نقش مجسمه های مشاغل سنتی در هویت بخشی به فضای شهری پیاده راه تربیت

فضاهای شهری محلی برای تعامل و زندگی اجتماعی شهروندان می باشد. به همین دلیل است که توجه به طراحی این فضاها باعث ارتقا کیفیت و ضامن زندگی شهری و تعامل شهروندان با شهر خود است.ورود مجسمه های شهری به عرصه فضاهای عمومی یکی از راه حلهای مناسب برای زیباسازی و ارتقا کیفی این فضاها می باشد.

هنر مجسمه سازی در فضاهای عمومی بصورت مستقیم با مردم ارتباط دارد و موجب اعتلای فرهنگ بصری شهروندان و ارتقاء کیفیت محیط های شهری می شود. مجسمه های شهری علاوه بر اینکه نقش زیباسازی فضاهای شهری را بعهده دارند، میتوانند ویژگیهای مثبت و مهمی همچون هویت بخشی به فضاهای شهری، ایجاد تصویر ذهنی، انتقال پیام های با ارزش و انتقال فرهنگ و تاریخ را در جامعه بعهده بگیرند و از طریق خلق فضاهای جذاب و با کیفیت باعث تعامل بیشتر شهروندان در فضاهای شهری شوند.

ورود هنرهای تجسمی و بویژه مجسمه سازی به عرصه فضاهای شهری، یکی از مناسب ترین راه حل ها، جهت زیباسازی فضاهای محیطی و ساختن فضاهایی جهت تمرکز و تعامل شهروندان در شهرها است.با ثبت مجسمه ها در خاطره دیداری شهروندان هویتی برای فضاهای شهری شکل می گیرد. از سوی دیگر قرارگیری مجسمه ها در فضاهای عمومی شهری منجر به ارتقا سطح لذت و ذوق زیباشناسانه شهروندان می شودکه این امر کمک شایانی به تعاملات مثبت شهری می نماید.
اقدام شهرداری تبریز در جهت تهیه و نصب مجسمه های مشاغل سنتی و رویدادهای تاریخی در بافت تاریخی شهر، گام بلندی در راستای هویت بخشی شهری و معرفی آداب و رسوم سنتی شهر میباشد که منجر به القاء حس نوستالژیک به مردم میگردد.

گزارشهای ماخوذه نشان از رضایت مندی عالی شهروندان از این عملکرد شهرداری تبریز دارد و عکسهای یادگاری مردم در کنار این مجسمه های فرهنگی و هنری  نشان از جذابیت  این موضوع برای آنها میباشد .

آنچه مسلم است هدف شهرداری تبریز از نصب این مجسمه ها، شناساندن مشاغل سنتی شهر و آداب و رسوم شهری به عموم مردم میباشد.

طی سالیان اخیر مجسمه های فرش فروش، عکاس، بستنی فروش، کفاش، سلمانی، باربر، چاقو تیز کنی و مرغ فروش در طول پیاده راه تاریخی تربیت نصب شده اند که مردم با دیدن آنها غرق در تاریخ شده و نوعی حس نوستالژیک به آنها دست میدهد .

طبق مشاهدات مردم از تماشای این مجسمه های مفهومی که معرف مشاغل سنتی شهر میباشند، لذت میبرند این حس شامل حال تمام اقشار مردمی میشود. حتی افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند نیز بیننده‌ی این حجم‌ها هستند و از تماشای آنها لذت میبرند .آنچه مسلم است، این مجسمه ها تنها اثر حجمی زینت‌بخش معابر نیستند، آثار حجمی متنوعی در فضاهای شهری ما نصب می‌شوند که اگرچه گاهی تشابه نزدیکی با مفهوم مجسمه دارند اما دارای هویت متمایز هستند. بهره‌برداری هوشمندانه از این آثار حجمی نیز می‌تواند در ارتقای کیفیت فضایی شهر موثر باشد.

 

 

 

7
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. شهروند گفت:

  سلام نصب مجسمه های مشاغل واقعا کار زیبا و پسندیده ایست که امیدواریم ادامه داشته باشد

  7

  0
 2. آذرشهرلی گفت:

  ساختمون سنتی یا بافت تاریخی نابود کنید بعدا خودتون رو با مجسمه ارضا کنید
  خدا ازشون نگذره

  4

  1
 3. الشن گفت:

  پیاده راه یا پارکینگ؟

  4

  1
 4. ناشناس گفت:

  خیلی کار عالی و بی نظیری است

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo