارفی بوده که آرامش ابدی خود را در این مکان بیابد .

تکمیل پروژه تاریخی مقبره الشعر ای تبریز در گذر زمان

تکمیل و توسعه پروژه تاریخی مقبره الشعرا به عنوان یک پروژه ی ملی حرفی تازه و جدید نیست بلکه در دوره‌های مختلف مدیریتی مطرح شده است و هر چند نمایندگان وقت استان در مجلس هفتم و هشتم وعده های تخصیص اعتبارات ملی و رونق بخشیدن به این مجموعه فاخر را دادند اما آنچه که در طی این چندین دهه مشاهده شده جز درهای بسته و وعده و وعید چیز دیگری عاید مقبره الشعرا نشد.

پروژه ای که به عنوان یک پروژه فرا‌ملی مطرح بود سالها بدون هیچ برنامه ریزی در مرحله اول عملیاتی خود راکد ماند و برای احیا و ساخت و ساز در انتظار  بودجه کشوری تقریبا حدود ۴۰ سال به سر کرد.

زمانی که اماکن تاریخی استان زیر مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند مدیریت این مکان به این اداره کل سپرده شد و پس از استقلال اداره کل میراث فرهنگی نیز مدیریت این مکان در دست فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

این بی برنامگی تا آستانه نابودی و فراموشی مجموعه فاخر به پیش رفت تا سرانجام شهرداری تبریز در اواسط سال ۹۳ به همت  دکتر صادق نجفی  در راستای تحقق آرزوی شهروندان تبریزی سکان دار توسعه و تکمیل آن را عهده دار شد.

شهرداری تبریز ناجی مهترین قطب گردشگری ادبی تبریز

مقبره الشعرای تبریز بی شک مهم ترین قطب گردشگری ادبی تبریز ۲۰۱۸ خواهد بود که طبق پیش بینی های انجام یافته روزانه میزبان صدها جهانگردی می شود که در سال ۲۰۱۸ تبریز را مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند.

در همین راستا شهرداری تبریز یکی از اولویت های برنامه های عمرانی خود را تکمیل و توسعه این مجموعه طی چندین ماه گذشته قرار داد. هر چند انجام این امورات از وظایف ذاتی شهرداری نبوده و با اهداف عام المنفعه و به خاطر نام تبریز و حفظ جایگاه برتر هویت شهروندان تبریز در راس فعالیت های خود قرار داده است. بالحق شهرداری تبریز نیز با تمام کمبودهای مالی و رکود اقتصادی کشور، کوچکترین کوتاهی در مرمت و تکمیل آن انجام نداده و بیشتر از حد توان خود ظاهر شده است.

ولی در این میان اجرای پروژه ی های عظیم عمرانی و فرهنگی برای « تبریز ۲۰۱۸» از تکمیل و بهره برداری پروژه ی پایانه مرکزی تبریز، بهسازی زیرساخت های شهری، زیباسازی شهر، آسفالت خیابان ها و توسعه فضای سبز شهر گرفته تا توسعه متروی تبریز، ایجاد مراکز فرهنگی و هنری ، مرمت آثار باستانی ، تاریخی شهر و حتی تملک بسیاری از خانه های تاریخی و در این بین تکمیل و توسعه پروژه ی مقبرالشعرا  هر کدام نیازمند اعتبارات و بودجه های عظیم ملی بود.

 پروژه های که در حالت عادی بالغ بر  میلیاردهای بودجه دولتی و ملی را می طلبید در حالی اجرایی شده و یا می شوند که مسئولین شهری هر چه بیشتر برای دریافت بودجه تلاش کردند کمترین موفقیت را دیدند و نهایت بدون هیچ گونه تخصیص اعتباری و صرفا به دلیل داشتن عرق شهری از بودجه های شهری و شهرداری صرف این موارد شد.

شهرداری تبریز یکه و تنها بدون هیچ چشمداشت مادی  و صرفا به دلیل حفظ آبروی شهر و حفظ غرور شهروندان انجام این امورات را ظرف ۲ سال گذشته در سر لوحه فعالیت های خود قرار داد و تا حد توان و البته بالاتر از آن نیز به پیش رفته است.

بی مهری های مسئولین کشوری و استانی در برابر هزینه های گزاف شهرداری در راه « تبریز ۲۰۱۸ »

در این میان مسئولین کشوری شاید یادشان رفته باشد که پروژه ی تبریز ۲۰۱۸  و البته خود پروژه مقبره الشعرا پروژه ی است ملی و کشوری که در حد نام ایران مطرح است و تبریز به عنوان کهن ترین و با قدمت ترین شهر این کشور بازمانده از ۴ هزار سال تمدن شهر نشینی به عنوان نماینده ایران مطرح است و انجام امورات به تنهای از بودجه شهری خارج است.

 صرف بودجه های شهری برای پروژه های ملی از جمله مقبره الشعرا بدون حتی کوچکترین کمک های مالی کشوری جفا در حق شهروندان تبریزی است که فشار های مضاعف مالی را بر بدنه ی شهرداری تبریز وارد کرده است و اعتباری که باید صرف آبادانی شهر در حوزه های دیگر شود صرف پروژه های ملی میشود.

این در حالیست که دستکاری مغرضانه برخی رسانه های معلوم الحال با برجسته کردن موضوعات انحرافی و به حاشیه کشاندن پروژه ی مقبره الشعرا باعث شده است اصل این ماجرا که یک پروژه ی ملی و کشوری است به فراموشی سپرده شده و اجرای این پروژه ی عظیم تنها بر دوش شهرداری گمارده شود.

چگونگی روند توسعه و تکمیل مجموعه فاخر فرهنگی تبریز

اکنون انجام پروژه تکمیل و توسعه مقبره الشعرا در دو ضلع جنوبی و شمالی با همکاری های منطقه ۱۰ شهرداری تبریز و سازمان عمران شهرداری به پیش می رود. ضلع جنوبی شامل نگارستان امام خمینی(ره)، کتابخانه و بوفه است که طی برنامه زمان بندی شده ۶ ماه از اول فروردین ماه سال جاری تا به اکنون پیشرفت مناسبی را داشته و پیش بینی می شود تا چند ماه آتی به شرط تامین اعتبار  به بهره برداری کامل برسد.

اجرای عملیات ضلع جنوبی با اعتبار ۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است که تا به اکنون با هزینه­کرد ۱ میلیارد و دویست میلیون تومان با همت مسئولین شهرداری تبریز و در پی بازدیدهای مکرر شخص شهردار انجام شده است که با توجه به انجام این امور با اعتبارات شهری و در دوره پر هزینه شهرداری در آستانه تبریز ۲۰۱۸  تسریع روند عملیاتی پروژه نیازمند تزریق اعتبارات ملی است.

بنا بر گفته معاون عمرانی شهرداری منطقه ۱۰ تبریز ضلع شمالی در ۲ فاز شامل فاز اول با اعتبار ۸ میلیارد تومان هزینه شده و به اتمام رسیده است و فاز دوم با اعتبار بالغ بر ۲۳ میلیارد تومان با پیمانکار سازمان عمران عقد قرارداد شده است که تا به اکنون  ۵ میلیارد کار انجام شده که از این میزان ۲ میلیارد تامین اعتبار شده و ادامه روند به دلیل عدم تامین اعتبار با پیشرفتی در حدود ۴۰ درصد متوقف شده است.

مهندس اسکویی مدیر پروژه مقبره الشعرا در خصوص موزه شعر و ادب که مربوط به پروژه ی ضلع شمالی این مجموعه است، می گوید: این قسمت با ۱۱ هزار متر مربع وسعت شامل ۷ قسمت قدمگاه که ۴۱۰ شاعر مدفون شده را در معرض دید قرار میدهد، گذرگاه آثار نصب شده شاعران، آواگاه که تلفیق شعرو موسیقی با هم است، نظر گاه که بخش نمایش ویدئویی آثار و قسمت مرکزی سالن همایش ۲۵۰ نفری است که در صورت تکمیل می تواند تبدیل به محفل گرمی بر اهالی علم و ادب چنانچه در شان این مجموعه فاخر تاریخی است، شود.

مدیر پروژه ی مقبره الشعرا با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۲۲ درصدی این فاز ضلع شمالی، کمبود بودجه و اعتبار دریافتی را مهم ترین مانع در ادامه روند سریع پروژه عنوان کرد.

لزوم مشارکت سایر ارگان ها با شهرداری تبریز در تکیل و توسعه مقبره الشعرا

اکنون در آستانه رویداد « تبریز ۲۰۱۸ » بزرگترین مجموعه ادبی کشور که آرامگاه شاعران و عارفان نامی ایران زمین است و مقبره استاد مسلم قلم « شهریار» در دل آن جای دارد که سالروز وفات این شاعر نامی ۲۷ شهریور به نام روز ملی شعر و ادب نامگذاری شده است اگر برای تبریز ۲۰۱۸ آماده بهره برداری قرار نگیرد پس کی خواهد توانست احیا شود.

انتظار میرود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور،  نمایندگان مجلس تبریز، مسئولین استانی و هر کدام از مسئولین که نقش و مسئولیتی در باره رویداد ۲۰۱۸ دارند با دریافت اعتبار ملی به یاری شهرداری تبریز در اجرای پروژه های عظیم تبریز ۲۰۱۸  و علی الخصوص مقبره الشعرا بشتابند و این رویداد را به عنوان سکوی پرتاب تبریز در راه قرار گرفتن در رتبه های برتر گردشگری کشور مطرح کنند.

 تکمیل و توسعه مقبره الشعرای تبریز با مشارکت شهرداری منطقه ۱۰ ، شهرداری مرکز و سازمان عمران شهرداری تبریز در حال پیگیری است.

نگارنده: مهدیه فرج زاده

14
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. وحید گفت:

  دوستاران تبریزبایدبیشتردرفضای مجازی فعال باشن وباایجادهشتگ به کمک شهربیایندومسئولان هم بافشاروهمدلی به کمک بیایند

  8

  0
 2. Taha گفت:

  شهرداری تبریز در مسیر ۲۰۱۸ واقعا تنهاست
  و استانداری و فرمانداری و سازمان میراث کشور و استان و وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت کشور هیچ یاری نمی کنند

  9

  2
 3. محمد گفت:

  بی لیاقتی شهرداری هست شک نکنید، ربطی به اعتبارات ملی نداره
  ۴ سال نتونستن تمومش کنن

  13

  0
 4. رضا 88 گفت:

  به نظر من این مجموعه باید در حد باغ ارم شیراز باشد ولی حیف که بی عرضه گی مسولان شهرداری تبریز است

  13

  2
  • ناشناس گفت:

   ربط چندانی به عرضه ی شهرداری نداره. باغ ارم یک مجموعه به قدمت ۹۰۰ سال هست که کاربری باغ داره و از اول هم باغ بوده. شما با مقبرهالشعرا از نظر فضای سبز مقایسه اش می کنی؟ باغ ارم از نظر تنوع فضای سبز قابل قیاس با باغ های دیگر کشور هم نیست چه برسه به محیط ادبی و مقبره الشعرا ! حداقل بگو در حد حافظیه و سعدیه باشه ، چه ربطی به باغ ارم داشت.

   1

   2
   • رضا 88 گفت:

    البته قدمت این مجموعه بیشتر از باغ ارم شیراز است منظور من هم ایجاد یک باغ مجموعه سر سبز برای شاعران آذربایجان است نمیدانم اعتراض به چه منظور است چون این مکان مثل سعدی به یک نفر اختصاص ندارد اگر دولت قاجاریه نبود الان نامی از باغ ارم شیراز نیست مدیون پادشاهان تورک است الان این مجموعه در نظر من خیلی کوچک است در حد نام شاعران آذربایجان نیست این مجموعه باید بزرگترین از میشد از حالت گورستانی خارج میشد این مجموعه توان تبدیل شدن به یک باغ تاریخی برای شاعران دارد

    1

    2
    • سامان گفت:

     اینا کارشون شده منت گذاشتن رو این و‌ اون اگه صفویه نبودن اصفهان نبود قاجار نبودن شیراز نبود !!!! جمع کنین این حرفا رو اون پادشاهان خدمتگذاران مردم بودن و این وظیفه شون بوده نه اینکه بعد سیصد سال یکی مثل تو بیادسر یه ملت منت بزاره بخاطر کار هایی که اون پادشاهان باید انجام میدادن و ندادن

     6

     1
 5. جواد گفت:

  فعالیت های شهرداری در پروژه های بافت های تاریخی خیلی ارزشمنده لااقل شهرداری را مجبور نکنن در سایر فعالیت های تبلیغی فر هنگی هزینه بکنه مخصوصا سمینار ها کنفرانس ها که شهرداری به هیچ وجه ذینفع نیست..پیاده راه بازار تبریز و پروزه فوق العاده ارزشمند ولی متاسفانه راکد صاحب الامر .. احیاء مسیر های تاریخی و احیاء باغات قدیمی شهر به اندازه چندین پاساز رونق هم برای شهرداری و هم مردم ایجاد خواهد کرد..

  7

  0
 6. مسعود گفت:

  چرا این بیماریتو شهر ما حل نمیشه ؟
  اون از ارک علیشاه اون از مقبرالشعرا اون از گوی مسجد ( که پاساش بیجا اونجا ساختن ) اون از ربع رشیدی اون از بیلانکی و بسیاری از مکان های تاریخی فرهنگی که چندین ساله رها شده
  آقا اینا رو زود به سامان برسونید دیگه
  یوورولدوخ

  1

  0
 7. ناشناس گفت:

  اره دویست سال بودن زیر پادشاهان تورک خیلی دردناک است، مسلم اگر پایتخت های قاجاریه به اصفهان و تهران منتقل نمیشد الان نه نامی از اصفهان مانده بود نه تهران و شیراز

  3

  2
  • ناشناس گفت:

   ابله یه ذره اون مغز فندقی تو بکار بنداز
   اگه اصفهان و‌شیراز شهریت نداشتن و برای پایتختی آماده نبودن ، پادشاه میومد اونجا رو پایتخت خودش کنه ؟؟؟
   چقدر خنگ و متعصبی تو اخه

   2

   3
   • ناشناس گفت:

    خیلی شهرا شهر بودن قبل از شیراز و اصفهان
    فلسفه شاه عباس هم که اصفهان رو پایتخت کرد برمیگرده به عاشق شدن به یک دختر اصفهانی که قشون میکشه از تبربز به اصفهان
    بعدم تهران شهر نبود که متوهم زمانی که شاهان ترک پایتختش کردن یه رود خشک شده خشک و خالی بود
    از طرفی اصفهان و شیراز و تهران به زور پول به این مراحل رسیدن ولی تبریز از اول یک شهر اصیل هست که پایتخت انواع حکومت های ترک بود در ضمن دوست عزیز فرمودن ۲۰۰ حکومت ترک!
    ۲۰۰ سال همین قدمت نهایتا قاجار میشه
    ما اگه تمام حکومت های ترکی که در ایران حکومت کردن رو در نظر بگیریم مثل سلجوقیان و غزنویان و خوارزمشاهیان و صفویان و ایلخانان و افشار و قاجار وقزل باش ها و..میشه چند هزار سال نه دویست سال!

    2

    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo