در آستانه بزرگ‌‌ترین رویداد ملی سال؛ تبریز ۲۰۱۸ قربانی وعده‌‌‌هایی که در حد حرف باقی ماندند/ تاوان بدقولی دولت را شهرداری پرداخت می‌‌کند

 

فرناز پورعباس: نوشتن از تبریز ۲۰۱۸ و مشکلات پیش رو در آستانه قرار گرفتن برای پایتختی گردشگری کشورهای اسلامی به مساله‌‌‌‌‌‌‌ای خسته کننده تبدیل شده است، خبرنگاران دست به قلم می‌‌شوند و مشکلات را به رشته تحریر در می‌‌آورند و مسئولین با دادن چندین وعده این مساله را دوباره به دست فراموشی می‌‌سپارند.

با هرکدام از مسئولین استان که صحبت می‌‌شود از تامین بودجه برای تبریز ۲۰۱۸ سخن به میان می‌‌آورند و قول می‌‌دهند که تا شروع سال ۲۰۱۸ این مشکلات به پایان برسد اما تنها چیزی که بازهم با گذشت روزها کسب می‌شود تعداد چند مصاحبه و نشست بیشتر است نه فی الواقع اتفاق و پیشرفتی حقیقی برای تبریز ۲۰۱۸٫

علی‌‌رغم اینکه دولت‌‌مردان از اختصاص ۷۶۵ میلیارد تومان در دستگاه‌‌ها خبر می‌‌دهند اما تا کنون یک ریال هم از این بودجه در اختیار تبریز ۲۰۱۸ قرار نگرفته است و تنها خروجی این رویداد تاریخی وبین المللی تهیه چند مجله و نقشه و نصب المان در خود شهر تبریز بوده که مسئولین فرهنگی استان به آن اشاره می‌کنند زیرا دستاورد چشمگیر دیگری نبوده است.

معدود اقدامات عمرانی صورت گرفته برای میزبانی تبریز ۲۰۱۸ نیز توسط شهرداری رقم خورده و با بودجه‌‌های این نهاد تامین شده است که مشخص نیست اگر شهرداری و بودجه‌‌اش نبود قرار بود چه عرضه‌‌ای برای مهمانان داخلی و خارجی داشته باشیم.

استاندار سابق آذربایجان‌‌شرقی تیر ماه امسال در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با اشاره به عدم تخصیص اعتبارات دستگاه های اجرایی عنوان کرده بود:” تبریز ۲۰۱۸ آغاز جدى توجه به گردشگرى در ایران است و به جز شهردارى تبریز، دستگاه‌‌هاى اجرایى هنوز اعتبارات خود براى تبریز ۲۰۱۸ را به میدان نیاورده‌‌اند.”

در همان جلسه رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت نیز از اخذ بودجه برای برنامه‌های تقویمی کمیته‌ها خبر داد و افزود: “شما برنامه تقویمی ارائه دهید، اقدامات اخذ بودجه‌‌اش را بنده انجام می‌دهم.”

حالا تمامی این مسئولان رفته‌‌اند و این تبریز است که سرش از بودجه‌‌هایی که تنها وعده داده شدند بی‌‌کلاه ماند کسانی که ادعا می‌‌کردند بودجه های لازم را برای تبریز ۲۰۱۸ خواهند گرفت عوض شده‌‌اند و تنها وعده های بودجه هایی ماند که یک ریال آن نیز محقق نشد.

با این اوصاف برگزاری تبریز ۲۰۱۸ همانطور که پیش از این نیز برعهده شهرداری تبریز بود من بعد نیز برعهده این سازمان خواهد بود، هرچند با کش و قوس‌‌های فروان انتخاب شهردار و امضا نکردن صورت جلسه انتخاب شهردار، شهرداری نیز فرصت‌‌های پیش رو را برای اتمام اقداماتی که در دست داشت را عملا از دست داده است.

دولت نیز به وعده‌‌‌های خود در خصوص بودجه‌‌های اختصاص یافته به تبریز ۲۰۱۸ عملی نکرد تا شهرداری تبریز در میزبانی این رویداد بار تمامی مسئولیت‌‌ها را به دوش گرفته باشد، هرچند امیدواریم در آستانه دوماه مانده به سال ۲۰۱۸ و آغاز میزبانی تبریزبه عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بخشی از این بودجه ها تحقق یابد تا نه تنها آبروی استان بلکه ایران در میزبانی خوب این رویداد حفظ شود.

9
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. parviz گفت:

  آقا پویا یکی از آشنایان ما که هر ساله از تهران به تیریز سفر میکنند در تابستان امسال تاسف میخورد که
  چرا کاری برای تبریز ۲۰۱۸ انجام نداده اند چنان آب وتاب داده بودند که گوئی چهره شهر متحول خواهد شد. در جواب گفتم سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

  10

  4
 2. مسود گفت:

  استعمار

  2

  2
 3. ارمین گفت:

  مشکل تبریز بیشتر بخاطر سطح فکر بسته مسئولین تبریز هست …. چه دلیلی داشت شهردار رو عوض کنند تا دوباره همه چی از نو شروع بشه

  3

  0
 4. تبریز گفت:

  شرم باد واقعا شرم باد !!! وجدان هم خوب چیزیه

  4

  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo