یادداشت عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز؛ نگرانی شهروندان تبریزی و لزوم پرهیز از آفت سیاست زدگی و اقدامات غیرتخصصی در شورا

کمتر از سه ماه به آغاز سال ۲۰۱۸ باقی مانده و وجود اختلافات سیاسی و احیاناً کدورت های سابق بین اعضای محترم شورای شهر تبریز راه را برای جذب درآمدهای بسیار هنگفت که پیامد انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام است، بسته نگاه داشته است.

نگرانی شهروندان تبریزی و لزوم پرهیز از آفت سیاست زدگی و اقدامات غیرتخصصی در شورا

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ محمد مظهری*

بحث های چند هفته در شورای شهر   و تاخیر در انتخاب شهردار  یکی از نگرانی های مردم تبریز در آستانه تبریز ۲۰۱۸ است. در ابتدای بحث لازم است به پیام مقام معظم رهبری که در آغاز اولین دوره کار شورای اسلامی شهر و روستا داده شده است استناد کنیم که ایشان، در بند یک آن خطاب به منتخبان این شوراها اشاره صریحی دارند : ”مناقشات سیاسی و جناحی و ورود در هر اقدامی که اعضای شورای اسلامی را از اتحاد عملی خود دور کنند برای این شورا مضر است“ .  همچنین در بند ۴ این پیام برای انتخاب شهرداران و دهیاران، مهم‌ترین خصوصیت را ” کاردانی“معرفی می نمایند.

برای جلوگیری از اطاله کلام، می توان در موارد زیر، آنچه که ایشان برای شورا ها ضروری دانسته اند را بدین نحو خلاصه نمود:

– پرهیز جدی از ملاک قرار دادن رفاقت های شخصی و حزبی و ملاحظات سیاسی برای گزینش مدیران فاقد ملاک های اصلی

– عمل کردن به وظیفه قانونی اعضای شوراها بدور از جنجال و غوغاگری

– کمک و فرصت به شهردار برگزیده …..

بند ج ماده ۲۶ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران به صورت تکیلفی یکی از شرایط انتخاب شوندگان شورا ها را ”اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه“ دانسته است. حال سوال اینجاست که با توجه به اختلافات عمدتاً سیاسی فی مابین اعضای محترم شورای اسلامی شهر تبریز که هنوز در آغاز راه بر سر اصلی ترین کار شورا که همانا انتخاب شهردار است اتفاق نظر ندارند، چطور چهار سال آینده را به نیت خدمت رسانی به شهروندان سپری خواهند کرد؟ اصولاً با توجه به پیام رهبری و مقدمات فوق، تا چه اندازه این بزرگواران خود را ملتزم عملی به بیانات بجای ایشان می دانند؟ کمتر از سه ماه به آغاز سال ۲۰۱۸ که در آن شهر تبریز به عنوان «شهر نمونه گردشگری جهان اسلام» تعیین گردیده باقی مانده و وجود اختلافات سیاسی و احیاناً کدورت های سابق بین اعضای محترم شورای شهر تبریز راه را برای جذب درآمدهای بسیار هنگفت که پیامد انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام است بسته نگاه داشته، براستی مسئولیت این خسارات بر عهده کیست؟ شایسته است منیت های و جناح بندی های نادرست که این خود حاصل اشتباه شهروندان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر بوده است از بین رفته و نحوه نگرش شهروندان برای انتخاب کردن در آینده اصلاح گردد. پر واضح است که مدیریت شهری نیاز به متخصص متعهد دارد نه آنکه چون شورای شهر سابق پایتخت عده ای ورزشکار در صندلی های آن جلوس نمایند و نه آنکه مثل این دوره بسیاری از شهرهای کشور سیاسیونی که فقط بدنبال منافع جناح مطبوع خود هستند در آن راه یابند. این اتفاقات اخیر به خوبی نشان می دهد مردم در انتخاب فرد اصلح ملاک متخصص متعهد را در نظر نمی گیرند و گاه خود را متمایل به این جناح و گاه آن جناح می دانند و بعضاً ملاک انتخابشان موارد غیر اصولی است. شهردار منتخب شهر تبریز که عده ای از اعضای محترم شورای شهر تبریز انتخاب ایشان را بر نمی تابند، سالها در حوزه مدیریت شهری صاحب تجربه است و این خود ملاک کافی برای این انتخاب بوده و خواهد بود. بند ب تبصره ۴ ماده ۷۱ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، استیضاح شهردار را از اختیارات شورا دانسته و برعهده آنان قرار داده است. علی فرض آنکه شهردار منتخب فاقد صلاحیت برای مدیریت شهر باشد، با توجه به همین ابزار، امکان برکناری ایشان در آینده قانوناً و بالقوه وجود دارد. امید است نهال نوپای شوراهای اسلامی شهر و روستا با اصلاح قانون انتخابات مربوط به آن توسط مجلس شورای اسلامی (که یک پیشنهاد برای آن می تواند برگزاری آزمون ورودی علمی و تخصصی توسط کاندیداها باشد)، بتواند از آفت سیاست زدگی و غیرتخصصی بودن بدور مانده و همواره متخصصینی متعهد که شورای اسلامی شهر را منشاء خدمت رسانی به شهروندان تلقی می نمایند و نه منافع جناحی خود، بدان راه یابند.

* عضو هیأت علمی گروه حقوق دانشگاه تبریز

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo