کمبود مراکز تفریحی و سرگرمی های محیطی یکی از علل تمایل جوانان به پاساژ گردی است/ شورای فرهنگ عمومی نقش دکور را دارد

کارشناس ارشد جامعه شناسی:

کمبود مراکز تفریحی و سرگرمی های محیطی یکی از علل تمایل جوانان به پاساژ گردی است/ شورای فرهنگ عمومی نقش دکور را دارد

مهتدی با بیان اینکه تضادهایی که بین سنت و مدرنیته در سطح خانواده ها و جامعه وجود دارد باعث افزایش مصرف گرایی کاذب در سطح اجتماع می شود، اظهار داشت: اصولا در جوامع مدرن مصرفی امروز هویت افراد بیشتر از اینکه از انسانیت نشات بگیرد از ارکان دیگری نشات گرفته، یعنی انسانی که باید محور قرار بگیرد در حاشیه می رود و ابزار های دیگه جای آن را می گیرد.

http://www.parsehgroupp.com/1036546499531001B

به گزارش تبریزمدرن به نقل ازتبریز بیدار ، سونامی ساخت مراکز خرید لوکس از جمله موضوعاتی است که در سالهای اخیر شاهد گسترش آن در ایران و به تبع آن تبریز هستیم.
این مجتمع های تجاری و مراکز خرید مدرن و لوکس را می توان در اکثر مناطق شهر بویژه محله های بالا شهر تبریز مشاهده کرد، این مراکز در اندک زمانی به یکی از جاذبه های شهر تبدیل شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده و باعث شکل گیری پدیده نوظهور پاساژگردی در بین نوجوانان و جوانان گشته است.

ساختمانهای چند طبقه با نورپردازی های مدرن و جذاب که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند، مطمئنا شما هم گذرتان به این پاساژها و مجتمع های تجاری جدید الاحداث افتاده و همان لحظه ورود، متوجه خیل عظیم جوانانی شده اید که بی هیچ هدفی و صرفا برای وقت گذرانی، مشغول پرسه زدن در طبقات مختلف اند.

گسترش قارچ گونه ساخت مراکز خرید مدرن تاثیرات بسیاری بر زندگی شهروندان گذاشته و علی رغم وجود برخی محسنات باعث بروز مشکلاتی نیز شده است. به عبارت دیگر چنین فضاهایی صرفا جنبه تجاری ندارند بلکه فضای فرهنگی و اجتماعی محسوب می شوند. در این بین به سراغ علی مهتدی کارشناس ارشد جامعه شناسی رفتیم تا نظر وی را از دلایل این کار در تبریز جویا شویم.

http://www.eneshat.com/images/2016/09/roshdiye-1.jpg

 

مهتدی با بیان اینکه تضادهایی که بین سنت و مدرنیته در سطح خانواده ها و جامعه وجود دارد باعث افزایش مصرف گرایی کاذب در سطح اجتماع می شود، اظهار داشت: اصولا در جوامع مدرن مصرفی امروز هویت افراد بیشتر از اینکه از انسانیت نشات بگیرد از ارکان دیگری نشات گرفته، یعنی انسانی که باید محور قرار بگیرد در حاشیه می رود و ابزار های دیگه جای آن را می گیرد.

وی افزود: بعنوان مثال وقتی کسی سوار پورشه می شود، این فرد نیست که به پورشه هویت می دهد، بلکه پورشه و کلا محصولات برند به شخص هویت می دهند.

مهتدی با اشاره به وجود تفاوت بین موضوع بازارگردی و پاساژگردی گفت: بازار گردی که در گذشته و امروز هم وجود دارد، بیشتر در مورد خانم ها مطرح و با نیت دورهمی می باشد.

وی ادامه داد: تفریحی که بیشتر برای گذران اوقات فراغت بوده و افراد مشکلی بابت خرید نداشته و با خریدهای حداقلی هم نیاز خرید را ارضا می کنند، اما در پاساژ گردی که عمدتا در قالب پاساژهای خاص صورت می گیرد، اینگونه نیست.

کارشناس ارشد جامعه شناسی گفت: در پاساژ گردی بیشتر افراد اصلا به نیت خرید وارد چنین فضاهایی نمی شوند بلکه صرفا برای ارضای نیاز در محیط های به اصطلاح لاکچری حضور پیدا می کنند.

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2016/05/IMG_2405.jpg

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2016/07/1-2.jpg

وی تصریح کرد: فرد با آگاهی از اینکه توان مالی، خرید مارک های برند را ندارد، در این مراکز و پاساژ های مدرن و مجلل حضور پیدا می کند و در نتیجه این موضوع عملا عقده حقارت را در افراد افزایش می دهد، باعث ایجاد تضادهای طبقاتی فرهنگی در ذهن فرد شده و در نهایت چون این فرد هیچ راهی برای دستیابی به کامیابی های قشر مرفه جامعه ندارد، دچار سرخوردگی و تناقضات درونی می‌شود.

مهتدی ادامه داد: به این ترتیب فرد نسبت به جایگاه خود، احساس نارضایتی پیدا می کند و به هر طریقی می کوشد از این فضا در بیاید، اما با توجه به این که در وضعیت اقتصادی بالایی قرار ندارد، دچار بحران شده، با خانواده خود نیز درگیر می شود.

وی همچنین در خصوص نقش مدیریت شهری در گسترش پدیده پاساژ گردی و آسیب های ناشی از آن در جامعه بیان کرد: مدیریت شهری نقش چندانی در گسترش و ترویج چنین پدیده های نوظهوری ندارد، چرا که مراکز خرید لوکس در هر منطقه ای از شهر احداث شود، مخاطبین خود را به آن مکان خواهند رساند اما در بوجود آمدن تضاد طبقاتی شهرداری بی تقصیر نیست.

وی خاطر نشان ساخت: اسکان نزدیک به پانصدهزار نفر از مردم تبریز در مناطق حاشیه نشین با تشدید تضاد طبقاتی به این آسیب دامن میزند.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی اضافه کرد: متاسفانه شورای فرهنگ عمومی بعنوان یکی از متولیان اصلی این قضیه، نقش دکور را ایفا می کند و به غیر از چند عکس از جلسات، خروجی قابل تاملی نداشته، لذا این شورا باید فعال و عملیاتی شود.

وی کمبود مراکز تفریحی و سرگرمی های محیطی را یکی از علل تمایل جوانان به پاساژ گردی دانست و افزود: شهرداری باید ایجاد فضاهای تربیتی و فرهنگی نظیر فرهنگسراها را در اولویت برنامه های خود قرار دهد و مدیریت محله محور را در سطح شهر اجرایی کند

http://www.sbarancenter.com/uploads/gallery/LKOCN_1494396780_DTGFU.jpg

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2017/02/photo_2017-02-16_09-40-55-600x540.jpg

 

http://s4.picofile.com/file/8288207142/Atlas_TabrizLinks_3_.jpg

 

http://www.tabrizmodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/photo_2017-07-28_19-01-45-520x245.jpg

 

15
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۲ پاسخ

 1. اردبیلی گفت:

  وقتی مراکز تفریحی و سرگرمی درست و حسابی تو شهری به این بزرگی نباشه همینطور هم میشه!
  علاوه بر این بیشتر جوانها هم متاسفانه نمیتونن از هزینه مثلا یه تفریح ساده بربیان!
  بیشتر مکانهای تفریحی دست بخش خصوصیه و با هزینه های سرسام اور .
  یادمه تو برج میلاد یه بستنی رو ۳۰۰ هزار تومن میفروختن! حتی هزینه ها اینقدر بالاست که ادم اگه بخواد یه مسافرت کوچولو هم بره سر به فلک میکشه!
  درسته برای بعضی ها این پول ها رقمی نیس ولی اکثریت اقشار جامعه به خاطر همین خصوصی بودن مراکز تفریحی عملا ناکام میمونن
  تو کشوری مثل فنلاند ۹۰ درصد مراکز تفریحی و ورزشی و سینما و … دست بخش دولتیه . بسیاری از هزینه ها رو دولت تامین میکنه! این سیاست باعث میشه تا مردم همشون تو یه سطح باشن و اینجوری رضایت مردم هم بیشتر میشه
  اگه به مردم اروپا نگاه کنید یه جورایی اونا رو بیخیال میبینید ولی اشتباه نکنید !
  اونها اکثریتشون از یه طبقه اجتماعی هستن و بقول معروف طبقه متوسط گسترش فراوانی دارد. هر چقدر در جامعه ای شکاف طبقاتی بیشتر بشه مسلما کینه و کدورت هم بیشتر میشه! هر چقدر هم مردم تو یه سطح باشن رضایت هم بیشتر میشه!
  مثلا یه جوون ۱۹ ساله پورشه سوار میشه که ددی جونش کادو خریده جوون دیگه حتی یه قرون پول هم تو جیبش نیس !
  شما بودید عقده ای نمیشدید!؟
  باید اصول جامعه صحیح باشه تا همه بتونن صاحب یه کسب و کار درامد زا بشن نه اینکه هی قشر ثروتمند رو مورد نکوهش قرار بدیم که مثلا اقا چرا ماشین خوب سوار میشی؟
  خدا رو شکر حداقل همین چند تا ادم ثروتمند رو هم داریم و الا شهر پر میشد از پیکان قراضه و …
  باید فقط سیستم کشور و حاکمیت قانون درست عمل کنه! زیر ساخت ها برای یه کسب و کار خوب و به دور از استرس برای مردم ایجاد بشه اونوقت هر کسی کار نکرد دیگه حقشه که از گشنگی بمیره!
  مثلا تو خود امریکا هم همینطوره .دولت زمینه رو مهیا میکنه ولی باز هم میبینیم افراد کارتن خواب هم تو خیابونا پلاس شدن!

  8

  2
 2. علیرضابرزگر گفت:

  به جرات میتونم بگم .مقصر اصلی این معضل نگاه حکومت ودولت به پدیده سرگرمی وشادی جوانان هست.نگاهی که سرشار از سیاه نمایی وپدیده های منفی هست.نگاهی به برنامه های صدا وسیما کنید سراسر برنامه های غمبار وسیاه واندوهگین.این چه وضعشه نصف جمعیت این کشور نسل جوان هستن.نیاز به تفریح سرگرمی وخالی کردن انرژی دارن.جوونامون همه سرخورده بی هدف غمگین بی برنامه.یه نگاهی به کشورهای همسایه بندازیم نسل جوان اونها چه تفریحاتی دارن وچه لذتهایی نمیبرن.بعد جوون ما همه فکرش سربازی دانشگاه رفتن پیدا کردن کاره که تازه بعد اون ازدواج کنه.کی به تفریح وشادی ونشاط فکر میکنه.حکومت ودولتی که لغو کنسرت وگشت ارشاد براش از ایجاد اشتغال مهمتر باشه.بدرد هیچی نمیخوره.کمبود فضای تفریحی وشادی جوانان بنظرم فقط کم کاری مسوولین شورای فرهنگ عمومی نیست

  8

  4
 3. تربیز گفت:

  تا وقتی که منافع شخصی پر کردن جیب بر عموم مردم غلبه داره و قانون جنگل هستش انتظار بیشتری نداشته باشید باسه انتخاب شهردار چند هفته هستش دارن لابی گری میکنن
  شهردار باید در خدمت شهر و مردم باشه نه یک طیف و گروه خاص !!! ما کار می خایم مراکز تفریحی می خایم

  6

  1
 4. ناشناس گفت:

  مسئولان شهری تبریز مصمم هستند که هر تبریزی یک مغازه داشته باشد مثل شعار ایران خودرو که می گفتند” هر ایرانی یک پیکان ” شعار مسئولان تبریز هم ” هر تبریزی یک مغازه ” است

  7

  0
 5. علیرضابرزگر گفت:

  اینجوری که من از پدروپدربزرگ شنیدم.در زمان حکومت گذشته مراکزی بود بنام کاخ جوانان وهمچنین کانون شیروخورشید.دراین مراکزکلاسهای موسیقی.مسابقه کتابخوانی .مسابقه آواز.رشته های ورزشی.اردوهای تفریحی وعلمی.کلاسهای بازیگری وهنرهای مختلف نظیرسینما.ادبیات.شعرخوانی.رقص.نقاشی.هنرهای تجسمی والخ برگزار میشد.که همگی بصورت رایگان بود وبودجه اش از طرف وزارت دربار شاهنشاهی اون زمان تقبل میشد.ودر تمام شهرهای بزرگ وشهرهای کوچک حداقل دویا سه شعبه داشت.نگاهی به مجلات اون زمان بندازیم متوجه میشیم نسل جوان اون زمان چقدرشاداب وسرحال وپرانرژی بودن.در حالی که الان شرکت در همچین محافل ومجالسی خیلی پرهزینه است و از توان بیشتر مردم خارج هست واینکه در تمام کشور همچین امکاناتی موجود نیست.درنتیجه باعث افسردگی وسرخوردگی نسل جوان میشود

  10

  1
 6. saeed گفت:

  وقتی نه پردیس سینمایی داریم، نه تئاتر درست حسابی، نه آکواریوم، نه ….
  چه انتظاری دارن؟ انتظار دارن جوونا برن مسجد گردی؟

  9

  0
 7. رضا 88 گفت:

  البته این مراکز در مقایسه با شهرهای دیگر چندان لوکس نیستن، پروژه‌های ده سال پیش در تبریز ساختن، مثلاً به اطلس تبریز نگاه کنید آنرا مقایسه کنید با شهرهای دیگر از نظر ساخت مراکز لوکس بسیار عقب هستیم ولی نباید آنرا با مراکز تفریحی جنبه منفی داد ساخت این مراکز لوکس تجاری به جذب توریست کمک میکند البته نه به این شکلی که در تبریز ساخته میشود اینها پاساژ های کوچک هستن فقط نه مراکز تجاری

  4

  4
  • ناشناس گفت:

   منفعت شهرداری اینه که بتون بریزه و قالب کنه….
   به نظر شما بجای پاساژ کبود و برج ابریشم و‌…فضای سبز بود منفعت داشت یا پاساژ؟در شهری که پاساژ از نیازش بیشتره

   0

   0
 8. Farzad گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده راهنمای تورهای تبریز و آذربایجان شرقی برای تورهای خارجی هستم
  تبریز هم در زمینه گردشگری داخلی و هم در زمینه بین المللی در سال های اخیر پیشرفت کرده است ولی یک اشکال اساسی وجود دارد…
  در بسیاری از جوامع توریسم یک از صنایع درآمدزا برای جامعه است و هم باعث پیشرفت فرهنگی و مدنیت جامعه می شود…تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست و مقاله هم در همین مورد است…تفریح
  اگر خواستار جذب توریست به اندازه پتانسیل موجود باشیم باید تفریح را در کنار جاذبه های موجود اضافه کنیم….
  در شهر های توریستی ایران این موارد تا حدی تامین هستند از جمله مشهد،اصفهان،مازندران،کیش و…
  به نظر بنده با توجه به بازدید هایی که از ابر شهر های توریستی همسایه از جمله دوبی،استانبول،آنتالیا،باتومی،باکو و…بهتر است اماکن تفریحی که منافاتی با محدودیت های جامعه ندارد در نزدیک اماکن توریستی از جمله چهارراه منصور،شهناز، سرمایه گذاری کرد…همچنین وجود آجی چای فرصتی بزرگ در این زمینه است…
  لکن این سرمایه گذاری ها باید به گونه ای باشند که بتوان جاذبه ای برای گردشگران خارجی برای انتخاب ایران باشد.همچنین تبلیغات و اطلاع رسانی عامل اصلی موفقیت سرمایه گذاری است

  6

  0
 9. masoud گفت:

  Aga puya birzana get shahrdarimizdan sorush gor niya mojavvez vermadilar laleparkin hotelin bagalinda markaze tafrihini viralar??? Dai javanda neynasin harani dolansin

  4

  1
 10. ناشناس گفت:

  آغوزوا زیکیم

  1

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo