شهردار منطقه هشت خبر داد؛ ادامه کف سازی بازار تاریخی تبریز این بار در سرای صاحب دیوان

شهردار منطقه هشت تبریز از ادامه کف سازی بازار تاریخی تبریز در سرای صاحب دیوان و با مشارکت بازاریان خبر داد.


به گزارش تبریزمدرن،مهندس تیزپاز ضمن اعلام خبر فوق افزود: در راستای ارتقاء کیفی معابر بازار تاریخی تبریز و پیرو سیاست های شهرداری تبریز مبنی بر آماده سازی بازار تاریخی تبریز برای رویداد ۲۰۱۸ ، پروژه کف سازی سرای صاحب دیوان را با مشارکت اصناف و کسبه این سرای، آغاز نموده و با جدیت اجرائی خواهیم نمود.

شهردار منطقه هشت در ادامه از کف سازی راسته بازار جدید خبر داد و گفت: با توجه به اینکه در آستانه ی تبریز ۲۰۱۸ قرار داریم ضروری است کلیه معابر مهم و پرتردد بازار تاریخی تبریز کف سازی شود.
سال گذشته در این راستا کفسازی بازار کفاشان به اتمام رسیده و طی روزهای اخیر کفسازی بازار حرمخانه و فاز اول بازار صادقیه را تکمیل نموده ایم و در روزهای آتی با اجرائی کردن فاز دوم کفسازی بازار صادقیه در کنار کفسازی راسته بازار جدید و سرای صاحب دیوان،اقدامات اساسی در راستای ساماندهی بازار تبریز تداوم خواهد یافت.
وی افزود: متاسفانه کف سازی اکثر معابر بازار تبریز با آسفالت انجام شده است که این نوع کف سازی موجب انتقال رطوبت کف به ستونها، طاقها و آسیب زدن بر بافت آجری بازار می‌شود و هیچ همخوانی با ارزش تاریخی این مجموعه عظیم ندارد. مجموعه شهرداری و میراث فرهنگی، کف سازی و ساماندهی بازار تاریخی تبریز را اجرائی می‌کند و تا تبریز ۲۰۱۸ این پروژه عظیم تکمیل می‌شود .
تیزپاز در بخش دیگر سخنان با اشاره به جنس سنگهای مورد استفاده در کف سازی سرای صاحب دیوان، اظهار کرد: در کف سازی بازار صادقیه تبریز از سنگ اسپراخون استفاده شده است و با توجه به بومی بودن این نوع سنگ، دارای مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما است و همخوانی خوبی با بافت تاریخی بازار دارد
. شهردار منطقه ۸ در خاتمه ابراز امیدواری کرد با استمرار روند موجود و همراهی مردم و بازاریان، بازار تاریخی تبریز همچنان مانند نگینی در میان آثار تاریخی جهان بدرخشد.
شایان ذکر است سرای صاحبدیوان یکی از کاروانسراهای تاریخی بازار تبریز میباشد که در بازار کفاشان واقع شده و دارای معماری کم نظیری میباشد.این سرای تاریخی را فتحعلی خان صاحبدیوان شیرازی از حاکمان و والیان آذربایجان در دوره قاجار ساخته است.

16
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. آذرشهرلی گفت:

  ایکی قاپی رو هم کف سازی کردن ولی با دپوی اجناس ظاهر بسیار زشتی گرفته
  کف سازی فقط بخشی از زیبا سازی هستش

  8

  1
 2. ناشناس گفت:

  با سلام خدمت مهندس پویای عزیز
  بنده از طرف ساکنین بارون آوک کوچه صداقت عاجزانه از شما خواهشمندم تا صدای ما را به گوش شهردار محترم تبریز برسانید، همانگونه که مستحضر هستید این محله یکی از محلات قدیمی و خوشنام تبریز است که شهرداری منطقه چهار کمر همت به نابودی ان بسته ، بعد از ایجاد مغازه های زیرزمینی در خیابان بارون اواک اکنون مجوز ساخت پارکینگ ۶ طبقه را در داخل کوچه شش متری داده و وقتی ساکنین به این موضوع در شهرداری منطقه چهار اعتراض کردند نه تنها گوش شنوایی برای اعتراض آنها وجود نداشت بلکه با استهزاء کارمندان شهرداری منطقه چهار مواجه شدند معلوم نیست علت دفاع جانانه شهرداری از سازنده منفعت طلب ای پارکینگ چیست?!

  8

  0
 3. ناشناس گفت:

  درباره بزرگترین رویداد فوتسالی آسیا که این روزها در شهر تبریز برگزار می‌شود هم بنویسید!
  اگر این تورنمنت را به اصفهان و شیراز و مشهد واگذار می‌کردند تا الان ده بار نوشته بودید و از مسئولین مرکزنشین و استانی بارها گلایه و شکایت کرده بودید. متاسفانه داشته‌های خودتان را نمی‌بینید و همیشه بدنبال این هستید که ببینید در دیگر شهرها چه می‌گذرد و اینکه چرا مشابه‌اش را به شما نداده‌اند!

  8

  5
 4. Aydin گفت:

  پیاده راه بازار را اجرایی کنید …..

  0

  0
 5. behzad گفت:

  تنها کفسازی چاره کار نیست , سردر مغازه ها هم باید درست بشه , کابل کشی برق و … هم درست بشن و المانهای سنتی و تابلوهای راهنما هم اضافه بشن

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo