مقبره های مدفون را دریابید/ شمارش معکوس تا تبریز ۲۰۱۸

دیگر آنقدر از بی توجهی به بناهای تاریخی و باستانی  این شهر و برخوردهای منفعت طلبانه با این آثار گفته ایم و گفته اند که دیگر هر حرفی تکرار مکررات است.

ماه ها از خانه تاریخی غبار گرفته ، لوله کشی گاز در مسجد کبود، احداث پارکینگ در محوطه ارک، متروک شدن فلان بنا و فلان اثر نوشته ایم که خنده مان می گیرد از این همه گفتن های بی ثمر!

حالا مقبره الشعرا، نماد تاریخ و هنر و فرهنگ تبریز هم با آن گنج پنهان در دلش به زمره آثاری پیوسته است که به جای معرفی آن به کسانی که نمی شناسدنش، باید پنهانش کنیم و به حالش اشک بریزیم.
مقبره الشعرا یا همان گورستان سرخاب، یکی از قدیمی ترین آرامگاه های تبریز است که محل دفن بیش از شاعر و عارف و ادیب از جمله خاقانی، قطران، همام تبریزی، شیخ محمد خیابانی، ثقه الاسلام، اسدی طوسی و … است که امروز اگر چه محل دقیق مدفن این افراد مشخص نیست اما با دفن محمدحسین شهریار در این آرامگاه به شکل جدید خود درآمده و با توجه به قدمت و اهمیتی که دارد به نماد شهر تبریز تبدیل شد یا بهتر است بگوییم تبدیل شده بود!
در طی سالیان و با سلیقه متفاوت مدیران مختلف، هر کس تلاش کرد تا دستی به سر و روی این مقبره بکشد اما هر یک از این طرح ها به دلیل سوء مدیریت و نبود تخصص در ارائه طرح، عقیم ماند و مخلوقی نیمه تمام از خود به جای گذاشت. بنایی که قرار بود زبانزد گردشگران و مسافران مشتاق و مردم فرهنگ دوست شهر شود، از هر طرف رانده و درمانده شد. هیچ یک از آن هایی که شیپور ادب و فرهنگ به دست گرفته بودند نه توانستند آن را احیا کنند و با تعیین جایگاه دفن هر یک از نامداران مدفون، آن را به آرامگاهی مهم و ارزشمند تبدیل کنند و نه توانستند بعد از شهریار آن را به شکل گردشگاه و باغی همچون حافظیه و سعدیه در آورند. حالا هم با سوء مدیریت بولدوزرها و تیرآهن ها راه خود را به ساحت آن باز کرده اند تا مقبره الشعرا را نیز به سرنوشتی همچون سرنوشت میدان منصور و مسجد کبود و … دچار کنند.

…. تقی زاده رییس سابق میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در خصوص طریقه رفتار و برخورد با قبرستان ها می گوید: ” از نظر معنوی، همه قبرستان ها مهم هستند و بسته به محل، جغرافیا و تاریخ خود سرمایه های اجتماعی متعددی را در خاک خود دارند و هر گونه تغییر کاربری در این مکان ها هتک حرمت است و در برنامه توسعه دولت ها نباید وارد شود. بر همین اساس به نظر من تبدیل قبرستانی مثل مقبره العرفا به فضای عمومی باغ گلستان و هر اقدام مشابهی حرکت غلطی بوده و هست.”
وی می افزاید: ” اگر این قبرستان ها مثل مقبره الشعرا علاوه بر ارزش معنوی خود، دارای ارزش تاریخی، فرهنگ و هنری و … نیز باشند باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حفاظت شوند.”
تقی زاده تأکید می کند: “در هیچ جای دنیا مجموعه ای وجود ندارد که این تعداد شاعر بنام را در خود جای داده باشد و مقبره الشعرا علاوه بر ارزش ادبی خود وجه وفاق ملی برای همه گان دارد چرا که توانسته شاعرانی را از دوره های مختلف و از جفرافیایی خارج از این جغرافیا در دل خود دفن کند. با این اوصاف هر حرکتی که خدشه ای به این وجه و نماد مهم وارد کند توجیه شدنی نیست حتی اگر به بهانه احداث سالن اجتماعات و گالری و … باشد و من اطمینان دارم که جامعه در سال های آینده عاملان این کوتاهی را نفرین خواهند کرد.”
وی معتقد است که هدفگذاری برای شبیه سازی این مجموعه با حافظیه و هر اثر تاریخی دیگر نیز اشتباه است و هر جغرافیا اقتضائات خود را دارد.
مقبره الشعرا که چهار متولی دارد و مصداق بارز ” آشپز که دو تا شد است” در حال حاضر آماج مجموعه ای از طرح ها و پروژه ها قرار گرفته است که به جای آبادانی، در حال از بین بردن ارزش های آن هستند.
خوشنواز، شهردار منطقه ۱۰ در خصوص پروژه ساماندهی مقبره الشعرا ۶ ماه پیش گفته بود که این طرح ملی ده سال پیش توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی مصوب شد و قرار است در محوطه این بنا تالار شعر، تالار گفتگو، آمفی تئاتر، نگارخانه، قدمگاه و … احداث شود.
خوشنواز تأکید کرد که شهرداری تبریز تنها هزینه ای انجام پروژه را تأمین می کند اما امیدواریم تا با فعالیت های شبانه روزی بتوانیم فاز اول را تا پیش از تبریز ۲۰۱۸ آماده کنیم.
اما صد افسوس که تنها ۳ ماه تا فرارسیدن سال ۲۰۱۸ میلادی باقی مانده و نه تنها حصارکشی ها تکانی نخورده اند بلکه هیچ مسئولی توضیحی قابل قبول در مورد سرنوشت این بنا نمی دهد.

 

…………………………….

گزارش از پری اشتری

……………………………..

10
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. حامد گفت:

  ممنون بابت این گزارش کامل و دقیق .. و صد حیف برای این مجموعه. با اینکه چشمانمون میبینه چه سرمایه ایه و چه بلا هایی به سرش میاد و کاری نمیتونیم انجام بدیم.

  3

  0
 2. Taha گفت:

  مسئولین استان و شهر یک کلنگ برداشتند و افتادن سر آثار تاریخی و بازدیدی شهر
  حیف و صد حیف

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo