گزارشی از تاریخچه فعالیت های دیپلماتیک در تبریز تبریز مهد کنسولگری کشورهای خارجی/ زمانی که ۱۱ کنسولگری در تبریز فعال بود، تهران ۷ کنسولگری داشت

 تبریز از گذشته تاکنون حاکم نشین آذربایجان به ویژه از نظر موقعیت سیاسی و اقتصادی بوده است.

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، خیره جذب این عکس های قدیمی شده ام، گویا رنگ مرگ پاشیده و صدایی که در گوش می پیچد: « این کنسول وقت فرانسه است در تبریز! » عکس هایی که “در خانه اردوبادی ” به عنوان سندی از تاریخ تبریز نگهداری می شوند.

تبریز شهری که در گذشته میزبان مسافران دیپلماتیک زیادی بود و اما امروز بقایای این مسافران در جای جای قلب این کلان شهر خودنمایی می کند.

۱۱ کنسولگری که بیشتر آنها در زمان دکتر مصدق تعطیل شدند و امروز فقط دو کنسولگری ترکیه و آذربایجان فعالیت رسمی در شهر تبریز دارند.

http://www.cafetarikh.com/Upload/Image/1395/12/Orginal/321cc1d9be1540c7a9ce7540bb1ed52f..jpg

 

و این در حالی بود که زمان قبل دوران دکتر مصدق در تهران هفت کنسولگری بیشتر وجود نداشت و این اهمیت کلان شهر تبریز را به عنوان یک پایتخت سیاسی، اقتصادی روشن می سازد.

صنایع نساجی، که شامل ده الی دوازده نوع پارچه بود و بافت فرش و مواد اولیه ی ارزان قیمت مثل پشم و پنبه و ابریشم خوراکی مناسب را برای حضور کشور های اروپایی و برقراری روابط اقتصادی و دیپلماتیک با سایر کشور ها بود.

تنوع خشکبار تبریز هم به نوعی در جذب نماینده های خارجی و سیاست خارجی نقش اساسی ایفا می کرد، مخصوصا برای کشور های آسیای میانه.

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_1302.jpg

اولین سفیر

“روی گانزالس کلاویخو ” سیّاح معروف اسپانیایی و به همراه هیئت دیپلماتیک و هدایای ارزشمندی که برای تیمور از طرف پادشاه “هانری سوم ” از اسپانیا آورده بود و این فرستاده مخصوص پس از بازگشت از سمرقند و دیدار خود با تیمور از تبریز گذر می کند و بر حسب سیاست آن زمان چند ماهی را در تبریز می همان می شود.

وی به دلیل نگاه تیز و قلم روان حوادث سیاسی و اجتماعی آن زمان را به خوبی به رشته ی تحریر در می آورد و منبع خوبی برای شناخت شهر تبریز در آن زمان می شود.

 

ونیزی ها و تبریز

اوزون حسن آق قویون لو که به دلیل مقابله با عثمانی ها روابط محکمی با اروپایی ها برقرار کرده بود، در واقع اولین میزبانی بود که در دربار خود سفرای زیادی را پذیرفته بود و از اولین سفیرانی که در تبریز اقامت کردند آن زمان ونیزیان بودند و لهستان و مجارستان نیز روابط تنگاتنگی با اوزون حسن آق قویونلو داشتند.

 

اولین کنسولگری

انگلیسی ها اولین سنگ بنای کنسولگری ها را در شهر های ایران سال ۱۸۰۰٫میلادی؛ از جمله تبریز، سال ۱۸۳۷میلادی گذاشتند و جالب اینکه در آن زمان ها هنوز ایران نماینده رسمی در انگلیس نداشت.

 

روس ها در تبریز

بعد از انگلیسی ها این روس ها بودند که کنسولگری خود را در تبریز دایر کردند و در شمال بلوک پاساژ آن زمان ( پستخانه قدیم ).

 

” کوچه ی کنسولگری” و میهمان های خارجی آن

“کوچه ی پستخانه” کم کم بعد از افتتاح دو کنسولگری در آن به مقّر کنسولگری های دیگر از جمله فرانسه، سال( ۱۸۶۶٫م ) و آمریکا سال (۱۹۰۶٫م) تبدیل شد و به کوچه ی کنسولگری شهرت یافت.

اما بعد ها محل این کنسولگری ها در شهر تبریز به محلات خوب دیگر تبریز انتقال یافت، «ایچری ارمنستان» و « بارون آواک » و « میدان ترلان » از جمله این محلات بودند.

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2016/10/IMG_6000.jpg

“خانه اردوبادی” سفارت عراق

کنسولگری عراق در محل خانه “اردوبادی” کنونی واقع در خیابان ارتش دایر شد، که امروزه نیز به عنوان “مرکز اسناد ملی استان آذربایجان شرقی” مورد استفاده قرار می گیرد.

http://m8.tabriz.ir/uploads/User/72/%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86%20%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C/photo_2017-07-28_19-16-01-600x427.jpg

انحلال در زمان مصدق

هم زمان با کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی دولت دکتر مصدق بیشتر کنسولگری ها به غیر از کنسولگری های آمریکا، شوروی و فرانسه و ترکیه منحل و بار سفر را از تبریز بستند و در حال حاضر فقط دو کنسولگری ترکیه و آذربایجان میهمان تبریز هستند.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1394/09/20/139409201446475046690104.jpg

…………………..

گزارش از آیرین رحیمیان

22
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۴ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  این مسائل کاملا ریشه تاریخی دارد
  اگه شما یه ذره تاریخ میخوندید مخصوصا تاریخ معاصر ایران و بالاخص تاریخ ایران بعد از دوران مشروطه که در واقع عصر تجدد خواهی و مدرنیسم در ایران بود به جواب سوالتون دست خواهی یافت
  مشروطه خواهی و تجدد گرایی به تقلید از فرنگیان در ایران از تبریز و اذربایجان شروع شد چون این شهر از زمانهای قدیم ارتباط نزدیک جغرافیایی و سوق الجیشی با اروپا داشته و مرکز داد و ستد اقتصادی و سیاسی اروپاییان در ایران بوده و حتی شما میتونید در معماری تبریز که توسط مهندسان اروپایی و المانی ساخته شده بوضوح این تاثیرات رو ملاحظه بفرمایید.
  این مقدمه رو در نظر بگیرید که چطور این شهر اولین مراکز مدرنیسم و شهرسازی و تجدد رو در ایران بوجود اورده
  در واقع لقب اولینها برای تبریز چندان دور از واقعیت هم نیس و خیل عظیم متفکران و دانشمندان و ادیبان و علمای مذهبی و سیاسی و … گویایی روشنی بر این مدعاست
  ولی بعد از دوره ای مخصوصا روی کار امدن رضا شاه و بالاخص سیاست یکپارچه سازی ایران ورق برمیگرده
  اذربایجان و در راس اون تبریز تجدد خواهی رو رها کرده و در ضدیت با حکومت پهلوی برمیخیزه
  پس کاملا روشن بوده که مظاهر کفر و تجدد مثل کنسولگری های اروپایی از آذربایجان برچیده بشن .جز این نمیتونست باشه و اماده سازی برای قیام های خونین علیه حکومت های پهلوی! شما این روند رو کاملا میتونید ببینید و نیاز به توضیح اضافی نیس!
  گویای این مطلب هم قیام های انقلابی تبریز و اذربایجان هستش که در تاریخ معاصر ایران بسیار مشهوره و حتی بچه های کوچیک هم میدونن که باعث و بانی انقلاب در ایران آذربایجانیها بودن .چون شهرهاشون به شدت متعصب بودن
  در عوض شهرهایی مانند شیراز یا اصفهان مرکز برگزاری جشن های متعددی مثل جشن هنر شیراز بودن یا اصفهان که میزبان اکثر سفرای خارجی در هتل های زیبای این شهر که قراردادهای کلان اقتصادی رو منعقد میکردن!
  پس لطفا یقه دیگران رو نگیریم.حضرت علی (ع) میفرمایند تاریخ معلم انسانهاست
  در این جهان هر معلولی را علتیست . علت مسایل و معضلات اجتماعی امروز رو باید در گذشته ها جستجو کرد
  متاسفانه ما نسل جدید در زمانه ای متولد شده ایم که فکر میکنیم دنیا همینطور بوده بدون اینکه بفهمیم دیگران یعنی همان اجداد ما چه کارهایی انجام دادن
  اگه از بزرگترهامون بپرسیم خیلی چیزها برای گفتن دارن!
  اجداد مادخواستن اینطوری باشه و شدیم!

  13

  4
 2. اردبیلی گفت:

  اما بیاییم به وضعیت امروز تبریز و اذربایجان
  متاسفانه اکثر نخبگان ما یا راهی تهران میشن یا بار و بندیل جمع میکنن به کشورهای اروپایی و امریکا
  چون اینقدر تعصب تو شهرهای ما بالاست که کوجکترین پیشرفت رو قبول نمیکنه
  این مصاحبه رو اقای محمد فرشباف که خودشون مجری تلویزیون و فعال فرهنگی هستن در مورد شوخی بودن تبریز ۲۰۱۸ و وضعیت ناکارمد شهری برای صنعت توریسم بیان کردن.شما رو به دیدنش جلب مینمایم .قضاوت با خودتان!

  http://etedalpres.ir/38640/%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2-%db%b2%db%b0%db%b1%db%b8-%d8%b4%d9%88%d8%ae%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c-%d9%87/

  10

  2
 3. Aydin گفت:

  مسیولان اگه میخوان کمکی به این شهر بکنن و تبریز در عرصه های اقتصادی و توریستی پیشرفت داشته باشه ، باید پیگیر راه اندازی و افتتاح کنسولگری و نمایندگی کشورهای مختلف در تبریز باشند .
  خواهشا یه بار یه کار مثبت انجام بدین و کنسولگری کشورهای خارجی رو در تبریز فعال کنید ……. با این کار مردم برای کوچکترین کاری به تهران نمیرن و جذب توریسم هم بیشتر خواهد شد .

  12

  1
  • ناشناس گفت:

   اوایل چون تمامی سفرها زمینی بوده و تبریز دروازه اروپایی ایران، به همین جهت کشورهای اروپایی سفارتخانه در تبریز ایجاد میکردند بعدأ با آغاز سفرهای هوایی و اقدام حکومتهای مرکزی جهت ایجاد مرکزیت تهران سفارتخانه ها جمع آوری شد ولی اکنون تنها با ایجاد تبادلات اقتصادی و توریستی و مسافرتی که نیاز به امورات کنسولی با حجم زیاد باشد میتواند سبب ایجاد کنسولگری گردد

   1

   0
 4. تبریز گفت:

  دلمونو خون نکن ترو خدا . وضع اون ساختمونهارو میبینه آدم افسرده میشه
  حداقل حداقل کنسولگری آلمان در تبریز جزو واجبات هستش

  12

  1
 5. اتیلا گفت:

  من فکر میکردم از اول سال ۹۶ همه جای تبریز پر از پروژه ها و زیباسازیها و ،،،برا تبریز ۲۰۱۸ میشه ،اما در عجبم شهر کاملا در سکون و بی تحرکی شهرداری تبریز حرکت میکنه ،پروژه هایی در حد صد و پنجاه میلیون قول میدن برا تبریز که اونم اجرا نمیشه ،واقعا قابل تامل و دردناکه ،امیدوارم شورای شهر تبریز همانند تهران بدور از هر گونه سیاسی بازی شهرداری در خور تبریز انتخاب کنن ،

  22

  0
 6. ناشناس گفت:

  کنسولگری ها اکثرا تو شهرای غیر پایتخت هستند.دلیلی نداره که بخاد کنسولگری های تهران از تبریز بیشتر بوده باشه!!همون موقع بیش از ۳۰ تا سفارت تو تهران وجود داشت تو تبریز چندتا بود؟؟همین الان نزدیک ۱۰ تا کنسولگری تو مشهد هست حتی تو زاهدان هم مثل تبریز دوتا کنسولگری وجود داره.

  5

  10
  • داود گفت:

   جناب ناشناس:
   اولا عمده مطلب در این پست درباره گذشته و اهمیت تاریخی تبریز بود نه وضع فعلی،و هدف از آن گوشزد به مسئولان برای بازگشت تبریز به دوران اوج خود.
   ثانیا امروزه کنسولگری در پایتخت را سفارت می گویند، قبلا به همه نمایندگی سیاسی کشورها در همه شهرها از جمله پایتخت کنسول و یا به عبارت صحیح گنسول گفته میشد.پس در زمان مذکور سفارت خانه ای وجود نداشت که ۳۰ تا هم باشند. ۷ کنسولگری در تهران بود و ۱۱ کنسولگری در تبریز.

   14

   1
 7. ناشناس گفت:

  خب اینم خدمت مصدق به تبریز!

  12

  4
 8. ناشناس گفت:

  لپه نی دمه دویی‌نی ده
  دوننی دمه بویونی ده

  9

  1
 9. ناشناس گفت:

  یک زمانی تبریز تبریز بود نه مثل الان که بخاطره مترو پارک خراب میکنن

  13

  0
 10. بهنام گفت:

  داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حسابه

  11

  2
 11. صمد گفت:

  چرا این عکس از کنسولگری اذربایجان گذاشتین که بسیجیان تجمع کردند نکنه شما هم نون به نرخ روز میخورین؟

  0

  0
 12. Taha گفت:

  دوستان کویر نشین میگن چرا شما تبریزی ها زیاده خواهین و همه چیرو طلب می کنین

  بابا یکی نیست به این کویر نشینان بگه که ما تاریخ را می دانیم و می دانیم در چه جایگاهی بودیم
  اما الان به واسطه سیاست های اشتباه به این روز افتادیم
  از لحاظ جمعیتی تبریز بزرگترین شهر ایران و ششم جهان بود اما الان تو ایران ششم شده

  باید سطح دیپلماتیک تبریز بالا بره و کنسولگری های کشورهای ترک زبان ترکمنستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، ازبکستان ، قبرس شمالی و تاتارستان
  و در کنارش کنسولگری های روسیه ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، کره جنوبی ، ژاپن ، چین ، عراق هم باید راه اندازی بشه

  12

  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo