به مناسبت روز خبرنگار؛لشکر شکست خورده

فرهاد باغشمال

 

۱- بنده هیچ مخالفتی ندارم…  بدون مقدمه مینویسم، بنده هیچ مخالفتی با تجلیل از خبرنگار ندارم اما جای من باشید،

 چه حالی به شما دست می‌دهد وقتی که در بین دعوت‌نامه‌ها ناگهان نام فلان سازمان را ببینی که همین چند وقت قبل به جهت درج مطلبی پله‌های دادگاه را چاشنی زندگی‌ات کرده بود و او حالا برایت از خبرنگار می‌گوید و بر قلم سوگند!

بنده هیچ مخالفتی با تجلیل از خبرنگار ندارم، ولی این سنتی که بنا شده چندان راحتم نمی‌گذارد. نمی‌خواهم روز خبرنگار بهانه‌ای شود تا شانیت قلم و رسالت خبر تحت‌الشعاع قرار بگیرد. نمی‌توانم خود را راضی کنم که در کریدور فلان اداره ازدحامی از دوستان خبرنگار را ببینم که برای گرفتن کارت اعتباری هدیه از سر و کول هم بالا می‌روند و در این ازدحام ناگهان جناب مدیر با افه و فیس و افاده خودی نشان داده و جولانی پاوارت‌گونه کشیده و از بین جمعیت خبرنگار رد شود تا بر منِ خبرنگار حالی کند که یک مَن ماست چقدر کره دارد!
بنده هیچ مخالفتی با تجلیل از خبرنگار ندارم، ولی به خدا این راهش نیست که سال به سال خبرنگار در حکم موی دماغ تلقی شده و اگر هم خبرنگار سهوا (!) پیگیر خبری شد، او را به مندرجات پر مبالغه روابط عمومی واقع در سایت سازمان هدایت کنند و حال امروز به‌به و چه‌چه کرده و خبرنگار بیاراییم.
بنده هیچ مخالفتی با تجلیل از خبرنگار ندارم، ولی دور از انصاف است که خبرنگار آن رکن چهارم دموکراسی آن‌قدر در نا‌امنی شغلی به سر برد که برای به دست آوردن دل فلان «یاردان‌قلی» مجبور شود تا قلم را به هر سمتی بچرخاند. بنده هیچ مخالفتی با تجلیل از خبرنگار ندارم…
۲- ما شکست خورده‌ایم
من در ابتدای این بند پرچم سفید را نه به عنوان صلح و دوستی، بلکه به نشان عجز و ناتوانی‌ام بالا می‌برم و اعتراف می‌کنم که شکست خورده‌ایم! دوستان بیایید صادق باشیم، گردن ما بسیار نازک‌تر از تصوری است که بخواهیم تأثیر‌گذار باشیم. وقتی برای تنظیم خبری مجبوریم با هزار و یک «امّا» مقابله کنیم که مبادا به فلانی بر بخورد و یارانه‌ات فلان گردد، نکند به بهمانی بربخورد و آگهی‌ نیم صفحه‌اش را دریغت کند، نکند آبدارچی‌ فلان بخشدار ناراحت شده و به جرم تشویش اذهان چهار ستون بدنت را بلرزاند… و بعد از صدقه سر این تحدیدها و تهدیدها تنظیم خبرت به معجونی از حرف‌های کلیشه همچون: وی افزود، ایشان فرمودند، او تصریح کرد و قس‌علیهذا… تبدیل شود، قبول کن ما شکست خورده‌ایم.
وقتی بعد از عمری کار هنوز کرایه نشین فلان سبزی فروش هستی و پسرش نیز به مضحکه‌ات می‌گیرد که خبرنگاری هم شد شغل؟! و تو بی‌توجه به گفته‌اش به رپرتاژ فلان شرکت فکر می‌کنی تا از پورسانتش بریزی بر حلقوم پدر این مضحکه روزگار، قبول کن ما شکست خورده‌ایم.
وقتی سردبیری و ته‌دبیری و خبرنگاری و تایپیست و ویراستاری و دبیر صفحه‌ای و منشی صفحه‌ای و کنداکتوری تنها یک نفر باشد، چه می‌گویم وقتی این یک نفر در مقام پیک موتوری زحمت لیتوگرفی و چاپ را نیز برعهده بگیرد، قبول کن ما شکست خورده‌ایم.
۳٫ تشکر
بنده هیچ مخالفتی با روز خبرنگار ندارم و از همه مسؤولین محترم که یادمان کرده و تبریک‌مان می گویند صمیمانه تشکر می‌کنم ولی قبول کنید ما شکست خورده‌ایم.

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  چاره اش اینه که خبرنگاران امنیت مالی و اقتصادی داشته باشن
  در دنیای امروز مخصوصا در کشورهای توسعه یافته اکثر خبرنگاران و گزاشگران مطبوعاتی و رادیو و تلویزیون افراد بسیار ثروتمند و مرفه هستن
  این مسئله باعث میشه تا اونها به هیچ گروه سیاسی یا نهادهای حکومتی و اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته نشن.
  این یک مزیت بزرگ و غیرقابل انکار برای قشر خبرنگار هست که باعث میشه تا تعارفات و چاپلوسی و به اصطلاح ما ترکها (سنت دیرینه خایه مالی) رو کنار بزنن و حقایق رو بیان کنن
  متاسفانه اکثر خبرنگاران تا اونجایی که بنده خودم اطلاع دارم و بوضوح میبینم لنگ استخدام تو یه ارگان دولتی و یه آب باریکه بخور و نمیر هستن
  ذهن این عزیزان در ابتدای امر پر از ایده های نو و پیشرفته هستش و ارزوی تعالی کشور و شهرشون رو دارن ولی متاسفانه بعد از مدتی این قشر هم ایده های ناب خود را رها کرده و برای استخدامی در یک نهاد دولتی اقدام کرده و به خیل عظیم گروه منفعلان جامعه که سقف ارزوشون همون استخدام دولتیه میپیوندن
  به جرات میتونم بگم همین خبرنگارانی که من ازشون اطلاع دارم اکثریتشون متاسفانه به این راه دچار شده ان
  با این وضعیت نمیشه انتظار پیشرفت و عمران اقتصادی و اجتماعی داشت
  وقتی نمیتوان کوچکترین انتقادی از فلان کس و فلان مسئول داشت نکنه جیره ات رو ببندن دیگه باید ارزوهای ناب رو هم رو طاقچه خونه گذاشت و بوسیدشون!

  0

  0
 2. اردبیلی گفت:

  اساس یک جامعه متعالی و دموکراتیک بر پایه های تفکر انتقادی استوار هست
  باید انتقاد های سازنده باشه و الا جامعه به سوی چاپلوسی های ویرانگر و تعارفات مخرب پیش خواهد رفت

  2

  0
 3. ab گفت:

  خبرنگاران محترم بایستی در همه موارد و پیشامدها و سمینارها و ….. حضور داشته و همیشه نظر موافق خود را راجع به قضایای موجود اعلام دارند. بدون حضور خبرنگار هیچ طرحی افتتاح نمیشود و هیچ کاری انجام نمی شود.(در قسمتی از مجموعه قهوه تلخ مدیری به مستشار اعلام شد که در جلسه پادشاه باید حضور داشته باشید . بدون شما این جلسه رسمیت ندارد و وظیفه شما این است که بعد از سخنان شاه نظر موافق خود را اعلام دارید.)

  2

  0
 4. امیر ناصر گفت:

  میدونم که به موضوع مربوط نیست اما خواستم بگم روحانی وزیراشو انتخاب کرد هیچ کدوم ترک نیستن فقط یکیشون اونم وزیر دفاع

  2

  3
 5. محمد گفت:

  رحمانی فضلی.آخوندی.و ربیعی ترک هستن

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo