طرحی که مورد استقبال شهروندان قرار گرفت؛ حصارزدایی و محوطه سازی اداره ی مرکزی شهرداری تبریز نمونه موفق گسترش فضای تفریحی شهری

گزارش تصویری: ایجاد پارک در محوطه ساختمان مرکزی شهرداری تبریز مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است

 شهرداری تبریز در راستای افزایش شور و نشاط شهروندان چندی است، طرح حذف دیوار های اماکن عمومی متعلق به شهرداری و تبدیل محوطه به فضای سبز و تفریحی را آغاز کرده که نمونه موفق آن محوطه شهرداری مرکز است که علاوه بر زیباسازی سطح شهر، این مکان با استقبال گرم شهروندان به یکی از محل های تجمع خانواده های تبریزی بدل شده است.

به گزارش تبریزمدرن، قدم زدن در خیابان هایی که در برخی محلات با دیوارهای بلند اداری محصور شده است علاوه بر محدود کردن قلمرو دید عمومی، آرامش بصری و روانی شهروندان را از بین می برد. در حالی که در آن سوی برخی از این دیوارها، فضای سبز و دیدنی زیادی پنهان شده است که می تواند علاوه بر ایجاد فضای تفریحی، سیمای شهر را عوض کند.

شهرداری تبریز مدتی است که با خروج از یک نهاد صرفا خدماتی و عمرانی شهری، تبدیل به یکی از مهمترین و اصلی ترین ارگان های اجتماعی و فرهنگی در شهر تبریز شده است که به رفاه و اوقات فراغت شهروندان بیش از پیش بها می دهد.

فعالیت های خانه های سلامت، فرهنگسرا ها، پارک های بانوان طی سال های گذشته و مدتی است با حذف دیوارهای برخی از اماکن عمومی متعلق به شهرداری و در اختیار قرار دادن آن برای عموم اهالی باعث ایجاد روحیه ای شاد و پر انرژی با حضور شهروندان در فضای سبز محوطه ادارات متعلق به شهرداری شده است.

انجام این عمل علاوه بر زیبایی شهر و سبز جلوه دادن ظاهر شهری، در مناطقی که با مشکل کمبود فضای سبز مواجه بوده اند نیز مثمر ثمر بود و در روحیه اهالی منطقه تغییراتی مشهود را نشان میدهد.

از طرفی اجرای برنامه های شاد و مفرح توسط مجموعه شهرداری در تمامی پارک ها و فضاهای سبز به طور پایلوت هر روز این نشاط و هیجان را چندین برابر کرده است.

محوطه شهرداری تبریز یکی از این اماکنی است که در ناحیه پرتراکم شهر تبریز واقع شده که قبل از برداشته شدن دیوارهای شهرداری تبریز، از جمله مناطقی بود که دسترسی شهروندان به فضای سبز با سهولت انجام نمی گرفت. کافی است در یکی از بعد از ظهرهای هفت روز هفته ،گذری به این محوطه داشته باشیم تا متوجه شویم احداث این فضای سبز در این محل با برداشته شدن دیوارها تا چه حد با استقبال شهروندان مواجه شده است.

شور و نشاط مراجعین به این پارک، فضای دلنشین و پر از امید و زندگی را در این منطقه ایجاد کرده است که این احساس در تک تک زنان و مردان و کودکانی که هر کدام در گوشه ای از پارک اتراق کرده یا در حال پیاده رو ی هستند، مشخص است.

خانم جوانی که با چند خانم دیگر روی صندلی محوطه نشسته و گرم صحبت هستند و هر از چندگاهی به کودک خود که مشغول بازی با هم سن و سالان خود است نیم نگاهی دارد در پاسخ ما به برداشته شدن دیوار های این محوطه می گوید: خانه ما کوچک است و محوطه چندانی برای بازی کودکم ندارد و عصر ها هر دوی ما موقع های که در خانه هستیم دلمان می گیرد و حوصله یمان سر می رود عصرها اکثرا به این پارک می آییم و من توانسته ام دوستان خوبی پیدا کنم.

آقای حسینی یکی از شهروندانی تقریبا مسنی بود که روی سکوی دور آبنمان محوطه نشسته و نظاره گر صحبت های من با خانم ها بود و انگار منتظر تموم شدن صحبت هایمان بود تا نظر خودش را بگوید. او می گوید: این پارک هر روز عصرها پر است از شهروندانی که برای تفریح و عوض شدن حال و هوای خود به این محل می آیند.

او ادامه می دهد: روزهایی که در محوطه شهرداری،  مراسمات شاد و جشن برگزار می شود استقبال کنندگان چندین برابر بیش از این تعداد می شود و از سایر محلات نیز خیلی از شهروندان می آیند. کاش طوری می شد که دیوارهای تمام ادارات برداشته می شدند تا مردم و اهالی همان محل نیز می توانستند، بدون اینکه مسافتی را برای پیدا کردن فضای سبز یا پارک صرف کنند به سهولت استفاده کنند.

   به منظور داشتن شهری دلباز و شاداب با وسعت دید بالا خوشبختانه شهردار تبریز علاوه بر حذف نرده های مقابل ساختمان شهرداری مرکز، دیوارهای برخی دیگر از شهرداری های مناطق را انجام داده و مابقی با بررسی های کارشناسانه در برنامه قرار دارد. سایر ادارات نیز می توانند با شروع اجرای این طرح، شهری به مراتب شاد تر و سبز تر را به شهروندان هدیه دهند.

اجرای طرح حصارزدایی ادارات دولتی و خصوصی در حد وسیع، باعث یک دگرریسی در شهرهای کشور خواهد شد و چهره شهرها را از یک حالت عبوس و جدی به یک شهر پر از امید و هیجان با مردمانی با لبخند و با نشاط تبدیل می کند که مطمنا مجموعه اقدامات شهرداری تبریز نیز در سطح شهر برای رسیدن به این هدف مثمرثمر می باشد.

با رهیدن شهر تبریز از تمام محصورات ، دیوار ها و نرده های  ادارات و سازمانها، مردم از لذت و شادابی محیط زیبای شهری محروم نخواهند ماند و فضای سبز و محوطه ادارات و اماکن تاریخی بسیار زیبای شهر، پشت دیوارها پنهان نمی ماند و چهره شهری متحول می شود.

لازمه امر این است تا دیوارها و نرده های  تمام اماکن دولتی و نیمه دولتی تا حد امکان به منظور توسعه قلمرو دید عمومی و افزایش آرامش بصری و روانی در شهر حذف شود و با توجه به پدیده بلندمرتبه سازی و اسکان اکثر شهروندان در آپارتمان های بلند و عدم دسترسی به حیاط خانه،  این عمل بیش از پیش لزوم خود را نشان می دهد.

  آنچه واضح است حجم بالای دیوار در سطح شهر از نظر بصری و روانی، شهروندان را آزار می دهد و چنانچه شهرداری توانسته با آزاد سازی محوطه  ساختماتن مرکزی خود از حصار نرده ها، دیگر ادارات نیز می توانند در این امر مهم سهیم باشند. همچنین این کار سالانه میلیاردها تومان هزینه پاکسازی  دیوارها و نقاشیهای دیواری بی روح  سطح شهر را کاهش می دهد.

با توجه  به این که دلایل بسیاری از اماکن جهت برنداشتن دیوارها  نیاز به حریم است لذا باید به این امر واقف بود که  تأمین امنیت یک بحث است و وجود دیوارهای بلند بحثی دیگر؛ فناوری روز به جایی رسیده است که بدون دیوار هم می توان امنیت را حفظ کرد.

استفاده از دوربین و کنترل های محسوس انسانی بویژه در فضاهای اداری و نظامی می تواند به ما کمک کند که فضای سبز داخل برخی از این اماکن را در معرض دید عموم قرار دهیم.

توجه به کارکرد درست این طرح، نشان می دهد که برداشتن دیوارهای ادارات هیچ ضرری به اداره نخواهد داشت  چنانچه در ابتدا شهرداری با شروع این عمل نشان داد که فضاهای عمومی مال عموم مردم است و چون برای آن ها کار می کند چه مفهوم دارد که دیوار مانع دید مردم باشد و آرامش را سلب کند.

علی الخصوص در آستانه رویداد ۲۰۱۸ اکثر بناهای تاریخی شهر نیز دارای دیوارهای بلند بوده که مانع دید آثار تاریخی زیبای شهر می گردند این در حالی است که با حذف دیوارها و حصارهای فلزی این آثار گرانبهای تاریخی شهر ، میتوان زیبایی شهر را چند برابر کرد و آثار تاریخی شهر را در معرض دید عموم قرار داد تا با مشاهده آنها و مراجعه به محوطه این آثار از زیبایی های آن لذت ببرند و کنترل و حراست از این مکانها را تنها با سیستم های امنیتی روز دنیا از قبیل دوربین های مدار بسته و سیستم کنترل مانیتورینگ انجام دهند .

نگارنده: مهدیه فرج زاده

14
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  فیلم مراسم آغاز عملیات اجرایی پارک آبی سرپوشیده شیراز به مساحت ۲۲ هزار متر مربع و مصاحبه با سرمایه گذاران و طراحان ایتالیایی این پروژه ی تفریحی-گردشگری:
  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://tnews.ir/news/b7a994017843.html&ved=0ahUKEwi1upeG9p_WAhXGcRQKHXRMCGcQo7QBCBswAQ&usg=AFQjCNHAa917-0bkyy-HaReQob6wg5zGvg

  به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازشیراز؛ قاسم اکبری شهردار منطقه دو شیراز اظهار کرد:بزرگ‌ترین پارک آبی سرپوشیده جنوب کشور با مساحت ۲۲ هزار متر مربع در مدت ۲ سال ساخته خواهد شد.

  وی ادامه داد: این پارک آبی دارای ۲ سالن مجزا برای  استفاده همزمان بانوان و آقایان است.

  قاسم اکبری بیان کرد: بجز سرسره های متنوع و مدرن جدیدترین امکانات پارک‌های آبی دنیا همچون سونا، جکوزی، غار نمک، حمام ترکی، ماساژور و استخر موج در این مجموعه ساخته می شود .

  همچنین شهبازی سرمایه گذار این طرح گفت: ۳۷۲ واحد مسکونی در زمینی به مساحت ۱۹ هزار و ۵۰۰ متربع و ۱۸ هزار متربع فضای سبز نیز در کنار این پارک آبی در بلوار احمد بن موسی شیراز ساخته خواهد شد.

  وی تصریح کرد: مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها ۲۵۰ میلیارد تومان است.

  5

  7
 2. Hossein گفت:

  حصار های مصلی ….. واقعا شهر رو بد نشون میده ….
  اگه مصلی حصار نداشت هم معماری خور مصلی و اطرافش زیبا به چشم می خورد… هم ارک و محوطه سازیش به چشم می اومد …. هر موقع تز جلوی مصلی می گذرم افسوس می خورم …. هم این همه هزینه کردن …. هم خراب کاری ….

  18

  0
 3. یحیی گفت:

  دیوارهای استانداری و فرمانداری رو هم بردارند عالی میشه . با توجه به اینکه بوستان مقابل استانداری رو ازبین بردند لااقل بیان دیوارهای استانداری و فرمانداری رو بردارن چون فضای سبز خیلی خوبی داخل محوطشون هست

  3

  2
  • اردبیلی گفت:

   مشکلات امنیتی داره دوست عزیز ! نمیشه ! من یه بار رفتم داخل محوطه فرمانداری اردبیل موبایلم قطع و وصل میشد .
   فکر کنم سیستم مخصوص مخابراتی دارن که نویز ایجاد میکنه ! حالا شما میگید دیوارهاشو بردارن!

   2

   1
 4. سعیدارشدمعماری گفت:

  من خودم زیاد میرم اینجا واقعا خییییلی زیباست

  2

  0
 5. Aydin گفت:

  بله ما هم موافقیم با این کار ……
  ارک را از حصارهای آهنی رها کنید ….. نرده های اطراف برج یانقن را بردارید ….. برج خلعت پوشان را آزاد کنید ….. سیم خاردارای اطراف پارک ولیعصرو جمع کنید ….. واقعا تاسف باره که اطراف اکثر پارکا و شهربازیهای محدود شهر حصار کشی کردن ..!!!؟؟؟

  6

  1
 6. qartal گفت:

  مهندس خواهشا به مسیولان شهرداری و مخصوصا منطقه سه برسون که اون نرده ها و تیرآهن های عتیقه جلوی محوطه شهرداری منطقه سه رو جمع کنن و اون فروشگاه زشت و داغون جهاد رو هم تخریب کنن ، و با اتصال حیاط شهرداری منطقه سه به پارک رسالت یه فضای سبز خوب و یکدست درست بشه .

  6

  0
 7. ناشناس گفت:

  فقط خواهش میکنم به گوش مسئولین برسونید که این اقدام در مورد دیوار دور شهرداری قدیم انجام نشه.ارزش اون دیوار از ارزش خود ساختمان کمتر نیست.
  سپاسگزارم

  3

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo