رقص سماع و مفهوم انواع قسمت های آن

رقص سماع و مفهوم انواع قسمت های آن مراسم رقص سماع نوعی از رقص صوفیه است و این رقص شامل چرخش بدن از راست به چپ در اطراف قلب انسان برای اهداف معنوی می باشد. این رقص در زمان مولانا بدون رعایت قوانینی خاص انجام می شد ولی بعد از آن با رعایت قوانین مخصوص به خود اجرا می شود.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از تبریزمن؛رقص سماع که نوعی از رقص صوفیه است، شامل چرخش بدن از راست به چپ در اطراف قلب انسان برای اهداف معنوی می باشد که از ۷ قسمت تشکیل شده است:

قسمت اول: این قسمت با شعرهایی در مدح پیامبر اسلام (ص) آغاز می شود. در اینجا مدح پیامبر اسلام (ص) به معنی مدح تمام پیامبران الهی قبل از او و در نهایت مدح خالق یکتا و همه پیامبران و جهان هستی است.

قسمت دوم: بعد از این مدح صدای طبل مخصوص شنیده می شود. این ضربه در اینجا به منزله دستور خداوند برای خلق کائنات را نشان می دهد.

قسمت سوم: در این قسمت نیز صدای نی شنیده می شود. این صدا نشانگر نفخ خالق هستی که بر همه چیز جان بخشیده است می باشد.

قسمت چهارم: در این قسمت سماع کننده ها سه بار خم شده سپس با گردش به رقص ادامه می دهند.

قسمت پنجم: رقص سماع دارای ۴ نوع سلام کردن است. سماع کننده عبای خود را در می آورد و به صورت سمبلیک در حقیقت زاده می شود. دست های خود را در روی سینه بسته و عدد ۱ را نمایش می دهد.  بدین صورت به وحدانیت الهی شهادت می دهد. با بوسیدن دست شیخ اجازه ورود به سماع را می گیرد و سماع را دوباره آغاز می کند.

انواع سلام ها به شرح زیر است:

 • سلام اول ادراک انسان از تولد به حقیقت و درک الهی و بندگی انسان به خالق یکتاست.
 • سلام دوم درک انسان از مشاهده نظم و عظمت در خلقت، حیران ماندن در برابر قدرت و عظمت الهی است.
 • سلام سوم با تبدیل حس تحسین و قدردانی انسان به عشق و قربانی شدن عقل به عشق است. این تسلیم شدن کامل به الهی است.
 • سلام چهارم هم تمام کردن سفر معنوی انسان و راضی شدن به سرنوشت و بازگشت به بندگی است.

قسمت ششم: در قسمت ششم رقص سماع این گونه بیان می شود که مشرق هم از آن خداست مغرب هم. انسان به هر طرفی برگردد خداوند در آنجاست، چون خداوند عظیم و عالم است و این قسمت با تلاوت آیاتی از سوره بقره ادامه می یابد.

قسمت هفتم: در این قسمت فاتحه ای به روح تمامی پیامبران الهی، تمام شهدا و تمامی کسانی که به خدا ایمان دارند خوانده می شود و مراسم سماع پایان می یابد.

سپس سماع کنندگان بدون سخن گفتن با دیگری و با تفکر کردن به حجره های خود بر می گردند و مراسم رقص پایان می یابد.

7
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. مرتضی گفت:

  پویا جان واقعا از شما بعید بود پست های این چنینی و ترویج فرهنگ های صرفی گری!!!!!!!!

  2

  5
 2. atlan گفت:

  میشه بگید این پست چه ربطی به موضوع سایت داره؟
  پست تبلیغاتی هم بنظر نمیاد اخه

  2

  4
 3. رضا گفت:

  وا چه ایرادی داره سریعا موضع نژاد پرستی میگیرید که مثلا چون تورک هستیم نباید ازین مسلک حمایت کنیم؟ خوب چطو ترکیه سعی داره مولانا رو برای خودش برداره اما شما که تورک هستید دارید اونو میرانید؟

  0

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo