۱۰۰روز تا «تبریز ۲۰۱۸»/ اولین‌ جاذبه‌هایی که باید در شهر اولین‌ها دیدن کنید

 

 

 تبریز که به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب‌شده، از مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است که باید آن‌ها را اولین مقاصد بازدید خود قرار دهید.

 

 

به گزارش تبریز مدرن به نقل از مهر، تنها ۱۰۰روز تا بزرگ‌ترین اتفاق گردشگری ایران باقی‌مانده است؛ «تبریز ۲۰۱۸»… شاید بسیاری از خوانندگان این گزارش این عنوان برایشان ناآشنا باشد که حاکی از عدم اطلاع‌رسانی کافی توسط رسانه‌هاست اما برای بیان اهمیت تبریز ۲۰۱۸ کافی است بگوییم که تبریز میان ۵۷ کشور اسلامی جهان به‌عنوان پایتخت گردشگری در سال ۲۰۱۸ توسط سازمان‌های بین‌المللی انتخاب شده است.

هرسال یکی از شهرهای کشورهای اسلامی این عنوان را دریافت می‌کند که تبریز نیز جزو آن‌ها شده است. این فرصت بی‌نظیر گردشگری نه‌تنها برای تبریز و آذربایجان شرقی، بلکه برای ایران می‌تواند بهره‌های بسیار ماندگاری به همراه داشته باشد و شاید اینکه شهرهای ایران بعد از ۵۷ سال شانس انتخاب به این عنوان را خواهند داشت، بیانگر اهمیت این رویداد باشد.

اکنون چیزی حدود ۱۰۰روز تا تبریز ۲۰۱۸ باقی مانده است و طبق گفته مسئولان بخش‌های مختلف، قرار است طی سال ۲۰۱۸، برنامه‌های متنوع ملی و فراملی در تبریز برگزار شودبسیاری از افراد فکر می‌کنند که با تحویل سال ۲۰۱۸ میلادی، سیلی از مسافران روانه تبریز خواهند شد اما مسئولان شهری و استانی که همواره به خاطر کم‌کاری دراین‌باره موردانتقاد قرار می‌گیرند، می‌گویند این اتفاق صرفاً جهت معرفی و تبلیغ تبریز است و می‌تواند آغازی برای توسعه صنعت توریسم در این خطه باشد.

اکنون چیزی حدود ۱۰۰روز تا تبریز ۲۰۱۸ باقی مانده است و طبق گفته مسئولان بخش‌های مختلف، قرار است طی سال ۲۰۱۸، برنامه‌های متنوع ملی و فراملی در تبریز برگزار شود تا از آن طریق بتوان گردشگر جذب کرد اما چیزی که امروز نیز شاهد آنیم، افزایش مسافران به‌ویژه مسافران خارجی در تبریز است.

تبریز و آذربایجان شرقی اماکن بسیار زیاد و زیبایی برای گردش دارند. تبریز شهر تناقض‌هاست. درحالی‌که سنتی‌ترین بازار را دارد، در بافت مدرن آن شاهد برج‌های تجاری متعدد هستیم. درحالی‌که کویر دارد، پیست اسکی نیز دارد.

اما آن‌هایی که قرار است به تبریز بیایند جزو ۷۰میلیون گردشگری هستند که با اهداف فرهنگی سفر می‌کنند و بی‌شک به همین خاطر، عامل «تفاوت»، اصلی‌ترین دلیل آنان از سفر به تبریز می‌تواند باشد. در این گزارش به معرفی ۷ نقطه گردشگری تبریز و حوالی‌اش می‌پردازیم. مکان‌هایی که باید اولین مقصد شما در شهر اولین‌ها باشند.

تاریخ زنده در تیمچه‌های بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان

یکی جاذبه‌های تبریز که بسیاری از گردشگران خارجی هدف از سفرشان به تبریز را دیدن‌ آن عنوان می‌کنند، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است که به‌نوعی دالان‌ها و کوچه‌های آن، شاهرگ‌های شهر تبریز تلقی می‌شود.

بازاری که به‌اندازه تاریخ تجارت این سرزمین طولانی و بزرگ است و می‌توان گذر عصرها و قرن‌ها را در آن با وضوح دوربین‌های امروزی دید. بازار سرپوشیده تبریز که مدت‌ها پیش به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مسقف دنیا، در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده، پر است از آدم‌هایی که بیش از مغازه‌هایشان جذاب هستند.

این بازار در گذشته‌های دور و به عبارتی از سده چهارم هجری به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، گذرگاه بسیاری از تجار خارجی و به عبارتی ورودی کشورهای همچون کشورهای اروپایی بوده که به گفته تاریخ‌دانان، بزرگ‌ترین علت رونق این بازار همین است.

موزه قاجار، راوی خوش‌چهره دوران قاجار

در فاصله نه‌چندان زیاد با بازار، یکی از بهترین‌ موزه‌های ایران سکونت دارد؛ موزه قاجار. این موزه که به نام خانه امیرنظام گروسی نیز شناخته می‌شود با ساخت و معماری کم‌نظیرش، یکی از بهترین عمارت‌های تاریخی ایران به شمار می‌آید که راوی یک دوره مهم از تاریخ ایران یعنی دوره قاجار است.

بی‌شک اگر کسی در کتاب‌ها یا فیلم‌ها درباره دوران قاجار مطالعه نداشته باشد، با یک گشت کوچک در این موزه، حتی به جزئیات زندگی آدم‌ها و اهالی دربارهای قاجاری پی خواهد برد. این موزه به‌تازگی با گسترش حیاط خود، به پارک‌موزه‌ای بی‌نظیر تبدیل شده است که همه‌روزه میزبان تاریخ‌دوستان از سرتاسر ایران و جهان است.

سراغ زمان را از عمارت ساعت بگیرید

اما به مرکز شهر که می‌رویم، به یکی از زیباترین نمادهای تبریز می‌رسیم. عمارت ساعت یا عمارت تاریخی شهرداری تبریز که بیش از ۸۰سال پیش به دست مهندسان آلمانی ساخته‌شده، مدت‌هاست که به‌عنوان یکی از نمادهای تبریز در کتب و منابع مختلف از آن استفاده می‌شود.

هرچند بخشی از این عمارت کاربری اداری پیدا کرده‌اند و اعضای شورای شهر در آن استقرار دارند، اما بخش دیگر و اعظم آن صرف نگه‌داری اشیای تاریخی و باارزش مثل فرش تبریز است که در معرض بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

ساعت بزرگی که در بلندای این عمارت نقش بسته است، هر ساعت با توجه به زمان (مثلاً در ساعت ۱، یک‌بار، در ساعت۲، دو بار و…) به صدا درمی‌آید و مدت‌هاست تبریزی‌هایی که از این مکان عبور می‌کنند، سراغ زمان را از عمارت ساعت می‌گیرند.

مسجد کبود، فیروزه جهان اسلام

در همان حوالی عمارت ساعت در خیابان امام که قدم بزنید مسجد کبود تبریز به چشم خورده می‌شود، «فیروزه جهان اسلام». چنانچه از صفت زیبایش پیداست، این مسجد علاوه بر اینکه رابطه‌ای معنوی با اسلام دارد، از یک رابطه ظاهری نیز برخوردار است.

کاشی‌ها و گچ‌کاری‌هایی که به قوه معماری اسلامی یک مسجد بسیار زیبا را فراهم آورده، در طول تاریخ پرفرازونشیب تبریز، لرزه‌های محکمی را به تن خود دیده‌ است ولی ازآنجایی‌که از استحکام مردان این سرزمین ارث برده، همچنان پابرجاست و به‌عنوان نماینده‌ای از تاریخ زیبای اسلامی در یکی از خیابان‌های قدیمی تبریز زندگی می‌کند.

مقبره‌ای که ۴۰۰شاعر، شعر مرگ را در آن سروده‌اند

تبریز به همان اندازه که به خاطر زیبایی و قدمتش شناخته می‌شود، به‌عنوان مهد فرهنگ و هنر نیز نام‌برده می‌شود و برای اثبات این حرف کافی است کمی آن‌طرف‌تر از موزه قاجار به مقبره الشعرا برویم. مقبره‌ای که در خیابان سرخاب قرار گرفته… خیابانی که هزاران فرهیخته در آن سر به زمین گذاشته‌اند.

۴۰۰ شاعر در مکانی مثل مقبره‌الشعرا سر به شانه سردمدار شعر ترکی، شهریار گذاشته و آرام گرفته‌اند. قدم زدن در مقبره‌الشعرا شاید بتواند همه را شاعر کند. شاعری که می‌تواند بی‌نهایت از عمق این دیار بسراید.

ائل‌گلی که نیاز به معرفی ندارد

همان‌جایی که با نشات از اسمش همه مردم آن را می‌شناسند. حتی شاید اولین مقصد مسافران در تبریز همین ائل‌گلی است و ازآنجایی‌که گل یا همان استخر وسط این باغ زیبا مدت‌هاست در کتب و فضاهای مختلف به‌عنوان نماد تبریز شناخته می‌شود شاید خوب نباشد که فقط آنجا را در توصیف تبریز به کار ببریم بلکه ائل‌گلی است که زیبایی و سبزی رگ‌های تبریز را تداعی می‌کند.

اما از تبریز که کمی بیرون می‌آییم، در استان آذربایجان شرقی و حوالی تبریز، طبیعت‌های بکر و مکان‌های تاریخی فراوانی وجود دارند که ممکن نیست گردشگری به خاطر تبریز به این خطه سفر کند و آن‌ها را ندیده، این دیار را ترک کند.

شهری دورافتاده، خواب‌آلود، میان کوه‌های سربه‌فلک کشیده

استان ما یک شمال کوچک در دل خود دارد؛ کلیبر. در مورد این شهرستان سبز و بهشتی آذربایجان شرقی کافی است به مرور نظر یک گردشگر خارجی اکتفا کنیم.

یک گردشگر کانادایی کلیبر را این‌گونه توصیف می‌کند: «شهری دورافتاده و خواب‌آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه‌ غلیظ از دیده پنهان‌شده‌اند… مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران.»

وقتی انسان می‌خواهد

پا به کندوان که می‌گذاریم، خانه‌های یک‌شکل و یک‌رنگی به چشم می‌خورد که در دل کوه، مانند کندوهای عسل لانه‌ای هستند برای زندگی انسان‌های یکرنگ و غریب‌دوست و مهربان. کندوان که در حوالی اسکو جای گرفته، نه‌تنها دیدنی است، بلکه فهمیدنی نیز است. باید فهمید که اگر انسان بخواهد می‌تواند حتی کوه‌ها را برای خود پناهگاه قرار دهد و زندگی کند.

کمی آن‌طرف‌تر نیز جلفا و منطقه آزاد ارس بر پیکره این استان جای خوش کرده است. جایی که کم‌کم نه‌تنها مسافرانی که به تبریز می‌آیند به آنجا سر می‌زنند، بلکه مسافرانی که این منطقه می‌آیند موقع گذر، تبریز را نیز می‌بینند. آسیاب‌خرابه و کلیسای سنت استپانوس از جاذبه‌های کهن این دیار است ولی کسی که به منطقه آزاد ارس سفر می‌کند، هرگز بر بازارهای مدرن و پیشرفته و گردشگرطلب آن چشم نمی‌بندد.

مکان‌هایی که از آن‌ها نام‌ برده شد، تنها مکان‌های گردشگری تبریز یا آذربایجان شرقی نیستند، اما دقیقاً همان‌هایی هستند که سال‌هاست تبریز را با آن‌ها می‌شناسید و به‌عنوان نمادهای تبریز یاد می‌کنید. این‌ها همان مکان‌هایی هستند که پای سند زیبایی و تاریخ تبریز امضا انداختند تا بزرگ‌ترین رویداد گردشگری جهان اسلام در تبریز برگزار شود. باید منت‌دار این بناها باشیم.

گزارش از بهنام عبداللهی

14
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۹ پاسخ

 1. محمد گفت:

  ۱۰۰۰ روز ؟!!!!

  0

  0
 2. ناصر گفت:

  امیدوارم از قلم انداختن ارک عمدی نبوده باشد.

  4

  0
 3. Taha گفت:

  جناب قندگر دیشب حدود ساعت ۹ شب در چهاراه شهناز یک تعداد توریست که برای دیدن ارک اونجا بودند و با درب بسته مواجه شده بودند در شهر گم شده بودند
  از عزیزان مسئول میخواهیم ساعات کاری موزه ها و اماکن گردشگری را تا ساعت های ۱۰ شب افزایش بدهند
  و همچنین درب های بسته اماکن تاریخی را به روی گردشگران باز کنند
  ارک تبریز – ربع رشیدی – بناهای در حال تخریب – کلیساها – …. را به روی گردشگران باز کنید

  ای کاش یکم خلاقیت به خرج بدهیم و از گردشگری شبانه برای تبریز بهره ببریم

  برای تبریز ۲۰۱۸ هیچ کاری جز افسوس خوردن انجام ندادیم
  در زمان کم باقی مانده به خودمان بیاییم و چهره شهر را زیباتر کنیم
  و نورپردازی ها را تکمیل کنیم

  7

  1
 4. وحید گفت:

  سلام، بدون تردید ارک علیشاه تبریز مهمترین جاذبه گردشگری این شهر به حساب میاد. البته به شرطی که تو فرصت ۳ ماه باقیمانده محوطه سازی آن بخصوص ضلع شمالی تموم بشه….

  5

  0
 5. Arash گفت:

  جوون هر کی دوست دارین پیاده راه بازار رو شروع کنین

  6

  0
 6. Arash گفت:

  ربع رشیدی دوکمال میدان صاحب الامر ۴ منار خلعت پوشان بازار تبریز ارک مقبره الشعرا خانه کلانتر هتل کیهان اینا چی شدن باز یه حرکتی میکردین ادم میگفت پول نیست
  اخه خلعت پوشان چرا نمیتونین با دانشگاه تعامل کنین ازاد کنین
  یه ماه هم محرم میشه و کاری انجام نمیدین
  خسته نباشین واقعا

  3

  0
 7. میثم از شیراز گفت:

  فوق العاده بود هرگز فک نمی کردم تبریز و حومه اش همچین جاهایی رو داشته باشد ….. گزارش هم بسیار تاثیر گذار و رسا بود

  6

  0
 8. ناشناس گفت:

  ارک چی شد؟؟

  3

  0
 9. رضا 88 گفت:

  اقای پویا در مورد واگذاری مشکوک کارخانه های تبریز به اشخاص غیر بومی هم مطلب بنویسید برخی ها تلاش می کنند این اشخاص غیر بومی به بهانه خرید کارخانه های تبریز ماشین آلات صنعتی را از تبریز خارج کنند و کارخانه ها را ورشکست کردند

  5

  4
 10. ناشناس گفت:

  خود تبریز هیچ جایی نداره،آخر آدم بیاد برج ساعت ببینه!!!نه از ارگ و نه از مسجد کبود چیزی باقی مانده،بازار هم که بیشتر برای خرید خوب هست
  اما کندوان و جلفا خیلی بهتر اند،به نظر من ارومیه از تبریز سر تره

  4

  5
 11. ناشناس گفت:

  میشه بیشتر از این پتانسیل قرار داد!!!
  کیش رو بگیم که حالا دریا داره…اون سرمایه گذاری هارو میشه تو تبریز کرد…صددرصد که می دونید رکن اصلی توریزم استراحت و تفریح است

  0

  0
 12. Farzad گفت:

  علاوه بر این ها اماکن دیگری هم هست که باید و باید در سایت ها و کتاب های گردشگری و… ثبت بشه تا ۹۰ درصد توریست هایی که جز بازار و مسجد کبود و ارگ جایی دیگه نمیرن بازدید کنند.
  ۱-یخچال قائم مقام که جزء تک های ایران است.
  ۲-حمام نوبر
  ۳-خانه نیکدل
  ۴-موزه عصر آهن
  ۵-یخچال صادقیه
  ۶-فرش سنگ ابریشم در منصور که بزرگترین فرش موزائیک دنیاست
  ۷-کوه عینالی
  ۸-دره لیقوان(نیاز به سرمایه گذاری است و لطفا از اماکن طبیعی ترکیه و آذربایجان ایده بگیرید)
  ۹-پیست اسکی سهند(نیاز به سرمایه گذاری)

  0

  0
 13. Farzad گفت:

  ۱-یخچال قائم مقام که جزء تک های ایران است.
  ۲-حمام نوبر
  ۳-خانه نیکدل
  ۴-موزه عصر آهن
  ۵-یخچال صادقیه
  ۶-فرش سنگ ابریشم در منصور که بزرگترین فرش موزائیک دنیاست
  ۷-کوه عینالی
  ۸-دره لیقوان(نیاز به سرمایه گذاری است و لطفا از اماکن طبیعی ترکیه و آذربایجان ایده بگیرید)
  ۹-پیست اسکی سهند(نیاز به سرمایه گذاری)

  0

  0
 14. معصومه گفت:

  هموطنان عزیز تبریزی باید در نظر داشته باشند که ورود گردشگر به شهر اونها و کلا هر شهری باعث کاهش بیکاری و رونق کسب و کار و انتقال فرهنگ و دانش و تجربه به اون شهر میشه و مزایای خیلی زیادی داره که همه از اون ها آگاهیم.من بعنوان کسی که با یه تبریزی ازدواج کردم و سالی دو سه بار به اونجا سفر میکنم و هربار حتما به چندتا از مراکز عمومی و گردشگری تبریز زیبا مراجعه میکنم توصیه میکنم انتظار نداشته باشند که حتما کسانی که به اونجا سفر میکنن حتما به زبان آذری صحبت کنند.من خودم اگه همسرم همراهم نباشه هنگام تردد در شهر دچار مشکل میشم .مساله دیگه هم اینکه همیشه پشت هم بودن و هوای همشهری رو داشتن یه صفت خیلی خوبه ولی نه اینکه اگه کسی رو غریبه دیدیم کم توجهی بهش بکنیم با این استدلال که غریبس.خب گردشگرایی که غریبه ان و به زبان شما آشنا نیستن چطور از راهنمایی شما استفاده کنن؟

  6

  2
  • ناشناس گفت:

   خواهرم حرف شما متینه ولی شما فقط و فقط یه طرفه دارین به قضیه نگاه میکنین. من خودم چند بار شاهد بودم که چنتا مسافر فارس مخصوصا تهرانی ها که میان و یکم بهشون رو میدی و فارسی باهاشون خوش و بش میکنی پشت سر طرف میگن اسگلش کردیم چون فارسی مسلط نبود دو درش کردیم و سوارش شدیم. یا یکم بهشون رو میدی شروع میکنن با وقاحت هر چه تمام جک زبانی تحویل آدم میدن. از خیلی از همشهریام شنیدم یکم به این فارس جماعت رو میدی پسرخاله که میشن هیچی پدرسوختگیشون اینجا شکوفا میشه . پس همون بهتر که حریم خودمون رو حفظ کنیم.

   3

   5
   • Farzad گفت:

    حرف شمارو نمیشه به کل مردم فارسی زبان تعمیم داد.حالا اگه یه تبریزی در شهری جنایتی کنه خوشتون میاد همه بگن تورک ها بد هستن؟

    4

    2
    • ناشناس گفت:

     ما چه خوشمون بیاد یا نیاد شما قومی هستید که از هر فرصتی برای تبلیغ بد ما استفاده میکنید . نمونش کامنت بالا ( معصومه) که با حرکت یه ترک اون رو تعمیم داده به کل اهالی شهر

     2

     3
  • واقعیت گفت:

   خانم معصومه این گفته های شما را همه کسانی که به تبریز سفر کرده اند تائید می کنند ولی من بسیاری از مردم تبریز را می شناسم که به خاطر این رفتار همشهریانشان به شدت ناراحت هستند

   5

   3
   • ناشناس گفت:

    شما بهتره اسمت رو عوض کنی بزاری غیر واقعیت. چون هر چی کامنت میزاری چرت و پرته و غیر واقعی. در ضمن کامنت نعصومه خانم هم دروغ و کذب محضه. یه چیزی تو دهنتون افتاده شما فارسها، جوگیر شدید ، دارین الکی چرت و پرت میگین.

    2

    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo