سرویس کلانشهرها/مبلمان شهری تجلی بخش اندام شهر اصفهان/مبلمان شهری اصفهان متحول شده است

زیباسازی شهری

اصفهان شهری است که مبلمان شهری آن در بین شهرهای کشور زبانزد بوده و به‌ عنوان شهری خدماتی مطرح است، به طوری که موفقیت اصفهان در مبلمان شهری می‌تواند برای دیگر شهرها الگو باشد.

به گزارش  تبریزمدرن به نقل از ایمنا، انسان موجودی زیبا و زیبا پسند است و همیشه در پی طرح های زیبا و فضاهای مسحور کننده است، از این رو یکی از بزرگترین ابداعات بشر ایجاد زیر ساخت های شهری و توسعه شهر نشینی است.

امروز شهرها را نماد توسعه و پیشرفت ذهن خلاق انسان می دانند و در دنیای مدرن امروز به کمک فناوری های پیشرفته اَبَر شهرهایی طراحی و ساخته می شود که باور وجود چنان فضاهایی بیشتر به تخیلات می ماند تا واقعیت، ولی چاره ای جز باور آنها نداریم.

در صنعت شهرسازی و زیباسازی فضاهای شهری اصطلاحی تحت عنوان مبلمان شهری بکار برده می شود که ممکن است کمی ابهام برانگیز باشد سوال این است مبلمان شهری چیست و منظور از بکار بردن این اصطلاح چه می باشد.

انسانها به شهرها هویت می بخشند و این هویت همان عناصری هستند که از فرهنگ و تمدن تاریخی بشر نشأت گرفته اند یعنی شهر نشینی منبعث از هویت و فرهنگ شهروندان است به عبارتی مسئولان و برنامه ریزان شهری سعی می کنند تا با تأسی به آداب، فرهنگ و هویت شهروندان فضاهای شهری خود را طراحی و زیبا سازی نمایند و این کار همان بحث مبلمان شهری است.

نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری ایجاد مکان هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد.

از روزگاران قدیم از اصفهان انتظار زیبایی می‌رفته است و این شهر قابلیت بسیار زیبا شدن را همچنان دارد هر ناظر و گردشگری انتظار دارد که اصفهان را زیباترین شهر ایران ببیند.
بنابراین فرهنگ فرسایش فعالیت‌های مختلف باید به فرهنگی مذموم و غیر قابل قبول تبدیل شود و ما هر روز شهرمان را بهتر از دیروز بخواهیم و برای اجرای پروژه‌های گسترده، وسواس لازم را داشته باشیم، همه ابعاد کار را بسنجیم و طراحی‌ها را متناسب با فرهنگ و هویت والای شهرمان بپذیریم.

اکنون هم نباید توجه به مبلمان شهری را امری تشریفاتی قلمداد کرد.
اگر می‌خواهیم مردم نسبت به نظم و نظافت محیط‌های بیرونی مانند خانه خویش اهتمام داشته باشند باید مقدمات آن را فراهم سازیم؛ باید سطل‌های زباله در هر جایی در دسترس مردم قرار داشته باشند تا از پراکندن زباله در کوچه و برزن جلوگیری شود، مکان‌هایی برای نشستن مردم و لذت بردن آنها از طبیعت پیش بینی گردد تا فضای سبز مورد آسیب استفاده کنندگان واقع نشود، امکاناتی برای طبخ غذا در نظر گرفته شود تا بر اثر کم توجهی و غفلت، درختان و جنگل‌ها دچار آتش سوزی نشوند، هر فردی که با ایستگاه‌های اتوبوس – به عنوان مثال شهر اصفهان – برخورد می‌کند باید وجود نمادهای هویتی این شهر او را نسبت به ویژگی‌های آن آگاه نماید

انجام اقدامات ویژه در دستور کار!

از روزگاران قدیم از اصفهان انتظار زیبایی می‌رفته است و این شهر قابلیت بسیار زیبا شدن را همچنان دارد هر ناظر و گردشگری انتظار دارد که اصفهان را زیباترین شهر ایران ببیند
بنابراین فرهنگ فرسایش فعالیت‌های مختلف باید به فرهنگی مذموم و غیر قابل قبول تبدیل شود و ما هر روز شهرمان را بهتر از دیروز بخواهیم و برای اجرای پروژه‌های گسترده، وسواس لازم را داشته باشیم، همه ابعاد کار را بسنجیم و طراحی‌ها را متناسب با فرهنگ و هویت والای شهرمان بپذیریم

http://esfahancite.persiangig.com/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86%20%D8%B4%D9%87%D8%B1/011.jpg
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در گفتگو با خبرنگار “ایمنا“اظهار می کند: مبلمان شهری را می توان در تابلوهای تبلیغات، نیمکت پارکها، چراغ های روشنایی معابر و پارکها، نورپردازی ها، تندیس ها و مجسمه ها، اصلاح نماسازی و تمیز کردن نماهای قدیمی شهر، نورپردازی ابنیه تاریخی، موارد مربوط به نقاشی های دیواری و استفاده از المان های حجمی در زیرگذرها تعریف کرد.

سید جمال الدین صمصام شریعت با اشاره به اینکه در حال حاضر برای مبلمان شهری و زیباسازی ورودی های شهر اصفهان اقدامات ویژه ای در حال انجام است، تصریح می کند: از جمله این اقدامات در ورودی شمال شهر اصفهان (ورودی میدان استقلال) یا به عبارتی میدان علم و فناوری بود که به ثمر نشست.

وی تاکید می کند: در این میدان اقدامات زیباسازی بسیاری از جمله نورپردازی، ساخت مجسمه های مربوط به بزرگان و علما و دانشمندان مرتبط با میدان علم و فناوری همچنین ایجاد مناره هایی که یادآور مناره های تاریخی شهر اصفهان است، در حال انجام است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان از قدیم علاوه بر شهر گنبدهای فیروزه ای، به شهر مناره ها هم شهرت داشته است، ادامه می دهد: مناره هایی که از زمان سلجوقیان یا از دیگر ادوار زمانی به جای مانده  اعم از مناره ساربان، مناره چهل دختران یا در اطراف اصفهان مثل مناره سین، به عنوان راهنمای مسافران ایفای نقش می کردند.

وی خاطرنشان می کند: طبق طراحی های انجام شده ۱۲ مناره در یک سو و ۱۲ مناره در سوی دیگر ورودی میدان علم و فناوری نصب شده است.

http://www.isfahan.ir//Dorsapax/Data/Sub_42/File/n00084107-b.jpg

به گفته صمصام شریعت، در اطراف این مناره ها نورپردازی های زیبا، اَبنماها و فضاهای سبز مخصوص همراه با کاشت درختان زینتی پیش بینی و انجام شد و در حال حاضربه عنوان یک میدان الگو و نمونه برای ورودی شهر اصفهان مطرح است.

وی یادآور می شود: برای ورودی تشریفات از سمت فرودگاه اصفهان نیز طرحی تهیه شده که  فضای سبز، انواع نورپردازی، رسیدگی به برج های کبوتر در مسیر، رنگ آمیزی پل ها، استفاده از المان های ویژه و کارهای حجمی، نصب تابلوهای تبلیغاتی و نصب تصاویر شهدای شاخص شهر اصفهان انجام می شود.

مبلمان شهری اصفهان متحول شده است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به پیش بینی اجرای طرح هایی برای ورودی اصفهان از سمت خیابان جی، ورودی شهید دستجردی  و ورودی غرب از سمت اتوبان ذوب آهن، معتقد است با توجه به اینکه وردی شهر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند زیرا مسافران داخلی و خارجی اولین منظره ای که در بدو ورود به شهر مشاهده می کنند، به عنوان خاطره ای از شهر اصفهان در ذهنشان ثبت می شود، تحقق این طرح ها ورودی های شهر اصفهان را متحول می کند.

وی مناسب سازی پارکها برای معلولان، نصب وسایل بازی در پارکها، نورپردازی در خیابان ها، نورپردازی درختان پارکها، نصب تندیس ها، سردیس ها و مجسمه ها، نقاشی های دیواری و زیباسازی زیرگذرهای شهری را از جمله اقداماتی برشمردکه برای مبلمان شهری اصفهان انجام شده است.

صمصام شریعت با بیان اینکه از سال گذشته تحولی در مبلمان شهری اصفهان به وجود آمده است، تاکید می کند: البته هنوز در حد ایده آل نیستیم اما می توانیم ادعا کنیم تحول بزرگی در توجه به مبلمان شهری اصفهان ایجاد شده و با قوت و قدرت ادامه خواهد داشت.

مبلمان شهری روحی بر کالبد شهرها

حقیقت آن است که عدم نظم و آرامش هنرمندانه در سیما و مبلمان شهری، مثل سریال های کم ارزش تلویزیونی هستند که تمام روابط بین آدم ها در آنها در حد مچ گیری ها، دادزدن ها و دغلبازی خلاصه می شود و نشانی از آدم ها و خانواده های فرهیخته که آرام حرف می زنند و لبخند بر لب دارند نیست. شهر هم اینچنین داستانی دارد.

شلختگی سیمای شهر، هم در بُعد کلان خط آسمان و احجام آن و هم در سطح ملموس تر واقع در منظر عابر پیاده، سبب گسست های رفتاری و زمختی عصبی مردم می شود، چرا که شهر به عنوان محلی تعریف شده است که مردم بیشترین وقت خود را در آن سپری کرده و حداکثر ارتباط را با یکدیگر و پیرامون خود برقرار می سازند.

اگر  عناصر مورد اشاره شده که جزئی از مبلمان شهری محسوب می شوند، بتوانند لبخند را به لب مردم بیاورند و برای آنها پیام آور احساس آرامش و امنیت باشند می توان گفت: مدیران شهری عملکرد موفقی داشته اند.

حذف مبلمان شهری از اندام شهر باعث ناکارآمدی عملکرد سامانه شهری و عدم رضایتمندی ساکنین شهر می شود.

در واقع مبلمان شهری حکم روح برای کالبد شهر را دارد تا جایی که بعضی از شهرهای مهم دنیا بواسطه مبلمان خاص شهریشان قابل شناخت و متمایز از شهرهای دیگرند.

مبلمان شهری ما ارتباط خوبی با مخاطبان که شهروندان هستند برقرار می کند لازم است بین مجری، طراح و پروژه ای که اجرا شده ارتباط برقرار شود تا به طور حتم مردم در حفظ آن کوشا باشند.

با این که برخی مواقع مردم نسبت به برخی طرح ها بی توجه هستند یا در جهت تخریب آن عمل می کنند اما در مبلمان شهری باید به مذهب، مسایل فرهنگی و شرایط اقلیمی توجه ویژه ای شود، ضمن آنکه طرح های مبلمان شهری باید بتواند جوابگوی کودکان، نوجوانان و سالمندان باشد.

18
3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. س گفت:

  به نظرم در حال حاضر اصفهان و مشهد بسیار در این زمینه پیشرو هستند

  10

  3
 2. Taha گفت:

  آفرین به شهرداری های تهران – اصفهان – شیراز – مشهد
  تو این چهار سال گذشته برای شهرشون خوب کار کردند
  ما هم دیگه مشخصه اون چهار سال قبل
  چهار سال اینده هم از الان مشخصه چی خواهد شد
  فردی که نتونست اعتماد مردم را جذب کنه و به شورا بره
  اعتماد ۷ نفر از شورا یی ها را جذب کرد و شد شهردار
  عجب شهرداری
  عجب پشتوانه قاطعی

  7

  3
 3. ناشناس گفت:

  اصفهان و مشهد راهشون را از بقیه شهر ها جدا کردند
  البته تهران را فاکتور بگیرید که همه هزینه ها داره توی این شهر انجام میگیره

  2

  0
  • ایران گفت:

   من تقریبا چندماهیه به همه کلانشهرهای ایران سفر کردم همه جاهارو دیدم و سرم درد میکنه واسه پروژه های عمرانی توی کلانشهرها. هم از نزدیک دیدم پروژه هارو هم از اخبارشون مطلعم. به جرات میتونم بگم حجم سرمایه گذاری چه دولتی چه خصوصی تو بحث عمران و شهرسازی و ساختمان سازی و… در شهر تهران با اختلاف حداقل صد برابری نسبت به بقیه کلانشهرها بیشتره. اغراق نمیکنما! بعد از تهران هم مشهد هست و بعد از اون با اختلاف زیاد اصفهان، شیراز و تبریز و اهواز. قم هم با سرعت عجیبی داره رشد میکنه و حجم سرمایه گذاری بالاست.

   3

   3
 4. ناشناس گفت:

  مسئولین شهر تبریز فقط فکر نرده کشی و تعویض نرده های خیابانها هستند. که جلوی تردد مردم…..رو بگیرند.این نرده ها رو برا یه عده گذاشتند که آن یه عده هم از روش میپرند.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo