باغ گلستان، نخستین پارک درون شهری تبریز

 
باغ گلستان باغ گلستان یکی از بوستان‌های قدیمی کشوربه حساب می آید.
مساحت این بوستان ۵۲٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد. باغ گلستان در سال ۱۳۰۸ خورشیدی افتتاح شده‌است و قدیمی‌ترین بوستان داخلی تبریز محسوب می‌گردد
جغرافیا
 باغ گلستان در غرب شهر، متمایل به مرکز تبریز واقع شده است که اطراف آن را خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و خیابان قونقاباشی فرا گرفته است.

 
 تاریخچه و کاربرد
در نخستین سالیان سده سیصد خورشیدی به فرمان استاندار آن هنگام (مهام) و با پیگیری رئیس بلدیه تبریز(محمدعلی تربیت) مقرر گردید ویرانه‌های گورستان گجیل زدوده و برای تفریح و شادزیستی شهروندان تبریزی نخستین پارک شهر تبریز در زمین‌های گورستان گجیل ساخته شود، اما از سویی این اقدام نیکوی مقامات ارشد استان آذربایجان با بازدارندگی اوباش محلی روبرو گشت و می‌رفت این آبادسازی دچار ایستایی شود، تا این که یکی از کهنه افسران قزاق که خویشی نزدیکی با استاندار آن هنگام داشت با همکاری نیروهای شهربانی به یاری دست اندرکاران بلدیه (شهرداری) شتافته و با دستگیری و سرکوب اوباش زمینه‌های زدودن ویرانه‌های بجا مانده از گورستان قدیمی گجیل و بنا نمودن نخستین پارک عمومی شهر تبریز را فراهم ساخت و سرانجام این باغ و پارک زیبا که در آن روزها نمونه بود به نام باغ گلستان و در بهار سال ۱۳۰۸ خورشیدی در مکان زمین‌های ویرانه گورستان سالمند گجیل ساخته شد و اکنون به عنوان نخستین گردشگاه عمومی و باغ ملی شهر تبریز شناخته می‌شود.
باغ گلستان از زمان‌های دور و دراز همواره مورد توجه شهروندان قرار داشته و در گذشته بیشتر شهروندان تبریزی و رهگذران و مسافران پس از گلگشت و خرید از بازار تبریز در زیر سایه درختان تناور و تنومند این باغ ملی به استراحت و تفریح و شادی می‌پرداختند.
اما متاسفانه، بعد از این که دیوارهای تاریخی این باغ به علت نامعلومی در سال ۱۳۷۴ برداشته شد، باغ زیبایی سابق خود را از دست داده و به همین دلیل، خانواده‌ها کمتر به ‌آن مراجعت می‌ کنند
 اقدامات جدید در جهت ساماندهی باغ گلستان
به منظور ساماندهی و رونق بخشی به باغ گلستان کاربری های فرهنگی مختلفی در این پارک تاریخی تعریف شده است که یادمان شمس تبریزی و مجسمه مفاخر آذربایجان یکی از این اقدامات میباشد که طی سالیان اخیر انجام پذیرفته و بر غنای فرهنگی باغ گلستان افزوده است.
در کنار یادمان شمس تبریزی اقدامات عمرانی و خدماتی از قبیل کفسازی کل باغ گلستان،فعال سازی آبنماها،توسعه فضای سبز،نصب مبلمان شهری منحصر بفرد ،گلکاری های زیبا،احداث مرکز همایش کودک، اصلاح سیستم روشنایی باغ گلستان و …. طی سالیان اخیر در این پارک قدیمی شهر اجرائی شده که منجر به افزایش رضایت نسبی مردم از این پارک شده است .

9
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  چوخ گوزلدی!
  گولوستان باغی یکی از پر خاطره ترین تفرجگاههای تبریزیهاست.خدا باعث و بانی این باغ زیبا رو صد هزار مرتبه رحمت کنه.نور به قبرش بباره!
  یه عده متحجر نمیزاشتن این پارک زیبا ایجاد بشه. الانم تاریخ دوباره تکرار میشه و دوباره خیلی ها برای ایجاد زیرساخت های مختلف تو تبریز و اذربایجان اون عادت تحجر خودشون رو کنار نمیزارن.چه کار کنیم از دست این ناخودی ها !؟
  خداییش باغ خیلی قشنگ و پر از زیباییهاس!

  14

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo