کندوان جهانی می‌شود؟/ معضلات روستای صخره‌ای ایران

 

 

 روستای صخره‌ای کندوان به‌رغم جاذبه‌هایش با معضلاتی رو به روست که به نظر می‌رسد رفع آن‌ها برای رسیدن به رتبه جهانی و ثبت در فهرست یونسکو زمان زیادی می‌طلبد.

به گزارش تبریزمدرن به نقل ازمهر، روستای کندوان به روستای صخره‌ای ایران معروف است، روستایی که زمانی مردم برای زندگی صخره‌ها را می‌کندند و در آن اتاقکی حفر و خودشان وسایل گرمایش و سرمایش را فراهم می‌کردند .حالا باقی مانده هایی از این خانه ها که اکنون به آنها خانه های کله قندی می‌گویند، محلی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی شده است.

مردم روستای کندوان قبل از اینکه به این منطقه از شهرستان اسکو بروند، در نزدیکی آن و زیر زمین خانه می‌ساختند که هنوز آثاری از خانه‌های زیرزمینی در منطقه‌ای به نام حیله‌ور موجود است. آخر هفته‌ها گردشگران زیادی به این منطقه می‌آیند تا از این خانه‌ها بازدید کنند هنوز خانه‌های کله‌قندی مخاطب زیادی دارد. می‌توان ورودی روستا را تماشا کرد که کیلومترها خودرو منتظر باز شدن مسیر رفتن به روستا هستند.

روستای حیله‌ور

در ورودی روستا باید هر خودرو ده هزار تومان بابت عوارض پرداخت شود و رسیدن به این ورود مشروط به تحمل یک ترافیک سنگین است!‌ شاید برای توجیه برخی از راننده‌ها که بابت دادن این پول معترض هستند. این وضعیت زمانی است که گردشگران ورودی به روستا بسیار زیاد شوند. پس از آن ورودی روستا با نمای هتل صخره ای مواجه می‌شوید؛ هتلی که برای بازدید از یک اتاقش باید ۵ هزار تومان پول پرداخت کرد. این هتل شبیه هتل موزه است.

مردم ساعت زیادی را در ترافیک ورودی روستای کندوان سپری می‌کنند

روستاییان در این روستای سنگی خانه‌های خود را اجاره می‌دهند؛ از شبی ۵۰ هزار تومان تا شبی ۱۵۰ هزار تومان. این قیمت بستگی به خدماتی دارد که هر صاحب خانه به مسافرش می‌دهد در برخی از موارد این نرخ با توافق بین گردشگر و صاحبخانه تعیین می شود. معمولا گردشگران بیشتر مایلند در خانه‌های کله قندی تمیز اقامت کنند.

روستاییان برای اینکه خانه خود را تبلیغ کنند از بنرها و تابلوهای زیادی برای جلب توجه بهره می برند که تعدد این تابلوها موجب شده تا نمای روستا شلوغ جلوه کند.

خانه محلی در روستای کله قندی کندوان

تعدادی از مالکان برای بزرگتر شدن اتاق خانه های خود دیواره های سنگی را تراشیده اند. این موضوع موجب شده تا برخی از خانه‌ها از لحاظ استحکام سست شوند. در مواردی نیز این خانه ها ریزش کرده اند.

داخل یکی از خانه‌های سنگی

داخل خانه‌های سنگی موبایل آنتن می‌دهد اما مالکان نمی‌توانند از گاز شهری استفاده کنند آن‌ها باید کپسول گاز را تا بالای صخره‌ها ببرند ولی آب لوله‌کشی و برق به همه خانه‌ها راه پیدا کرده است.

بازارچه همیشگی کندوان با شکل و شمایلی نامناسب و شلوغ

مردم روستا در کنار خانه‌های خود به فروش محصولات لبنی، عسل و خشکبار و گیاهان دارویی می پردازند. بازارچه‌ای نیز کنار رودخانه وجود دارد که بیشتر شبیه به حلبی بازار است چون با حلبی سقف زده و دیوارکشی کرده اند تا محلی برای فروش محصولات مختلف باشد در میان این محصولات صنایع دستی چینی نیز به وفور دیده می‌شود. در این میان گلیم و گبه و کیف‌های گلیمی فروش خوبی در این روستا دارند بیشتر صنایع دستی روستا نیز از اسکو به کندوان می‌آید.

رودخانه خشک شده روستا

رودخانه‌ای در کندوان جریان داشته که اکنون چند سالی است در آن سبزه می‌روید و در برخی از مناطق آن می‌توان خودرو پارک کرد چون مدتهاست که دیگر آبی ندارد و اکنون یکی از معضلات روستا و محلی برای تجمع زباله تبدیل شده است.

خانه های جدید روستای کندوان

در بافت تاریخی روستای کندوان چند رده خانه‌های متفاوت می‌توان دید. خانه‌هایی که در دل کوه کنده شده و به آن کله قندی می‌گویند خانه‌هایی که بعدها از سنگ ساخته شد و خانه‌هایی که در ۱۵ سال اخیر با آجر و یا سیمان ساخته شده‌اند بعنوان ساختمان‌های جدیدالاحداث نمای این روستا را از بین برده‌اند به خصوص وقتی از بالای هر کدام از کله‌قندی‌ها بخواهی به تماشای نمای روستا بنشینی؛ آن وقت است که سقف ایزوگام شده آنها به چشم می آید.

روستای نمونه گردشگری کندوان درحالی با چنین معضلاتی رو به روست که این روستا برای ثبت جهانی در فهرست پیشنهادی میراث فرهنگی ایران در یونسکو قرار گرفته و ایران در نظر دارد تا آن را به عنوان میراث جهانی به دنیا معرفی کند. اما گویا با چنین معضلاتی این راه بسیار سخت طی خواهد شد.

گزارش ازفاطیما کریمی

10
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۰ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  خدا کنه اینجا رو هم به گند نکشن . ببین چطور رودخونه هاش خشک شده !

  9

  0
 2. هادی گفت:

  آقا این چه وضعشه؟سایت شما از همه جای ایران مخاطب داره، هرکی اینارو بخونه عمرا بیاد اینجا من تو کندوان فروشندگی میکنم اصلا اینطوری که شما میگین نیس مشکلاتی هست ولی نه به این شدت!
  ورودیه ش ۴هزار تومنه نه ۱۰تومن!!!!!!!!!!رودخونه ش آب داره به اینصورت که ۷ روز آبش برای روستای پایین دسته اما ۳روزم مال خوده روستا هست تو این ۳ روز برای آییاری استفاده میشه، فقط ۳ روز آب رودخونه نمیاد اونم بخاطر آبیاری باغات!
  کلا مقاله های شما بیشتر تخریبی هست تا انتقادی!از ۱۰۰نفر ۹۸نفرش تو کندوان واقعا لذت میبرن شما نشستی اونجا تو شهر ولی من خودم به عینه میبینم چقد لذت میبرن از این روستای منحصر بفرد تو دنیا…
  اینم از مقاله نویسای تورک خودمون از ماست که بر ماست….

  3

  7
  • Arash گفت:

   چیکار کنیم از همه جای ایران میان سایت؟
   مشکلات داره باید انقد بگیم تا حل شه
   من اونجا ابی ندیدم
   در ضمن مشکلات ترافیکی اونجا انقد زیاده که باید حل شه

   1

   0
  • N گفت:

   اقا هادی این همه ساخت و سازهای کریه و بد منظر فتوشاپه؟! چند تا از کندوان توی دنیا هست این وضع ساخت وسازهای بد منظر و زشت کندوان هست قحطی جا بود؟! برخورد بد بعضی از هم روستاییات رو من از نزدیک دیدم! وضع بهداشت و امکانات و زیباسازی روستا هم که از روی عکس قابل تشخیص هست! اونم از وضع بد بازارچه تون که کلا وسایل چینی بفروش میرسه اینم کذبه؟ از همین عکسا معلومه چه حال و احوالی دارن .واکنش تند شما به گزارش اینو نشون میده که متاسفانه گزارش حقیقت داره!

   1

   0
 3. N گفت:

  گزارش خوبی بود دستتون درد نکنه من موندم برای چی ورودی میگیرن وقتی نه پارکینگ مناسبی هست نه امکانات خاصی داره! هر کسی هم برای خودش دولتی هست اوردن زمنهای شخصی خودشون رو حصار کشیدن برای خودشون کسب و کار درست کردن. در ضمن برخورد بعضی از روستاییان با مهمانان زیاد جالب نیست و بیشتر مهمان رو با چشم مادی نگاه میکنن. وضعیت زیباسازی و نور روستا هم که افتضاح هست!

  6

  0
 4. بابک گفت:

  ممنون از گزارش شما، کندوان واقعا وضعیت اسفناکی دارد، به نظر من این نتیجه عدم اولویت بندی صحیح مسولان و نمایندگان در اختصاص بودجه هستش، واقعا بودجه بهسازی کندوان در مقابل اهمیت توریستی آن قابل توجیه هستش؟

  5

  0
 5. Arash گفت:

  ما هیچ وقت که تبربزی هستیم نمیریم کندوان چون انقد ترافیک میشه و پارکینگ نداره
  ۵ ساله همه میگن باید ورودی کندوان ماشین نزار و اونجا پارکینگ عظیم بسازن و ملت پیاده یا با ون بیان داخل روستای کندوان رو بببنن و کیه عمل کنه هیچ ۲۰۱۸ هم بشه باز همینجوری خر تو خریه چون هیچ مدیری عمل نمیکنه ابن کار رو
  و اون رودخونه رو ساماندهی کنن تا از اشغال خونه در بیاد
  در کل چون جای ماشین نیست روستا به این زیبایی رو زیر سوال میبره

  8

  0
 6. ناشناس گفت:

  اقا دزدهای ممالکت ما که سران ممالکت هستند نمیزارن چنین جاهایی اباد بشه خودتونو الکی ناراحت نکنین………….

  0

  0
 7. تبریزی گفت:

  ممنون از گزارش خوبتون، کندوان واقعا وضعیت بسیار بدی پیدا کرده

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo