مقبره الشعرای تبریز پروژه ای به قدمت یک تاریخ

 جایی در کوی سرخاب که آرامگاه بیش از ۴۰۰ شاعر و ادیب است. هر چند بزرگان شعر و ادب مثل خاقانی، قطران تبریزی، همام تبریزی و صدها شاعر و ادیب دیگر در خاک سرخاب آرام گرفته اند ولی باز هم قرعه روزگار طوری رقم خورده که مقبره الشعرا را با نام استاد شهریار می شناسند.

در اوایل دهه پنجاه که طرح غلامرضا فرزان‌مهر معمار نام آشنای ایرانی در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا برنده شد، وعده ساخت یک پردیس فرهنگی مهم به عنوان پاتوقی برای اهالی فرهنگ تبریز نیز داده شد. طرحی که با وجود گذشت نزدیک به پنج دهه همچنان عقیم مانده و اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی از نبود بودجه برای تکمیل آن سخن می گوید و نهادهای دیگر هم در سکوت از کنار آن عبور می کنند.

در تمام این چند دهه اخیر مقبره الشعرا با ۱۵ هزار متر مربع زیربنا مثل طفیلی ناتنی در گوشه ای از شهر رها شده و گاه پشت حصارهای آهنی پنهان شده و گاه تپه های خاک و شن در جای جای بنا دیده می شود.

طی یک برهه زمانی پیش از انقلاب نماد سازی و ایجاد بناهای یادبود در کشور رواج یافته و به اوج رسید که طی آن برج آزادی، حافظیه شیراز، آرامگاه نادر، آرامگاه خیام، بو علی سینا و … احداث شدند و برخی از آنها در سالهای پس از انقلاب نیز پیگیری شدند که مقبره الشعرا نیز در این زمره قرار داشت.

این بناها با هدف معرفی و اغنای فرهنگی مردمان هر شهر احداث شد و این درحالیست که در تبریز و آذربایجان که همواره پیشتاز در امور فرهنگی بوده مقبره الشعرا در این بین مغفول واقع شده و در ردیف تاریخی ترین پروژه این دیار قرار گرفته است.

تمامی بناهای مشابه مقبره الشعرا در دیگر شهرهای کشور محلی برای فعالیت های فرهنگی همچون برگزاری جلسات شعر خوانی، کنسرت های سنتی ایرانی و عرفانی، کارگاه های ادبی و …. و تجمیع دوستداران اهل علم و ادب شده اما تبریز همچنان در راه اندازی چنین فضایی در مقبره الشعرا که مکانی برای معرفی پیشینه تاریخی این کهن شهر است، تردید دارد.

حالا در این روزها که تبریز ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده باز هم زمزمه هایی برای تکمیل این پروژه تاریخی به گوش می رسد. این بار شهرداری تبریز هم پا پیش گذاشته و در بیلبوردهای شهری از برنامه ریزی برای اتمام این پروژه خبر می دهد.

هر چند این روزها تب و تاب تبریز ۲۰۱۸ در شهر بالا گرفته و تبریزی ها با تردید به تمام وعده هایی که با این عنوان گره خورده نگاه می کنند. به گفته مسئولان، مقبره الشعرا بزرگترین پروژه فرهنگی کشور به شمار می رود که لزوم اتمام و بهره برداری از آن ، این روزها که باید زیرساخت ها و پروژه های گردشگری شهر برای استقبال از تبریز ۲۰۱۸ آماده باشد، ضروری است. با تمام این اوصاف تنها می توان امیدوار بود که این وعده ها تنها کارکردهای تبلیغاتی و بی نتیجه نداشته باشند و طلسم اتمام این پروژه شکسته شود. شاید روان خفتگان دیار سرخاب هم پس از پنج دهه صدای تیشه و تبر، آرام گیرد.

………………………..

سحر فکردار

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  کاش فقط زیبا و باشکوه ساخته بشه و از مصالح درجه یک استفاده کنن!

  8

  0
 2. ناصر گفت:

  وضعیت فعلی آذربایجان و تبریز مصداق بارز این نصیحت ارسطو به اسکندر مقدونی است که: وقتی کشوری را تسخیر کردی برای حفظ آنجا آدمهای کوچک را مقامهای بالا بده و آدمهای بزرگ را سرکارهای کوچک بگذار؛ باین طریق وفاداری مقامات بالا را برای خود کسب خواهی کرد.

  4

  0
 3. Taha گفت:

  من نمیدانم چرا آثار تاریخی تبریز را ما بی عرضه ها باید میراث دارش بودیم
  خیلی بی لیاقت هستیم که آثار به جا مانده از گذشتگان خود را که هویت ماست داریم تخریب می کنیم
  با این کار هویت و ریشه خودمان را خشکانده ایم

  وضع مسجد کبود
  وضع ارک علیشاه
  وضع خلعت پوشان
  وضع ربع رشیدی
  وضع خانه های قاجاری از جمله خانه کلانتر
  وضع محوطه و مقبره دو کمال
  وضع مقبرۀ الشعرا
  وضع بازار تاریخی تبریز
  وضع میدان صاحب آباد
  و ضع مسجد دورد قبیرلر ( چهارمنار)
  وضع مسجد حسن پادشاه
  وضع کلیساهای تاریخی شهر و استان که پشت دیوار های بلند کج اندیشان متروک مانده

  وضع آثار تاریخی شهرستان ها از جمله شیخ شهاب الدین اهری و چهار گنبد تاریخی مراغه و قلعه بابک و قلعه ضحاک و روستای صخره ای کندوان و وضع کاروانسرای پیام مرند و …

  همه و همه ی این آثار تاریخی گفته شده در ورود به ۲۰۱۸ در وضعیت اسفناکی به سر می برند
  اما دریغ از یک ریال اعتبار برای مرمت و احیا
  دریغ از دغدغه شدن اینها برای مدیر میراث استان و مدیران استانی و میراث دوستان شهر و کشور

  آیندگان صد در صد به من و شما لعنت خواهند فرستاد

  11

  0
 4. شهریار گفت:

  ینی برید خجالت بکشید بخودا.خجالت.خیلی پرویید.تمام اقار تاریخیمون با وجو این اقایون داغان شد.من تعجبم چطور شدیم تبریز۲۰۱۸٫ترو خدا بداد این شهر برسیدددد

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo